Māja. Foto no arhīva

Deputāts: kāpēc latviešiem jāmaksā lielāks nodoklis, nekā krieviem

132
(atjaunots 16:50 25.10.2019)
Tie, kas Rīgā dzīvo "latviešu" rajonos, ir spiesti maksāt nodokli par mājokli un par mantojumā saņemtām dzimtas mājām, savukārt "krievu" Ķengaraga iedzīvotāji – tikai par saviem vienīgajiem dzīvokļiem, tas ir netaisnīgi, paziņoja deputāts Krišjānis Feldmans.

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus kadastrālās vērtības likumā, kuri līdz 2022. gadam atliek jaunās vērtības aprēķina sistēmas ieviešanu. Šobrīd tiek izskatīts variants sava veida neapliekamajam mājokļa nodokļa minimumam. Likums izraisīja plašas debates, kuras noveda deputātus pie apsūdzībām nacionālā naida kurināšanā, raksta avīze Dienas Bizness.

Latvijas Saeima pieņēma Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumus. Faktiski tie paredz, ka kadastrālās vērtības aprēķina sistēmas reforma tiek pagarināta uz gadu – to nav paspējuši sagatavot.

Входная дверь в квартире многоэтажного жилого дома
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Saeimas sēdes debatēs deputāti apsprieda sava veida neapliekamā minimuma ieviešanu mājokļa nodoklim – tiek piedāvāts arī variants atbrīvot no nodokļa noteiktu platību uz katru dzīvoklī vai mājā deklarēto personu, un variantu, kurš būs atkarīgs no mājokļa vērtības, – piemēram, nepiemērot nodokli īpašumiem, kuru vērtība nepārsniedz 100 tūkstošus eiro. Strīdi šajā sakarā noveda pie tā, ka vienam no parlamentāriešiem – Krišjānim Feldmanam no Jaunās konservatīvās partijas – pat draud skaidrošanās Ētikas komisijā.

Konflikts izcēlās, kad tika apspriests likuma formulējums. Deputāts Armands Krauze piedāvāja iekļaut likumā labojumu par to, ka nodokļa atcelšana būtu piemērojama vienīgajam mājoklim. Taču JKP pārstāvji uzskata, ka nodoklis ir jāatceļ "primārajam mājoklim". Krišjānis Feldmans paziņoja, ka atšķirība starp šiem jēdzieniem esot milzīga, un paskaidroja savu viedokli.

"Man pašam ģimenē, ģimenes locekļiem ir viensētas laukos. Viņi dzīvo Rīgā, bet viņiem ir viensēta. (…) Kam pārsvarā ir viens mājoklis, piemēram, ļoti daudz cilvēku dzīvo Ķengaragā. Viņiem tas Ķengaraga dzīvoklis ir vienīgais dzīvoklis. Viņi nekad nav dzīvojuši Latvijas, piemēram, reģionos, un tāpat arī citos rajonos. Un uz šiem iedzīvotājiem fokusējas, piemēram, "Saskaņas" un GKR koalīcija Rīgas domē, visādi mēģinot atbrīvot no nekustamā īpašuma nodokļa, dodot lielas atlaides. (…) Latviešu rajonā, piemēram, Torņakalnā un tamlīdzīgi, tad tur tiek iegriezts nekustamā īpašuma nodoklis pat par pagājušajā gadsimtā celtām mājām, vienģimeņu dzīvojamā māja maksā 1000, 2000 eiro gadā. Tie cilvēki nav bagāti no tā, ka viņiem tās mājas bieži vien ir desmitiem gadu pieder, viņi lielākus ienākumus negūst nekādā veidā, un tāpēc, domājot par šo problēmu, es varu vēl vienreiz vienkārši izskaidrot, ko nozīmē manā prātā "primārais mājoklis". Primārais mājoklis manā izpratnē ir tāda dzīvojamā platība, kura pieder fiziskai personai un kura šajā īpašumā ir deklarējusi savu dzīvesvietu," paskaidroja viņš.

Atbildes kārtā neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems apsūdzēja Feldmanu nacionālā naida kurināšanā.

Deputāts Didzis Šmits norādīja, ka Feldmanis, izskatot šo likumprojektu, iedalīja vēlētājus pēc piederības konkrētām partijām.

"Es skaidri sadzirdēju no komisijas vadītāja, bet laikam tajā sadaļā, kur viņš runāja kā individuāls deputāts, ka skatījums uz šo jautājumu globāli ir... reizē tiek mēģināts dalīt pēc vēlētāju partiju elektorātiem. Un analizēt, teiksim, kādi būs labumi vai sliktumi no tā, kurš par kuru ir balsojis teorētiski, un kur kurš dzīvo, manuprāt, šis ir tāds mudinājums, viegli izsakoties, rīkoties pretēji Satversmes pamatprincipiem. Un, manuprāt... Manuprāt, ja es pareizi saprotu, tā būtu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vai kāda cita komisija, kur šis jautājums būtu jāizskata. Jo ja... Ja ir skubinājums dalīt cilvēkus šādā likuma grozījumā, atbilstoši viņa politiskajiem uzskatiem, un vēl pieliekot klāt dzīvesvietu, manuprāt, tas ir ļoti skaidrs mudinājums – pārkāpt Latvijas Republikas Satversmi, tās būtībā," nobeigumā sacīja Šmits.

132
Pēc temata
Latviešu nacionālisti piedāvā aizliegt pārdot zemi Krievijas pilsoņiem
Gaidāms mājokļa kadastrālās vērtības pieaugums: vērtējuma metodika un nodokļu izmaiņas
Nekustamā īpašuma nodoklis: īpašums ar konfiskāciju
Laukos maksāt nenāksies: Tieslietu ministrija iesaka mainīt NĪN
Jurijs Melkonovs

Militārais eksperts: Latvijā neviens neilgojas pēc ASV bruņotajiem spēkiem

26
(atjaunots 12:18 14.07.2020)
Sabiedrība Latvijā negatīvi vērtē ASV spēku dislokāciju valstī – nav tādu, kas par tādu ieceri aiz prieka lēktu ārā no biksēm.

RĪGA, 14. jūlijs – Sputnik. Latvija ir gatava uzņemt papildu bruņotos spēkus no ASV gan pēc rotācijas principa, gan pastāvīgi, un ir gatava par to maksāt, paziņoja valsts aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Pēc viņa vārdiem, Latvijas interesēs ir panākt, lai ASV karavīri atrastos tuvāk austrumu robežai – Polijā un Baltijas valstīs, ja jau šie spēki tiek izvesti no Vācijas.

Pabrika izteikumus var uzskatīt gan par viņa personīgo viedokli, gan ASV pozitīvi novērtētas dezinformācijas sniegšanu, lai novērtētu Latvijas sabiedrības reakciju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja militārais eksperts un kara vēsturnieks Jurijs Melkonovs. Viņš atzīmēja, ka Pabriks ir pietiekami patstāvīgs politiķis un ne vienmēr saskaņo lēmumus ar augstākstāvošajiem un kolēģiem.

"Sabiedrība Latvijā iebilst pret citas valsts, šajā gadījumā – ASV bruņoto spēku izvietošanu valstī. Nav redzami tādi, kas par šādu ieceri priecīgi lec laukā no biksēm. Mēs redzam atsevišķus atbalsta gadījumus, tomēr sabiedrība kopumā tādu politiku neatzīst," uzsvēra Melkonovs.

Pēc viņa domām, amerikāņi neizlems dislocēt Latvijā savus spēkus līdztekus kontingentam, kas šeit jau izvietots ātrās reaģēšanas spēku ietvaros.

"Nopietnus bruņotos spēkus šeit redzēt nevēlas – tas vājinatu līdzsvaru gan Latvijas sabiedrībā, gan Latvijas un Krievijas attiecībās," paskaidroja Melkonovs.

ASV prezidents Donalds Tramps jūnijā apstiprināja Vācijā izvietotā ASV militārā kontingenta samazināšanas plānu, kas paredz ierobežot karavīru skaitu par 9,5 tūkstošiem – līdz 25 tūkstošiem. Pagaidām Pentagons vēl nav izlēmis, kādas vienības tiks pārvietotas un kurp, nav zināms arī spēku izvešanas grafiks.

Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka nevēlas palielināt spriedzi attiecībās ar NATO nevienā pasaules reģionā. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka NATO tas ir zināms, taču ar sadomātu "Krievijas draudu" ieganstu alianses spēki un tehnika tiek savilkti pie Krievijas robežām.

Мелконов: никто в Латвии не прыгает от радости из-за появления войск США
26
Tagi:
aizsardzība, drošība, NATO, Latvija, ASV
Pēc temata
Latvijas ienesīgā militarizācija: jaunākie sasniegumi
NI paskaidroja, kāpēc Krievijai ir pamats raizēties par NATO iebrukumu
Latvieši – uz Berlīni, tanki – uz Ādažiem. Vai Rail Baltica kļūs par veiksmes stāstu
Jo tuvāk Latvijai, jo labāk: Pabriks gaida ASV spēku pārdislokāciju uz Poliju
Swedbank

"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti

32
(atjaunots 10:45 14.07.2020)
Psihoterapeite palikusi bez bankas kartes pēc biedra naudas maksājuma Starptautiskajai neiropsihoanalīzes biedrībai.

RĪGA, 14. jūlijs — Sputnik. Iztapība, ar kādu banku darbinieki pilda KYC (Know Your Client/Zini savu klientu) un AML (Anti-Money Laundering/Pretestība naudas atmazgāšanai) protokolus, šķiet, jau pārspēj visas robežas.

Par banku diktatūras kārtējo upuri kļuvusi ārste psihoterapeite – sieviete pārsteidzīgi nolēma ar savu bankas karti apmaksāt Starptautiskās neiropsihoanalīzes biedrības biedra naudu. Maksājums 65 dolāru apmērā pēc lekcijas noveda pie bankas kartes bloķēšanas.

​"Hallo, Swedbank Latvia , lūdzu atbloķēt manu karti! Es tikai no sava VID reģistrētā ārsta-psihoterapeita prakses konta samaksāju biedru naudu International Neuropsychoanalysis Society! Veselus USD 65! Kaut kādām veselā saprāta robežām taču jābūt pat jums," sašutusi publicēja Tija Vanaga savā lapā Twitter.

Lasītāju komentāri liecina, ka represijas no finanšu iestādes puses cietuši daudzi – viņas kolēģis pastāstīja par tādu pašu problēmu.

​"Man bija precīzi šī pati problēma tieši par šo pašu maksājumu. Vajag tikai uzzvanīt uz banku, 2 min laikā atbloķē. PS. Solma lekcija par Edipu bija ļoti iedvesmojoša," Vanagai atbildēja kolēģis Nils Konstantinovs.

Citi lasītāji nebija tik toleranti noskaņoti pret bankas darbībām – tās drīzāk uzskata par patvaļu.

​"Vajadzētu kādam saņemties un pret šādiem banku idiotiem vērsties tiesā ar zaudējumu (ieskaitot morālo) piedziņu," ierosināja lasītājs ar lietotājvārdu Mikipele.

​"Man nupat bija pretēja situācija - kāds ar manu Swed karti bija Amerikā iepircies. Pamanīju, nobloķēju karti. Banka gan nepamanīja, ka aizdomīgs maksājums. Cik parunājos ar cilvēkiem, tā Swed kartēm bieži gadoties," par savu rūgto pieredzi pastāstīja anoreksija.lv.

​"Tu gribi teikt, ka Tev piešuj nelegālu naudas pārskaitījumu?" neizpratnē apjautājās Inese Putniece.

​"Nezinu! Man pirmo reizi kas tāds. Šāda bankas attieksme nopietni apvaino mani kā godprātīgu LV pilsoni. Nupat beidzās INS 2 dienu konference, bezgala interesanti! Arī Solmu par Edipa mūsdienu izpratni noklausījos," atbildēja bankas patvaļas nogurdinātā Tija Vanaga.

Drīz vien uz sašutuma pilno psihoterapeites tvītu atbildēja Swedbank pāstāvji un problēma tika atrisināta – banka atbloķēja ārstes karti.

"Karte atbloķēta. Naudas atmazgāšanā un aizdomīgu darījumu veikšanā apsūdzēta vairs nejūtos. Paldies par sapratni," sarkastiski paziņoja autore.

Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bes darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus. 

32
Tagi:
sociālie tīkli, Swedbank
Pēc temata
Politico: skandināvu bankām būs grūti atmazgāt savu imidžu
"Gribam zināt, ko iesāksiet ar savu naudu": banku prasības ir aizvien izsmalcinātākas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Iznīcinātājs F-15 Eagle

Pentagons pasūtījis pirmos iznīcinātājus F-15EX hiperskaņas ieročiem

0
(atjaunots 17:40 14.07.2020)
ASV Gaisa spēki publiskojuši informāciju par beztermiņa kontraktu šī modeļa iznīcinātāju piegādei 23 miljardu dolāru vērtībā.

RĪGA, 14. jūlijs – Sputnik. Pentagons pasūtījis pirmos modernizētos iznīcinātājus F-15EX, kas spēj nest hiperskaņas ieročus, liecina kompānijas Boeing sniegtā informācija, vēsta RIA Novosti.

"ASV gaisa spēki noslēdza ar Boeing līgumu gandrīz par 1,2 miljardiem dolāru pirmās partijas ražošanai, ko veidos astoņi mūsdienīgi iznīcinātāji F-15EX... F-15EX nes lielāku daudzumu bruņojuma nekā jebkurš cits tā klases iznīcinātājs un var palaist līdz 22 pēdas (aptuveni 7 metrus – red.) garu un līdz 7000 mārciņas (aptuveni 3,2 tonnas – red.) smagu hiperskaņas ieroci," teikts dokumentā.

ASV Gaisa spēki publiskojuši informāciju par beztermiņa kontraktu šī modeļa iznīcinātāju piegādei 23 miljardu dolāru vērtībā, teikts preses relīzē. "Nākotnes plāni liecina par 144 lidmašīnām," tajā apgalvots.

ASV Gaisa spēku vietnē publicētā informācija vēsta, ka pirmās astoņas lidmašīnas tiks dislocētas Eglinas aviobāzē Floridā, kur piedalīsies izmēģinājumos. Pirmās divas mašīnas plānots laist klajā 2021. finanšu gada otrajā ceturksnī, pārējās sešas – 2023. finanšu gadā. Nākotnē tās aizvietošot F-15C/D.

Žurnāls National Interest atzīmēja, ka šī lidmašīna, atšķirībā no citiem, pat modernākiem modeļiem, ieskaitot F-35, var sasniegt ātrumu līdz 3 mahiem, tāpēc var piešķirt hiperskaņas ierocim labu starta ātrumu. No vienas puses, F-35 ātrums ir divreiz mazāks, no otras puses, tādu gabarītu hiperskaņas ieroči nav ievietojami tā ieroču tilpnē.

Iepriekš par hiperskaņas ieroču izstrādi atbildīgais Pentagona darbinieks Maikls Vaits vēstīja, ka ASV nākamgad paātrinās uzbrukuma hiperskaņas ieroču izstrādi. Martā aizritējuši pirmie sekmīgie testi.

Patlaban ASV izstrādā vairākus hiperskaņas nesējus. Iepriekš Pentagons atzina, ka šajā ziņā atpaliek no Krievijas un Ķīnas.

0
Tagi:
F-15, iznīcinātājs, Pentagons, ASV
Pēc temata
Hiperskaņas komplekss "Avangard" stājies kaujas dežūrā
ASV slēgta viena no hiperskaņas bruņojuma izstrādes programmām
Trieciens no dzīlēm. Ar ko Krievijai draud ASV hiperskaņas ieroči
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu