Valsts valodas centrs

Nosauca par izloksni: Latvijā sodīs par necieņas izrādīšanu pret valsts valodu

114
(atjaunots 14:58 18.10.2019)
Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā tiek ieviests jauns termins: "klajas necieņas izrādīšana pret valsts valodu".

RĪGA, 18. oktobris – Sputnik. Latvijas valdība un Saeima iesākušas administratīvās likumdošanas kodifikācijas procesu. Administratīvo likumpārkāpumu likums mainīts jau simtiem reižu un rezultātā ir pārāk saputrots, raksta avīze "Segodņa".

Tā, savu ceļu Saeimas komisijās iesācis Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā. Saskaņā ar dokumentu, ja amatpersonai nav noteikts valsts valodas prasmju līmenis atbilstoši likuma prasībām, tad fiziskajai personai paredzēts vai nu brīdinājums, vai arī naudas sods no 7 līdz 28 eiro, savukārt juridiskajai personai – naudas sods no 20 līdz 140 eiro. Ja amatpersona nelieto valsts valodu nepieciešamajā apjomā, iespējams naudas sods 7-140 eiro apmērā.

Tu viņu cieni?

Pirmo reizi likumā tiek ieviests jauns termins "klajas necieņas izrādīšana pret valsts valodu". Likumprojektā teikts, ka par acīmredzamu (klaji rupju) necieņas izrādīšanu pret valsts valodu tiks piemērots naudas sods no 7 līdz 140 eiro.

Sakarā ar šo pantu dokumentā Saeimas Juridiskās komisijas locekļiem no partijas "Saskaņa" radās jautājums: kā tiks mērīta necieņa pret valsts valodu? Un kā tā vispār izpaužas? Uz to Valsts valodas centra pārstāvji atbildēja, ka samērā nesen kāda krievvalodīga avīze, runājot par valsts valodu, izmantoja vārdu "izloksne" ("наречие"). Valsts valodas centra izpratnē šis vārds krievu valodā nozīmē kaut kādas valodas dialektu. Pēc ierēdņu domām, šādas leksikas izmantošana avīzē noniecina latviešu valodas valsts valodas statusu. Tādēļ turpmāk arī piedāvāts sodīt par necieņas izrādīšanu pret latviešu valodu.

Latvijas likumi liek ar cieņu izturēties arī pret valsts simboliem (ja tie nav totalitāru valstu simboli). Runa ir par valsts karogu, himnu un ģerboni, tostarp par Latvijas pilsētu un pagastu karogiem. Par necieņas izrādīšanu pret tiem var saņemt naudas sodu: par necieņas izrādīšanu pret ģerboni – līdz 700 eiro.

Piemēram, savulaik Latvijas aktīvists, partijas "Par dzimto valodu!" līderis Jevgēņijs Osipovs aizliedza savai meitai Lāčplēša dienā piestiprināt pie kleitas "sarkanbaltsarkano figņu iepuvušu asiņu krāsā". Viņa frāze par lentīti Latvijas karoga krāsās, kļuva par administratīvās lietvedības pamatu. Liepājas tiesa par Latvijas valsts karoga zaimošanu piesprieda Osipovam piespiedu darbus.

114
Pēc temata
Kulturkampf: filma par krievu valodas aizliegumiem izraisījusi skandālu Latvijā
VVC direktora bažas: daži ierēdņi apšauba latviešu valodas statusu
Sods un trolings no VVC: plakātiem par krievu skolu aizsardzību jābūt latviešu valodā
Latvijas aizsardzības ministrs nosauca SS leģionārus par latviešu tautas un valsts lepnumu
Necieņas izrādīšana pret latviešu valodu jums izmaksās 10 tūkstošus eiro
Līgo svinēšana Rīga, foto no arhīva

Nosvinēsim Līgo, nākas: 2021. gadā gaidāmas garas brīvdienas

4
(atjaunots 00:33 29.05.2020)
Garu brīvdienu ieceri iedzīvotāji atbalstīja gandrīz vienbalsīgi, liecina aptaujas rezultāti.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik. Valsts sekretāru sapulces vajadzībām sagatavotais pārskats liecina, ka 2021. gadā Līgo svētkos gaidāmas piecas izejamās dienas, vēsta Mixnews.lv.

Garas brīvdienas iedzīvotājiem gaidāmas tāpēc, ka tiks pārceltas darba dienas. 24. jūnijs 2021. gadā ir ceturtdiena. Līgo svētki ir 23. jūnija naktī. 25. jūnijs ir piektdiena. Tāpēc tiek izvērtēta iespēja pārcelt šo darba dienu uz sestdienu, 19. jūniju. Tad iznāks četras brīvas dienas.

Bez tam darba dienu, 19. novembri, kas iekrīt piektdien, starp sestdienu, 20. novembri un svētku dienu 18. novembrī, iecerēts pārcelt uz 13. novembri.

Pirmdien, 3. maijā darba dienu plānots pārcelt uz 8. maiju, sestdienu, jo 3. maijs iekrīt starp svētdienu un svētkiem 4. maijā.

Ekonomikas ministrija aptaujā jau painteresējusies, vai iedzīvotāji ir gatavi tādām garām brīvdienām. Starp 23 005 respondentiem 94,57% atzinīgi novērtēja tādu ieceri.

Atgādināsim, ka šogad ārkārtējās situācijas dēļ Līgo svētkiem veltīti plaši pasākumi nenotiks. Nav zināms, vai tiks svinēti arī pilsētas svētki, kas bija iecerēti augusta vidū.

4
Tagi:
Latvija, svētki, Līgo
Pēc temata
Vainags, siers un labi laikapstākļi: kas latviešiem nepieciešams Līgo svētkos
Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju nedēļā pirms Līgo neizdzēra nevienu alus pudeli
Līgo svinības Dzegužkalnā
Latvijas iedzīvotāji teju aizmirsuši par papardes zieda meklējumiem Līgo naktī
Kodoldegviela, foto no arhīva

Rīdzinieki izmetuši atkritumos bīstamu radioaktīvu priekšmetu

10
(atjaunots 00:19 29.05.2020)
Flakons ar radioaktīvo vielu izmests sadzīves atkritumos kaut kur Dārzciemā vai Pļavniekos. Lūgts atsaukties tā agrākais īpašnieks.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik. Sadzīves atkritumu poligonā Getliņos operatīvi likvidēts radioaktīvā piesārņojuma avots, vēsta Vides dienests.

Otrdien dienests saņēma informāciju par paaugstinātu radiācijas līmeni sadzīves atkritumu kravā, kas nogādāta cieto atkritumu poligonā Getliņos.

Inspektori ieradās notikuma vietā un konstatēja piesārņojuma avotu – tā izrādījās neliela stikla pudelīte ar kristālisku vielu, kura konstatēts rādija radionuklīda paaugstināts saturs. Provizoriska apskate liecina, ka atrastais priekšmets, domājams, ir PSRS laiku mantojums.

Atradums iesaiņots, ievērojot visus drošības pasākumus un nodots Latvijas meteoroloģijas centram, kas to savukārt nogādāja izpētei, pēc tam – radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons" Baldonē. Vides dienesta inspektori nekonstatēja paliekošu radioaktīvo piesārņojumu notikuma vietā.

Izdevies noskaidrot, ka flakons ar radioaktīvo vielu izmests sadzīves atkritumos kaut kur Dārzciemā vai Pļavniekos, kur atkritumi tiek savākti gan daudzdzīvokļu dzīvojamos namos, gan pie privātajām mājām.

Priekšmets bija ietīts polietilēna maisiņā līdz ar citiem sadzīves atkritumiem. Uz paša maisiņa radioaktīvā piesārņojuma pēdas nav atrasts. Vides dienests apliecina, ka tā atrašanās konteinerā neapdraudēja autovadītāju un krāvēju, kuri savāca atkritumus, kā arī iedzīvotājiem teritorijā, no kurienes atkritumi nogādāti poligonā.

Vides dienests aicina Pļavnieku vai Dārzciema iedzīvotāju, kurš izmetis minēto priekšmetu, atsaukties un informēt par tā izcelsmi un glabāšanas vietu. To iespējams izdarīt pa Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra tālruni 26565626 vai pa e-pastu rdc@vvd.gov.lv.

10
Tagi:
radiācija, Rīga, atkritumi