Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš

Vai valsti nepārvalda pilnīgi stulbeņi? Elksniņš sašutis par izdevumiem BTR un partijām

68
(atjaunots 10:38 01.11.2019)
Daugavpils mērs atzīmēja, ka budžetā ieplānots algu pieaugums tautas kalpiem, finansējuma palielinājums partijām, satur saistības piešķirt 2% IKP aizsardzībai, taču sētmalē palikuši mediķi un pedagogi.

RĪGA, 1. novembris — Sputnik. Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš asi kritizēja lēmumu pieņemt Latvijas budžetu 2020.gadam pirmajā lasījumā un īpaši necentās izraudzīties taktiskākas frāzes. Viņaprāt, debates par dokumentu liek šaubīties, vai valsti nepārvalda stulbeņi un atgādināja, ka ceļa rullis ir lielisks līdzeklis saziņā ar valdību.

30.oktobrī Saeima pieņēma Latvijas budžetu 2020.gadam pirmajā lasījumā. Koalīcijas partneri vērtēja, ka nākamā gada budžets esot labs. Premjerministrs Krišjānis Kariņš nodēvēja to par soli pretī Skandināvijas valstu labklājībai.

Opozīcijas partijas izteicās kritiskāk – viņuprāt, budžets sagādājis vilšanos un liecina par valdošo partiju liekulību. Opozīcija kritizēja valdību un koalīciju par atteikšanos pildīt mediķiem dotos solījumus, toties piešķīrušas vairāk nekā četrus miljonus eiro politiskajām partijām.

Debatēs par dokumentu izskanēja kaislīgas runas, kas, pēc Elksniņa vārdiem, "paver durvis uz cilvēka būtības slēptākajiem nostūriem, kas rezultātā sniedz mums atbildi uz jautājumu: vai mūsu valsti nepārvalda pilnīgi stulbeņi".

"Klausoties mūsu politiskos darboņus, arvien biežāk aizdomājos par to aizvakardienas asfalta ieklājēju un valdību, un atkal par valdību un asfalta ieklājēju.. Vārdu sakot, jūs mani sapratāt," Elksniņš savā lapā Facebook atgādināja par neseno fotogrāfiju pie šīs mašīnas stūres.

Politiķis bija sašutis par to, ka tautas kalpi vispirms palielinājuši sev algas.

"Premjera uzrunā izskanēja, ka tauta, ēdot vien kēksus un eklērus, ir ceturtajā aptaukošanās stadijā. Tautai vajag vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam, citādi tā ir uzblīdusi un kļuvusi slinka, pienācis laiks nomest lieko svaru un pasvīst... Pat nolēma to nodemonstrēt, un vakar nomest šo lieko kilogramu tika aizsūtīts viens Latvijas iedzīvotājs – par restorānā neapmaksātu rēķinu 121 eiro apmērā. Viņam piesprieda divus mēnešus "profilakses iestādē", ko sauc par cietumu. Iznāca tāda piespiedu paraugdiēta, lai kļūtu veselāks... Mūsdienu "paēdi, padzēri – uz cietumu!" versija. Zagt taču vairs nav ko..." rakstīja Elksniņš.

Pēc viņa domām, visrupjāk ir "uzmesti" ārsti, kam likumā paredzētais algas pielikums ir mainīts, piebilstot, ka mītiņi nelīdzēs: naudas budžetā nav.

"Valdība likumus var grozīt, kā iegribas. Pareizi, nevajag ārstus izlutināt! Nesen plašsaziņas līdzekļos izskanēja informācija, ka iedzīvotāji paši ir iemācījušies bez jebkāda aprīkojuma un, neņemot vērā ārstu slēdzienu, diagnosticēt sev vēzi. Var taču, ja grib? Latvijā pavisam nav grūti atrast ceļmallapu. Tad kāpēc tērēt naudu ārstiem?! Labāk nopirksim vēl dažus bruņutransportierus..." sašutis pauda Elksniņš.

Viņš piebilda, ka rādas loģikas apstākļos nav skaidrs, kas ārstēs ievainotos lielā austrumu kaimiņa "nenovēršamā" uzbrukuma gadījumā.

"Spriediet paši, ja mēs vai, precīzāk, viņi, tas ir, valdība, ir pārliecināti, ka mums ir jākāpina savas aizsardzības spējas, jo karš praktiski ir neizbēgams, vai tad nebūtu loģiski palielināt arī izdevumus medicīnai, lai būtu, kam ārstēt ievainotos karavīrus, kas neapšaubāmi ir pelnījuši labākos medikamentus augstas klases slimnīcās ar augsti kvalificētiem ārstiem?" vaicāja Elksniņš.

Viņš atgādināja, ka nedaudzajiem politiķiem Saeimā, kuri vēlējās tomēr atbalstīt medicīnu, nekavējoties ieteica celt nodokļus.

"Starp citu, atgādināšu, ka nodokļi tika palielināti arī agrāk. Turklāt cēla mērķa vārdā – nodrošināt bērniem bezmaksas pusdienas skolās. Nodrošināja un ēdināja. Taču neilgi. Vakar pusi no šīs naudas bērniem atņēma, bet nodokļus uz pusi nesamazināja, kas ir tipiski. Tāpēc, ja simts "gudrie" nolems ārstu labad vēl vairāk pacelt nodokļus, tad nav nekādas garantijas, ka naudu saņems tieši ārsti, nevis paši "gudrie" un viņu partijas. Bet nodokļus jau atpakaļ neatgriezīsi. Tiesa gan, pateicoties tādām rūpēm par tautu, drīz nebūs neviena, no kā šos nodokļus iekasēt," noslēgumā piebilda Daugavpils mērs.

68
Pēc temata
Izģērbj pliku: pašvaldības gaida zemākie ienākumi kopš 2007. gada
Neizskatās, ka Latvija kaut ko sasniegusi 30 gadu laikā: kas nav kārtībā ar budžetu 2020
"Turēt gaišu skatu": sociālie tīkli izsmej Kariņu par mediķiem veltītu frāzi
Nav naudas? Konfiskācija palīdzēs: deputāti interesējas par jauno ienākumu posteni
Policijas darbinieks, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas Valsts policijas darbinieki izdara pašnāvību

24
(atjaunots 14:17 20.09.2020)
Pēdējo divu gadu laikā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki izdarīja pašnāvību: starp šo nāves iemesliem tiek saukti sociālekonomiskie apstākļi.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. 2019. un 2020. gadā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki brīvprātīgi aizgājuši no dzīves, izdarot pašnāvību, vēsta Mixnews.lv.

Valsts policijā komentēja šīs nāves, norādot iemeslus, kuri noveda pie traģēdijām.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, par pašnāvību iemesliem viņu darbinieku rindās kļuva problēmas privātajā dzīvē un sociālekonomiskie apstākļi.

Taču Valsts policijā atzīmēja, ka darbiniekiem katru dienu ir pieejami dažādi psiholoģiskā atbalsta veidi, tādi kā konsultācijas, psiholoģiskā atbalsta nodarbības un dalība rehabilitācijas programmās.

Līderi pēc pašnāvību skaita

Atgādināsim, ka Eiropas Savienībā lielākais pašnāvību skaits uz vienu iedzīvotāju ir un paliek Baltijas valstīs.

2016. gadā ES pašnāvību izdarīja 48 700 cilvēki – tas ir 1% no visām nāvēm ES. Vidēji pēc savas gribas mirst 11 ES iedzīvotāji uz 100 tūkstošiem cilvēku. Aptuveni 8 no 10 pašnāvniekiem (77%) ir vīrieši.

2017. gadā lielākais pašnāvnieku skaits bija Lietuvā – 26 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Aiz tās sekoja Slovēnija (20), Latvija (18) un Igaunija (17). Statistika pēc reģioniem ļauj precizēt, ka vislielākais pašnāvību skaits ES ir Lietuvas centrālajā un austrumu daļā (28).

Viszemākais pašnāvību līmenis ir Kiprā (4), Grieķijā un Maltā (5).

Latvijā nav statistikas pēc reģioniem (mazo izmēru dēļ Eurostat neiedala Latviju un Igauniju statistikas reģionos), taču iepriekš psihiatrs Andris Saulītis pastāstīja, ka visvairāk pašnāvību Latvijā notiek Latgalē, jo tas ir nabadzīgs, depresīvs reģions ar sliktu klimatu. Tikmēr Rīgā, pēc viņa sacītā, situācija ir labāka, nekā Beļģijā un Dānijā.

Kur meklēt palīdzību?

Latvijas Veselības ministrija ziņoja, ka, lai gan pašnāvību skaits Latvijā samazinās, valsts joprojām ieņem otro vietu ES pēc pašnāvību skaita uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Veselības ministrijas mājaslapā atrodama sadaļa ESparveselibu.lv, kur var apskatīt speciālistu rekomendācijas par to, kā atpazīt pašnāvnieciskas domas un kas jādara, lai novērstu nelaimi.

Tāpat ir pieejami krīzes un konsultāciju centra "Skalbes" telefoni – 67 222 922 un 27 722 292.

Turklāt ir resursu centrs pusaudžiem, ar kuru var sazināties pa tālruni 29 164 747. Var palīdzēt arī bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116 111.

Ārkārtas situācija var vērsties pie ātrās palīdzības pa tālruni 113.

24
Tagi:
policija, Latvija, pašnāvība
Pēc temata
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
NMPD: kopš gada sākuma 140 pusaudži mēģinājuši izbeigt dzīvi pašnāvībā
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita
Autozaglis, foto no arhīva

Rīgā auto zaglis nonāk videoierakstā, nevis policijas rokās

21
(atjaunots 12:34 20.09.2020)
Parādījies video, kurā automobiļu zaglis noņem lukturus automobilim, kas ir novietots pie kādas daudzīvokļu mājas Rīgā.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Aculieciniekam izdevies nofilmēt, kā auto zaglis steigšus noņem lukturus kādam automobilim Rīgā, vēsta Bb.lv.

Videoierakstā, kas tika publicēts BreakingLV Twitter lapā, auto zaglis centīgi un ātri noņem lukturus automobilim, kuram kauc signalizācija.

BreakingLV video komentārā norāda, ka parasti ļaunprāšiem izdodas noņemt lukturus mašīnai 10-12 sekunžu laikā, taču šeit vientuļais zaglis pavazājās nedaudz ilgāk.

​Tāpat tiek atzīmēts, ka precīza vieta un laiks, kad tika uzņemts šis video, nav zināmi.

Atgādināsim, ka auto zagļi Rīgā sākuši aktīvi parādīties līdz ar Covid-19 pandēmijas sākumu. Aprīlī savus automobiļus bez lukturiem un ar sasistiem stikliem atklāja transportlīdzekļu īpašnieki Imantā, Mežciemā, Purvciemā, Dreiliņos un Ziepniekkalnā.

Lietotāji publicēja Internetā mašīnu fotogrāfijas ar noņemtiem lukturiem un izteica savus piedāvājumu attiecībā uz veidiem, kā cīnīties ar ļaunprāšiem.

Daži autovadītāji piedāvāja slēgt Latvijas un Lietuvas robežu, jo lietuviešu zagļi nebaidās aizdzīt dārgas mašīnas pat Skandināvijā, nerunājot jau par Latviju.

Vēl bija piedāvājums paņemt automobiļu lukturus un akumulatorus uz mājām.

21
Tagi:
zādzība, automašīnas, Rīga
Pēc temata
Noņem lukturus un izdauza stiklus: Rīgā aktivizējušies autozagļi
Autozaglis no Latvijas pārsteidzis Jeruzalemes policiju
Autovadītājus brīdina: nozagt automašīnu ir vieglāk nekā jebkad
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

0
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

0
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību