Automobiļa uzpilde DUS. Foto no arhīva

Kopā ar degvielas cenām sēnes pēc lietus Latvijā aug nelegālās DUS

135
(atjaunots 11:03 08.10.2019)
Latvijā vērojams kontrabandas degvielas pieprasījums – tā ir lētāka nekā oficiālā; līdz ar akcīzes pieaugumu no 2020.gada 1.janvāra nelegālo DUS skaits var vēl pieaugt.

RĪGA, 8. oktobris — Sputnik. Nesen Valsts ieņēmumu dienests Rīgā slēdza kārtējo nelegālo degvielas uzpildes staciju, kas tirgoja Krievijas izcelsmes dīzeļdegvielu. Tas ir jau trešais gadījums pēdējā laikā. Iemesls ir saprotams: kontrabandas degvielas pieprasījums ir, jo tā ir lētāka nekā legālā, raksta bb.lv.

Neskatoties uz risku, ēnu biznesa sarukums nav prognozējams – no jaunā gada pieaugs akcīze, tātad cenas oficiālajās DUS vēl pieaugs.

Konfiscēti 800 litri degvielas un degvielas sūknis

Nelegālās DUS nav jaunums – ik mēnesi policija vai VID ziņo par jauniem pārkāpējiem, taču rudenī sācies tradicionālais biznesa aktivitātes periods visās jomās – arī ēnu biznesā.

Nesen VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki Rīgā atrada nelegālu degvielas tirdzniecības vietu. Izrādījās, degvielu nolej no Krievijā reģistrētas kravas automašīnas Volvo. Līdzās stāvēja Latvijā reģistrēts kravas furgons Volkswagen, kurā tika pārsūknēta degviela.

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 169.3 pantu ierosinātas divas lietas, konfiscētas plastmasas tvertnes, aptuveni 800 litri dīzeļdegvielas, degvielas sūknis, caurules un citi lietišķie pierādījumi, kā arī abas automašīnas.

Tirgotāji aizturēti ar speciālo uzdevumu vienības atbalstu

Septembra vidū policija konstatēja nelegālo DUS Daugavpilī. Sankcionēta kratīšana notika iepriekš ierosināta kriminālprocesa ietvaros.

Poicija konfiscēja 4230 litrus nezināmas izcelsmes dīzeļdegvielas, sūkņus, skaitītājus, uzpildes pistoles. Izmeklēšanas ietvaros aizturēts viens no iespējamiem noziedzīgās grupas līdzzinātājiem.

Augusta nogalē kartējos nelegālos tirgoņus aizturēja speciālo uzdevumu vienība. DUS atradās rūpniecības objekta teritorijā. Līdztekus apsardzei operācijā bija iesaistīti antiteroristiskā bataljona Omega karavīri, kā arī Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes darbinieki.

Tika konfiscēti aptuveni 2 tūkstoši litru degvielas, pieci sūkņi un automašīna, aizturēts arī domājamais īpašnieks.

Nāks "degvielas tūrisma" lavīna

Vasarā Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija publicēja vēstuli premjerministram Krišjānim Kariņam, finanšu ministram Jānim Reiram un Saeimas Budžeta un finanšu komisijai. Tirgotāji lūdza atlikt 2020.gada 1.janvārī paredzēto akcīzes palielināšanu. Dīzeļdegvielas cena pieaugs par 5 centiem par litru, benzīns – mazliet vairāk nekā par četriem centiem.

Iepriekš valdība palielināja degvielas akcīzi 2018.gada 1.janvārī, līdztekus nodokļu reformai. Autoīpašnieki sāpīgi sajuta pārmaiņas – daudzi mainīja savus ieradumus. Cita starpā sākās "degvielas tūrisms" uz Lietuvu.

Kopš iepriekšējā cenu pieauguma naftas produktu realizācijas apjoma pieaugums ir būtiski palēninājies, 2017.gadā pieaugums sasniedza 5,17%, bet 2018.gadā – vien 1,19%. Jau tagad daudzi kravu pārvadājumu uzņēmumi pilnībā pārgājuši pie uzpildes Lietuvā, kur cenas ir zemākas. Tur benzīna realizācijas pieaugums gada laikā sastādījis 5,9%, dīzeļdegvielas — 6,21%.

Eksperti prognozēja, ka akcīzes palielināšanās 2020.gadā un Latvijas DUS klientu tālāka aizplūšana uz kaimiņu reģioniem var novest pie tā, ka valsts nesaņems akcīzes nodokli plānotajā apjomā.

Akcīzes pieaugumam ir arī citas negatīvas sekas, atzīmēja ekonomists Jānis Priede, – sadārdzināsies jebkuri ar transportēšanu saistīti pakalpojumi.

Viņš atzīmēja, ka, redzot akcīzes pieaugumu, var pāriet pie sabiedriskā transporta vai velosipēda, un pieļāva, ka tā varētu būt vides aizsardzības politikas daļa, lai valsts kļūtu "zaļāka", taču bizness nevar ātri pāriet, piemēram, pie elektriskā transporta, tātad akcīzes pieaugums neizbēgami ietekmēs galaprodukta cenu.

Jāpiebilst, ka Ekonomikas ministrija jau gatavo jaunas izmaiņas, lai Latvija kļūtu vēl zaļāka. Par ogļskābās gāzes izmešiem jāmaksā tam, kas tos rada. Pagaidām tikai nav zināms, kā un cik maksāt. Taču, ministrs paskaidroja, tā ir ES kopējā politika. Jau nākamgad atjaunojamo energoresursu daļai degvielas kopējā patēriņā jāsasniedz 10%. Tādas ir Eiropas Komisijas prasības.

Salīdzinām cenas

Pagājušajā nedēļā Tallinā un Viļņā pieauga dīzeļdegvielas cenas. Rīgā tās cena nemainījās.

Augstākā dīzeļdegvielas un benzīna cena pagājušajā darba nedēļā bija Tallinā, zemākā – Viļņā.

Rīgā šonedēļ degvielas cenas DUS Circle K saglabājās nemainījas: 95.markas benzīns maksāja 1,294 eiro par litru, dīzeļdegviela — 1,244 eiro par litru.

Viļņā 95.markas benzīna cena samazinājās par 0,3% — līdz 1,146 eiro par litru, dīzeļdegvielas cena pieauga par 0,2% — līdz 1,085 eiro par litru.

Tallinā 95.markas benzīna cena pieauga par 2,8% — līdz 1,356 eiro par litru, kļuva dārgāka arī dīzeļdegviela – par 2,8% — līdz 1,346 eiro par litru.

Autogāzes cena šonedēļ Rīgā un Tallinā nemainījās – tā sastāda 0,565 un 0,629 eiro par litru atbilstoši, bet Viļņā samazinājās par 3,6% — līdz 0,477 eiro par litru.

135
Pēc temata
Linkaits vēlas pacelt akcīzes nodokli dīzeļdegvielai, lai atrastu naudu ceļu remontam
Krievija pavērusi robežas: Latvijas un Lietuvas iedzīvotājus kārdina "gardās" cenas
manavakcina.lv

"Определитесь. Ir viņi mūsu krievi vai nē?": polittehnologs par vakcināciju Latvijā

10
(atjaunots 13:06 22.04.2021)
Polittehnologs Jurģis Liepnieks izsmej paradoksālo situāciju ap vakcinācijai veltīto informatīvo avīzi, ko iespējams laist klajā vienīgi latviešu valodā.

RĪGA, 22. aprīlis — Sputnik. Ziņas par to, ka vakcinācijai pret Covid-19 veltītā informatīvā avīze tiks izplatīta vienīgi latviešu valodā, radījusi neizpratni atsevišķu Latvijas elites pārstāvju vidū. Izrādījies, ka ar "sarežģītajiem" iedzīvotāju slāņiem (proti, krievvalodīgajiem) saziņu sakārtot neļauj viņu pašu pieņemtie likumi. Paradoksālā situācija radījusi kritikas un izsmiekla vētru sociālajos tīklos. Piemēram, polittehnologs Jurģis Liepnieks smējās par tiem, kuri 30 gadus darījuši visu iespējamo, lai ignorētu krievvalodīgos iedzīvotājus.

"Smieklīgi. 30 gadus tiek darīts viss, lai ignorētu Latvijas krievus, diskreditētu visus viņu politiķus, organizācijas, un visādi izslēgtu krievu valodu no saziņas. Pēkšņi izrādās – esošie pašu pieņemtie un gadiem pastiprinātie likumi neļauj izdod vakcinācijas avīzi. Sašutums! – rakstīja polittehnologs Jurģis Liepnieks savā lapā Twitter un piebilda: - Te gribas teikt - определитесь. Ir mums viņi vajadzīgi vai nav? Ir viņi MŪSU krievi vai nē?"

​Tomēr komentētāju viedokļi dalījās – dažs apgalvoja, ka neviens krievus nav ignorējis, citi norādīja, ka avīze vispār nav vajadzīga nekādā valodā, trešie piekrita autoram.

"Pa ko cepiens. Latvju valstiskuma pamats ir naids, tad - pret vāciem, tagad - pret krieviem. Ar to ari pa skuju taku ejam. Bezcerīgi," uzskata Ojārs Bojārs.

​"Mūsu krievi mums ir vajadzīgi, bet ja viņi arī paši vēlas būt “mūsu krievi”, tad slaveno avīzi droši var saņemt un lasīt latviešu valodā!" uzskata Mārtiņš Jansons.

​"Vakcinācijas avīzi VISPĀR nevajag izdot ne latviešu, ne krievu valodā. Tā ir tāda pat nauda izmešana kā vakcinācijas birojs. Fakcinācijas birojs un fakcinācijas avīze," viedokli pauda Dzintra Simsone.

​Asu diskusiju raisīja arī žurnālista Kārļa Arāja tvīts – viņu pārsteidza Valsts valodas centra uzstājība, kura lēmums nosaka – avīzes krievu valodā nebūs.

"Par vakcinācijas avīzi letanews.lv vēsta, ka VVC pie vainas, ka nebūs avīze arī Rus valodā. Mums ir kopiena, kur skepse pret vakcināciju ir ļoti augsta, bet informēt viņus nedrīkst...." Kārlis Arājs bija ļoti pārsteigts.

​Žurnālista tvītu pavadīja pat stihiska zibakcija ar lūgumiem "Latvijas Pastam" atsūtīt iedzīvotājiem avīzi krievu valodā. Tās pamatā ir salīdzinoši nesenie likuma grozījumi, kas liedz Latvijas Pastam piegādāt iedzīvotājiem jebkādus informatīvos materiālus krievu valodā, ja vien cilvēks nav to īpaši palūdzis.

Diskusijā iesaistījās pat pats "Latvijas Pasts".

"Vēršam uzmanību, ka Latvijas Pasts var piegādāt materiālus jebkurā valodā, taču nevaram zināt un mums nav jāzina, kādu valodu lieto konkrētas pastkastītes īpašnieks, tāpēc mūsu ieteikums Vakcinācijas birojam šā jautājuma risināšanai bija veidot vienu avīzi divās valodās," situāciju komentēja "Latvijas Pasts".

​Sašutumu par to, ka nav iespējams izdot avīzi krievu valodā, pauda arī citas sabiedrībā pazīstamas personas.

"Murgs. LTV7 ziņu no rudens TV nav, citu vietēju programmu televīzijā vietējiem krieviem nav, avīzes gandrīz izmirušas, vakcīnu skepse augsta: bet krieviski  vakcinācijas avīzi piegādāt nevar, jo...JO? Mums vajag pūļa imunitāti vai kā?" bija sašutusi redaktore un žurnāliste Sanita Jemberga.

​"Kā mēs plānojam sasniegt pūļa imunitāti, ja nevar nieka informatīvu avīzi drukāt abās valodās, lai sasniegtu ~40% iedzīvotāju? Es saprotu, ka valsts valoda ir viena. Pirms 10 gadiem būtu kliegusi, ka krieviski nevajag. Šobrīd es saprotu, ka jāuzrunā cilvēks tam saprotamā valodā!" rakstīja Aina.

​"Super ideja par avīzi tikai latviešu valodā. Nebūs mums pūļa imunitātes, dzīvosim mūžīgos ierobežojumos un tad gan tie krievi redzēs. Šahs un mats, Vaļas tante no kaimiņu mājas, nebūs tad viņai citas iespējas, ka vien Straumēnus no galvas citēt," sarkastiski atzīmēja politikas un vēstures zinātniskā pētniece Una Bergmane.

​"Vakcinācijas komunikācija krievu valodā ir zilonis trauku veikalā, ko kļūst grūti ignorēt.Taču atgādināšu,ka valsts nedrīkst ar iedzīvotājiem komunicēt RU arī par tik jutīgām tēmām kā seksuālā&reproduktīvā&psihiskā veselība, vēža skrīnings. Tas ir taisns ceļš uz sabiedrības veselības nevienlīdzību," vēl virkni ignorētu problēmu iezīmēja Ilzes Viņķeles bijusī asistente un VM darbiniece Marta Krivade.

​"Atvainojiet, vai godātais premjera kungs tikai nule nonācis līdz šai sensacionālajai atklāsmei?" nosmīnēja mūzikas žurnālists un kritiķis Edgars Raginskis par Kariņa repliku – sak, par vakcīnām vajagot runāt arī krieviski.

​Atgādināsim, ka informatīvo avīzi, kas veltīta vakcinācijai, plānots izplatīt no maija vidus vienīgi latviešu valodā. Saziņa ar valsts krievvalodīgajiem iedzīvotājiem par vakcināciju nav īsti gluda, piemēram, nesen sociālajā reklāmā krievu valodā sabiedriskajā transport tika pieļauta kļūda, un tā aicināja cilvēkus vakcinēties, lai apciemotu vecvecmāmiņu un vecvectētiņu.

10
Tagi:
vakcinācija, krievvalodīgie, latviešu valoda
Pēc temata
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Solaris

Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem

13
(atjaunots 10:17 22.04.2021)
Saziņa ar krievvalodīgajiem iedzīvotājiem Latvijā atdūrusies pret tulkojuma grūtībām: tas, kas latviski skanēja kā iespēja apciemot vecmāmiņu un vectētiņu, krievu valodā pārvērties par solījumu sūtīt pie senčiem.

RĪGA, 22. aprīlis — Sputnik. Vakcinācijas sociālās reklāmas kampaņa liek krievvalodīgajiem neviļus lauzīt galvu – kļūda vai draudi, stāsta Press.lv.

Zināms, ka Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) Covid-19 vakcinācijas kampaņā nolēma iesaistīt sabiedrībā pazītamas personas, kam jāpaskaidro, kāpēc vajag vakcinēties.

Kampaņā "Divi miljoni iemeslu vakcinēties. Un kāds ir tavējais?" piedalījās arī bijušais valsts izlases futbolists, Latvijas futbola federācijas bijušais prezidents Kaspars Gorkšs. Ar viņa iemeslu radās aizķeršanās, pareizāk sakot, ar tā tulkojumu.

Latviski viņš vakcinēsies, "jo grib aizbraukt ciemos pie veccevākiem".

Taču ar tulkojumu kaut kas aizgāja greizi – galu galā "Rīgas satiksmes" autobusā cilvēki pamanīja reklāmu krievu valodā ar Gorkšu: "Es vakcinēšos, jo gribu tikties ar vecvecmāmiņu un vecvectētiņu."

Diezin vai kādam būs vēlēšanās vakcinēties, ja reklāma tevi sola sūtīt pie senčiem.

Press.lv atzīmēja, ka Vakcinācijas birojs jau saņēmis informāciju par šo pārpratumu un sola visu precizēt pie reklāmas autoriem.

Protams, neviens nav pasargāts no kļūmēm. Toties redzams, ka Vakcinācijas birojs vismaz mēģina sakārtot saziņu ar krieviem, kā jau bija solījis.

Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča apliecināja, ka birojs izstrādā plānu saziņai ar valsts krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Lai veidotu daļu ar šo iedzīvotāju daļu, bija paredzēts pat "atvēlēt" īpasu biroja pārstāvi.

Tas ir valstiskas nozīmes jautājums, atzīmēja birojā, jo, nepiesaistot 40% iedzīvotāju, kam krievu valoda ir dzimtā, nav iespējams sasniegt nosprausto mērķi – vakcinēt 70% valsts pieaugušo iedzīvotāju.

Juhņēviča programmā "Doma laukums" Latvijas radio 4 ēterā pat stāstīja, ka krievvalodīgie ir viena no galvenajām mērķa auditorijām. Tiesa, uz visiem jautājumiem viņa nes kāpēc atbildēja tikai latviski, lai arī krievu valodu pārvalda.

13
Tagi:
krievvalodīgie, krievu valoda, latviešu valoda
Pēc temata
Mēģinājums izgāzies: kā Vakcinācijas birojs kontaktējās ar krievu auditoriju
"Reāli kaitniecība": LTV raidījumam pārmet vakcinācijas sabotāžu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Jurijs Svetovs

Eksperts: balagāns Čehijā un Baltijā AES dēļ vajadzīgs uzbrukumam "Rosatom"

0
(atjaunots 13:06 22.04.2021)
Skandāls Čehijā un Baltijā radīts tādēļ, ka korporācija "Rosatom" iekarojusi labu reputāciju un būvē elektrostacijas dažādās valstīs, uzskata politologs.

RĪGA, 22. aprīlis – Sputnik. Korporācija "Rosatom" tiks izslēgta no konkursa dalībnieku saraksta par AES "Dukovani" paplašināšanas būvdarbiem Čehijā, pavēstīja valsts rūpniecības un tirdzniecības ministrs Karels Havlīčeks. Pēc viņa vārdiem, ir grūti iedomāties, ka pēc nesenajiem notikumiem Krievijas valsts korporācijai tiks piedāvāts piedalīties drošības pārbaudes procesā.

Runa ir par apsūdzībām, kas Prāgā izskanējušas pret Krievijas specdienestiem – Čehijā uzskata, ka Krievijas izlūki esot organizējuši sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

Politologs Jurijs Svetovs intervijā radio Sputnik pastāstīja, ka tas ir uzbrukums Krievijas korporācijai, kas konkurē ekonomikai nozīmīgā nozarē.

"Mēs novērojam uzbrukumu "Rosatom" no visdažādākajām pusēm, jo tā ir sekmīga kompānija, kas iekarojusi labu reputāciju, kas būvē elektrostacijas dažādās valstīs. paskatieties uz visu balagānu, kas griežas ap AES Baltkrievijā. To uzbūvēja "Rosatom". Tās pamatos ir visas iespējamās pārbaudes izgājis projekts. Tomēr trīs Baltijas valstis pastāvīgi kliedz par to, ka AES "apdraud" visu Eiropu. Krievijai pat izvirzīta prasība, lai tā pierādītu, ka Latvijai un Lietuvai piegādātā elektrība nav ražota BelAES, jo pagaidām visi ir vienā lokā BRELL," norādīja politologs.

Pēc Svetova domām, notikumi Čehijā ir vajadzīgi, lai radītu trokšņa efektu, kas novērsīs pasaules uzmanību no situācijas Baltkrievijā un Prāgas nodoma iepirkt Krievijas vakcīnu "Sputnik V". Viņš piebilda, ka, visticamākais, šajā gadījumā triecienu saņems "Rosatom".

0
Tagi:
skandāls, Rosatom, Baltija, Čehija
Pēc temata
AES "Akkuyu": kā Krievija būvē pirmo atomstaciju Turcijā
Galvenais – lai kaimiņa govs nosprāgtu: eksperts par Lietuvas skaudību par BelAES
Kāpēc Baidenam vajadzīga krievu izraidīšana no Čehijas?
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām