Gaitenis Daugavpils slimnīcā, foto no arhiva

Latviju gaida "Diena bez ārsta": kam atņemt naudu deputātiem vai kadetiem

68
(atjaunots 21:45 25.10.2019)
Atšķirībā no pedagogiem, ārsti nolēmuši nekavēties ar protestiem. Kā situāciju plāno atrisināt vērtē deputāti un kā premjers vērtē iespējas gūt panākumus

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Pirms budžeta pieņemšanas valsts būs spiesta pārdzīvot "Vienu dienu bez ārsta" – šādu akciju iecerējušas mediķu organizācijas, protestējot pret politiķu atteikšanos piešķirt solīto finansējumu atalgojuma palielināšanai, vēsta Skaties.lv.

Akcijas ietvaros visi ārsti, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, tiek lūgti vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu. Iedzīvotājiem būs pieejami tikai NMPD pakalpojumi.

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece norādīja, ka tādējādi mediķi vēlas parādīt, kas notiks jau pēc pāris gadiem, ja politiķi nemainīs attieksmi pret veselības nozari.

Mācība politiķiem

Par kopīgu darbības plānu 24. oktobrī vienojās LĀB, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija.

"Pirmais pasākums notiks 29. oktobrī plkst. 11.00, kad mēs rīkosim preses konferenci, kurā informēsim par to, kāda ir situācija citās Austrumeiropas valstīs, kur ir līdzīgs budžets un līdzīga situācija veselības nozarē kā Latvijā, bet jautājumi tiek risināti citādi, un finansējums veselības aprūpei tiek atrasts," konstatēja Aizsilniece.

Viņa pauda cerību uz konstruktīvu dialogu gan ar valdību, gan Saeimu, taču apsolīja jaunas akcijas, ja mediķi netiks uzklausīti.

Akciju "Viena diena bez ārsta" atbalstīs Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Ārstu biedrība. Viņi vēlas parādīt, kas notiks, ja vienu dienu savās darba vietās nebūs sastopami daudzi ārsti – tieši tā notiks, ja atalgojums netiks palielināts.

Ja 14. novembrī tiks pieņemts veselības aprūpes sistēmai nelabvēlīgs lēmums, mediķi turpinās protesta akcijas un, domājams, iniciēs jautājumu par Saeimas atlaišanu, jo parlaments nobalsojis pretēji paša solījumiem, proti, ievērot likumus un domāt par Latvijas tautas nākotni, uzsvēra Aizsilniece.

Kur ņemt naudu

Neskatoties uz solītajiem protestiem, valdība joprojām neredz iespēju sameklēt mediķiem solīto finansējumu.

Virkne deputātu uzskata, ka vismaz nelielu summu varētu piešķirt, iesaldējot deputātu un ministru algu pieaugumu, vēsta TV3. Pirmdien, 28.oktobrī koalīcija apspriedīs šo iniciatīvu, kas ļautu ietaupīt 6,6 miljonus eiro.

Opozīcijai izdevies savākt nepieciešamos parakstus, lai iniciētu komisijas izveidi ar mērķi noskaidrot, kāpēc ārstiem nevar palielināt algas par solītajiem 20%. Tiesa, komisijas izveide vēl jāapstiprina Saeimā.

Šonedēļ deputāti neoficiāli apsprieda arī citas iespējas sameklēt līdzekļus, piemēram, pacelt tabakas izstrādājumu akcīzi. Taču premjers Krišjānis Kariņš kategoriski atteicies mainīt nodokļus nākamgad, tāpēc visas idejas ir atmestas, un mediķiem vēl joprojām plāno piešķirt tikai 42 miljonus apsolīto 120 vietā.

Premjerministrs atzina, ka jauns finanšu avots neesot saskatāms – to varot izdarīt tikai uz bibliotekāru, cietumu vadības, kultūras darbinieku un jauno policijas kadetu rēķina, jo pieejamā nauda jau esot sadalīta starp dažādām nozarēm.

Politiķis vērtēja, ka nav iespējams atrast naudu līdz 1. janvārim, kaut ko iespējams sameklēt tikai aptuveni gada vidū.

11. oktobrī valdība apstiprināja nākamā gada budžeta projektu, kas tagad tiks izskatīts Saeimā.

