Izglītības ministre Ilga Šuplinska

Vanaga: aicinām Šuplinskas kundzi kļūt arī par pedagogu ministri

30
(atjaunots 21:13 09.10.2019)
Izglītības ministres Ilgas Šuplinskas izteikumi grauj pedagoga profesijas prestižu. Arodbiedrība noskaņota izvērtēt iespējas pieprasīt politiķes demisiju.

RĪGA, 10. oktobris — Sputnik. Pagaidām Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nepieprasīs izglītības ministre Ilgas Šuplinskas demisiju, taču lēmums var mainīties tuvākajā laikā, informēja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga intervijā Neatkarīgajai Rīta Avīzei.

"Man pašlaik nav mandāta runāt par ministres demisijas pieprasīšanu, bet noteikti ir mandāts runāt par nepieciešamību ministrei mainīt retoriku, kura ir pedagogu profesijas prestižu graujoša, agresīva, mazāk - uz sadarbību un situācijas uzlabošanu vērsta. Noteiktāka pozīcija varētu būt pēc LIZDA padomes sēdes 9. oktobrī, kurā daudz ko izšķirs ministres atbildes gan par budžeta kompromisiem, gan pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem," bilda Vanaga.

Iepriekš Šuplinska ierosināja sadalīt mācību iestāžu pedagogu slodzi pedagoģiskajā un pieskatīšanas darbā, kas, viņasprāt, varētu ietekmēt viņu algas. Ierosinājums raisīja asu kritiku no pašvaldību puses.

"Neapmierinātība ir pamatā attieksmes, retorikas, metožu dēļ. Esam publiski aicinājuši Šuplinskas kundzi kļūt arī par pedagogu ministri, esam gatavi viņai palīdzēt, skaidrot arī citu nozaru ministriem, kāpēc būtu jābūt, piemērām, zinātnei lielākam atbalstam, kas skar arī citu nozaru ministrijas," paskaidroja Vanaga.

Pēc viņas domām, ir jāveido iespēja dažādu izglītības aspektu pārstāvju sadarbībai.

"Gribētos, lai netērējam laiku viens otra kritizēšanai, bet savu resursu orientējam uz to, kā palīdzēt, atbalstīt, pilnveidot idejas. Kāpēc nevar izveidot institucionālo platformu, kā tas ir citās nozarēs, kur pie viena galda sēdētu IZM, arodbiedrības, rektoru padome, skolu direktoru un pašvaldību pārstāvji, kurā tiktu apspriestas jaunās idejas, reformas? Tagad IZM kaut ko virza, kad ir izdevīgi, kaut ko no iesaistītajām pusēm iesaista darba grupās, kad nav izdevīgi - neiesaista, pēc tam mēs skrienam uz valdības sēdēm vai jau pēdējā instancē - uz Saeimu," paziņoja Vanaga.

Viņa konstatēja, ka par iespēju trūkumu sazināties "aci pret aci" atbildība jāuzņemas Šuplinskai.

"Ir jābūt institucionālai sadarbības platformai, ko var izdarīt ar vienu ministra rīkojumu, bet, pieļauju, šāda platforma nav radīta apzināti! Nacionālā trīspusējās sadarbības padome nav pietiekami specializēta un efektīva. Agrāk vēl bija saskaņošanas sanāksmes, bet tagad viss notiek attālināti, caur e-pastiem. Kopš ministre ir Šuplinska, nav bijušas saskaņošanas sanāksmes, kad mums būtu oficiāla iespēja sniegt atzinumus par normatīvajiem aktiem. Agrāk vēl kaut ko varēja skaidrot un mainīt Ministru kabineta komitejās, bet to sanāksmes kopš maija ir likvidētas. Bail domāt, uz kuru pusi tas velk," secināja LIZDA priekšsēdētāja.

30
Pēc temata
Šuplinska pasūdzējusies par draudu vēstulēm no krievvalodīgajiem
Neapkaunojiet sevi: Vladova asi nosodīja Šuplinsku
Latvijas politologs nosauca galveno Šuplinskas problēmu

Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes

1
(atjaunots 09:43 12.08.2020)
Koronavīrusa ierobežojumi netraucē rīdziniekiem rīkot nelegālas ballītes brīvdabas kinoteātru aizsegā, taču drīzumā šīm bīstamajām izklaidēm var pienākt gals.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Latvijas galvaspilsētā plaukst nelegāli nakts izklaides pasākumi, pastāstīja viens no Latvijas Bāru asociācijas dibinātājiem Arnis Bikšus, vēsta lsm.lv

Pārkāpumu mehānisms ir saistīts ar esošajiem koronavīrusa ierobežojumiem: Covid-19 uzliesmojumu dēļ pēc ballītēm klubiem, restorāniem un bāriem lika slēgties ciet pusnaktī. Ilgāk drīkst strādāt tikai brīvdabas kinoteātri. Tieši viņus izmanto kā aizsegu nelegālo ballīšu rīkošanai, kur atpūtas tie, kas nevēlas doties mājās uzreiz pēc pusnakts un nevēlas ievērot epidemioloģiskos noteikumus.

Policija jau ir ierosinājusi vairākas administratīvās lietas sakarā ar nelegālo ballīšu faktu, taču jauni video apliecinājumi šādiem pasākumiem turpina parādīties sociālajos tīklos.

Arnis Bikšus pastāstīja, ka šādas slepenas ballītes mudina ēnu ekonomikas izaugsmi. Viņš atzīmēja, ka šobrīd šis bizness ir sasniedzis nebijušus mērogus.

"Viss aiziet pelēkajā zonā mierīgi. Nekādas čeku loterijas. Nevienam nav motivācijas maksāt nodokļus. Visi saprata, ka var taisīt it kā āra kino, pagrīdes "reivus", visādas ballītes, ko visi ļoti labi zina," paziņoja Bikšus.

Viņš atzīmēja, ka par nelegālajiem pasākumiem labi informēti ir arī taksisti – viņi lieliski zina, kur jāved klientus pēc pusnakts. Pēc viņa sacītā, informācija izplatās slēgtos čatos WhatsApp un Telegram ziņapmaiņas lietotnēs.

Pašam uzņēmējam pieder bārs Cube Cafe Vecrīgā, taču viņa iestāde slēdzas ciet pusnaktī. Tiesa, Bikšus arī pats jau ir nopircis projektoru ar domu arī rīkot brīvdabas kinoseansus, taču beigās nolēma nedarīt to – viņu nepriecē perspektīva saņemt sodu 5000 eiro apmērā.

Policijā apgalvo, ka cenšas izsekot nelegālās ballītes un sodīt to organizatorus.

Pēc Bikšus domām, lai apturētu likuma pārkāpumus, vajag tikai un vienīgi atļaut bāriem un klubiem strādāt līdz diviem-trijiem naktī. Tieši ar šādu piedāvājumu Bāru asociācija vērsās pie Veselības ministrijas vadītājas Ilzes Viņķeles ("Attīstībai/Par!"). Viņa uzsvēra, ka ierobežojumi devuši pozitīvu efektu, jo vairāk uzliesmojumu izklaides iestādēs nav bijis. Taču Veselības ministrija izskatīs iespēju atļaut bāriem un restorāniem strādāt līdz diviem naktī.

1
Tagi:
nodokļi
Pēc temata
Dažiem nāksies pārdot mājas augsto nodokļu dēļ: eksperti par "kadastra" pārrēķinu
Pensionāriem-ekspatiem nākas pierādīt, ka viņi ir dzīvi
Bailes par budžetu: izdevumus neierobežos, nodokļus pacels?
Varasiestādes vēlas ievākt vairāk nodokļu: ko par to domā Latvijas sabiedrība
Mācību stunda. Foto no arhīva

Latvijas skolēniem piedāvā braukāt uz fizkultūru uz Lietuvu

2
(atjaunots 09:03 12.08.2020)
Kamēr bērnu vajadzībām remontē vecās muižas deju zāli, viņiem noformē atļaujas braucieniem uz Lietuvu uz fizkultūras nodarbībām.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Vecumnieku novada skolas audzēkņiem, iespējams, nāksies braukāt uz sporta nodarbībām uz kaimiņu Lietuvu, vēsta Zemgales reģionālā televīzija.

Skaistkalnes vidusskolas sporta nodarbības līdz šim notika bijušajā Šēnbergas muižas deju zālē – taču ēkai ir gandrīz divi gadsimti, un tik intensīvu slodzi tā vairs neiztur.

"Mēs vairs nevarējām nodrošināt bērnu drošību," saka skolas direktore Svetlana Vāverniece.

Vietējā pašvaldība piešķīra zāles remontam 19,4 tūkstošus eiro. Šobrīd telpās notiek kosmētiskais remonts, taču plānota arī apkures sistēmas maiņa, un tiks veikti arī citi nepieciešamie darbi.

Tomēr, kamēr notiek remonts, skolēniem, iespējams, nāksies uz sporta nodarbībām doties uz Lietuvas Paņevežas apriņķi. Šobrīd notiek pārrunas par sporta nodarbību organizēšanu netālajā Lietuvas sporta zālē.

"Es redzu tādu iespēju, bet tas ļoti apgrūtinās mācību procesu. (...) Bērniem visu laiku jābūt atļaujām un visiem jānodrošina identifikācijas kartes," paskaidroja direktore.

Tas ir īslaicīgs risinājums – vienalga ir jābūvē jauna sporta zāle. Taču lai arī projekts ir saskaņots sen un būvatļauja arī izsniegta, sporta zāles būvniecība ir apstājusies. Birokrātisko nesaskaņu dēļ no 100 tūkstošiem eiro, kas tika piešķirti šiem mērķiem, 60 tūkstoši ir zaudēti neatgriezeniski. Pašvaldība sākumā nevarēja paņemt aizdevumu Valsts kasē, pēc tam deputāti nolēma, ka steidzamāka prioritāte ir Vecumnieku sākumskolas piebūve.

2
Tagi:
Latvija
Pēc temata
"Bērnam dara pāri, latviešu valoda kaitē": vecāki par mācībām "pareizajā" valodā
Karajevs apgāzis nacionālistu iemīļoto mītu par krievvalodīgajiem Latvijā
"Visus mācām latviski, nesaprotat – esiet debīli": krievu māti šokējis pedagogs
"Neredzamie bērni": tālmācību pirmie rezultāti Latvijā