Sieviete parkā. Foto no arhīva

Tiesībsargs: Latvijā invalīdiem nākas izvēlēties mirt bada nāvē vai nosalt

95
(atjaunots 10:45 05.10.2019)
Invaliditātes pensijas minimālais apmērs Latvijā nespēj nodrošināt pat cienīgu uzturu, paziņoja tiesībsargs Juris Jansons.

RĪGA, 5. oktobris – Sputnik. Minimālās invaliditātes pensijas apmērs Latvijā nesedz pat izdevumus ēdienam, un tam ir jābūt pārskatītam, uzskata tiesībsargs Juris Jansons. Šajā sakarā viņš nosūtījis likumdevējiem pirmstiesas brīdinājumu, raksta avīze Dienas Bizness.

Tas ir jau piektais pirmstiesas brīdinājums saistībā ar nabadzības samazināšanas tēmu.

Invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt cilvēkam ienākumus sociālā riska – invaliditātes – gadījumā, norāda Jansons. Minimālais invaliditātes pensijas apmērs Latvijā sastāda no 64,03 līdz 102,45 eiro mēnesī atkarībā no grupas. Invalīdiem kopš bērnības minimālais pensijas apmērs sastāda no 106,72 līdz 170,75 eiro.

Latvijas valdība plāno palielināt sociālā nodrošinājuma pabalstu invalīdiem līdz 80 eiro, savukārt invalīdiem kopš bērnības – līdz 122,69 eiro. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra palielinājums palielinās arī minimālo invaliditātes pensijas apmēru, taču, pēc tiesībsarga domām, ar to nepietiek.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas 2015. gadā veikto pētījumu, ikmēneša budžets, kurš nepieciešams veselīgam uzturam Latvijā, sastāda 153 eiro uz vienu cilvēku. Tādējādi, valsts minimālās invaliditātes pensijas apmērs nespēj nodrošināt pat pienācīgu uzturu.

"Sanāk tā, ka cilvēkam ar invaliditāti gandrīz katru mēnesi ir jārisina budžeta dilemma, kurus izdevumus šomēnes segt - pirkt ēdienu vai nepieciešamos medikamentus, apmaksāt komunālos maksājumus, bet tad nomirt badā vai beigt savu eksistenci zāļu dārdzības dēļ," paziņoja Jansons.

Tiesībsarga aktivitāte

Iepriekš tiesībsargs nosūtījis valdībai četrus pirmstiesas brīdinājumus, kuros viņš pieprasījis palielinās minimālās pensijas līmeni līdz apmēram, kurš atbilst Satversmei, kura katram garantē cienīgu dzīves līmeni.

Šobrīd, saskaņā ar Biroja aprēķiniem, minimālais pensijas apmērs valstī sastāda no 70,43 līdz 108,85 eiro mēnesī. Pensiju minimālā apmērā valstī saņem 64 004 cilvēki, jeb 14,3% no visiem pensionāriem.

Saskaņā ar Pasaules Bankas aprēķiniem, absolūtais nabadzības līmenis pasaulē 2015. gadā sastādīja 1,90 ASV dolāru (1,67 eiro) dienā.

"Acīmredzot, valsts uzskata, ka, ja minimālais vecuma pensijas apmērs par nepilnu eiro pārsniedz absolūto nabadzības līmeni, tad Latviju var uzskatīt par sociāli atbildīgu valsti. Diezgan neparasta Saeimā nospraustās valsts sociālās atbildības izpratne," komentē skaitļus Jansons.

Tāpat tiesībsargs 1. oktobrī iesniedza prasību Satversmes tiesā sakarā ar garantētā minimālā ienākuma līmeņa neatbilstību Satversmes principiem. Jansons iesniedza prasību dienā, kad valdība atbalstīja noteikumu grozījumus par garantētā minimālā ienākuma līmeni, saskaņā ar kuriem no nākamā gada tā apmērs paaugstinās no esošajiem 53 līdz 64 eiro.

Tiesībsargs tiesā apstrīdējis valdības noteikumu par garantētā minimālā ienākuma līmeņa atbilstību Satversmei, tostarp 1. punktam ("Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika" un 109. punktam ("Ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos").

"Pienākums nodrošināt cilvēka cienīgu dzīves līmeni visupirms ietver sevī valsts pienākumu nodrošināt sociālo palīdzību. Sociālai palīdzībai jābūt tādai, kas nodrošina vismaz cilvēka cienīgas eksistences minimālos priekšnoteikumus. Absolūtais minimums būtu pārtika, apģērbs, mājoklis un medicīniskā palīdzība, kas nepieciešami elementārai izdzīvošanas garantēšanai jebkuram cilvēkam. Pie šī minimuma būtu pieskaitāma arī pamatizglītības nodrošināšana. Taču ar cilvēka cienīgas eksistences minimālajiem priekšnoteikumiem nedrīkst saprast apstākļus, kas nepieciešami tikai "kailai izdzīvošanai"," teikts tiesībsarga paziņojumā.

95
Pēc temata
Latvijā grasās palielināt pensijas
Tiesībsargs pēdējo reizi brīdina: jāpaceļ pensijas
Valdība ir vienojusies: minimālā pensija pieaugs līdz 99 eiro
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

20
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

20
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

43
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

43
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Lindermans: vakcinācija Latvijā, bērnudārzu slēgšana Rīgā un "ģimenes" problēma

0
(atjaunots 23:42 23.01.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

Vai Latvijas jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts spēs atrisināt vakcinācijas problēmu valstī? Vai tiešām Rīgā vairs nebūs krievu bērnudārzu? Kāpēc valdībā tiek cilāts jautājums par "ģimeni"? Kāpēc Pasaules čempionāta hokejā Minskā ieplānoto maču atcelšana sāpīgāk skar Latviju, nevis Baltkrieviju?
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

0
Tagi:
bērni, vakcinācija, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Rīgas mērs pastāstīja par gatavību vakcinēties un soda naudām Latvijā
"Bīstama blakusparādība": kā vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas