KNAB logo

KNAB atklāja 2019. gadā ierosināto krimināllietu skaitu

37
(atjaunots 15:40 27.10.2019)
Kukuļi, amatpersonu uzpirkšana, sazvērestība: skaļā "būvnieku karteļa" lieta, kura radītie zaudējumi mērāmi miljonos, var ievilkties uz ilgāku laiku.

RĪGA, 27. oktobris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šogad līdz 1. septembrim ir ierosinājis 36 krimināllietas, izmeklējot korupcijas gadījumus valsts iestāžu darbā, vēsta jauns.lv, atsaucoties uz ziņojumu Saeimai. Tiek atzīmēts, ka 10 no ierosinātajām lietām tika iesniegtas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Īpaša uzmanība tiek veltīta publiskajiem iepirkumiem, tostarp būvniecības nozarē. Korupcijas apkarotājiem pastāv aizdomas, ka vismaz desmit lielākās būvfirmas bijušas iesaistītas noziedzīgos darījumos un pārkāpušas Konkurences likumu.

Iepriekš ziņots, ka 2019. gada septembrī notika kratīšanas. Viens no uzņēmumiem, kur bija ieradušies KNAB darbinieki, ir būvniecības firma ReRe Group. Šo informāciju žurnālistiem apstiprināja ReRe valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Izrādījās, ka KNAB ierosinājis kriminālprocesu šajā lietā jau 2018. gada 19. septembrī pēc Krimināllikuma 320. panta trešās daļas, 323. panta otrās daļas un 196. panta otrās daļas, kuri paredz sodu par kukuļošanu īpaši lielos apmēros, kā arī negodprātīgu pilnvaru izmantošanu un pārsniegšanu savtīgos nolūkos.

KNAB izmeklētāji uzskata, ka runa ir par lieliem kukuļiem, iepirkumu cenu saskaņošanu pretendentu vidū, amatpersonu uzpirkšanu uzņēmēju interešu īstenošanas nolūkos, kas nav saistīti ar iepirkumu jautājumiem.

Noziedzīgie darījumi tika veikti laika periodā no 2015. gada sākuma līdz 2018. gada vidum. Kukuļu apmēri svārstījās no 25 tūkstošiem līdz vairākiem simtiem tūkstošiem eiro.

Izmeklēšanas procesā KNAB saņēma informāciju par iespējamo karteļu vienošanos un nodeva to Konkurences padomes izpētei, kura uzsāka savu izmeklēšanu sakarā ar iespējamo Konkurences likuma 11. panta pārkāpumu – aizliegtu karteļu izveidošana. Iestāde uzskata, ka būvuzņēmumi vairāku gadu garumā saskaņoja savas darbības un vienojās par tirgus sadalīšanu un dalības noteikumiem valsts un privātajos iepirkumos gan Rīgā, gan arī reģionos. Šāda vienošanās pārkāpj Konkurences likuma prasības.

Tālāk KNAB un Konkurences padome veiks neatkarīgas izmeklēšanas katra savas kompetences ietvaros.

Abas iestādes pateicās Kriminālpolicijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei par palīdzības sniegšanu procesuālo darbību veikšanā.

37
Pēc temata
"Tiek pratināti Kuzja un Muris": KNAB publicēja dīvainu paziņojumu Twitter vietnē
KNAB aprēķinājusi Rīgas Tūrisma attīstības biroja nodarītos zaudējumus
Jaunas kratīšanas: KNAB āķī nonākušas lielākās būvfirmas Latvijā
KNAB aizturējusi Ogres domes priekšsēdētāju par krāpšanos
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

4
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

4
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā