Aviokompānijas airBaltic lidmašīna Airbus a220-300 lidostā Rīga

Pasaules Banka: no Latvijas bēg izglītoti cilvēki

147
(atjaunots 21:46 09.10.2019)
Vairāk nekā 40% emigrantu no Latvijas ir cilvēki ar augstāko izglītību. Tas negatīvi ietekmē ne vien demogrāfisko situāciju, bet arī ekonomikas izaugsmi.

RĪGA, 10. oktobris - Sputnik. Ekonomikas izaugsmes tempi Eiropā un Centrālāzijā palēninās, demogrāfiskā situācija pasliktinās, un šo jautājumu risināšanā var palīdzēt migrācija, pauž Pasaules bankas pārskats.

"Eiropā un Centrālāzijā (ECA) vērojama ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās, pie tam 2019. gadā ekonomikas izaugsme reģionā sastādīs 1,8%... (kas – red.) atspoguļo ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanos Krievijas Federācijā un Turcijā – divās lielākajās reģiona ekonomikās... ECA reģionā situācija pavājinās demogrāfijas tendenču pasliktināšanās rezultātā, piemēram, sakarā ar darbspējīgā vecuma iedzīvotāju skaita samazināšanos. Migrācija varētu veicināt uzplaukumu reģionā," apgalvo dokumenta autori.

"Parasti migranti pārsvarā ir darbspējīga vecuma cilvēki, kuri var mazināt demogrāfisko spiedienu uz darbaspēka skaita un atdeves pieauguma, kā arī ekonomiskās izaugsmes paātrināšanās rēķina," uzskata PB galvenais ekonomists Eiropas un Centrālāzijas reģionā Asli Demigručs-Kunts.

Banka atzīmēja, ka pēdējo 40 gadu laikā imigrantu īpatsvars Eiropā ir strauji pieaudzis: patlaban katrs trešais migrants pasaulē dodas uz Eiropu. Augsts ir arī starpreģionālās migrācijas līmenis Eiropā un Centrālāzijā, pie tam 80% emigrantu pārceļas uz citām reģiona valstīm.

"Vienlaikus nereti vērojama nopietna opozīcija pret migrāciju. Tas saistīts ar faktu, ka migrācijas priekšrocības parādās ilgtermiņa perspektīvā, savukārt kaitējums, piemēram, piespiedu pārvietošanās un bezdarbs rodas nekavējoties un koncentrēti noteiktās grupas.

Ekonomiskās politikas izstrādātājiem jāsniedz atbalsts tādām grupām ar pārkvalifikācijas programmu palīdzību, kā arī mainot jauniešu mācību sistēmas tā, lai jaunie speciālisti nekonkurētu ar zemāk kvalificētajiem migrantiem. Šie pasākumi var ietvert pagaidu sociālo pabalstu un bezdarba pabalstu izmaksu," teikts pārskatā.

Ar migrāciju saistītas arī bažas jautājumā par "smadzeņu aizplūšanu" no donorvalstīm. Runa ir par kvalificētiem darbiniekiem, jo emigrantu ar augstāku izglītības līmeni īpatsvars reģionā parasti ir augstāks. Cilvēki ar augstāko izglītību veido 55% no kopējā emigrantu skaita, kas aizplūst no Bosnijas un Hercegovinas, vairāk nekā 40% emigrantu no Armēnijas un Latvijas un aptuveni 40% emigrantu no Albānijas, Moldovas, Ziemeļmaķedonijas, Kirgīzijas, Kazahstānas, Rumānijas un Tadžikistānas. Šī stabilā tendence bieži vien ir dziļāku problēmu sekas, nevis iemesls.

Bigbens. Londona.
© Sputnik / Алекс Макнотон

2018. gadā Latviju pametuši 15,8 tūkstoši cilvēku (par 1,9 tūkst. mazāk nekā 2017. gadā), atbraukuši - 10,9 tūkstoši cilvēku (par 1 tūkst. Vairāk nekā gadu iepriekš). Tātad migrācijas rezultātā iedzīvotāju skaits sarucis par 4,9 tūkstošiem cilvēku. Visbiežāk emigranti no Latvijas dodas uz Vāciju un Lielbritāniju.

No 2000. līdz 2016. gadam Latviju pametuši simt tūkstoši cilvēku ar augstāko izglītību, paziņoja Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans. 16-65 gadu vecuma grupā valsti pametis katrs ceturtais valstspiederīgais ar augstāko izglītību, bet 25-34 gadu vecuma grupā – katrs trešais valstspiederīgais ar augstāko izglītību.

147
Pēc temata
Kas notiks ar Baltijas valstu valstspiederīgajiem pēc Brexit – eksperta viedoklis
Kaut kas ir jādara ar demogrāfiju: SVF brīdina Latviju par izaugsmes tempa kritumu
Cilvēki izmirst, nav pasažieru: "Latvijas dzelzceļš" slēdz stacijas

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

7
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

7
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

14
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

14
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam