ASV gaisa desants militāro mācību laikā Lietuvā, foto no arhīva

Piesavinājušies un ekspluatē Baltiju: Lietuvas AM ir sajūsmā par NATO un ASV

59
(atjaunots 10:40 26.10.2019)
NATO un ASV acīs Baltijas reģions beidzot ir kļuvis par viņējo un tiek aktīvi izmantots mācībām – par to savu prieku neslēpa Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Lietuvas aizsardzības ministra Raimunda Karobļa laimei nav gala – Lietuvā beidzot nonākusi lielākā daļa ASV armijas bataljona militārās tehnikas, ko plānots dislocēt valstī. Pie tam ASV GKS bumbvedējs devies treniņu lidojumā Lietuvā. Spriežot pēc visa, lidojumi noritēja veiksmīgi – šoreiz vismaz neviens nepazaudēja nevienu raķeti, kā tas atgadījās spāņu pilotam Igaunijā. Pietiekams pamats priekam, vai ne?

Intervijā radiostacijai Ziniu radijas Lietuvas aizsardzības ministrs komentēja šos "lieliskos" notikumus savas valsts dzīvē un atklāja, ka ASV bumbvedējs mācību gaitā imitējis uzbrukumus konkrētiem mērķiem, un Lietuvas aizsardzības ministram pat atļāva noskatīties, kā amerikāņi trenējas uzlidojumiem viņa valstī.

Vēl vairāk, Karoblis konstatēja, ka ASV un NATO beidzot ir apguvušas, piesavinājušās un saimnieciski izmanto gan Lietuvu, gan visu Baltijas reģionu. Iepazīstas ar ģeogrāfiju.

"No NATO un ASV viedokļa Lietuva un Baltijas reģions kopumā kļūst par savējo, tas tiek izmantots mācībām. Šajā gadījumā mērķis bija iepazīties ar jaunu ģeogrāfiju, ar ģeogrāfiju, ko šiem spēkiem vajadzēs aizstāvēt krīzes gadījumā," klausītājus iepriecināja Karoblis.

Viņš ieteica arī citiem priecāties par "tādu pēdējā laikā augušo sabiedroto klātbūtni Lietuvā". Patiešām, iemesls priekam ir, jo ASV bruņoto spēku bataljons – pieci simti karavīru – pavadīs Lietuvā sešus mēnešus. Valstī uzturēsies 29 tanki un 21 kājnieku mašīna.

NATO ielenkums

Iepriekš vēstīts, ka amerikāņu bruņutehnika nogādāta Lietuvā un izvietota Pabradē, netālu no Baltkrievijas robežas. Izvēršana plānota uz ilgām ziemām, kam tiks gatavoti gan karavīri, gan tehnika. Pie tam operācijas "Atlantijas apņēmība" ietvaros NATO paplašina kontingentu arī visā Eiropā.

"Atlantijas apņēmība" ir operācija, ko NATO uzspieduši amerikāņi. Militāro klātbūtni Eiropas kontinentā ASV paplašina kopš 2014. gada un, spriežot pēc visa, piebremzēt neplāno.

ASV militāro intervenci Eiropā piesedz kaut kādi "Krievijas draudi". Lai arī Maskava jau vairākkārt ir akcentējusi, ka nelolo uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā.

Toties "uzbrūk" ASV. Kopš 2014. gada tās nogādājušas Eiropā tūkstošiem kara aviācijas un tehnikas vienības: iznīcinātājus, tankus, haubices, bruņutransportierus un citu bruņojumu. Līdz ar tehniku Eiropā ieradušies vairāki tūkstoši karavīru un virsnieku.

Amerika klāsta, ka tehnika un karavīri Eiropas valstīs dislocēti pēc rotācijas principa, kas nepārkāpj Krievijas un NATO pamataktu – tajā teikts, ka alianses jauno locekļu teritorijā aizliegta būtisku militāro spēku pastāvīga dislokācija.

Taču Krievija uzskata, ka NATO faktiski pārkāpusi akta noteikumus – no militārā viedokļa nav nekādas starpības starp spēku nepārtrauktu rotāciju un pastāvīgu dislokāciju.

Agrāk Krievija centās taktiski paskaidrot, ka ir muļķīgi organizēt tādu jezgu pie valsts robežām, ja Maskavai pat prātā nenāk darīt neko tamlīdzīgu pie citu valstu robežām, kur nu vēl demonstrēt jebkādu agresiju, taču tagad, šķiet, pacietība ir izsīkusi.

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs atgādināja, ka Krievija ir liela kodollielvalsts, tai ir savas intereses, un NATO spēku ielenkums pozitīvas emocijas nerada. Politiķis uzsvēra, ka uz NATO centieniem ielenkt Krieviju ar savām bāzēm valsts atbildēs gan politiski, gan militāri.

Piemēram, aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, komentējot ASV vēlmi sagraut bruņojuma daudzlīmeņu kontroles sistēmu, izstājoties no INF, pavēstīja, ka tas neizbēgami novedīs pie bruņošanās sacīkstēm, palielinās konflikta potenciālu un incidentu rašanās risku. Viņš akcentēja, ka Krievija iebilst pret tamlīdzīgu scenāriju un gatavojas dialogam ar mērķi saglabāt stabilitāti reģionā, attīstīti uzticēšanās un mijiedarbības pasākumus ar visām ieinteresētajām pusēm.

Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins, komentējot lielās mācības, ko NATO organizē Eiropā, informēja, ka Krievija negatīvi vērtē spriedzes palielināšanu pie valsts robežām, taču valdība reaģēs mierīgi.

59
Temats:
NATO austrumu flangā (203)
Pēc temata
Izlaupījuši un atdevuši NATO. Baltijas valstīs atstātā Padomju armijas mantojuma liktenis
Tu esi atbildīgs par to, ko pieradini. Bet tagad Baltijas "aste luncina" NATO
NATO pastiprināšanās Baltijas jūrā: psiholoģisks spiediens argumenta kārtā
Ieroču žvadzināšana: NATO sper jaunu soli drošības mazināšanai Baltijas reģionā
NATO kiberdrošības stratēģija – pulvera muca Baltijas valstīm
"Aizvainojošs izsmiekls": kareive stāsta, kam NATO vajadzīgi karavīri no Baltijas valstīm
Neatliekamās palīdzības mašīnas, foto no arhīva

"Nav naudas mirsti nost": rīdziniece saņēmusi rēķinu par ātrās palīdzības izsaukšanu

16
(atjaunots 15:58 08.07.2020)
Rīdziniece vērsusies pēc palīdzības ar spēcīgām sāpēm mugurā un augstu asinsspiedienu, taču pēc nedēļas saņēma NMPD rēķinu 62 eiro apmērā.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukšanu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par ārkārtēju, rīdziniece būs spiesta samaksāt 62 eiro.

Par vēstuli no NMPD Svetlana pastāstīja Facebook publiskajā grupā Ķengarags.

"Gribu pastāstīt par nepatikšanām, kas ar mani notikušas, lai arī tam nav sakara ar tēmu. Pēc traumas nobīdījās 4. un 5. mugurkaula disks. Iespieda nervu. Spiediens pacēlās līdz 200, izsaucu ātros. Atbrauca uz Ķengaragu, ātri izdarīja injekciju – viņiem spiediens nez kāpēc bija normāls. Tāda man nav pat labā dienā. Bet šodien pa pastu atnāca vēstule par nepamatotu izsaukumu un 62 eiro. Gribas zināt, uz kurieni mēs ripojam?" par savām bēdām stāstīja sieviete.

Tomēr komentētāju domas dalījās: vieni piekrita sašutušajai sievietei un ieteica pārsūdzēt rēķinu, citi nostājās mediķu pusē un pārmeta sievietei: sak, spiediens (mediķu papīrā norādīts 145/80) nebija nāvējošs, pie ārsta varēja aiziet pati.

"Varat droši braukt uz Laktas ielu 8 un apstrīdēt. 145/80 nav nāvējošs spiediens. Bet 217 – tas jau ir ļoti augsts un bīstams. Kad pēdējo reizi mainījāt baterijas aparātā? Tas var rādīt nepareizi," publikācijas autorei ieteica Sergejs.

"Beigas... Pašai ir problēmas ar mugurkaulu, laikam saspieda, tā, ka pat acs sāp, visa kreisā puse kļūst nejūtīga, bet tagad saprotu – labāk nosprāgt, nekā būt parādā par to, kas valstij manā labā ir jādara apriori, jo esmu godīgs nodokļu maksātājs... No rīta ienāca prātā traka doma ātros izsaukt. Ja nav naudas, mirsti nost..." konstatēja Irina.

"Ja jūs būtu bomžs vai narkomāns, viss būtu bez maksas," sarkastiski atzīmēja Jekaterina.

"Manai mammai atnāca tāda pati vēstule. Par to, ka viņa epidēmijas laikā atteicās Ogrē braukt uz slimnīcu. Viņai bija spiediens 240/110," atcerējās Jeļena.

"Noteikti apstrīdiet! Kamēr cilvēki klusē, viņiem visu pierakstīs. Taču... Mūsu valstī ir grūti kaut ko panākt un pierādīt, vajag laiku un stiprus nervus. Lai jums veselība un pacietība!" autorei ieteica Kitija.

Publikācijas autore atcerējās, ka laikā, kad viņa saukusi ātros, tonometrs rādījis spiedienu 200 vienību apmērā, un no sāpēm viņai zudusi samaņa. Viņa stāsta, ka trauma jau ir otro mēnesi, bet tagad nevar nokļūt pat pie maksas ārsta.

"Tabletes Diclac ID 75, ko man izrakstīja ģimenes ārste, dzēru ik pēc stundas visu dienu, nelīdzēja. Bet pie speciālista, pat par maksu, pieraksts tagad tikai uz 15. jūliju," Svetlana paskaidroja, kāpēc izsaukusi NMPD.

Atgādināsim, ka pērn NMPD maksas pakalpojumu cenas valstī pieauga vidēji par 10%. Valdība apstiprināja maksas pakalpojumu cenu pieaugumu.

NMPD uzsvēra, ka cenas augušas atbilstoši ikdienas izdevumiem, un pārsvarā attiecas uz pakalpojumu apmaksu uzņēmumiem un iestādēm, kas noteiktās situācijās, piemēram, masu pasākumos izvēlējās NMPD mediķus, nevis uz dienesta pamatfunkciju – medicīniskas palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem ārkārtas situācijās.

Dienests uzsvēra, ka par izsaukumiem pacientiem ar nopietniem veselības traucējumiem maksa netiks iekasēta.

16
Tagi:
NMPD, Rīga
Pēc temata
Pacientus vedīs tālāk un ilgāk: kas notiks ar neatliekamo medicīnisko palīdzību reģionos
Ārstu nebūs tikpat daudz, kā agrāk: ātrajai palīdzībai iepirks mazākas un lētākas mašīnas
Neatliekamā palīdzība Latvijā paaugstinās nepamatoto izsaukumu maksu par 40%
Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg

22
(atjaunots 12:17 08.07.2020)
Telefonu krāpnieki atkal sarosījušies – tagad viņi izliekas ne tikai par banku darbiniekiem, bet arī kompānijas Bloomberg līdzstrādniekiem.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Latvijai pāri veļas telefona afēru vilnis – katru dienu dzirdamas kārtējās ziņas par mēģinājumiem izkrāpt naudu lētticīgiem cilvēkiem, izvilinot bankas datus vai izmantojot viltīgas finansiālās shēmas.

Šoreiz ļaundari izliekas par kompānijas Bloomberg darbiniekiem. Tas ir vadošais finansiālās informācijas piegādātājs finanšu tirgu profesionālajiem dalībniekiem.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv brīdina iedzīvotājus par riskiem.

"Uzmanību! Šodien saņemti vairāki ziņojumi par krāpniekiem, kas zvana un izliekas par Bloomberg pārstāvjiem, un aicina investēt apšaubāmās finanšu platformās. Krāpnieki sazinās krievu valodā. Aicinām šādos darījumos neiesaistīties un pēc iespējas ātrāk telefonsarunu pārtraukt!" iestāde brīdināja savā lapā Twitter.

Atgādināsim, ka pēdējā laikā Latvijā aktīvi darbojas telefona afēristi – zvanītāji sarunājas krievu valodā ar Baltijas valstīm neraksturīgu akcentu, tomēr uzdodas par vietējo banku darbiniekiem.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Pēc tam "baņķieri" ziņo klientam par mēģinājumu nesankcionēti noņemt no viņa bankas konta naudu un ierosina bloķēt šo operāciju, taču šim nolūkam viņiem nepieciešams aktivizēties ar Smart-ID palīdzību. Ja klients to izdarīja, nauda no konta vienkārši pazuda.

Piemēram, Valsts policijas Ludzas iecirknis jau ierosinājis četras krimināllietas par krāpšanos. Par tās upuriem kļuvuši Swedbank klienti. Interesanti, ka afēristiem bija zināms klienta vārds un uzvārds, kā arī personas kods. Vēl vairāk, ļaundari pat zvana no Swedbank oriģinālā numura.

Valsts policija atgādināja, ka bankas darbinieki nekad nelūgs jūsu personas datus. Nevajag tos nodot aizdomīgiem zvanītājiem.

Provizoriski dati liecina, ka krāpnieki zvanījuši no klientu centriem Ukrainā. Policija sākusi izmeklēšanu, taču tā var būt visai ilga, jo noziedznieki strādā ārvalstīs.

22
Tagi:
krāpniecība, Bloomberg
Pēc temata
Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Fonda Vēsturiskā atmiņa vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs

Vēsturnieks atbildēja uz Latvijas vēstnieka spriedumiem par 1939.-1940. gadu notikumiem

0
(atjaunots 16:20 08.07.2020)
Vēsturnieks Aleksandrs Djukovs paskaidroja, kāpēc Latvijas vēstnieka Krievijā Māra Riekstiņa viedoklis jautājumā par Baltijas valstu pievienošanu Padomju Savienībai ir nepamatots.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš norādīja, ka fonda "Vēsturiskā atmiņa" vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs savā rakstā "diezgan gari, pieminot kaut kādus 30. un 40. gadu Politbiroja lēmumus, ar kaut kādiem netiešiem slēdzieniem mēģinājis pierādīt, ka līdz pat 1940. gada maijam Padomju Savienībai nebija nekādu Baltijas valstu inkorporācijas plānu". Pie tam Riekstiņš atzīmēja, ka vēsturnieka vārdi neatbilstot tam, kas rakstīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina materiālā.

Sarunā ar Sputnik Latvija Djukovs atgādināja, ka viņa publikācijas pamatā ir arhīva dokumenti, kas pirmo reizi ieraudzījuši dienas gaismu.

"Tie ir nesen atslepenotie dokumenti no Krievijas prezidenta arhīva. Tie rāda, ka lēmums par Baltijas galīgo inkorporāciju PSRS sastāvā tika pieņemts Kremlī nevis 1939. gada septembrī, maijā vai jūnija sākumā, bet gan 1940. gada jūnija beigās un jūlija sākumā," pastāstīja Djukovs.

Vēsturnieks apstiprināja, ka viņa slēdziens nesakrīt pilnībā ar tēzi Krievijas prezidenta Vladimira Putina rakstā, kurā teikts, ka lēmums par inkorporāciju pieņemts 1939. gada rudenī.

"Lieta tāda, ka dokumenti, ar kuriem strādāju es, tika iekļauti zinātniskajā apgrozījumā pēc tam, kad Putina raksts bija sagatavots. Tajā vienkārši nebija iespējams ņemt vērā jaunos atradumus arhīvos. Esmu pārliecināts: ja raksts būtu iznācis vēlāk, mēs ieraudzītu citādus formulējumus, pamatotus ar jaunajām arhīvu liecībām. Tāpēc Latvijas vēstnieka mēģinājumi izlikties, ka mans viedoklis balstās uz netiešiem slēdzieniem, ir nepamatoti," uzsvēra Djukovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas vēsturnieki jau ilgus gadus iekļauj zinātniskajā apgrozījumā jaunas arhīvu liecības par Krievijas un Baltijas attiecībām, paplašinot avotu bāzi.

"Esam spiesti strādāt ne tikai par sevi, bet arī Latvijas kolēģu vietā. Piemēram, pērn publicējām dokumentus no Latvijas vēstniecības arhīva par 1939.-40. gadu. Lai arī tie glabājas Latvijā, vietējie vēsturnieki ar tiem nav strādājuši. Gribētos, lai Latvijas vēstnieks Krievijā tam pievērstu uzmanību," konstatēja Djukovs.

Latvija līdz ar Lietuvu un Igauniju apgalvo, ka PSRS to bija okupējusi līdz 1991. gadam. Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka par "padomju okupāciju" Baltijas valstīs 1940. gadā nevar būt ne runas, Baltijas pievienošana PSRS tiek uzskatīta par tālaika starptautisko tiesību normām atbilstošu. Turklāt laikā, kad republikas bija PSRS sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu), tajās darbojās nacionālās varas iestādes.

0
Tagi:
fonds "Vēsturiskā atmiņa", Māris Riekstiņš, Latvija
Pēc temata
Baltijas valstis Otrā pasaules kara priekšvakarā: arhīvi stāsta neglītu patiesību
Kolektīva pašiedvesma: kāpēc Latvija atkal cilā "okupācijas" kompensāciju tēmu
Krievijas kultūras ministrs devis vēstures mācību Viļņas mēram
Neapgūtā vēstures mācība: kāpēc nevēlēšanās nožēlot grēkus nāk par ļaunu