Jaunlaulātie. Foto no arhīva

Vēlaties uzzināt, kur Latvijā var bez maksas piereģistrēt laulību

41
(atjaunots 13:45 06.10.2019)
Saldus piedāvā aprecēties absolūti par brīvu, ietaupot 35 eiro, tiesa, šī akcija notiks vien divas dienas 2020. gadā un būs pieejama ierobežotam cilvēku skaitam.

RĪGA, 6. oktobris – Sputnik. Saldus domes deputāti nolēmuši reģistrēt cilvēku laulības bez maksas. Piereģistrēt laulību bez valsts nodevas 35 eiro apmērā varēs 2020. gada 14. februārī un 1. jūnijā, vēsta Bb.lv.

Deputāti uzdāvinājuši dāvanu precēties gribētajiem Svētā Valentīna dienā un Bērnu aizsardzības dienā. Tādējādi viņi reaģēja uz Dzimtsarakstu biroja vadītājas Silvijas Jakševicas lūgumu.

Pēc Jakševicas domām, bezmaksas reģistrācija veicinās ģimenes vērtību popularizāciju pilsētā.

Tiesa, šai iecerei ir arī savi nosacījumi. Bez maksas aprecēties varēs ne visi. Tiem, kas nav reģistrēts Saldus administratīvajā teritorijā, tomēr nāksies atvērt maciņus un samaksāt valsts nodevu.

Pastāv vēl viens ierobežojums. Bērnu aizsardzības dienā bez maksas aprecēties drīkstēs tikai pāri, kuriem jau ir bērns.

Iepriekš ziņots, ka, saskaņā ar Eurostat datiem, Latvijas iedzīvotāji sākuši daudz stāties laulībā pirms bērna dzimšanas XX gadsimta pēdējā dekādē. Arī tagad 40% bērnu valstī piedzimst ārlaulībā.

Vidēji 43% bērnu ES 2016. gadā piedzima ārlaulībā, tas ir par 15% vairāk, nekā 2000. gadā. Kopš jaunās tūkstošgades sākuma šis skaitlis palielinās aptuveni par 1% gadā, demonstrējot izmaiņas tradicionālās ģimenes sastāvā – arvien vairāk bērnu piedzimst dzīvesbiedriem vai vientuļiem vecākiem.

Astoņās ES valstīs cilvēkiem likumīgā laulībā piedzimst mazāk bērnu, nekā ārlaulībā: Francijā (60%), Bulgārijā un Slovēnijā (59%), Igaunijā (56%), Zviedrijā (55%), Dānijā (54%), Portugālē (53%) un Nīderlandē (50%).

Latvijā ārlaulībā dzimušo bērnu skaits ir nedaudz zemāks par Eiropas vidējo skaitli – 40,9%. Statistika pēc gadiem liecina, ka Latvijas iedzīvotāji pārstājuši stāties laulībā pirms bērna dzimšanas 20. gadsimta pēdējā dekādē: 1990. gadā ārlaulībā dzimušo bērnu skaits bijis 16,9%, savukārt 2000. gadā – 40,4%. Tas nav raksturīgi visām valstīm: piemēram, Dānijā ārlaulības bērnu skaits strauji palielinājies 70. gados, Francijā – 80. gados, savukārt Spānijā – jaunās tūkstošgades sākumā.

Maģistre klīniskās psiholoģijas jomā Inese Ruka radio Baltkom ēterā skaidroja, ka jaunie vecāki nesteidz reģistrēt savas attiecības, jo netic laulības institūtam biedējoši lielā šķiršanās skaita dēļ.

41
Pēc temata
Kāzas ar skaistu datumu: 7.7.17
Dubaijā apēsta kāzu torte par miljonu dolāru
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

8
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

8
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

29
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

29
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi