Krāmu iela Vecrīgā

"Te nav Pēterburga": nacionālpatriots sašutis par krievu valodu lombarda skatlogā Rīgā

67
(atjaunots 09:14 18.10.2019)
Latviešu valodas tīrības aizstāvji atklājuši jaunu uzbrukumu objektu – vecāko lombardu Latvijas galvaspilsētā – pašā Rīgas centrā.

RĪGA, 18. oktobris – Sputnik. Vecāko Rīgas lombardu kaunina par skatlogu ar uzrakstu krievu valodu. Twitter lietotājs nofotografēja skatlogu ar lombarda nosaukumu un pakalpojumu aprakstu.

"Šī nav kuļturnaja stoļica Piter (kultūras galvaspilsēta Pēterburga – red.). Tā ir Рига (Rīga – red.)," uzrakstīja sašutušais komentētājs ar lietotājvārdu 4diena, papildinot savu publikāciju ar to pašu "musinošo" fotogrāfiju.

​Atzīmēsim, ka Rīgas pilsētas lombardam, kurš atrodas vienā no populārākajām Vecrīgas tūristu ielām – Kalēju ielā – ir trīs milzīgi skatlogi. Vienā ir teksts latviešu valodā, otrajā – krieviski, bet trešajā – angļu valodā.

Tādu ārieni skatlogi saglabā jau ilgus gadus, taču Twitter lietotājs, spriežot pēc visa, speciāli nofotografējis tikai daļu, kurā ir redzams teksts krievu valodā, un nolēmis uzrakstīt sašutuma pilnu publikāciju.

Ar to bija gana. Lombarda nosodīšanai uzreiz pievienojās cīnītāji par "vienvalodas" valsti. Tiesa, spriežot pēc visa, viņi paši nav rīdzinieki. Toties vārdu apmaiņā centās iesaistīt pat galvaspilsētas Būvvaldi, pieprasot atbildēt par "nekārtību".

​Būvvalde neapjuka un ātri salika visus punktus uz "i", nomierinot vērīgos līdzpilsoņus ar to, ka skatlogu noformējums ir saskaņots un nepārkāpj Valsts valodas likumu.

"Uz blakus skatlogiem ar ne mazākiem burtiem izvietota informācija arī latviešu un angļu valodās," uzrakstīja Būvvalde, pievienojot publikācijai lombarda fotogrāfiju.

​Pēc tam viens no komentētājiem pat apsūdzēja publikācijas autoru par viltus ziņu veidošanu, taču autors palika pie sava.

"@_vvc (Valsts valodas centrs – red.) ir tādi pat korumpanti kā būvvalde un @RigasDome (Rīgas dome – red.). Kafejnīcas nosaukums nedrīkst, bet te drīkst. Un hokeja komanda LČ (Latvijas čempionāts – red.) arī drīkst būt," neapmierināts norāda lietotājs 4diena.

67
Pēc temata
Uzņēmējs šokā: viņu uzaicinājuši uz radioraidījumu krievu valodā
"Lauzītā latviešu valodā" – Youtube pārmet sliktu valsts valodu
Ne dienas bez skandāla! Rīdziniece sūdzas par Tokyo city – tur runā krieviski
Ecolines pasažieris šokēts: autobusu vadītāji runā krieviski
Nezini krievu valodu – paliksi bez darba: Latvijas iedzīvotāji iestājās par Tele2
No skatuves runāt krieviski ir cūcība: latviešu žurnāliste uzbrūk Vaikulei
Guļamistaba, foto no arhīva

Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu

1
(atjaunots 17:05 09.07.2020)
Uzņēmējs no Polijas par grašiem pārdod zemi 2,5 hektāru platībā un muižas ēku ar 60 istabām, taču būs jāpierāda, ka topošajam īpašniekam ir nauda rekonstrukcijai.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lielu muižu Ogres novada Madlienas pagastā īpašnieks pārdod par 1 eiro, taču šāda simboliska summa ir tikai juridiska formalitāte. Potenciālajam pircējam būs jāpierāda, ka viņam ir nauda vecās ēkas rekonstrukcijas veikšanai, raksta Lsm.lv.

Pašlaik muižas ēka, kuras uzbūvēšanas gads precīzi nav zināms, pieder uzņēmējam, kurš dzīvo Polijā.

" Viens eiro ir juridisks termins, ko izveidoja juristi. Jo bez samaksas tas būtu kā dāvinājums. (…) Idejas var būt jebkādas. Bet pircējam precīzi jāuzrāda, kā viņš to realizēs, kur ņems naudu," paskaidroja īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms.

