Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs gājiena laikā Nē reformai

Mitrofanovs par skolu boikotu: vispirms vienu dienu, pēc tam beztermiņa streiks

43
(atjaunots 13:10 09.10.2019)
Krievu izglītības aizstāvji ir apņēmušies cīnīties par skolu reformas atcelšanu un darbojas vairākos virzienos: tiesas, masu protesta un pilsoniskās nepakļaušanās akcijas, pavēstīja Miroslavs Mitrofanovs.

RĪGA, 9. oktobris – Sputnik. Nesen Rīgā notika mītiņš "Nē reformai" pret izglītības sistēmas pāreju uz latviešu valodu. Par to, kādus tālākos soļus plāno krievu izglītības aizstāvji, Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

"Vajag iet vairākos virzienos. Viens no tiem ir tiesas. Pateicoties Cilvēktiesību komitejas juristiem, it īpaši Vladimiram Buzajevam, sagatavoti desmitiem iesniegumu dažādām instancēm – Latvijas Satversmes tiesai, ECT, ANO rasu diskriminācijas novēršanas komitejai. Pakāpeniski pieaug vecāku skaits, kuri gatavi piedalīties prasību iesniegšanai. (..) Jāsaprot, ka tas vispirms ir spiediena elements pret valdību. Pie tam tiesas attiecas uz visiem izglītības līmeņiem," atklāja Mitrofanovs.

Viņš norādīja, ka aktīvisti turpinās arī masu protesta akcijas. Konkrētos datumus noteikts Krievu skolu aizsardzības štābs.

Savukārt jautājumā par skolēnu boikotu mācībām viņiem svešā valodā ir vajadzīga ļoti precīza vecāku koordinācija, atzīmēja Mitrofanovs.

"Vispirms ir jāsagatavo īss brīdinājuma boikots – uz vienu dienu. Pēc tam jau jāpāriet pie beztermiņa boikota, taču tas prasa izcilu organizētību, un, kamēr nebūs izveidoti sakari starp dažādu skolu audzēkņu vecākiem, mums nav tiesību izsludināt boikotu," paskaidroja politiķis un piezīmēja, ka patlaban rit vecāku koordinācija.

Mitrofanovs bilda, ka ir arī citas idejas cīņai par krievu izglītības saglabāšanu, taču pagaidām viņš nav gatavs par tām pastāstīt – tās prasa diskusiju un "noslīpēšanu" štābā.

"Tātad mēs varam parādīt valstij, ka mācības, ko tā mums piedāvā, ir nepieņemamas. Mācības svešā valodā absolūtas nesagatavotības apstākļos, kas kaitē bērnu veselībai un attīstībai. Būtu noziegums sūtīt tādos apstākļos sūtīt bērnus skolās," secināja Mitrofanovs.

43
Pēc temata
Skatieties! Latvijas krievi izgājuši Rīgas ielās, lai glābtu savu valodu no iznīcības
Uzņēmējs: mācības latviešu valodā kropļo krievu bērnus
Krievu valodu no Latvijas bērnudārziem sāks izstumt jau septembrī
Jāņu vainagi un zāles. Foto no arhīva

Latvijā nedzīvo aptuveni pusmiljons tās valstspiederīgo

9
(atjaunots 11:26 07.07.2020)
Ne Brexit, ne Covid-19 pandēmija nav piespieduši latviešu diasporas pārstāvjus atgriezties valstī.

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Ārlietu ministrija (ĀM) sadarbībā ar LU Diasporas un migrācijas pētījumu centru pirmdien prezentēja jaunākos diasporas pētījumus, vēstīts pārraidē "900 sekundes" telekanālā TV3.

Latvijas Universitātes (LU) Diasporas un migrācijas pētījumu centra vadošais pētnieks Mihails Hazans uzskata, ka nav vienkārši atbildēt uz jautājumiem par Latvijas diasporas lielumu un struktūru, jo daudz kas atkarīgs no diasporas definīcijas.

Ja diasporā iekļaut gan esošos, gan bijušos Latvijas pilsoņus un nepilsoņus, viņu bērnus, kā arī Latvijā dzimušos un emigrējušos cilvēkus neatkarīgi no pilsonības, diasporas skaits pasaulē sasniegs ap pusmiljonu, bet ES valstīs – aptuveni 400 000.

Ja diasporas definīciju sašaurināt, neiekļaujot tajā Latvijā dzimušos cilvēkus, kuriem Latvijas pilsonība nav bijusi, šis skaits sarūk līdz 300 000 cilvēku, skaidroja Hazans.

Uz jautājumu, vai diaspora samazinājusies pēc Latvijas valstspiederīgo repatriācijas pasākumiem pandēmijas laikā, Hazans atbildēja noliedzoši: ar repatriācijas reisiem Latvijā atgriezušies daži tūkstoši cilvēku, turklāt pārsvarā – uz īsu laiku, ne uz visiem laikiem.

Taujāts, kā diasporas skaitu ietekmēs Lielbritānijas izstāšanās no ES, Hazans atbildēja, ja nebūt ne visi Latvijas valstspiederīgie, kuri Brexit dēļ pameta Lielbritāniju, atgriezušies Latvijā.

London Eye, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Филиппов

Oficiālie dati liecina, ka 2018. gada sākumā Lielbritānijā dzīvoja apmēram 120 tūkstoši Latvijas valstspiederīgo, 2019. gada sākumā – 100 tūkstoši. Ja Latvijā būtu atgriezušies 20 tūkstoši cilvēku, tas būtu manāms, uzskata eksperts.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka laikā no 2004. līdz 2019. gadam no Latvijas emigrējuši vairāk nekā 360 tūkstoši cilvēku – gandrīz 20% valsts iedzīvotāju.

Lielākā emigrantu plūsma dodas uz ES valstīm, kas iestājušās savienībā pirms 2004. gada (70%).

No etniskā sastāva viedokļa 31% cilvēku, kuri pametuši valsti laikā no 2004. līdz 2019. gadam, ir krievi, 47% - latvieši.

9
Tagi:
CSP, emigrācija, iedzīvotāji, Latvija
Pēc temata
Aizbraucis katrs piektais: kā Latvija zaudējusi cilvēkus kopš iestāšanās ES
TV šova dalībnieks: Latvijas laukos ir grūti dzīvot un strādāt
Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas
Simtiem tūkstošu "lieku" cilvēku paliks Latvijā: Lindermans par Covid-19 sekām
Šprotu ražošana, foto no arhīva

Bīstami konservi: PVD lūdz veikalus izņemt no tirdzniecības noteikta kombināta produkciju

13
(atjaunots 11:01 07.07.2020)
Pārtikas un veterinārais dienests fiksējis virkni pārkāpumu uzņēmuma "Talsu zivju kombināts" ražotnē.

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vērsusies pie tirdzniecības tīkliem ar lūgumu izņemt no tirdzniecības SIA "Talsu zivju kombināts" zivju konservus, vēsta Press.lv.

PVD informēja, ka minētais uzņēmums nav iesniedzis dokumentus par produkciju, daļu "Talsu zivju kombināts" preču konstatēto pārkāpumu dēļ vajadzēja iznīcināt jau martā.

2019. gada pavasarī PVD saņēma sūdzību par mežā izmestiem neaizvērtiem konserviem. Pārbaudes gaitā cita starpā tika veikta uzņēmuma "Talsu zivju kombināts" darba kvalitātes kontrole. Tās gaitā fiksēta virkne higiēnas prasību pārkāpumu tehnoloģiskā procesa ietvaros. Nebija pietiekamas informācijas par zivju izcelsmi, no kā ražoti konservi, to sterilizācijas procesu, turklāt nav veikti produkcijas drošības pētījumi laboratorijā.

Pārbaudes gaitā tika konfiscēti aptuveni 130 tūkstoši sterilizētu konservu, uzņēmuma darbs tika pilnībā apturēts.

"Talsu zivju kombināts" atskaitījās PVD par no apgrozījuma izņemtās produkcijas iznīcināšanu, taču pārbaude apliecināja, ka tirdzniecībā joprojām pieejami minētā uzņēmuma konservi gan no šķietami iznīcinātās partijas, gan jauni produkti, kas acīmredzot nav ražoti uzņēmumā.

13
Tagi:
Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests
Pēc temata
Nāvējoša baktērija konservos: uz laiku tiks apturēts zivju pārstrādes uzņēmums Igaunijā
Uzņēmumi cenšas pārdod Latvijā pavecus zivju konservus
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt Ziemeļu straumi 2

Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"

0
(atjaunots 11:55 07.07.2020)
Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka ASV sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2" neatbilst Berlīnes juridiskajiem uzskatiem.

VFR valdības vadītāja tāpat apsolījusi panākt pilnu projekta īstenošanu. Vācijā uzskata, ka Amerikas sankcijas pret gāzesvadu apdraud Eiropas investīcijas 12 miljardu eiro apmērā, kā arī Eiropas infrastruktūru un enerģētisko drošību. Turklāt tās var atņemt patērētājiem iespēju ietaupīt līdz pat 4 miljardiem eiro gadā. Bundestāgā paziņoja, ka Vašingtonas mēģinājums piespiest Vāciju un tās partnerus atteikties no projekta ir valsts suverenitātes pārkāpums, un solīja izskatīt bargu atbildes sankciju ieviešanu pret ASV, gadījumā ja spiediens uz "Ziemeļu straumi 2" turpināsies.

0
Tagi:
sankcijas, ASV, Vācija, Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Eksperts par "Ziemeļu straumi 2": ASV vēl nav sapratuši Vācijas smalkos mājienus