Automobiļa uzpilde DUS. Foto no arhīva

Kopā ar degvielas cenām sēnes pēc lietus Latvijā aug nelegālās DUS

126
(atjaunots 11:03 08.10.2019)
Latvijā vērojams kontrabandas degvielas pieprasījums – tā ir lētāka nekā oficiālā; līdz ar akcīzes pieaugumu no 2020.gada 1.janvāra nelegālo DUS skaits var vēl pieaugt.

RĪGA, 8. oktobris — Sputnik. Nesen Valsts ieņēmumu dienests Rīgā slēdza kārtējo nelegālo degvielas uzpildes staciju, kas tirgoja Krievijas izcelsmes dīzeļdegvielu. Tas ir jau trešais gadījums pēdējā laikā. Iemesls ir saprotams: kontrabandas degvielas pieprasījums ir, jo tā ir lētāka nekā legālā, raksta bb.lv.

Neskatoties uz risku, ēnu biznesa sarukums nav prognozējams – no jaunā gada pieaugs akcīze, tātad cenas oficiālajās DUS vēl pieaugs.

Konfiscēti 800 litri degvielas un degvielas sūknis

Nelegālās DUS nav jaunums – ik mēnesi policija vai VID ziņo par jauniem pārkāpējiem, taču rudenī sācies tradicionālais biznesa aktivitātes periods visās jomās – arī ēnu biznesā.

Nesen VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki Rīgā atrada nelegālu degvielas tirdzniecības vietu. Izrādījās, degvielu nolej no Krievijā reģistrētas kravas automašīnas Volvo. Līdzās stāvēja Latvijā reģistrēts kravas furgons Volkswagen, kurā tika pārsūknēta degviela.

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 169.3 pantu ierosinātas divas lietas, konfiscētas plastmasas tvertnes, aptuveni 800 litri dīzeļdegvielas, degvielas sūknis, caurules un citi lietišķie pierādījumi, kā arī abas automašīnas.

Tirgotāji aizturēti ar speciālo uzdevumu vienības atbalstu

Septembra vidū policija konstatēja nelegālo DUS Daugavpilī. Sankcionēta kratīšana notika iepriekš ierosināta kriminālprocesa ietvaros.

Poicija konfiscēja 4230 litrus nezināmas izcelsmes dīzeļdegvielas, sūkņus, skaitītājus, uzpildes pistoles. Izmeklēšanas ietvaros aizturēts viens no iespējamiem noziedzīgās grupas līdzzinātājiem.

Augusta nogalē kartējos nelegālos tirgoņus aizturēja speciālo uzdevumu vienība. DUS atradās rūpniecības objekta teritorijā. Līdztekus apsardzei operācijā bija iesaistīti antiteroristiskā bataljona Omega karavīri, kā arī Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes darbinieki.

Tika konfiscēti aptuveni 2 tūkstoši litru degvielas, pieci sūkņi un automašīna, aizturēts arī domājamais īpašnieks.

Nāks "degvielas tūrisma" lavīna

Vasarā Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija publicēja vēstuli premjerministram Krišjānim Kariņam, finanšu ministram Jānim Reiram un Saeimas Budžeta un finanšu komisijai. Tirgotāji lūdza atlikt 2020.gada 1.janvārī paredzēto akcīzes palielināšanu. Dīzeļdegvielas cena pieaugs par 5 centiem par litru, benzīns – mazliet vairāk nekā par četriem centiem.

Iepriekš valdība palielināja degvielas akcīzi 2018.gada 1.janvārī, līdztekus nodokļu reformai. Autoīpašnieki sāpīgi sajuta pārmaiņas – daudzi mainīja savus ieradumus. Cita starpā sākās "degvielas tūrisms" uz Lietuvu.

Kopš iepriekšējā cenu pieauguma naftas produktu realizācijas apjoma pieaugums ir būtiski palēninājies, 2017.gadā pieaugums sasniedza 5,17%, bet 2018.gadā – vien 1,19%. Jau tagad daudzi kravu pārvadājumu uzņēmumi pilnībā pārgājuši pie uzpildes Lietuvā, kur cenas ir zemākas. Tur benzīna realizācijas pieaugums gada laikā sastādījis 5,9%, dīzeļdegvielas — 6,21%.

Eksperti prognozēja, ka akcīzes palielināšanās 2020.gadā un Latvijas DUS klientu tālāka aizplūšana uz kaimiņu reģioniem var novest pie tā, ka valsts nesaņems akcīzes nodokli plānotajā apjomā.

Akcīzes pieaugumam ir arī citas negatīvas sekas, atzīmēja ekonomists Jānis Priede, – sadārdzināsies jebkuri ar transportēšanu saistīti pakalpojumi.

Viņš atzīmēja, ka, redzot akcīzes pieaugumu, var pāriet pie sabiedriskā transporta vai velosipēda, un pieļāva, ka tā varētu būt vides aizsardzības politikas daļa, lai valsts kļūtu "zaļāka", taču bizness nevar ātri pāriet, piemēram, pie elektriskā transporta, tātad akcīzes pieaugums neizbēgami ietekmēs galaprodukta cenu.

Jāpiebilst, ka Ekonomikas ministrija jau gatavo jaunas izmaiņas, lai Latvija kļūtu vēl zaļāka. Par ogļskābās gāzes izmešiem jāmaksā tam, kas tos rada. Pagaidām tikai nav zināms, kā un cik maksāt. Taču, ministrs paskaidroja, tā ir ES kopējā politika. Jau nākamgad atjaunojamo energoresursu daļai degvielas kopējā patēriņā jāsasniedz 10%. Tādas ir Eiropas Komisijas prasības.

Salīdzinām cenas

Pagājušajā nedēļā Tallinā un Viļņā pieauga dīzeļdegvielas cenas. Rīgā tās cena nemainījās.

Augstākā dīzeļdegvielas un benzīna cena pagājušajā darba nedēļā bija Tallinā, zemākā – Viļņā.

Rīgā šonedēļ degvielas cenas DUS Circle K saglabājās nemainījas: 95.markas benzīns maksāja 1,294 eiro par litru, dīzeļdegviela — 1,244 eiro par litru.

Viļņā 95.markas benzīna cena samazinājās par 0,3% — līdz 1,146 eiro par litru, dīzeļdegvielas cena pieauga par 0,2% — līdz 1,085 eiro par litru.

Tallinā 95.markas benzīna cena pieauga par 2,8% — līdz 1,356 eiro par litru, kļuva dārgāka arī dīzeļdegviela – par 2,8% — līdz 1,346 eiro par litru.

Autogāzes cena šonedēļ Rīgā un Tallinā nemainījās – tā sastāda 0,565 un 0,629 eiro par litru atbilstoši, bet Viļņā samazinājās par 3,6% — līdz 0,477 eiro par litru.

126
Pēc temata
Linkaits vēlas pacelt akcīzes nodokli dīzeļdegvielai, lai atrastu naudu ceļu remontam
Krievija pavērusi robežas: Latvijas un Lietuvas iedzīvotājus kārdina "gardās" cenas
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

8
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
8
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

9
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

9
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

0
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
0
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa