Pamests ciemats Irbene. Foto no arhīva

Simt apdzīvotajās vietās Latvijā nav nevienas darba vietas

118
(atjaunots 17:15 07.10.2019)
Latvijā ir tādas apdzīvotas vietas, kur uz 50 cilvēkiem ir vairāk nekā tūkstoš darba vietas, bet uz tūkstoš iedzīvotājiem – nevienas darba vietas.

RĪGA, 7. oktobris — Sputnik. Latvijā ir 100 blīvi apdzīvotas teritorijas, kur nav nevienas darba vietas, vēsta Neatkarīgā Rīta avīze.

Par blīvi apdzīvotu teritoriju tiek uzskatīta teritorija, kurā cits citam kaimiņos vai netālu dzīvo vai strādā vismaz 50 pastāvīgo iedzīvotāju. Latvijā ir 1319 apdzīvotas vietas un blīvi apdzīvotas teritorijas, kam nav pilsētas vai ciema statusa. Kopš 2000.gada tādu vietu skaits sarūk visos reģionos, atzīmēja Centrālā statistikas pārvalde. Visātrāk šis skaits samazinas Latgalē un Vidzemē (par 25%), vislēnāk - Pierīgā (par 2%).

Blīvi apdzīvoto vietu pirmajā desmitā iekļautas Latvijā lielākās pilsētas: Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils, kā arī Ogre (24 457 iedzīvotāji), kas pat apsteigusi Jēkabpili (pēc pētījuma datiem, - 22 708 iedzīvotāji). Pirmajā piecpadsmitniekā iekļuvusi arī Bolderāja, kas pētījuma īpatnību dēļ tiek uzskatīta par atsevišķu apdzīvoto vietu, kā arī Tukums, Cēsis, Sigulda un Olaine.

Rīga ir apdzīvota vieta ar lielāko nodarbināto iedzīvotāju proporciju – 72% no kopējā skaita. Pirmajā desmitā ir arī visas lielās pilsētas. Piecpadsmitniekā no jauna iekļuvusi Ogre, Olaine un Tukums, taču Bolderāju un Siguldu izspiedušas divas pilsētas Kurzemē – Saldus un Kuldīga.

Rīgā ir arī viena no abām apdzīvotajām vietām Latvijā, kur dzīvo mazāk nekā 50 cilvēki, toties strādā vairāk nekā tūkstotis – tā ir Ziemeļu iela pie Rīgas lidostas – 1596 strādājošie uz 5 iedzīvotājiem. Otrs šāda tipa punkts ir Liepājas biznesa centrs – 1189 strādājošie uz 11 iedzīvotājiem.

Zemākā nodarbinātība vērojama Jelgavas novada Viesturciemā, kur uz 472 iedzīvotājiem ir 5 strādājošie. Ir vietas, kur darba vietu nav nemaz, piemēram, Saulkalnē dzīvo 1341 cilvēki, taču nav nevienas darba vietas.

Latvijā ir arī vietas, kur neviens nedzīvo, taču darba vietu ir papilnam. Lielākā no tām ir Zaķusala, kur Latvijas televīzijas ēkā un televīzijas tornī strādā 689 cilvēki. Tiesa, drīz vien šī situācija varētu mainīties – rajonā plānots būvēt dzīvojamās ēkas.

Eurostat reģionālā statistika par 2019.gadu liecina, ka Austrumeiropā darbu vienkāršāk atrast lielpilsētās, bet Rietumeiropā – nelielās pilsētās un laukos.

Patlaban gandrīz trešajā daļā ciemu Latvijā iedzīvotāju skaits nepārsniedz 50 cilvēkus, deviņos ciemos nav palicis neviens. No šī gada decembra "Latvijas dzelzceļš" slēgs astoņas dzelzceļa stacijas nelielā pasažieru skaita dēļ.

118
Pēc temata
Palicis tikai viens: Pāvilostā slēgts Luminor bankomāts
Latvijas "veiksmes stāsts" skaitļos: nodokļi, izmiršana un miljons dienā aiziet nekurienē
"Kā lai es atgriežos savā valstī": latvietis pastāstīja par dzīvi Lielbritānijā
Saeimas deputāte: Latvijas reālā ekonomika ir bēdīgā stāvoklī
Juglas mikrorajons, foto no arhīva

TM sagatavojusi aprēķinu projektu: pēc "kadastra" nekustamā īpašuma cena pieaugs divkārt

7
(atjaunots 15:23 16.07.2020)
Kadastrālās vērtības aprēķina projekts paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra tā pieaugs daudziem objektiem.

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Tieslietu ministrija (TM) un Valsts zemes dienests (VZD) izstrādājis un nodevis projektētās kadastrālās vērtības publiskai apspriešanai. No tās cita starpā atkarīgs arī nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN). Tieslietu ministrs Jānis Bordāns informēja, ka nekustamo īpašumu summārā kadarstrālā vērtība pieaugs divkārt, vēsta LSM.

Ar projektu iespējams iepazīties vietnēs kadastralavertiba.lv un kadastrs.lv.

Lauksaimniecības jomā gaidāms zemes kadastrālās vērtības pieaugums, nenozīmīgas izmaiņas skars arī ēkas. Atzīmēts, ka šajā jomā izmantot būvju kadastrālā vērtība var pat sarukt.

Augs pēc 2000. gada Rīgā, tās apkaimē, Jūrmalā un citās Latvijas pilsētās būvētajās jaunceltnēs esošo dzīvokļu kadastrālā vērtība, kā arī sērijveida mājokļu vērtība, kas būvēti pirms 2000. gada Rīgā, Pierīgā, Valmierā, Jelgavā un Ogrē.

Pieaugums ieplānots arī privātmāju grupai, kas būvētas pēc 2000. gada Rīgā, tās apkaimē, Jūrmalā un citās pilsētās, kur vērojama cenu palielināšanās. Izmaiņas skars arī industriālos objektus.

Tieslietu ministrs norādīja, ka daudziem nāksies rēķināties ar objektu kadastrālās vērtības pieaugumu.

"Kadastrālās vērtības izmanto 16 dažādu nodokļu, nodevu un maksājumu aprēķinam, līdz ar to ir svarīgi, lai tās tiktu aprēķinātas taisnīgi un pēc vienādiem principiem visiem. Diemžēl līdzšinējā kadastrālās vērtēšanas metodika pavēra plašas nodokļu optimizācijas iespējas un noteica to, ka, piemēram, jauniem projektiem kadastrālo vērtību atbilstība to faktiskajai vērtībai ir mazāka nekā vecākiem projektiem. Naudas izteiksmē tas nozīmēja, ka, piemēram, par pēc 2000. gada būvētu lielveikalu NĪN nekustamā īpašuma nodoklis tiek maksāts no proporcionāli mazākas daļas nekā par padomju laikā būvētu ēku," norādīja tieslietu ministrs.

Jo augstāka kadastrālā vērtība, jo lielāks NĪN. Šī iemesla dēļ TM sagatavojusi grozījumus, kuri paredz NĪN atcelšanu primārajam mājoklim ar vērtību līdz 100 tūkstošiem eiro.

Iepriekš TM minēja konkrētus mājokļa nodokļa aprēķina piemērus saskaņā ar jauno shēmu. Piemēram, dzīvokļa kadastrālā vērtība ir 150 tūkstoši eiro. No tās atņemam dzīvojamās platības neapliekamo minimumu – 100 tūkstošus eiro, un saņemtos 50 tūkstošus reizinām ar koeficientu 0,2. Tātad NĪ 0,002 apmērā tiek iekasēts no summas 10 tūkstošu eiro apmērā. Galu galā par dzīvokli būs jāmaksā 20 eiro gadā. Tas ir mazāk, nekā lielākā daļa iedzīvotāju par savu mājokli maksā tagad, pat ieskaitot atlaides, kas pienākas, piemēram, ģimenēm ar bērniem.

Izstrādātās normas vēl jāapstiprina koalīcijai.

7
Tagi:
Latvija, nekustamais īpašums
Pēc temata
Padomju laika mājokļus varētu atbrīvot no NĪN. Reģioni ir neapmierināti
Nekavējoties samaksāt! Rīdzinieki saņem rīkojumus no "zemes baroniem"
Maksa par dzīvokli Rīgā pieaugs
Deputāts: kāpēc latviešiem jāmaksā lielāks nodoklis, nekā krieviem
Uzvaras piemineklis, foto no arhīva

Google Maps atjaunojis Uzvaras pieminekļa korekto nosaukumu

10
(atjaunots 15:18 16.07.2020)
Google Maps atjaunojis korekto nosaukumu piemineklim Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem. Vairākas dienas tas bija nodēvēts par "Okupācijas pieminekli".

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Lietotne Google Maps atjaunojusi Uzvaras pieminekļa korekto nosaukumu. Krievijas vēstniecība Latvijā komentārā norādīja, ka taisnība ir uzvarējusi, un pateicās visiem, kam šis jautājums nav vienaldzīgs.

Iepriekš vērīgi Google Maps lietotāji pievērsa uzmanību tam, ka piemineklis Uzvaras parkā Rīgā lietotnē nosaukts par "Okupācijas pieminekli". Monumenta oficiālais nosaukums ir "piemineklis Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem", taču tautā to biežāk dēvē par Uzvaras pieminekli vai Atbrīvotāju pieminekli.

Korekto nosaukumu Google Maps atjaunoja dažas dienas vēlāk.

"Taisnība ir uzvarējusi, lietotnē Google Maps atjaunots Padomju karavīriem-atbrīvotājiem veltītā pieminekļa Uzvaras parkā Rīgā korektais nosaukums. Paldies visiem līdzjūtīgajiem! Tas ir solis pareizajā virzienā," Krievijas vēstniecība Latvijā paziņoja savā lapā Facebook.

Ik gadus 9. maijā Rīgā Uzvaras pieminekli apmeklē desmitiem, pat simtiem tūkstošu cilvēku. Latviešu nacionālisti jau ilgus gadus pūlas panākt monumenta nojaukšanu. Krievijas ĀM atgādina, ka iniciatīva neatbilst Rīgas saistībām saskaņā ar Krievijas un Latvijas līgumu no 1994. gada 30. aprīļa par Latvijas teritorijā dzīvojošo Krievijas kara pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību.

Latvijas ĀM no savas puses skaidroja situāciju: bez Krievijas piekrišanas Latvija nevar nojaukt pieminekli Rīgas atbrīvotājiem, nepārkāpjot starptautiskās saistības, pat gadījumā, ja Saeima pieņemtu lēmumu par demontāžu.

10
Tagi:
Uzvaras piemineklis, Latvija
Pēc temata
Uzvaras piemineklis paliks savā vietā: politologs izsmēja Nacionālā bloka "gribulīšus"
Prieka pilnas bikses: Dombrava atļāvis nojaukt Uzvaras pieminekli
Žurnāliste ierosinājusi pārvest Uzvaras pieminekli uz Pitalovu
Latvijas ĀM par Uzvaras pieminekli: bez Krievijas atļaujas demontēt nevar
Aisbergs, foto no arhīva

Krievijas hidrometeorologi novērtēja ledus kušanas mērogus Ziemeļu Ledus okeānā

0
(atjaunots 15:29 16.07.2020)
Ilggadējā ledus trūkums jau vairākus gadus neļauj organizēt tradicionālās ekspedīcijas uz Ziemeļpolu.

RĪGA, 16. jūlijs - Sputnik. Ledāju platības minimālie rādītāji kopš 80. gadiem ir sarukuši aptuveni uz pusi, daudzgadējais ledus ir gandrīz pazudis, sarunā ar RIA Novosti pastāstīja Krievijas Hidrometeoroloģijas centra vadītājs Igors Šumakovs.

Viņš atzīmēja, ka, pēc speciālistu domām, ledāju platības samazināšanās ir ledus apstākļu pārmaiņu galvenā izpausme Arktikā. Tā notiek cauru gadu.

"Visā Arktikā minimālie ledainuma rādītāji bija vērojami 2007. gadā – 4,19 miljoni kvadrātkilometru, 2012. gadā – 3,35 miljoni kvadrātkilometru, 2019. gadā – 4,1 miljons kvadrātkilometru. Salīdzinājumam: 1980. gadā ledainums sasniedza 7,6 miljonus kvadrātkilometru, 1983. gadā – 7,28 miljonus," uzsvēra Šumakovs.

Viņš piebilda, ka Krievijas arktisko jūru akvatorijā ledus sega kļūst plānāka.

"Ziemas periodā visu Ziemeļu jūras ceļa jūru akvatoriju joprojām pārklāj biezs sezonālais ledus, bet sasalšanas un kušanas termiņš pārbīdās uz oktobri-novembri un maiju-jūniju. It īpaši Čukotskas jūrā," precizēja Hidrometeoroloģijas centra vadītājs

Vienlaikus Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais vadītājs Romans Vilfands konstatēja, ka ilggadējā ledus trūkums jau vairākus gadus neļauj organizēt tradicionālās ekspedīcijas uz Ziemeļpolu. Lieta tāda, ka līdz šim zinātnieki izmantoja ilggadējo aisbergu virsmu zinātniskās stacijas bāzei, taču pašreizējos klimatiskajos apstākļos neizdodas sameklēt ekspedīcijai piemērotu aisbergu.

Ledus stāvokļa pārmaiņas ir saistītas ar globālajām klimata pārmaiņai: ikgadējās temperatūras pieaugums Arktikā rit četrkārt ātrāk nekā vidēji uz planētas.

0
Tagi:
klimata pārmaiņas
Pēc temata
NASA parādījusi ledāju kušanas mērogus Antarktīdā
Antarktīdā sācis sabrukt pasaulē lielākais aisbergs
Nostradama baismīgie pareģojumi: kas sagaida pasauli 2020. gadā
Meteorologi uzskata: aizvadītā desmitgade bija pati karstākā