Krimas dienvidu piekrastes ainava

Ukrainas vēstnieks Latvijā sacēlis skandālu par braucienu uz Krimu

75
(atjaunots 08:10 24.10.2019)
Organizācijas "Latvijas ukraiņu biedrību apvienība" pārstāvis Leonīds Muhins apciemoja Krimu un piedalījās diskusijā par Krimas ukraiņu sadarbību ar tautiešiem ārzemēs.

RĪGA, 24. oktobris — Sputnik. Latvijā dzīvojošie ukraiņi joprojām apmeklē Krimu un piedalās sadarbībai veltītos pasākumos, neskatoties uz Ukrainas vēstniecības dusmīgo rāšanos. Kārtējais skandāls izcēlies pēc organizācijas "Latvijas ukraiņu biedrību apvienība" pārstāvja Leonīda Muhina brauciena uz Krievijas pussalu.

Ukrainas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Miščenko bija sašutis par Muhina braucienu uz Krimu, kur viņš piedalījās diskusijā "Krimas ukraiņu sadarbība ar tautiešiem ārzemēs" un aicināja citus pasākuma dalībniekus apciemot Latviju. Uzzinājis par vizīti, Miščenko nosauca "Latvijas ukraiņu biedrību apvienību" par "pseidoukrainisku un butaforisku" organizāciju, pašam Muhinam pārmeta Ukrainas likumu pārkāpumu. Ukraiņu diplomātu īpaši sadusmoja tas, ka pasākums, ko Muhins apmeklēja Krimā, noritējis ar vadmotīvu "kultūra ārpus politikas", un diskusijas laikā Muhins nav kritizējis Krievijas valdību. Atbilstošs paziņojumus publicēts vēstniecības lapā Facebook

Krievijas, Krimas Republikas un Krimas tatāru karogi
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Pats Muhins uz ukraiņu diplomāta nopēlumu nav atbildējis.

Pasākumu Krimā 14.oktobrī apmeklēja ukraiņi no Polijas, Kazahstānas, Moldovas, Baltkrievijas, Vācijas, Kirgīzijas, Gruzijas, Bulgārijas, Igaunijas un pašpasludinātajām Doņeckas un Luganskas tautas republikām. Pasākuma noslēgumā tika pieņemta rezolūcija, kas cita starpā aicināja atcelt pret krimiešiem vērstās sankcijas.

"Kā ukraiņu tautas daļa aicinām starptautisko sabiedrību atzīt, ka Krimas Republikas atkalpievienošanās Krievijas Federācijai atbilst starptautiskajiem tiesiskajiem aktiem, nosodīt ekonomiskās, tirdznieciskās un finansiālās blokādes politiku, (..) kā arī atcelt (..) sankcijas, kas pārkāpj cilvēka pamattiesības, tostarp – tiesības uz attīstību, tiesības uz pārvietošānās brīvību," teikts dokumentā.

Pasākuma dalībnieki pieprasīja objektīvu situācijas vērtējumu un atzīmēja, ka Krima konsekventi atbalsta ukraiņu valodu un kultūru.

Krima kļuva par Krievijas reģionu pēc referenduma 2014.gadā pussalas teritorijā, kurā 96,77% Krimas Republikas vēlētāju un 95,6% Sevastopoles iedzīvotāju atbalstīja iekļaušanos Krievijas sastāvā. Krimas valdība organizēja referendumu pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014.gada februārī. Krievijas valdība jau vairākkārt ir norādījusi, ka Krimas iedzīvotāji demokrātiskā ceļā, atbilstoši starptautiskajām tiesībām un ANO Statūtiem nobalsoja par pievienošanos Krievijai. Valsts prezidents Vladimirs Putins uzsvēra, ka Krimas jautājums ir slēgts uz visiem laikiem.

Ukraina vēl joprojām uzskata, ka Krima ir tās okupētā teritorija. Latvijas oficiālā pozīcija arī paredz Ukrainas suverenitātes un teritoriālās vienotības atbalstu. Cita starpā Latvijas rezidentiem aizliegts iegādāties nekustamo īpašumu pussalā.

Pie tam Valsts reģistrācijas un kadastra komitejas dati liecina, ka Krimā dzīvojamo un nedzīvojamo īpašumu iegādājas arī Latvijas iedzīvotāji un veic uzņēmējdarbību. Piemēram, ģimene no Rīgas atvērusi latviešu virtuves restorānu Sevatopolē. Latvijas Drošības policija informēja, ka sākusi pārbaudi, bet Krievijas Ārlietu ministrija piebilda, ka rūpīgi sekos situācijai, ja pret restorāna īpašniekiem sāksies spiediens.

Krimā norādīja, ka Latvijas varasiestāžu reakcija par latviešu virtuves restorāna parādīšanos pussalā ir "slimība". Krimas Republikas vadītājs Sergejs Aksenovs uzsvēra: ja Latvija patiešām sāks vajāt tautiešus, kuri atvēruši Krimā restorānu, tas jau ož pēc psihiskas slimības.

75
Pēc temata
"Es arī balsotu par Krieviju": amerikāņi beidzot uzklausījuši Krimas iedzīvotāju viedokli
Eiropā pieaug cilvēku skaits, kuri uzskata Krimu par Krievijas daļu
Krimas ukraiņu kopiena lūdza Lielbritānijas pārstāvi ANO nestāstīt pasakas
Latvijas ĀM pastāstīja, kā tūristiem doties uz Krimu

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi