Nikolaja Brīnumdara pareizticīgā baznīca Pitalovā

Par prieku nacionālistiem: kas saistīts ar autonomās pareizticīgās baznīcas reģistrāciju

99
(atjaunots 08:23 31.10.2019)
Kāpēc pareizticīgā baznīca Konstantinopoles patriarhāta jurisdikcijā Latvijā reģistrēta patlaban nevis pirms pāris desmitiem gadu kā Igaunijā, kad konfesiju jautājumi tika uzskatīti par cīņas lauku, un ko vēlas iegūt šķeltnieki.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Latvijā briest pareizticīgās baznīcas šķelšanās – Tieslietu ministrija oficiāli reģistrējusi Latvijas pareizticīgo autonomo baznīcu Konstantinopoles patriarhāta jurisdikcijā (LPAB) – Latvijas pareizticīgajai baznīcai Maskavas patriarhāta jurisdikcijā (LPB) paralēlu struktūru. Agrāk LPB bija vienīgā likumgā pareizticīgā organizācija Latvijā.

Kad parādījās baumas par to, ka LPAB ir reģistrācijas stadijā, Sputnik Latvija apjautājās Latvijas Krievu savienības priekšsēdētājam Miroslavam Mitrofanovam, kāda ir stāsta vēsture un kāpēc tamlīdzīgs solis sperts tieši tagad.

Igaunijas pēdās

Mitrofanovs atgādināja, ka latviešu nacionālisti jau 90.gadu sākumā pieprasīja paralēlas pareizticīgās struktūras reģistrāciju Konstantinopoles pakļautībā – kā Igaunijā.

Tur Igaunijas pareizticīgā baznīca Konstantinopoles patriarhāta jurisdikcijā saņēmusi savā rīcībā gandrīz visas baznīcas un citus īpašumus, kas pirmskara gados piederēja pareizticīgajai baznīcai. Tas novedis pie milzīga konflikta ar Igaunijas pareizticīgo baznīcu Maskavas patriarhāta jurisdikcijā.

"Tika zaudēts daudz laika, kļuva nelietojamas daudzas baznīcas ēkas, tāpēc ka nebija neviena, kam tās uzturēt kārtībā. Vienai baznīcai bija formālā reģistrācijai, otrai – visi baznīcēni.

Pēc tam izdevās sakārtot attiecības, un Maskavas patriarhāta baznīca ieguva iespēju izmantot ēkas, kas formāli pieder Konstantinopoles patriarhāta baznīcai," atgādināja Mitrofanovs.

Savstarpēji izdevīga sadarbība

Pēc viņa domām, Latvijā vēsture aizgājusi pa citu ceļu, jo LPB jau kopš padomju laikiem bija ciešāk saistīta ar varas eliti. Tāpēc īpašumu saņēma LPB, turklāt ne tikai baznīcu ēkas, bet arī zemi Rīgas centrā.

Mēģinājumi reģistrēt autonomas pareizticīgo kopienas turpinājās gan 90., gan 2000.gados, taču latviešu elite tos noliedza – mijiedarbība ar pareizticīgajiem to pilnībā apmierināja.

"Latvijas pareizticīgā baznīca nelīda nekādos politiskajos jautājumos, retumis aģitēja par valdošajām partijām, taču pārlieku neaizrāvās. Viņi vienkārši turējās malā no asām politiskajām problēmām un nekad neko neteica par krievu valodas un krievu izglītības jautājumiem. Viņi ieturēja milzu distanci no šiem draudzei svarīgajiem jautājumiem un aprobežojās ar reliģisko darbību.

Bet valdošās partijas nodrošināja aizliegumu citu baznīcu reģistrācijai," pastāstīja politiķis.

Baznīca – cīņas lauks

Viss mainījs pēc 2014.gada, kad šķita: daudzās jomās, arī reliģiskajos jautājumos valda cīņa. Ukrainā tas noveda pie vardarbības, Ukrainas neatkarīgās pareizticīgās baznīcas piekritēji uzbruka Ukrainas pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhāta jurisdikcijā baznīcēniem un mācītājiem un atņēma baznīcas.

Savukārt Latvijā sarosījās nacionālistiskie spēki, kas labprāt redzētu pareizticīgo kopienu Konstantinopoles paspārnē, jo uzskata, ka tas nāks par ļaunu Krievijas ietekmei.

"Bija pat publicēti specdienestu pārskati par to, ka baznīca, sak, esot viens no Krievijas hibrīddraudu instrumentiem, lai arī LPB vienmēr ir turējusies malā no visām Krievijas darīšanām," uzsvēra Mitrofanovs.

Solis šajā virzienā – nodzīvojuma laika ierobežojumu ieviešana LPB: tagad tajā var strādāt tikai Latvijas pilsoņi, kuri nodzīvojuši valstī vismaz desmit gadus. Lēmumu Saeima steigšus pieņēma 6.jūnijā bez LPB iebildumiem.

Cīņa par nekustamajiem īpašumiem

Tagad sperts nākamais loģiskais solis – autonomās pareizticīgās baznīcas reģistrācija Konstantinopoles patriarhāta jurisdikcijā.

"Tīri taktisku apsvērumu dēļ šī baznīca cieši sadarbojas ar labējiem politiķiem.

Var pieļaut, ka tuvākajos gados var sākties cīņa par nekustamajiem īpašumiem," uzskata politiķis.

Iepriekš vēstīts, ka nākamo soli LPAB varētu spert 18.novembrī – Latvijas Republikas proklamēšanas dienā.

99
Pēc temata
Krievijas Pareizticīgā baznīca: "Apvienošanās sinode" Kijevā – "bandītu bars"
Latvijas iedzīvotājiem aizliegts apmeklēt Ukrainas jaunās baznīcas dievnamus
Atņem pēdējo: pareizticīgo baznīca Ukrainā jau sašķelta, pienākusi Latvijas kārta
CSN

Sarežģīts krustojums, retākā mašīna un roku veiklība: krāpnieki Rīgas ielās

20
(atjaunots 17:07 20.01.2021)
Ik gadu Latvijas apdrošināšanas kompānijām Latvijā izkrāp desmitiem tūkstošu eiro par tīšām izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgā ir daži krustojumi, ko krāpnieki izmanto, lai sarīkotu tīšu CSN un pēc tam piepelnītos, izkrāpjot naudu no apdrošināšanas kompānijām, informē Latvijas Televīzija.

Viena no tādām vietām atrodas Brīvības pieminekļa pakājē. Ik gadu, izskatot ceļu satiksmes negadījumus šajā krustojumā, ir pamatotas bažas par krāpniecības gadījumiem.

"Tie, kuri brauc no Brīvības ielas, var veikt šeit tikai pagriezienu pa kreisi: no kreisās malējās un vidējās joslas principā var tēmēt jebkurā no trim joslām, kas ir uz Raiņa bulvāra. Šī situācija parasti izraisa konfliktu par vidējās joslas ieņemšanu," satiksmes drošības speciālists Oskars Irbītis.

Autovadītāji, kas brauc pa Brīvības bulvāra vidējo joslu, veicot pagriezienu uz Raiņa bulvāri, bieži ieņem vidējo joslu, arī visi autovadītāji, kas brauc pa kreiso joslu un vēlas doties uz stacijas pusi, tāpat ieņem vidējo joslu, un sākas problēmas.

"Krustojuma vidū, kad sākas manevri, sāk strādāt labās rokas princips, un principā, tas, kurš nāk no vidējās joslas, tam ir priekšroka – viņš var ieņemt jebkuru joslu, it kā gar degunu nobraucot tam, kurš atrodas kreisajā malējā joslā uz Brīvības ielas. Tā ir viena no vietām, kas ir ļoti piemērota krāpšanas gadījumu īstenošanai," stāsta Irbītis.

Rīgā ir autovadītāji, kuri dodas ielās "kā uz darbu", lai izraisītu sadursmes un vēlāk piedzītu naudu no apdrošinātājiem. Uzņēmumi katru gadu saskaras ar desmitiem šādu gadījumu, tomēr pierādīt, ka tā bija krāpniecība ir sarežģīti. No likuma viedokļa pret krāpniekiem nav jābrauc.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētāja Jāņa Abāšina vārdiem, līdzīgas vietas, ko izmanto krāpnieki, izmanto krāpnieki, ir Deglava un Stirnu ielas pagrieziens un Mūkusalas aplis.

"Parasti šīs krāpšanas notiek ar retākām mašīnām, sauksim tā – mašīnām, kādu uz mūsu ielām ir ļoti maz. Lai šādas mašīnas saremontētu, ir ļoti ilgi jāgaida rezerves daļas vai šo rezerves daļu nav, un tad apdrošinātājs ir sagatavojis tāmi – tāme ir gatava, un ir jāgaida mēnesis vai divi šīs rezerves daļas. Un klients saka – maksājiet man naudā! Tad apdrošinātājs izmaksā naudā, un tad šo automašīnu salabo nevis solīdi servisā, bet auto saremontē kaut kur garāžā pilnīgi pa lēto," paskaidroja Abāšins.

Pēc viņa vārdiem, izķert tādus krāpniekus var, kad tiek piefiksēts, ka tie ar apskaužamu regularitāti nonāk līdzīgā satiksmes negadījumā.

"Zinot to, ka tagad ļoti daudziem mašīnās ir kameras, zinot to, ka daudziem telefoni filmē mašīnās, un zinot to, ka šis cilvēks reizi trīs mēnešos parādās kā cietušais apdrošinātāju datu bāzēs, tad paiet laiciņš un šādus cilvēkus izķer," viņš teica.

Neskatoties uz to, ka Brīvības bulvāra un Raiņa bulvāra krustojums jau sen sevi ir pierādījis kā pateicīgu vietu krāpniecībai, nekādi satiksmes uzlabojumi joprojām nebija veikti.

20
Tagi:
CSN
Pēc temata
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk gūst traumas CSNg ar elektriskajiem skrejriteņiem
Латвийская почта

Sūtījumi no Lielbritānijas: kad būs jāmaksā par dāvanām no ģimenes un tuviniekiem

12
(atjaunots 17:01 20.01.2021)
Ar šī gada 1. janvāri stājās spēkā izmaiņas pasta sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, bet, sākot ar 1. jūliju, mainās nodokļu maksāšanas kārtība par sūtījumiem no visām trešajām valstīm.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik, Zinaīda Juškeviča. Brexit veica izmaiņas to tautiešu dzīvē, kuriem ir saites ar Lielbritāniju. Jaunas reālijas: pasta sūtījumi no šīs valsts, kuru deklarētā vērtība pārsniedz 22 eiro, tagad tiek aplikti ar PVN un muitas nodokli, turklāt tie jādeklarē, tāpat kā sūtījumi no trešajām valstīm.

Tas nav visas grūtības, ar kurām mums jārēķinās, saskaņā ar ES pieņemtajām normām, no 1. jūlija ar nodokli tiks aplikti visi sūtījumi no trešajām valstīm. Tāpēc, ja jūs dzīvojat Lielbritānijā, labi padomājiet, pirms kaut ko dāvināt Latvijā dzīvojošam draugam vai pat sūtīt nevajadzīgas mantas: lai tās iegūtu, viņam būs par to jāsamaksā. Tālāk par to, cik daudz.

Cenu un nodokļu gradācija

No 1. janvāra līdz 30. jūnijam sūtījumiem no Lielbritānijas nodokļus piemēro atbilstoši preces deklarētās vērtības gradācijas: 22, 45, 150 eiro tāpat nodokļu piemērošana atkarīgā no tā vai sūtījums ir komerciāls vai nekomerciāls. Jāpiebilst, ka nekomerciāli sūtījumi ir "diskriminēti" salīdzinājumā ar komerciāliem: tiem piemēro muitas nodokli (aprēķina individuāli pēc preces koda), sākot ar 45 eiro deklarēto vērtību, bet komerciāliem slieksnis ir 150 eiro.

Komerciāls sūtījums ir sūtījums, ko komersanti veic savā starpā, ko komersants sūta privātpersonai vai privātpersona par atlīdzību sūta citai privātpersonai.

Sūtījums tiek uzskatīts par nekomerciālu, ja:

  • tas nav regulārs;
  • tajā ir preces vienīgi saņēmēja vai viņa ģimenes locekļu personiskai lietošanai, un to īpašības un daudzums neliecina par komerciāliem nodomiem;
  • sūtītājs to sūta saņēmējam bez samaksas.

Nodokļu likmes sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, sākot ar 2021. gada 1. janvāri

Deklarētā vērtība Komerciāli sūtījumi Nekomerciāli sūtījumi
Līdz 22 eiro Nepiemēro Nepiemēro
No 22,01 līdz 45 eiro PVN 21% Nepiemēro
No 45,01 līdz 150 eiro PVN 21% PVN 21% + muitas nodoklis
Virs 150 eiro PVN 21% + muitas nodoklis PVN 21% + muitas nodoklis

Par to, ka saņemtais sūtījums jāatmuito, saņēmējs uzzinās no pasta paziņojuma vai SMS, ko nosūta pasts.

Kā noformēt?

Latvijas Pasts savā mājaslapā publicēja rekomendācijas sūtījumu no Lielbritānijas atmuitošanai (tās attiecās arī uz citām trešajām valstīm).

Noteikumi neizskatās visai vienkārši, tātad sūtījumu var saņemt divos veidos.

1. Apgūt atmuitošanas noteikumus patstāvīgi, jo no 2019. gada 11. novembra VID muitas darbinieki ar to vairs nenodarbojas. Saņēmējam pašam jāaizpilda nepieciešamie dokumenti, izmantojot EDS Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Pirms tam ķerties, ir jānoskaidro sūtījuma vērtība. Ar pirkumiem internetā viss ir vienkārši. Bet, ja jūs saņemat dāvanu, un dokumentos nosūtītājs norādījis deklarēto vērtību virs 45 eiro (līdz 1. jūlijam atvieglojums vēl spēkā), tad jums būs jānoskaidro, par kādu summu nosūtītājs vērtē savu laipnību. Vēl labāk būtu saņemt no viņa attaisnojošo dokumentu. Ir vēl visai dīvaini aprakstīta iespēja "sazinoties ar Klientu centru, kura speciālisti attēlā fiksēs konkrētā sūtījuma pavaddokumentus un nosūtīs saņēmējam". Kā pasta "gaišreģi" to darīs, nav skaidrs, jo sūtījuma saturu ne jūs, ne viņi vēl nav redzējuši.

2. Uzticēt atmuitošanu brokerim. Muitas brokera pakalpojumu viena sūtījuma atmuitošanai fiziskai personai Latvijas Pasts vērtē 3,50 eiro apmērā.

Šajā gadījumā vispirms jāpiesakās pa e-pastu pastabrokeris@pasts.lv, nosūtot ar sūtījumu saistītos dokumentus: pirkuma orderi, maksājuma uzdevumu, sūtījuma numuru, pilnvaru, ar ko Latvijas Pasts tiek pilnvarots veikt nepieciešamās muitas formalitātes. Par laimi, pilnvara nav jāapliecina notariāli, tiek pievienota veidlapa, ko var izdrukāt un parakstīt. Dāvanas vērtību, ja sūtījumā ir tieši dāvana, tādā gadījumā noskaidros brokeris. Nepieciešamības gadījumā vērtību noskaidros pie jums.

Pēc procedūras pabeigšanas, brokeris atkal atsūtīs e-pasta ziņojumu ar summu, kas jums būs jāsamaksā par viņa pakalpojumiem un par atmuitošanu. Tikai tad klients varēs doties uz pasta nodaļu ar Latvijas Pastam izsniegtās pilnvaras oriģinālu un naudu pakalpojumu apmaksai.

Ir grūti pateikt, cik reāli ir pieejami šie pakalpojumi un cik ilgi atmuitošana aizkavēs sūtījumu saņemšanu no Apvienotās Karalistes. Par masveida muitas brokeru meklēšanu pagaidām netika ziņots, tāpēc rindas, bez šaubām, būs. Bet arī tas vēl ir nieks – pēc 1. jūlija 1 miljona sūtījumu vietā no trešajām valstīm, ko pasts atmuito tagad, būs 20 miljoni (viegli uzminēt, ka tie būs mazvērtīgi preču sūtījumi, kuri līdz šim netika aplikti ar nodokļiem). Tātad ir pienācis laiks apgūt brokera profesiju: pieprasījums ir garantēts!

12
Tagi:
Latvijas Pasts
Pēc temata
Latvijas pasts pārtraucis sūtījumu piegādi uz Ķīnu
"Steidzami jāieved vergi!": "Latvijas pasta" darba piedāvājums rada sašutumu