Līdz 1972. gadam muižā atradās skola, pēc kuras likvidācijas ēka tika atstāta novārtā, kā arī izlaupīta.

Pagaidām muižai nav atradies neviens pircējs, taču interese pastāv.

Zināms, ka iepriekš Madlienas pagasts bijis muižām bagāts, kopumā bija aptuveni 10 vēsturiskas muižas. Pašlaik daudzas no tām ir bēdīgā stāvoklī. Pēc Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja sacītā, problēma ir tajā, ka daudzas no šīm ēkām pieder ārzemniekiem, kuriem nav nedz laika, nedz vēlmes nodarboties ar vēstures pieminekļu rekonstrukciju.

1
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija, ārzemnieki
Pēc temata
''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās
Militārās mācības, foto no arhīva

Uzirdināja pludmali: Jūrmalciema iedzīvotāji noguruši karot ar armiju

8
(atjaunots 16:36 09.07.2020)
Mācību laikā Nīcas novadā kareivji izdangāja vietējo ceļu, kā arī izbrauca ar bruņutehniku pa pļavām un pa pludmali.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Militārās mācības Nīcas novadā jau ne pirmo reizi bojā ceļus, vēsta Skaties.lv.

Ivars Krieders dzīvo Jūrmalciemā. Nokļūt pie viņa mājās pēc militārajām mācībām ir praktiski neiespējami: uz izdangātā smilšu ceļa pastāvīgi iestrēgst automobiļi. Mācību laikā pagalmā iebrauca divas armijas mašīna. Kareivji nesaprata, kur atrodas, kā nokļūt pie jūras, tādēļ, ilgi nedomājot, brauca pa īsāko ceļu – caur pļavu.

Arī viņa kaimiņš Jānis Cibulis ir neapmierināts – tagad uz jūru nākas doties ar kājām, ar mašīnu nevar izbraukt.

"Ja kaut kas ir tagad vajadzīgs, ātrā palīdzība, tad mums iznāk, ka līdz šai vietai, iepriekš jau tur ir ceļš izdangāts, tad jānes uz nestuvēm līdz šai vietai, līdz ātrajai palīdzībai," sūdzas Jānis.

Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības mācību laikā šī gada jūnijā armijas vienības pārvietojās pa ciema teritoriju ar militāro tehniku un atstāja aiz sevis pamatīgu postažu. Tā ir bijis arī agrāk, tādēļ vietējās domes pacietības mērs šoreiz ir pilns.

"2017. gadā tad mums bija arī problēmas, pa šo ceļu, pa kuru mēs braucām, kur uzbērta grants, ja nemaldos, 600 metru garumā. Armija par saviem līdzekļiem saveda kārtībā, bet pagāja mums kādi trīs mēneši, kamēr tikām pie laba rezultāta. Kamēr nebijām aizrakstījuši aizsardzības ministram vēstuli," saka Nīcas novada domes pārstāvis Aigars Veiss.

Militārā tehnika sabojājusi arī Jūrmalciema pludmali, vienu no tīrākajām Latvijā.

"Pa pludmali viņi braukāja tā kā pa lielo autostrādi. Kaut gan principā viņiem ir atsevišķs ceļš, atsevišķa piebrauktuve, un viņi varēja to darīt visu no tās puses," pastāstīja Veiss.

Pēc viņa sacītā, armija vietējiem iedzīvotājiem sagādājusi vilšanos.

Vides dienesta pārstāvis Jānis Junkurs paskaidroja, ka pārbaudes tika veiktas gan pirms, gan pēc mācībām, un kaitējums dabai neesot konstatēts. Pludmale patiešām ir uzirdināta, taču lietus un vējš pakāpeniski izlīdzinās nestabilās smiltis.

NBS Gaisa spēku komandieris Viesturs Masulis atvainojās Jūrmalciema iedzīvotājiem par sabojāto ceļu. Viņš paskaidroja, ka jau 27. jūnijā pārstāvji devās uz ciemu un saveda kārtībā ceļu. Masulis apsolīja, ka nākotnē, kamēr ceļi netiks sakārtots sākotnējā izskatā, mācību dalībnieki nepametīs rajonu.

Tāpat viņš apsolīja turpmāk pats personīgi tikties ar pašvaldību un vietējiem iedzīvotājiem, lai informētu viņus par plānoto mācību norisi un atbildētu uz visiem jautājumiem

8
Tagi:
militārās mācības, Latvija, NBS
Pēc temata
Latvijas zemessargu mācības nobiedējušas Salaspils iedzīvotājus