Viedtālruņi. Foto no arhīva

PTAC ķersies klāt blogeriem un influenceriem: sods līdz 100 tūkstošiem eiro

54
(atjaunots 13:53 22.10.2019)
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sācis sekot līdzi Latvijas blogeru un influenceru darbībai: lielākā daļa viedokļu līderu pārkāpj Reklāmas likumu un maldina savu auditoriju.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Pirms gada patērētāju tiesību aizstāvji nezināja, kā lai disciplinē Latvijas blogerus un influencerus, kuri nenorāda, ka viņu publikācijas satur reklāmu, taču tagad situācija varētu mainīties. PTAC palīgā nākuši reitingi, kurus sastāda sabiedrisko organizāciju aģentūra un kuros Latvijas viedokļu līderi ir sakārtotie pēc to ietekmes uz auditoriju.

"Šobrīd mēs esam pievērsuši uzmanību 80 influenceriem. Tie ir gan lielie un vidējie, gan nano-influenceri. Pret 18 influenceriem mēs esam uzsākuši uzraudzības lietas, īpaši pievēršot uzmanību viņu ierakstiem, vai izmanto tēmturus," LNT TOP10 raidijumam paskaidroja PTAC pārstāve Evija Lene, raksta db.lv.

Redzeslokā nonākušo influenceru vārdi netiek nosaukti, taču ir zināms, ka tie ir populārākie Latvijas viedokļu līderi. Problēmas neradīsies gadījumos, ka viņu publikācijās tiks atklāti tēmturi #reklāma, #sadarbība, #sponsorēts, #apmaksāts. Tad patērētāju tiesību aizstāvji uzskatīs, ka likums ir ievērots.

Blogeriem un inluenceriem ieteicams arī ievērot Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu. Pagaidām neviens nav sodīts vai brīdināts, taču tas brīdis vairs nav ilgi jāgaida. "Ja prasības neievēro un tiek ietekmēts liels skaits patērētāju, mēs varam uzsākt lietu, un maksimālais sods, ko var piemērot ir 100 tūkstoši eiro. Mūsu mērķis nav viņus uzreiz sodīt. Mūsu mērķis ir vispirms informēt influencerus, jo šis tirgus ir jauns.", paziņoja Evija Lene.

Nevēlas maksāt nodokļus

Blogeru un influenceru tēma kļūst aizvien populārāka – šogad daudzi reklāmdevēji izmantoja savās kampaņās Instagram un YouTube palīdzību. Tā, aģentūra NewBlack šogad sadarbojās ar simts influenceriem. Pēc tās vadītāja Artūra Medņa sacītā, atlīdzība par influenceru darbu šogad strauji pieaugusi – līdz 5000 eiro, pluss nodokļi. Vidēji runa ir par summu no 100 līdz 500 eiro par publikāciju. Savukārt tūkstošus maksā tiem influenceriem, ar kuriem aģentūra veic ikmēneša sadarbību gada garumā.

Tiesa, Mednis norādīja, ka darbs ar atsevišķiem influenceriem parādīja, ka daļa ir neprofesionāļi – viņi nav spējīgi kvalitatīvi noformēt saturu, nerunājot jau par termiņu kavēšanu un finanšu jautājumiem.

Līdzīgs novērojums ir arī speciālistiem no kompānijas A.W.Olsen & Partners.

"Viņi negrib maksāt nodokļus. No vienas puses, influenceri cenšas pārdot reklāmu savā profilā, bet vienlaikus viņi pat nesaprot, kā strādā nodokļu sistēma Latvijā. Viņi pat ir jāpārliecina, kāpēc jāslēdz autoratlīdzību līgums," saka A.W.Olsen & Partners pārstāve Marija Vorkule.

Savukārt Golin Rīga attiecību ar influenceriem vadītājs Deniss Ševeļovs norādīja, ka digitālās ietekmētāju vidē šobrīd notikusi sašķelšanās. Tie, kas ievēro galvenos influencera principus – veido kvalitatīvu, orģinālu un sekotājiem noderīgu saturu, ievēro ētiku un likuma prasības – arvien skaļāk kritizē tos Instagram blogerus, kuriem pirmām kārtām svarīga ir naudas pelnīšana, un viņi ievieto reklāmu gandrīz katrā publikācijā.

Ir vēl arī trešā blogeru grupa – viltus influenceri, kuri vēlas nopelnīt naudu uz reklāmas rēķina, izmantojot dažādas viltības sekotāju skaita palielinājumā.

54

No 2022. gada Latvijā pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs

1
(atjaunots 14:35 07.05.2021)
Pabalsts par vienu bērnu palielināsies no 11,38 līdz 25 eiro; ja ģimenē ir trīs bērni, ik mēnesi tā saņems 225 eiro, patlaban pabalsts par trešo bērnu ir 34,14 eiro, par otro – 22,76 eiro.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. 6. maijā Latvijas parlaments galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, kas paredz ģimenes valsts pabalsta palielināšanu, sākot ar 2022. gadu.

Grozījumus virzīja Labklājības ministrija.

Likumprojekts paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra par vienu bērnu, kas atrodas faktiskā ģimenes aprūpē līdz 20 gadu vecumam valsts maksās 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem līdz 20 gadu vecumam – 100 eiro mēnesī (50 eiro par katru bērnu), par trim bērniem līdz 20 gadu vecumam - 225 euro mēnesī (75 euro katram bērnam). Par katru nākamo bērnu ģimenē pabalsts būs 100 eiro par katru bērnu.

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 euro, par otro - 22,76 euro, par trešo - 34,14 euro, par ceturto un katru nākamo bērnu - 50,07 euro.

Tādējādi, piemēram, ja vecākiem ir trīs bērni, tad viņi saņems pabalstu 225 eiro apmērā. Tagad viņi saņem 134,28 eiro. Tas nozīmē, ka, sākot ar 2022. gadu, ģimenes ienākumi, kurā aug trīs bērni, palielināsies par 90,72 eiro, kas ir būtisks atbalsts ģimenēm ar bērniem.

Pēc Labklājības ministrijas aplēsēm, papildu nepieciešamais finansējums ģimenes pabalstiem 2022. gadā un turpmāk ik gadu ir 81,4 miljoni eiro gadā.

Ģimenes valsts pabalsts, kas tika ieviests 1992. gadā, pašlaik ir vienīgais universālais pabalsts, ko regulāri saņem visas ģimenes ar bērniem Latvijā.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada sākumā Latvijā dzīvoja 359 457 bērni vecumā līdz 17 gadiem.

1
Tagi:
pabalsts, Latvija
Pēc temata
500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs
Ne visi pensionāri saņems savus 200 eiro: kā nepieļaut pabalsta ieturēšanu par parādiem
Lūdz izmaksāt 500 eiro pabalstu arī studentiem
Naudu nodzēra, bērnam nopirka šokolādīti: kā iztērēja 500 eiro pabalstu

EP deputāts: Latvijai būs jārēķinās ar Krievijas atbildi par kravu tranzītu

6
(atjaunots 14:17 07.05.2021)
Eiropas Parlamenta deputāts Andris Ameriks (Sociālistu un demokrātu progresīvā alianse) komentēja Krievijas un Latvijas attiecību esošo stāvokli un situāciju ar kravu tranzītu.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. Latvijai būs jārēķinās ar to, ka Krievija attīsta savas ostas un izmanto kravu plūsmas savas ārējās politikas veidošanai, paziņoja Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas, bijušais Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks, raksta "Latvijskije vesti".

"Patlaban Krievijas, Eiropas un ASV attiecības atrodas ļoti zemā līmenī, tuvu aukstā kara robežai. Tas ietekmē Baltijas jūras ostas, kurās daudzus gadus tika pārkrautas Krievijas kravas, turklāt tas tika darīts profesionāli, ar abpusēji izdevīgiem nosacījumiem.

Tagad kravu kustība arvien biežāk tiek pakļauta nevis izdevīguma apsvērumiem, bet politiskajām interesēm. Tāpēc pašlaik Krievijas kravas aiziet no ierastajiem maršrutiem. Krievija attīsta savas ostas, kā arī izmanto ostas un kravu plūsmas savas ārējās politikas veidošanai, un mums ar to būs jārēķinās," paziņoja Ameriks.

Pēc viņa vārdiem, viņš ir sadarbības piekritējs un uzskata, ka Eiropai ir jāatbalsta dialogs ar Krieviju, panākot visām pusēm pieņemamu rezultātu.

Pērn dzelzceļa kravu pārvadājumi Latvijā saruka par 41,9%, kravu pārkraušana ostā – par 28%. visvairāk sarucis ogļu pārkraušanas apjoms – gandrīz par 80%. To lielākā daļa nāca no Krievijas. Lejamkravu apstrādes apjoms krities par 20%.

Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš marta beigās, uzstājoties Saeimā, paziņoja, ka tranzīta un banku sektora darba modelis Latvijā ir novecojis un nevarot padarīt valsti bagātu.

"Šī te novecojusī doma, ka tranzīts mūs glābs – tilts starp Austrumiem un Rietumiem. Nu kur tas mūs aizveda? Mēs vedam, vedām naftas produktus, akmeņogles, minerālvielas, beramkravas uz mūsu ostām. Šķērsojot mūsu teritoriju, /šīs kravas/ aiziet uz ostu un tiek sūtītas uz āru. Indivīdi varbūt no tā kļūst bagāti, bet valsts no tā diemžēl nekļūst bagāta," teica valdības vadītājs.

6
Tagi:
starptautiskās attiecības, tranzīts, Kravu pārvadājumi, kravas, Krievija, Latvija
Pēc temata
Kravas un nauda no KF nepadarīs Latviju bagātu: Kariņš pasludina spriedumu
Pēc pusgada būs skaidrs, kas notiks ar kravu tranzītu Latvijā
Deputāts: bez kravu tranzīta Latvijai draud sociālā degradācija