Aleksandrs Gapoņenko

Gapoņenko: aizliegts iebilst, ja deputāts apsaukā krievus par "utīm"

89
(atjaunots 11:27 10.10.2019)
Tiesībsargs, profesors Aleksandrs Gapoņenko, ka tiesas sēdē 8. oktobrī prokurors pieprasīja brīvības atņemšanu uz 22 mēnešiem lietā par etniskā naida kurināšanu, pastāstīja par procesa gaitu.

RĪGA, 10. oktobris — Sputnik. Latvijā deputāts no nacionālās partijas var nosaukt krievus par "utīm", taču iebilst pret to nedrīkst. Ja tu iebilsti, tu kurini naidu pret latviešiem. Pie tāda secinājuma nonācis tiesībsargs, profesors Aleksandrs Gapoņenko, pret kuru izvirzītas apsūdzības par etniskā naida kurināšanu. Kārtējā tiesas sēde viņa lietā notika 8. oktobrī. Gapoņenko pastāstīja, ka tajā prokurors izsniedzis galīgās apsūdzības – septiņi nelieli Facebook publicētu tekstu fragmenti traktēti kā naida kurināšana.

"To, ka es kritizēju Latvijā dislocētos amerikāņu tankus, kuri apdraud visus iedzīvotājus, arī krievus, prokurors izskaidroja kā naida kurināšanu pret amerikāņiem. Uz manu argumentu, ka amerikāņi un amerikāņu tanki ir divas dažādas lietas, ko minēju savā iepriekšējā runā, viņš neko nevarēja atbildēt – viņš uzskata, ka tas ir viens un tas pats. Es uzskatu, ka mana publikācija ir antimilitāriska, viņš to uzskata par naida kurināšanu. Tādas pašas apsūdzības bija visās septiņās epizodēs," pastāstīja Gapoņenko intervijā Sputnik Latvija.

Vēl viena viņa publikācija Facebook veltīta bijušo leģionāru gājieniem Rīgā.

"Raksturīgi: kad iebildu pret Waffen SS latviešu leģiona piekritēju gājieniem 16. martā, saskatīju tajos draudus Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem – nacistiskus draudus. Šajā ziņā neesmu vienīgais – ANO Ģenerālā asambleja ik gadus pieņem lēmumus par to, ka Latvijā notiek nacisma glorifikācija un tas nav pieļaujams. Bet prokuroram tā šķita naida kurināšana pret latviešiem. Tas ir, Waffen SS spēku leģionārus viņš pilnībā identificēja ar latviešiem, bet tas taču ir absolūti nepareizi. Mēs atceramies, ka kara laikā bija "sarkanā" projekta piekritēji – latvieši, kuri karoja Padomju Savienības pusē, un "brūnā" projekta piekritēji – latvieši, kuri karoja nacistiskās Vācijas pusēs. Un Latvijas oficiālā doktrīna – par to, ka Waffen SS spēku leģionāri nav varoņi. Aizsardzības ministra Arta Pabrika neseno uzrunu valdošā elite uztvēra ļoti skābi. Taču prokurors joprojām uzskata, ka leģionāri ir varoņi, viņus vajag aizstāvēt, un uzstāšanās pret viņiem nav pieļaujama. Par to visu viņš pieprasa brīvības atņemšanu uz 22 mēnešiem," konstatēja Gapoņenko.

Viņš pievērsa uzmanību arī prokurora dīvainajam viedoklim, izvēloties, viņaprāt, pareizo soda mēru.

"Viņš pajautāja: kāda ir jūsu izpeļņa? Es teicu: tāda un tāda. Viņš: ā-a-a, tad jau jums naudas sods neder, jūs to nevarēsiet samaksāt, tad pieprasīsim reālu cietumsodu," pastāstīja tiesībsargs.

Viņš uzskata, ka tiesas process ir pilnībā politizēts. To iniciēja Nacionālās apvienības augstākā vadība, kas uzrakstīja ziņojumu par Gapoņenko Drošības policijai (tagadējais Valsts drošības dienests – red.).

"Process vēl joprojām ir politizēts – tas ir gan prokuratūras, gan Drošības policijas viedoklis. Tas pauž, ka ir divu šķiru cilvēki: krievi, kurus vajag vajāt un sodīt. Bet otrā šķira – nekrievi, ko vajāt nevajag. Teiksim, deputāts Edvīns Šnore izteicās, ka "krievi ir utis". Es uzrakstīju iesniegumu ar lūgumu saukt viņu pie atbildības, un gan prokuratūras, gan Drošības policijas vadība atbildēja, ka Šnores darbībās nozieguma sastāvu nesaskata. Tātad deputāts no nacionālās partijas var uzskatīt krievus par "utīm", bet iebilst pret to nedrīkst. Ja tu iebilsti, tu kurini naidu pret latviešiem, tā es to saprotu. Taču patiesībā viņi mēģina Nacionālo apvienību, saujiņu radikāļu pielīdzināt visiem latviešiem, un tas nav pieļaujams. Tas ir bīstami, tas var novest pie nacionālistiskas diktatūras nodibināšanas Latvijā, bet vēlāk – arī pie nacistiskas diktatūras," teica Gapoņenko.

Komentējot savas lietas perspektīvas, viņš atzīmēja, ka līdz šim Latvijas tiesas ir pieņēmušas visai nosvērtus lēmumus līdzīgos procesos, taču savas lietas rezultātu viņš prognozēt neņēmās.

"Nezinu, kas būs tālāk. Spriežot pēc tā, ka aug spriedze politiskajā sfērā, tā paša aizsardzības ministra uzstāšanās, ko premjers nenoraidīja, un viņš neatkāpās no amata, - tas liecina, ka rusofobie procesi valdošajā elitē attīstās. Es nezinu, ar to lieta var beigties, viss būs atkarīgs no politiskajiem, nevis no tiesas lēmumiem," noslēgumā bilda Gapoņenko.

89
Temats:
Tiesībsargu un žurnālistu dzīve demokrātiskajā Latvijā (64)
Pēc temata
Tiesību aizstāvji pieprasa Latvijai paskaidrojumus, par ko arestēts Gapoņenko
Gapoņenko: Latvijā par noziegumu uzskata personisko saraksti ar Krievijas pilsoņiem
Drošības policija piedāvāja Gapoņenko brīvību apmaiņā pret atzīšanos nodarītajā
"Stāsta, ka es dzerot mazu bērnu asinis": Gapoņenko rokudzelžos izvests no tiesas
Spilve

Ogļu no Krievijas nav, vajadzīga "intelektuāla" ražošana: Rīgas osta meklē investīcijas

21
(atjaunots 11:55 27.02.2021)
Rīgas osta meklē investorus Spilves teritorijas attīstībai, pastāstīja ostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Rīgas brīvostas valde strādā pie potenciālo investoru piesaistīšanas Spilves teritorijas attīstībai Daugavas kreisajā krastā, stāsta avīze Diena.

Teritorijas platība – aptuveni 450 hektāri.

Cisternas ar naftas produktiem, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Vēlamies redzēt ostā zaļu, videi draudzīgu un tehnoloģiski ietilpīgu ražošanas un/vai loģistikas un apstrādes pakalpojumu komercdarbību vai cita veida augstas pievienotās vērtības komercdarbību, kuras klātbūtne ostā sekmētu jūras kravu apgrozījuma palielināšanos, jaunu kravu grupu piesaisti, paplašinātu ostas pakalpojumu klasteri un veidotu sinerģiju ar pašreizējiem ostas komersantiem un to sniegtajiem pakalpojumiem," uzsver Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

Ostas valde izskatīs iespējamos biznesa attīstības virzienus Spilves teritorijā, noteiks ekonomiski izdevīgus attīstības scenārijus, teritorijas pārvaldes mehānismus un finanšu ietvarus, kā arī izstrādās piedāvājumus un rīcības plānu vietējo un starptautisko investoru un teritorijas attīstītāju piesaistei.

Projekta attīstības ieceri plānots realizēt sadarbojoties ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūru (LIAA)

“Pēdējos gados industriālajai apbūvei paredzētās teritorijas Rīgā ir samazinājušās, tādēļ Spilves teritorijas attīstībai ir augsts potenciāls. Šajā vietā varētu attīstīt viedo specializāciju industriālo parku, kurā apvienotu zinātnisko izpēti ar ražošanu, bet pastāv arī citas alternatīvas," konstatēja LIAA direktors Kaspars Rožkalns. Pēc viņa domām, šajā teritorijā varētu plesties industriālais parks ar "intelektuālu specializāciju", kas apvienotu zinātniskos pētījumus ar ražošanu. Taču ir arī citas alternatīvas, viņš piezīmēja.

Saskaņā ar apkopotajiem datiem par janvārī, Rīgas ostas kravu apgrozījums krities par 20,3% salīdzinājumā ar šo periodu pērn un sasniedzis 1,7 milj. tonnu kravu. 2021. gada janvārī Rīgas ostas termināļi apstrādājuši tikai vienu vilciena sastāvu ar ogļu kravu – 4 tūkstošus tonnu. Lejupslīde salīdzinājumā ar pērnā gada janvāri sastāda 99%.

Lielākās Latvijas ostas kravu apgrozījums 2020. gadā sastādīja 23,7 milj. tonnu kravu – par 27,6% mazāk, nekā gadu iepriekš.

Rīgas ostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš, komentējot ostas darba rezultātus 2020. gadā, paziņoja, ka krīze Krievijas kravu jomā dāvājusi Rīgas ostā strādājošajiem stividoriem stimulu attīstīties kravu diversifikācijas un apkalpošanas kvalitātes virzienā. Pēc viņa vārdiem, ostas uzņēmumi aktīvi iegulda līdzekļus kravu apstrādes tehnoloģijās, papildu noliktavu platību būvē un IT risinājumos.

21
Tagi:
osta, investīcijas, kravas
Pēc temata
Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus
Būs pat labāk: Latvijas osta izdomājusi, kā aizvietot Krievijas ogles
Rīgas osta mēneša laikā saņēmusi vienu ogļu sastāvu: Krievija aizvedusi 99% kravu
Latvijas dzelzceļš

Latvijas dzelzceļš pārdod 12 nevajadzīgas lokomotīves

22
(atjaunots 11:26 27.02.2021)
Pērnā gada nogalē "Latvijas dzelzceļam" neizdevās pārdot padomju lokomotīves M62. Koncerns organizēs atkārtotu izsoli.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Koncerns "Latvijas dzelzceļš" organizes atkārtotu izsoli, kurā plāno pārdot 12 dīzeļlokomotīves no sērijas M62. Sākotnējā kopējā cena – 465 tūkstoši eiro, liecina informācija oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Desmit lokomotīves tiks piedāvātas par sākumcenu 38 224 eiro apmērā, divas – par sākumcenu 41 530 eiro apmērā.

LDz paskaidroja: kompānijai patlaban ir pietiekams skaits lokomotīvju, ir rezerve gadījumam, ja kravu pārvadājumu apjoms pieaugs. Tāpēc pieņemts lēmums pārdot lokomotīves, kas nav nepieciešamas saimnieciskās darbības veikšanai. Turklāt kravu pārvadājumiem LDz pārsvarā izmanto spēcīgākas lokomotīves nekā izsolē piedāvātās.

Iepriekš vēstīts, ka kravu pārvadājumu lejupslīdes fonā "Latvijas dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kam vajadzētu palīdzēt kompānijai pārvarēt krīzi. LDz jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašinašanu, iekļaujot tajā jūras un auto pārvadājumu ekspedīcijas pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Līdztekus "Latvijas dzelzceļš" pārskatījis plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta īstenošanas. To bija plānots veikt līdz ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

Bez tam "Latvijas dzelzceļš" līdz gada beigām būs spiests atlaist 1500 darbiniekus – aptuveni 24% štata.

Vienlaikus koncerns atbrīvojas no nevajadzīgiem nekustamajiem īpašumiem un neprofila aktīviem.

22
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli
Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca var atlaist pusi darbinieku
Latvijas dzelzceļš izpārdod īpašumus par zemām cenām
Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

0
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

0
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna