Skolnieki. Ilustratīva fotogrāfija

Puse ar latviešu uzvārdiem: kas piesakās krievu valodas tiešsaistes kursos

73
(atjaunots 13:05 24.10.2019)
Skolēniem Latvijā ir radusies iespēja bez maksas apgūt krievu valodu, literatūru un Krievijas vēsturi. Kas piesakās Sanktpēterburgas valsts universitātes kursos un kādas priekšrocības saņem.

RĪGA, 24. oktobris — Sputnik, Marija Naumenko. Rīgā, Rēzeknē un Daugavpilī darbu sāk Sanktpēterburgas valsts universitātes bezmaksas kursos.

14-17 gadus veciem skolēniem tiks organizēti virtuālie krievu valodas kursi, literatūras un Krievijas vēstures lekcijas. Nodarbības būs interaktīvas: pusaudžiem tiks dota iespēja sazināties ar pasniedzējiem no Krievijas Federācijas un uzdot jautājumus.

Vietējās varasiestādes atbalsta organizatorus

Nodarbības Rīgā notiks Nataļjas Alijevas Mācību centrā, Rēzeknē – mācību centra Fibra telpās, Daugavpilī – Krievu kopienas telpās.

Projekta koordinators Latvijā Vadims Gilis pievēra uzmanību tam, ka vietējās varasiestādes neiebilst pret bērnu skološanos saskaņā ar Krievijas augstskolas programmu.

"Problēmas ar varasiestādēm nav radušās. Rēzeknes pilsētas dome pērn mūs atbalstīja un izīrēja telpas Kultūras pakalpojumu centrā. Šogad mēs vienkārši pārgājām uz telpām ar mazāku īres maksu," uzsvēra izglītības projekta koordinators.

Viņš precizēja, ka pārsvarā kursus apmeklē krievu skolu audzēkņi.

"Taču pērnā gada absolventu sarakstā, piemēram, Rēzeknē redzams, ka vismaz 50% ir latviski uzvārdi, tātad tie ir bērni no jauktajām ģimenēm, kuri mācās krievu skolās," paskaidroja Vadims Gilis.

Vecāki un skolēni cenšas saglabāt saikni ar Krieviju

Astoņus mēnešus pa sestdienām skolēni mācīsies speciāli iekārtotās klasēs. Nodarbība ilgst trīs stundas.

"Maijā skolēni saņems sertifikātu par kursa noklausīšanos. Taču vispirms mēs sniedzam zināšanas, ko līdzīgā apjomā un veidā nav iespējams saņemt bērnu mītnes valstīs. Turklāt, apmeklējot tiešsaistes skolu, iespējams piedalīties arī citos SVU projektos, piemēram, krievu valodas kā svešvalodas olimpiādē. Uzvara tajā dod papildu punktus, iestājoties universitātē," precizēja projekta "SVU tiešsaises skola" koordinators Dmitrijs Ptjuškins.

Pērn programmu apguva aptuveni 70 cilvēki. Viņu vidū bija divi 12.klases audzēkņi no Rēzeknes, kuri pēc kursiem iestājās SVU. Evelīna Pavre studē Lingvistikas fakultātē, bet Sergejs Grevcevs – Valsts un municipālās pārvaldes fakultātē. Abi jaunieši iestājās budžeta vietās.

"Latvijā būtiski sarukušas mācības krievu valodā, turklāt Krievijas vēsture šajā valstī vispār netiek pasniegta.

Vienklaikus vecāki un skolēni gribēja saglabāt saikni ar vēsturisko dzimteni. Tāpat daudzi jaunieši plāno nākotnē studēt Krievijas Federācijā," teica Dmitrijs Ptjuškins.

Līdzīgi kursi sākuši darbu Kazahstānā, Igaunijā un Spānijā. Projekta organizatori plāno veidot līdzīgas mācības Tadžikistānā, Uzbekistānā, Vācijā, Itālijā un Sīrijā. Ptjuškins atklāja, ka patlaban rit aktīvas pārrunas ar šīm valstīm un, iespējams, jau ziemā sāksies nodarbības.

73
Pēc temata
Latviešu valoda Maskavā: to mācās gan bērni, gan pieaugušie
Krievu vai zviedru: somu skolēniem piedāvās izvēlēties svešvalodu
Kāpēc Aņa aizgāja mācīties krievu skolā pēc 10 klasēm latviešu skolā
Lapēnrantā skolēni varēs mācīties krievu valodu
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

18
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

18
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

17
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

17
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē