Darbs pie datora. Foto no arhīva

Ekonomists: Latvijai ir vajadzīgi gudri cilvēki, tad valsts kļūs bagātāka

34
(atjaunots 09:14 29.10.2019)
Esošās darba tirgus problēmas var atrisināt ar "gudro imigrāciju", bet būvniecības nozarē varēt domāt par imigrāciju ar terminētiem nosacījumiem, uzskata Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.

RĪGA, 29. oktobris — Sputnik. Vakanču skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par aptuveni trešdaļu – visvairāk valstī trūkst kvalificētu strādnieku būvniecībā un amatnieku, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dati. Latvijas Bankas ekonomists Mārtiņš Kazāks kadru problēmas risināšanai piedāvā dažādus darba imigrācijas veidus.

Saskaņā ar datiem uz septembra beigām NVA tika reģistrētas 31 238 brīvas darba vietas, kas ir par 29,2% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Tajā skaitā 81%, jeb 25 407 vakances - Rīgas reģionā, kas ir par 32,4% vairāk nekā 2018. gada septembra beigās.

Latgales reģionā 2019. gada septembra beigās reģistrētas 1584 vakances, kas ir par 13,8% mazāk, salīdzinot ar 2018. gada septembra beigām, Vidzemes reģionā – 1532 vakances, kas ir divreiz vairāk nekā pērn, Kurzemes reģionā – 1484 vakances, kas ir par 29,8% vairāk, bet Zemgales reģionā – 1231 vakance, kas ir par 2% mazāk nekā pirms gada.

Pieprasītākie ir kvalificēti strādnieki un amatnieki - šajā grupā reģistrētas 15 786 vakanču. Pēc nozarēm lielākais vakanču skaits bija reģistrēts būvniecībā - 36% no visām reģistrētajām vakancēm jeb 11 365 brīvās darba vietas.

Kā ziņots, reģistrētais bezdarba līmenis Latvijā šā gada septembra beigās bija 5,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. 2019. gada septembra beigās NVA reģistrēti 52 595 bezdarbnieki.

Nepieciešama gudrā imigrācija

Esošās problēmas Latvijas būvniecības tirgū varētu atrisināt uz laika imigrācijas rēķina, uzskata Latvijas Bankas ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Viņš paskaidroja, ka būvniecības nozare atšķiras ar cikliskumu - recesijai seko izaugsme, tad bieži vien vērojams darbinieku trūkums. " Tādēļ šādās cikliskās nozarēs var domāt par terminētu imigrācijas politiku. Taču tai ir jābūt ar skaidriem noteikumiem, ka tas nav mūžīgi. Tas varētu mazināt šīs cikliskās svārstības un algu pārkaršanu ekonomikas izaugsmes fāzē," norāda Kazāks, kuru citē Dienas Bizness.

Kopumā, pēc viņa domām, Latvijai ir jāattīsta "gudrā imigrācija". Runa ir par augsti kvalificētiem speciālistiem, par kuriem valstij jācīnās.

Kazāks atzīmē, ka imigranti ar augstāko izglītību un prasmēm dos labumu Latvijas ekonomikai, un tie ir vajadzīgi visās nozarēs 24 stundas dienā, 7 dienas nedēļā. Valsts kļūs bagātāka, ja izdosies iesaistīt gudrus cilvēkus. Pēc viņa domām tie varētu būt augstskolu absolventi no ārvalstu studentu vidus.

34
Pēc temata
Jaunieši bēg no Baltijas valstīm: kas notiks ar tukšajām teritorijām
Ko lai aizstāv, ja latvieši aizbrauks: kā Saeima apsprieda nacionālās drošības koncepciju
Kaut kas ir jādara ar demogrāfiju: SVF brīdina Latviju par izaugsmes tempa kritumu
Statistika: septiņu gadu laikā Latvija ir zaudējusi Daugavpili un Liepāju
Muris

Miris Rīgas kaķis Muris

8
(atjaunots 17:37 26.05.2020)
Kopš 2011.gada runči Kuzja un Muris piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs pavēstījis skumjus jaunumus – miris kaķis Muris, kurš vēl nesen mita Rīgas domes ēkā.

"Muris. 2011-2020. R.I.P. Tu biji ļoti labs kaķis..." Ušakovs uzrakstīja savā lapā Facebook.

Politiķis nepastāstīja, kas noticis ar kaķi. Klusu cieš arī kaķu oficiālā lapa Facebook. Pēdējo reizi Mura fotogrāfija tajā parādījusies 22. maijā.

Kaķi Kuzja un Muris apmetās rātsnamā 2011.gadā, kad Ušakovs tos pieņēma no dzīvnieku patversmes un izmitināja savā kabinetā. Šajos gados kaķi piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu – Muzeju naktī pie rātsnama stājās rindā visi, kas vēlējās ar viņiem aprunāties.

Niks Ušakovs, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

Politiķiem, kuri vēlējās ieņemt mēra krēslu, žurnālisti nemainīgi uzdeva jautājumu, kāds liktenis gaida Kuzju un Muri. Tomēr galu galā kaķi bija spiesti pamest mēra kabinetu – jaunajam pilsētas galvam Oļegam Burovam bija alerģija pret kaķiem.

Kuzja un Muris vispirms pārvācās uz vicemēres Annas Vladovas kabinetu, kurai ar viņiem izveidojās ļoti sirsnīgas attiecības. Tomēr pēc kārtējām pārmaiņām dome viņiem vēlreiz nācās mainīt dzīves vietu – februārī viņi ievācās Ušakova ofisā Rīgā.

8
Tagi:
Nils Ušakovs, Rīgas dome, Rīga
Pēc temata
Muris staigā pa galdu: Rīgas kaķi iejutušies Annas Vladovas kabinetā
Viņiem viss ir labi: žurnālisti apciemoja Kuzju un Muri
Kuzja un Muris aizbrauca no Rīgas domes, bet solīja atgriezties
"Rūpēsimies ne tikai par kaķiem": Rīgas vēlēšanām parādījies pirmais kopīgais saraksts
Veloceliņš

Noteikumi būs stingrāki: elekriskie skūteri Latvijā būs pilnvērtīgi satiksmes dalībnieki

5
(atjaunots 17:25 26.05.2020)
Nelietot alkoholu, nevienu nepārvadāt, saņemt tiesības. Kādus ceļu satiksmes likuma grozījumus izskatīs valdība elektrisko skūteru aspektā?

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Valdības sēdes dienas kārtībā iekļauti Satiksmes ministrijas sagatavotie Ceļu satiksmes likuma grozījumi, kas regulē elektrisko skūteru dalību ceļu satiksmē, vēsta Mixnews.lv.

Satiksmes ministrija konstatēja, ka pašreizējie normatīvie akti nepietiekami regulē minēto transporta līdzekļu dalību ceļu satiksmē, turklāt ar katru gadu to skaits uz ceļiem aizvien pieaug, tāpēc var būt apdraudēti citi satiksmes dalībnieki, pārsvarā - kājāmgājēji.

Likumprojekts paredz vecuma ierobežojumus elektrisko skūteru vadībai ceļu satiksmē – atļauja to lietošanai tiks sniegta no 14 gadu vecuma, savukārt no 18 gadu vecuma būs nepieciešamas velosipēdista vai jebkuras kategorijas transporta līdzekļa vadītāja tiesības.

Elektriskie skūteri nevar pārsniegt ātrumu 25 km/h, tāpat ar šo transporta līdzekli aizliegts pārvadāt pasažierus un kravas. Alkohola saturs elektriskā skūtera vadītāja asinīs nevar pārsniegt 0,5 promiles koncentrāciju.

Līdztekus elektriskajiem skūteriem pārmaiņas skars arī velosipēdu īpašniekus. Ja grozījumi tiks apstiprinati, nākotnē velosipēdistiem 10-17 gadu vecuma grupā būs nepieciešama velosipēda vadītāja apliecība.

2019.gadā grozījumi notikumos skārka arī elektriskos skrejriteņus. Toreiz Ceļu satiksmes drošības padomes dalībnieki atbalstīja ierosinājumu atļaut izmantot elektrisko skrejlriteni no 14 gadu vecuma, turklāt vadītājam vecumā no 14 līdz 18 gadiem nepieciešama vadītāja apliecība. 80% sapulces dalībnieku atbalstīja ierosinājumu atļaut pārvietoties ar elektriskajiem skrejriteņiem pa braucamo daļu, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 km/h.

Liela daļa padomes dalībnieku atbalstīja ierosinājumu par to, ka elektriskajiem skrejriteņiem jābūt ieslēgtam baltajam lukturim transporta līdzekļa priekšdaļā un sarkanajam – aizmugurē.

Bez tam ar elektrisko skrejriteni ļauts šķērsot gājēju pāreju, nenokāpjot no transporta līdzekļa.

5
Tagi:
ceļu satiksmes noteikumi, transporta līdzekļi, Latvija
Pēc temata
Nevajag stāvvietu pārvērst par auto izgāztuvi: kā sodīs pamesto mašīnu īpašniekus
Visakurātāk Latvijā automobili vada cilvēki vecumā virs 50 gadiem
Palika mājās: no Latvijas autoceļiem pazuda katrs ceturtais automobilis
Staņislavs Bišoks

Analītiķis paskaidroja, kādēļ ASV nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī"

0
(atjaunots 15:34 26.05.2020)
Krievija vispār var neko nedarīt militārajā ziņā, taču Rietumi nepārstās runāt, ka tā ir NATO pastāvēšanas un aktivitātes iemesls, paziņoja politiskais analītiķis Staņislavs Bišoks.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Par "dunci Eiropas sirdī" KF Kaļiņingradas apgabalu nosauca ASV prezidenta padomdevējs nacionālās drošības lietās Roberts Obraiens. Politiķis paziņoja Vācijas izdevumam Bild, ka Kaļiņingradu ir pārvērtuši "slēgtā militārajā bāzē, kas ir piebāzta ar mūsdienīgiem ieročiem un raķetēm".

Rietumi tradicionāli vērtē jebkādu Krievijas militāro aktivitāti kā nedraudzīgu, paziņoja Sputnik Latvija politiskais analītiķis, Starptautiskās monitoringa organizācijas CIS-EMO izpilddirektors Staņislavs Bišoks.

Kaļiņingrada ir viens no nedaudziem reģioniem, kurš, neskaitot Pēterburgu un Maskavu, ir zināms rietumu elitei. Jau kopš bruņojuma sacīkšu laikiem Rietumi padara par vainīgo spriedzes rosināšanā Krieviju un tai skaitā Krievijas eksklāvu Eiropā. Ne tikai jebkādas plānveida KF mācības pie rietumu robežām, bet arī pati bruņoto spēku klātbūtne Kaļiņingradas apgabalā tiek vērtēta kā nedraudzīgs solis. Krievija šajā ziņā vispār var neko nedarīt, taču Rietumi nepārstās sludināt to kā NATO aktivitātes iemeslu," atzīmēja Bišoks.

Rietumu stratēģiskais virziens šobrīd rada lielākos drošības draudus KF, paziņoja aizritējušajā nedēļā KF aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Krievija ir spiesta palielināt savas saturēšanas iespējas un bruņoto spēku kaujas potenciālu situācijā, kad NATO palielina klātbūtni pie Krievijas robežām.

Pēc Polijas un Baltijas valstu lūguma reģionā ir izvietoti četri starptautiskie NATO spēku bataljoni, kuru kopējais skaits ir virs 4,8 tūkstošiem cilvēku. Mācību laikā alianses militārpersonu skaits pie KF rietumu robežām pieaug vairākas reizes, atzīmēja Šoigu. NATO ir labi informēta par to, ka Maskavai nav nekādu uzbrukuma plānu, taču tā turpina novirzīt pie KF rietumu robežām militāro kontingentu un kaujas tehniku ar izdomātu "Krievijas draudu" ieganstu.

Бышок объяснил, как Калининград оказался "кинжалом в сердце Европы"
0
Tagi:
draudi, drošība, Krievija, ASV
Pēc temata
Lietuvas specdienesti uzskata Krieviju par lielāko apdraudējuma faktoru
Ierobežojuma zona NATO: Kaļiņingradu plānots nostiprināt ar jaunu divīziju
Eksperts: Lietuvai jāsaprot, ka tā rada draudus Krievijas nacionālajai drošībai
Trampa padomdevējs nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī".