Sarkanās Armijas karavīri pēc Rīgas atbrīvošanas, 1944. gada oktobrī

Kārtējais Latvijas AM izlēciens: "padomju karaspēki neatbrīvoja Rīgu no vāciešiem"

354
(atjaunots 08:02 13.10.2019)
Acīmredzot, atbildot uz Krievijas arhīvu dokumentu publiskošanu par Rīgas atbrīvošanu, Latvijas Aizsardzības ministrijā publicēja videoierakstu, kurā teikts, ka vācu karaspēki atdeva pilsētu bez cīņas.

RĪGA, 13. oktobris – Sputnik. Krievijas Aizsardzības ministrija pirms Rīgas atbrīvošanas 75. gadadienas publicēja savā mājaslapā speciālo projektu "Brīvās Rīgas ugunis". Šī speciālā projekta ietvaros tika publiskoti atslepināti operācijas dokumenti par Rīgas atbrīvošanu no nacistiem.

Arhīvu materiālu vidū ir Rīgas uzbrukuma operācijas plāns, kauju norises žurnāli, ziņojumi, Sarkanās armijas karavīru godalgu dokumenti, liecības par vācu okupantu zvērībām Latvijā.

Rātslaukums Rīgā pēc vācu fašistu karaspēku atkāpšanās, 1944. gada oktobris
© Sputnik / РИА Новости

Ir tur arī 43. latviešu gvardes šāvēju divīzijas politnodaļas priekšnieka ziņojums, kurā teikts, ka nekur iedzīvotāji nesagaidīja padomju kareivjus-atbrīvotājus viesmīlīgāk, nekā Rīgā.

Cits sarkanarmietis – kapteinis Mihails Lukjanovs – rakstīja par to, ka kaujās pie pilsētas un pašā Rīgā iznīcināja divas pretinieka mīnmetēju baterijas, četras artilērijas baterijas un divas ložmetēju preses, ar ko veicināja padomju kājnieku vienību virzību pāri Juglas upei.

Taču Latvijas Aizsardzības ministrija kārtējo reizi nolēma aizvērt acis uz faktiem un, noniecinot vēsturnieku smago darbu, publicēja YouTube savu, acīmredzot, ļoti ērtu latviešu pusei un latviešu politiķus apmierinošu notikušā versiju.

Pārrakstīja

Rīgas atbrīvošanas operāciju Latvijas militārā ministrija vienkārši izdzēsa no vēstures, pasniedzot visu pavisam citā gaismā, un par galvenajiem varoņiem padarīja vācu fašistu iekarotājus.

Saskaņā ar Latvijas Aizsardzības ministrijas versiju, pēc evakuācijas vācu karaspēki uzspridzināja stratēģiski nozīmīgus objektus. Beigās, 13. oktobrī Padomju armija atnāca praktiski tukšā pilsētā, nesastopot nekādu pretošanos. Tādēļ, kā vēsta Latvijas Aizsardzības ministrija, nevar būt ne runas par padomju karaspēku Rīgas atbrīvošanu no vācu fašistu iekarotājiem.

Aizsardzības ministrijā uzsver, ka Rīgas evakuāciju vācu vadītāji veica ilgi pirms padomju karaspēku ienākšanas. Saskaņā ar šo versiju, dažas dienas pirms tam vācu vara atstāja Rīgu, izvedot ar vairākiem vilcienu sastāviem civiliedzīvotājus, kuri bija nevēlami, ņemot vērā karastāvokli. Pēc evakuācijas tika uzsākta stratēģiski nozīmīgu objektu iznīcināšana. Vācu komandieri pieņēma lēmumu atdot Rīgu ienaidniekam bez pretošanās. Trīspadsmitā oktobra rītā pēdējā vācu armijas vienība pameta Daugavas labā krasta teritoriju. Pilnībā Pārdaugavu vācu kareivji atstāja 15. oktobrī.

Šāda ir Latvijas militārās iestādes versija. Ja tai tic, tad atliek vienīgi minēt, par ko tik ļoti priecājās rīdzinieki, sveicot padomju kareivjus-atbrīvotājus? Un no kurienes nāk aculiecinieku atmiņas un arhīvu dokumenti par kaujām, no kuriem top skaidrs, ka Latvijas Aizsardzības ministrijai ir ļoti bagāta fantāzija.

Taču tas nepārsteidz, ja atceras par to, ka iestādi vada ministrs, kurš 2005. gadā Latvijas valsts vārdā oficiāli atvainojas Holokausta upuriem, savukārt 2019. gadā aicina Latviju godināt SS leģionārus. Starpā Aizsardzības ministrijas vadītājs rūpīgi pēta 9. Maija svinību fotogrāfijas Latvijā un meklē tajās "ļaunprātīgus pārkāpējus", un pēc tam izdomā likumus un sodus, lai sodītu tos, kas Uzvaras svētkos atnāca uz pasākumiem Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) formastērpā.

"Nebūtu nedz Latvijas, nedz latviešu"

Attiecībā uz Baltijas valstu atbrīvošanas operāciju Latvijas Aizsardzības ministrijas pretošanās vēstures faktiem izskatās vienkārši smieklīgi. Tā bija liela mēroga operācija, kurā piedalījās vairākas frontes, tostarp, trīs Baltijas frontes, daļa trešās Baltkrievijas frontes un daļēji Ļeņingradas fronte, kā arī daļa Baltijas jūras flotes.

Šī uzbrukuma gaitā tika atbrīvotas Igaunija, Latvija un Lietuva. No 59 vācu divīzijām 29 tika sakautas, pārējās 30 aizgāja uz Kurzemi. Par šo pūliņu rezultātu kļuva tas, ka 1944. gada 13. oktobrī Rīga tika atbrīvota no vāci iekarotājiem.

Speciālais projekts "Brīvās Rīgas ugunis" – tie nav vienkārši arhīvu kadri, kas haotiski izmētāti minūti garā videoierakstā, tā ir daudzu vēstuļu, dokumentu, frontes žurnālu, denuncējumu atlase – tas ir milzīgs vēsturnieku darbs un dāvana par godu Latvijas atbrīvošanas 75. gadadienai, kas notika 1944. gadā, un tas ir fakts.

Kā reiz teica Latvijas Antinacistiskās komitejas līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens Sputnik Latvija intervijā, runājot par to, ka Latvijā pastāvīgi notiek mēģinājumi reabilitēt un padarīt par varoņiem visus, ka dienēja Hitlera labā latviešu Waffen SS leģionā, "tie, kas cenšas pasludināt leģionārus par nacionālajiem  varoņiem un cīnītājiem par Latvijas neatkarību, absolūti nedomā par to, ka, ja uzvarētu tas spēks, kura pusē karoja SS, šodien nebūtu nedz Latvijas, nedz latviešu".

354
Pēc temata
Ko teiks latviešu leģionāri? Krievija ved uz Latviju izstādi par Eiropas atbrīvošanu
KF Aizsardzības ministrija publiskojusi arhīvu dokumentus par Rīgas atbrīvošanu
Krievijas ĀM sniegtā vēsturiskā informācija radījusi "dziļu sašutumu" Igaunijā
Ātrās palīdzības mašīna. Foto no arhīva

Darbs maiņās un vitāli nepieciešamie pakalpojumi: Latvijā apspriež jaunus ierobežojumus

6
(atjaunots 08:54 03.03.2021)
Epidemiologu rekomendācijas, par kuriem ministru kabineta sēdē runāja Perevoščikovs, paredz, ka visiem biroja darbiniekiem ir jāstrādā attālināti, bet klātienē darbosies tikai būtiskākie ražošanas uzņēmumi.

RĪGA, 3. marts — Sputnik. Epidemiologi iesaka Latvijas varas iestādēm pastiprināt prasības attālinātā darba organizēšanai un ieviest papildu pasākumus kontaktu samazināšanai un pārvietošanai ārpus darba laika, sniegt iedzīvotājiem tikai vitāli nepieciešamus pakalpojumus, lai novērstu Covid-19 jauno paveidu izplatību un saslimstības trešo vilni. Jautājums tika apspriests valdības sēdē, vēsta Тvnet.lv.

Pagājušajā nedēļā, pārbaudot 1071 paraugus, vismaz 9,34% gadījumu konstatēts Covid-19 "britu" paveids, paziņojis E. Gulbja laboratorijas speciālists Miks Gavars. Pusotra mēneša laikā inficēšanās gadījumu skaits ar jaunu vīrusa paveidu palielinājies no 1% līdz 8%.

Apstākļos, kad Covid-19 "britu" paveida daļa Latvijā pārsniedza kritisko 5% slieksni, nevar nedomāt par jauniem pasākumiem infekcijas ierobežošanai, valdības sēdē paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts. "Epidemiologi uzskata, ka ir jārīkojas apsteidzoši, lai nepazaudētu saslimstības pieauguma mirkli," teica ministrs.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka, lai izvairītos no trešā Covid-19 viļņa, ir jāpastiprina nosacījumi strādāt attālināti.

Epidemiologu ieteikumi paredz, ka visiem biroja darbiniekiem ir jāstrādā attālināti bet klātienē varētu darboties tikai būtiskākie ražošanas uzņēmumi.

Turklāt ražošanas uzņēmumiem un organizācijām maksimāli būtu jāierobežo cilvēku skaits, kas telpās uzturas vienlaicīgi.

Tāpat, pēc epidemiologu domām, kolektīvos, kur nevar nodrošināt distancēšanos, jāveic darbinieku plānveida testēšana.

Epidemiologu rekomendācijas paredz arī pasākumus, kas novērstu kontaktēšanos un pārvietošanos ārpus darba laika un nodrošinātu noteikto ierobežojumu efektīvu kontroli. Kas attiecās uz pakalpojumiem, tad jāatļauj tikai vitāli nepieciešamie, tāpat jānodrošina plaši komunikācijas atbalsta pasākumi darba devējiem un iedzīvotājiem.

6
Tagi:
ierobežojumi, koronavīruss
Pēc temata
Cilvēki salst: aptiekas lūdz mainīt ierobežojumus
Latvijas valdība – "pasaules aizkulišu" sazvērestības rezultāts, jeb Galva uz plauktiņa
No 1. marta Latvijā atkal būs pieejami frizieru pakalpojumi, manikīrs un pedikīrs
Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā sākusies gada ienākumu deklarāciju sniegšana: par ko jāatceras

19
(atjaunots 16:35 02.03.2021)
VID aicina nesteigties iesniegt deklarāciju par iepriekšējo gadu marta pirmajās dienās, jo EDS var neizturēt; tiesa, vairāk nekā 62 000 Latvijas iedzīvotāju jau ir snieguši ziņas par saviem ienākumiem; kā palīdzēt tiem, kuriem ir grūti aizpildīt deklarāciju tiešsaistē.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. No 1. marta Latvijas iedzīvotāji var iesniegt ienākumu deklarāciju par 2020. gadu. Šo iespēju jau ir izmantojuši 62 414 cilvēki, pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme intervijā TV3.

Šajā gadā pandēmijas dēļ iesniegt informāciju par ienākumiem var tikai tiešsaistē, izmantojot EDS elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Tā kā VID tāpat izmaksā bezdarbnieka pabalstu, dienests brīdina, ka EDS darbā ir iespējamas nelielas tehniskās pauzes, kas saistītas ar šo datu iegūšanu no šīs datu sistēmas pabalstu aprēķināšanai.

Pirmajās deklarāciju iesniegšanas dienās parasti rodas ažiotāža, kuras dēļ pastāv EDS pārslodzes risks, tāpēc VID aicina nemēģināt iesniegt ziņas par ienākumiem marta pirmajās dienās. Tiem, kuriem tas ir jādara, ir trīs mēneši līdz pirmajam jūnijam, bet tie, kuri noformē deklarāciju par 2020. gadu, lai saņemtu nodokļa atmaksu par pamatotiem ienākumiem, var iesniegt to triju gadu laikā.

VID mājaslapā sadalē Gada ienākumu deklarācija ir pieejamas ziņas un izglītojošs video latviešu valodā par to, kā pareizi aizpildīt ienākumu deklarāciju. Tāpat 9. martā VID rīkos bezmaksas tiešsaistes semināru, kur parādīs, kā pieslēgties EDS un aizpildīt deklarāciju.

Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka nodokļu atmaksas noformēšanai Latvijas iedzīvotāji var iekļaut savu vecāku, vecvecāku, kā arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību. No 2020. gada deklarācijā var iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus arī par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.

VID atgādina, ka ir arī speciālā aplikācija "Attaisnotie izdevumi", kurā vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas var savadīt visus maksājuma dokumentus un informāciju par tiem.

19
Tagi:
Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
"Lielais divdesmitnieks" pieņēma samita gala deklarāciju: ko tā paredz
Valsts ieņēmumu dienests draud ar sodu 42 tūkstošiem nodokļu maksātāju

Covid-19 atkāpjas: NVS valstīs krītas inficēšanās gadījumu skaits

0
(atjaunots 08:57 03.03.2021)
Pēc Pasaules Veselības organizācijas prognozēm, koronavīrusa pandēmija beigsies 2022. gada sākumā.

Koronavīruss atkāpjas, un šī atkāpšanās jau ir stabila, paziņoja "Rospotrebnadzor". Covid-19 apkarošanā palīdz gan testēšana, gan sociālā distance, gan vakcinācija. Vai var panākt kolektīvo imunitāti bez vakcīnām? Kad tiks reģistrēta "Sputnik V" vakcīnas vienkāršotā versija? Vai Covid-19 pametīs mūs uz visiem laikiem? Plašāk skatieties Sputnik video.

0