Tajā nav paredzēti līdzekļi apsolītajam atalgojuma palielinājumam ne tikai mediķiem, bet arī pedagogiem – viņiem šim nolūkam, principā, nav atvēlēts ne centa.

68
Pēc temata
Viņķele atzinusi, ka bez "Saskaņas" un ZZS mediķu algas palielināt neizdosies
Krievu medmāsa atlaista, ārsts aizgājis pats: kā ārstēties lauciniekiem Latgalē
Viņķele par mediķu protestiem: garā esmu kopā ar kolēģiem
Uzvaras piemineklis

Piekļuvi Uzvaras piemineklim 9. maijā var slēgt jebkurā brīdī

6
(atjaunots 12:27 09.05.2021)
9. maijā Uzvaras laukumu iejozīs barjeras. Valsts policija patur tiesības slēgt piekļuvi monumentam Rīgas atbrīvotājiem.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Sestdien, 8. maijā, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens tikās ar operatīvajiem dienestiem un Rigas domi jautājumā par kārtības nodrošināšanu Uzvaras parkā Rīgā 9. maijā, vēsta Mixnews.lv.

Politiķis uzlsvēra, ka šogad kārtību Covid-19 pandēmijas apstākļos palīdz nodrošināt Rīgas dome. Pašvaldība uzstādīs barjeras ap Uzvaras parku – tām vajadzētu atvieglot darbu kārtības sargiem.

Taču piekļuve Uzvaras piemineklim būs atvērta, lai cilvēki varētu mierīgi pieiet pie monumenta un nolikt ziedus.

Pie tam Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, kas piedalījās sapulcē, savukārt brīdināja, ka policisti var jebkurā brīdī slēgt piekļuvi piemineklim, ja viņiem radīsies iespaids, ka cilvēku pie monumenta ir pārāk daudz.

Tiem, kuri nāks ar ziediem uz parku, jāievēro sociālā distance – 2 metri un jāpatur prātā liegums pulcēties.

Ruks pastāstīja, ka policisti sagatavojuši darbības plānu, kas paredz kontrolēt pieminekļa apmeklētāju plūsmu.

Ģirģens konstatēja: visiem ir saprotams, cik svarīga noteiktai sabiedrības daļai ir tradīcija nolikt ziedus pie Uzvaras pieminekļa, taču norādīja, ka, ņemot vērā infekcijas gadījumu skaita pieaugumu, Latvija vēl aizvien staigā pa plānu ledu.

Tāpēc IeM vadītājs aicināja neriskēt un stingri ievērot epidemioloģiskos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka Rīgas pašvaldība plānoja slēgt piekļuvi Uzvaras piemineklim 9. maijā, tomēr Latvijas Krievu savienības deputātiem izdevās vienoties par to, ka ierobežojumu nebūs un visi varēs svētku dienā nolikt ziedus, ievērojot epidemioloģiskos ierobežojumus.

Nacionālisti, pārskaitušies par to, ka plāns izjaukt Uzvaras dienas svētkus Rīgā ir izgāzies, nolēma arī doties svētku dienā pie pieminekļa, lai sekotu policistu darbam. Nacionālās apvienības pārstāvji uzskata, ka pērn policisti sagādājuši vilšanos, - viņi palaiduši garām krievu pūli pie pieminekļa.

"Saskaņa" un LKS aicina visus, kas vēlas Uzvaras dienā atnākt pie pieminekļa un nolikt ziedus, būt ļoti uzmanīgiem un nekādā gadījumā nepieļaut provokācijas.

6
Tagi:
policija, Iekšlietu ministrija, Uzvaras piemineklis, Uzvaras diena, Rīga
Pēc temata
"Mēs neatteiksimies no Uzvaras dienas!" LKS sola, ka triks ar pandēmiju Rīgā neizdosies
"Georga lentīte" Latvijā būs: kā saņemt Uzvaras simbolu
"Divi aspekti": Ušakovs pabrīdināja tos, kuri 9. maijā apmeklēs Uzvaras pieminekli
Jūrmalā atļauta 9. maija akcija "Nemirstīgais pulks"
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

13
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

13
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās