Eiropas komisijas galvenā mītne, foto no arhīva

Ždanoka: Stratcom atrod tik daudz "dezinformācijas", cik tam piešķir līdzekļus

65
(atjaunots 09:43 12.10.2019)
Nav šaubu par to, ka tik nopietns kantoris kā Stratcom var apgūt arī 100 miljonus eiro, pretim atrodot astronomisku dezinformācijas gadījumu skaitu, paziņoja Tatjana Ždanoka.

RĪGA, 11. oktobris – Sputnik. Eiropas Parlamenta jaunā rezolūcija ar aicinājumu apkarot "Krievijas propagandu" var tikai pievienot klāt negatīvismu KF un ES attiecībām. Savukārt Stratcom mērķa grupas "Austrumi" pieejas "dezinformācijas" atklāšanai ir aprakstāmi sekojoši: jo vairāk naudas piešķirts, jo vairāk "dezinformācijas" atrasts, paziņoja EP deputāte no Latvijas Tatjana Ždanoka, komentējot dokumentu Sputnik Latvija intervijā.

Rezolūcijas būtība

Eiropas Parlaments 10. oktobrī nobalsoja par rezolūcijas "Par ārvalstu iejaukšanos dalībvalstu un Eiropas demokrātiskajos procesos" pieņemšanu.

Kadrs no multiplikācijas filmas Maša un Lācis
© Foto : © Анимационная студия «Анимаккорд»

Tostarp rezolūcijā tiek "izteiktas dziļas raizes sakarā ar ārkārtīgi bīstamo Krievijas propagandas raksturu" un "iejaukšanas liecībām, bieži vien ar ārzemju ietekmes pazīmēm", kuras "pastāvīgi parādās pirms visām liela mēroga nacionālām un Eiropas vēlēšanām".

Dokumentā ir "aicinājums Eiropas Komisijai un ES Padomei izstrādāt efektīvu un detalizētu ātras un apņēmīgas pretošanās stratēģiju Krievijas dezinformācijas stratēģijām". Tāpat, Eiropas Parlaments piedāvā "pārveidot ES stratēģisko komunikāciju mērķa grupu "Austrumi" pastāvīgā struktūrā Eiropas Ārpolitikas dienesta ietvaros ar ievērojami augstāku finansējuma un štata apmēra līmeni, nekā iepriekš".

Pieprasījums rada piedāvājumu

"Budžeta palielinājums novedīs pie tā, ka to, protams, apgūs un prasīs arvien vairāk un vairāk. Tātad, nevis dezinformācijas kļuva vairāk un tās atklāšanai ir nepieciešams lielāks darbinieku skaits un lielāks finansējums, bet gan, tieši pretēji, ar šo budžeta palielinājumu parādās arvien vairāk materiālu, kuri liecinot par "dezinformāciju"," komentēja jauno rezolūciju Tatjana Ždanoka.

Piemēra kārtā viņa minēja Stratcom vēstuli ar it kā KF dezinformācijas paraugiem. Runa ir par skaļo gadījumu, kad dāņu zoodārzā bērnu acu priekšā preparēja iemidzinātu lauvu. Krievijas televīzijā iznāca sižets par to, kurā tiek apšaubīts šādas rīcības ētiskums. Stratcom atskaitē šis sižets figurē kā "dezinformācija", proti, darbības, ko KF it kā veic pret ES.

"Tādējādi jebkuru kritiku var pielīdzināt dezinformācijai un tādējādi savākt ļoti daudz šādu sižetu, lai tik attaisnotu savu atalgojumu," uzsvēra Ždanoka.

Viņa atzīmēja, ka rezolūcijā norādīts, ka dezinformācijas gadījumu skaits, kuri gada laikā tika pierakstīti klāt Krievijas informācijas avotiem, pieaudzis vairāk nekā divas reizes. Turklāt 2019. gadā arī divas reizes palielinājies Stratcom mērķa grupas "Austrumi" finansējums.

Ušakova poga

Tatjana Ždanoka ir vienīgā no Latvijas eirodeputātiem, kas nobalsoja pret rezolūciju, liecina informācija Eiropas Parlamenta mājaslapā. Ždanoka apstiprināja, ka viņas kolēģi Ušakovs un Ameriks balsoja "par".

"Ušakova poga man ir redzama, un viņš nobalsoja "par", Amerika poga man nav redzama, taču, laikam, arī "par"," pateica Tatjana Ždanoka.

Pēc eirodeputātes sacītā, šāds kolēģu balsojums viņai šķiet nepieņemams un skandalozs, it sevišķi ņemot vērā, ka deputāts pārstāv savus vēlētājus.

"Deputātam ir jābalso tā, kā nobalsotu absolūtais vairākums viņa vēlētāju. Ušakova un Amerika gadījumā – tas nebūt nav tā," pateica Ždanoka.

Viņa norādīja, ka Ušakova un Amerika balsojumu, no vienas puses skatoties, var izskaidrot ar nevēlēšanos iet pret savu grupu, taču, piemēram, balsojumā par iepriekšējo rezolūciju – par Otro pasaules karu – 6-7 sociālisti nobalsoja pret, daudzi atturējās.

"To vidū, kuri balsoja pret, bija Sergejs Staņiševs – bulgāru deputāts, kurš ir Eiropas sociālistu partijas priekšsēdētājs, nebūt ne pēdējais cilvēks un viņš skaidri pauda savu pozīciju. Tātad ir cilvēki, kuri nebaidās rīkoties pretrunā ar kluso paklausīgo vairākumu," nobeigumā sacīja Ždanoka.

65
Pēc temata
Filmā par citplanētiešu iebrukumu Times saskatījusi "Kremļa propagandu"
Kā igauņu kareivis nolicis uz lāpstiņām "Kremļa propagandu"
Krievijas liberāļu un Rietumu propagandas lielā cīņa
Neatliekamās palīdzības mašīnas, foto no arhīva

"Nav naudas mirsti nost": rīdziniece saņēmusi rēķinu par ātrās palīdzības izsaukšanu

16
(atjaunots 15:58 08.07.2020)
Rīdziniece vērsusies pēc palīdzības ar spēcīgām sāpēm mugurā un augstu asinsspiedienu, taču pēc nedēļas saņēma NMPD rēķinu 62 eiro apmērā.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukšanu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par ārkārtēju, rīdziniece būs spiesta samaksāt 62 eiro.

Par vēstuli no NMPD Svetlana pastāstīja Facebook publiskajā grupā Ķengarags.

"Gribu pastāstīt par nepatikšanām, kas ar mani notikušas, lai arī tam nav sakara ar tēmu. Pēc traumas nobīdījās 4. un 5. mugurkaula disks. Iespieda nervu. Spiediens pacēlās līdz 200, izsaucu ātros. Atbrauca uz Ķengaragu, ātri izdarīja injekciju – viņiem spiediens nez kāpēc bija normāls. Tāda man nav pat labā dienā. Bet šodien pa pastu atnāca vēstule par nepamatotu izsaukumu un 62 eiro. Gribas zināt, uz kurieni mēs ripojam?" par savām bēdām stāstīja sieviete.

Tomēr komentētāju domas dalījās: vieni piekrita sašutušajai sievietei un ieteica pārsūdzēt rēķinu, citi nostājās mediķu pusē un pārmeta sievietei: sak, spiediens (mediķu papīrā norādīts 145/80) nebija nāvējošs, pie ārsta varēja aiziet pati.

"Varat droši braukt uz Laktas ielu 8 un apstrīdēt. 145/80 nav nāvējošs spiediens. Bet 217 – tas jau ir ļoti augsts un bīstams. Kad pēdējo reizi mainījāt baterijas aparātā? Tas var rādīt nepareizi," publikācijas autorei ieteica Sergejs.

"Beigas... Pašai ir problēmas ar mugurkaulu, laikam saspieda, tā, ka pat acs sāp, visa kreisā puse kļūst nejūtīga, bet tagad saprotu – labāk nosprāgt, nekā būt parādā par to, kas valstij manā labā ir jādara apriori, jo esmu godīgs nodokļu maksātājs... No rīta ienāca prātā traka doma ātros izsaukt. Ja nav naudas, mirsti nost..." konstatēja Irina.

"Ja jūs būtu bomžs vai narkomāns, viss būtu bez maksas," sarkastiski atzīmēja Jekaterina.

"Manai mammai atnāca tāda pati vēstule. Par to, ka viņa epidēmijas laikā atteicās Ogrē braukt uz slimnīcu. Viņai bija spiediens 240/110," atcerējās Jeļena.

"Noteikti apstrīdiet! Kamēr cilvēki klusē, viņiem visu pierakstīs. Taču... Mūsu valstī ir grūti kaut ko panākt un pierādīt, vajag laiku un stiprus nervus. Lai jums veselība un pacietība!" autorei ieteica Kitija.

Publikācijas autore atcerējās, ka laikā, kad viņa saukusi ātros, tonometrs rādījis spiedienu 200 vienību apmērā, un no sāpēm viņai zudusi samaņa. Viņa stāsta, ka trauma jau ir otro mēnesi, bet tagad nevar nokļūt pat pie maksas ārsta.

"Tabletes Diclac ID 75, ko man izrakstīja ģimenes ārste, dzēru ik pēc stundas visu dienu, nelīdzēja. Bet pie speciālista, pat par maksu, pieraksts tagad tikai uz 15. jūliju," Svetlana paskaidroja, kāpēc izsaukusi NMPD.

Atgādināsim, ka pērn NMPD maksas pakalpojumu cenas valstī pieauga vidēji par 10%. Valdība apstiprināja maksas pakalpojumu cenu pieaugumu.

NMPD uzsvēra, ka cenas augušas atbilstoši ikdienas izdevumiem, un pārsvarā attiecas uz pakalpojumu apmaksu uzņēmumiem un iestādēm, kas noteiktās situācijās, piemēram, masu pasākumos izvēlējās NMPD mediķus, nevis uz dienesta pamatfunkciju – medicīniskas palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem ārkārtas situācijās.

Dienests uzsvēra, ka par izsaukumiem pacientiem ar nopietniem veselības traucējumiem maksa netiks iekasēta.

16
Tagi:
NMPD, Rīga
Pēc temata
Pacientus vedīs tālāk un ilgāk: kas notiks ar neatliekamo medicīnisko palīdzību reģionos
Ārstu nebūs tikpat daudz, kā agrāk: ātrajai palīdzībai iepirks mazākas un lētākas mašīnas
Neatliekamā palīdzība Latvijā paaugstinās nepamatoto izsaukumu maksu par 40%
Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg

22
(atjaunots 12:17 08.07.2020)
Telefonu krāpnieki atkal sarosījušies – tagad viņi izliekas ne tikai par banku darbiniekiem, bet arī kompānijas Bloomberg līdzstrādniekiem.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Latvijai pāri veļas telefona afēru vilnis – katru dienu dzirdamas kārtējās ziņas par mēģinājumiem izkrāpt naudu lētticīgiem cilvēkiem, izvilinot bankas datus vai izmantojot viltīgas finansiālās shēmas.

Šoreiz ļaundari izliekas par kompānijas Bloomberg darbiniekiem. Tas ir vadošais finansiālās informācijas piegādātājs finanšu tirgu profesionālajiem dalībniekiem.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv brīdina iedzīvotājus par riskiem.

"Uzmanību! Šodien saņemti vairāki ziņojumi par krāpniekiem, kas zvana un izliekas par Bloomberg pārstāvjiem, un aicina investēt apšaubāmās finanšu platformās. Krāpnieki sazinās krievu valodā. Aicinām šādos darījumos neiesaistīties un pēc iespējas ātrāk telefonsarunu pārtraukt!" iestāde brīdināja savā lapā Twitter.

Atgādināsim, ka pēdējā laikā Latvijā aktīvi darbojas telefona afēristi – zvanītāji sarunājas krievu valodā ar Baltijas valstīm neraksturīgu akcentu, tomēr uzdodas par vietējo banku darbiniekiem.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Pēc tam "baņķieri" ziņo klientam par mēģinājumu nesankcionēti noņemt no viņa bankas konta naudu un ierosina bloķēt šo operāciju, taču šim nolūkam viņiem nepieciešams aktivizēties ar Smart-ID palīdzību. Ja klients to izdarīja, nauda no konta vienkārši pazuda.

Piemēram, Valsts policijas Ludzas iecirknis jau ierosinājis četras krimināllietas par krāpšanos. Par tās upuriem kļuvuši Swedbank klienti. Interesanti, ka afēristiem bija zināms klienta vārds un uzvārds, kā arī personas kods. Vēl vairāk, ļaundari pat zvana no Swedbank oriģinālā numura.

Valsts policija atgādināja, ka bankas darbinieki nekad nelūgs jūsu personas datus. Nevajag tos nodot aizdomīgiem zvanītājiem.

Provizoriski dati liecina, ka krāpnieki zvanījuši no klientu centriem Ukrainā. Policija sākusi izmeklēšanu, taču tā var būt visai ilga, jo noziedznieki strādā ārvalstīs.

22
Tagi:
krāpniecība, Bloomberg
Pēc temata
Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Fonda Vēsturiskā atmiņa vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs

Vēsturnieks atbildēja uz Latvijas vēstnieka spriedumiem par 1939.-1940. gadu notikumiem

0
(atjaunots 16:20 08.07.2020)
Vēsturnieks Aleksandrs Djukovs paskaidroja, kāpēc Latvijas vēstnieka Krievijā Māra Riekstiņa viedoklis jautājumā par Baltijas valstu pievienošanu Padomju Savienībai ir nepamatots.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš norādīja, ka fonda "Vēsturiskā atmiņa" vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs savā rakstā "diezgan gari, pieminot kaut kādus 30. un 40. gadu Politbiroja lēmumus, ar kaut kādiem netiešiem slēdzieniem mēģinājis pierādīt, ka līdz pat 1940. gada maijam Padomju Savienībai nebija nekādu Baltijas valstu inkorporācijas plānu". Pie tam Riekstiņš atzīmēja, ka vēsturnieka vārdi neatbilstot tam, kas rakstīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina materiālā.

Sarunā ar Sputnik Latvija Djukovs atgādināja, ka viņa publikācijas pamatā ir arhīva dokumenti, kas pirmo reizi ieraudzījuši dienas gaismu.

"Tie ir nesen atslepenotie dokumenti no Krievijas prezidenta arhīva. Tie rāda, ka lēmums par Baltijas galīgo inkorporāciju PSRS sastāvā tika pieņemts Kremlī nevis 1939. gada septembrī, maijā vai jūnija sākumā, bet gan 1940. gada jūnija beigās un jūlija sākumā," pastāstīja Djukovs.

Vēsturnieks apstiprināja, ka viņa slēdziens nesakrīt pilnībā ar tēzi Krievijas prezidenta Vladimira Putina rakstā, kurā teikts, ka lēmums par inkorporāciju pieņemts 1939. gada rudenī.

"Lieta tāda, ka dokumenti, ar kuriem strādāju es, tika iekļauti zinātniskajā apgrozījumā pēc tam, kad Putina raksts bija sagatavots. Tajā vienkārši nebija iespējams ņemt vērā jaunos atradumus arhīvos. Esmu pārliecināts: ja raksts būtu iznācis vēlāk, mēs ieraudzītu citādus formulējumus, pamatotus ar jaunajām arhīvu liecībām. Tāpēc Latvijas vēstnieka mēģinājumi izlikties, ka mans viedoklis balstās uz netiešiem slēdzieniem, ir nepamatoti," uzsvēra Djukovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas vēsturnieki jau ilgus gadus iekļauj zinātniskajā apgrozījumā jaunas arhīvu liecības par Krievijas un Baltijas attiecībām, paplašinot avotu bāzi.

"Esam spiesti strādāt ne tikai par sevi, bet arī Latvijas kolēģu vietā. Piemēram, pērn publicējām dokumentus no Latvijas vēstniecības arhīva par 1939.-40. gadu. Lai arī tie glabājas Latvijā, vietējie vēsturnieki ar tiem nav strādājuši. Gribētos, lai Latvijas vēstnieks Krievijā tam pievērstu uzmanību," konstatēja Djukovs.

Latvija līdz ar Lietuvu un Igauniju apgalvo, ka PSRS to bija okupējusi līdz 1991. gadam. Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka par "padomju okupāciju" Baltijas valstīs 1940. gadā nevar būt ne runas, Baltijas pievienošana PSRS tiek uzskatīta par tālaika starptautisko tiesību normām atbilstošu. Turklāt laikā, kad republikas bija PSRS sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu), tajās darbojās nacionālās varas iestādes.

0
Tagi:
fonds "Vēsturiskā atmiņa", Māris Riekstiņš, Latvija
Pēc temata
Baltijas valstis Otrā pasaules kara priekšvakarā: arhīvi stāsta neglītu patiesību
Kolektīva pašiedvesma: kāpēc Latvija atkal cilā "okupācijas" kompensāciju tēmu
Krievijas kultūras ministrs devis vēstures mācību Viļņas mēram
Neapgūtā vēstures mācība: kāpēc nevēlēšanās nožēlot grēkus nāk par ļaunu