Ātrās palīdzības automobilis, foto no arhīva

Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos

21
(atjaunots 19:58 04.10.2019)
Ar ātrās palīdzības ārstu trūkumu izdodas tikt galā, pateicoties brigāžu pārveidošanai – mašīnas vada vai un paši ārsti, vau nu medicīnas studenti.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Valstī samazinās iedzīvotāju skaits, sabiedrība kļūst vecāka, tādēļ arī turpmāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) trūks darbinieku, pastāstīja dienesta vadītāja Liene Cipule Latvijas Radio intervijā.

Viņa atzinusi, ka tuvākajos gados viena no galvenajām problēmām būs "svaigu asiņu" meklējumi darbam dienestā, savukārt otra – brigāžu pāreja pie diviem cilvēkiem.

"Kopumā mums ir 587 vakances, kas ir 20% no kopējā slodžu skaita dienestā. No tām 460 ir ārstniecības personas. Ja mēs izteiksim to brigāžu skaita – tās ir brigādes, kuras mēs nevaram nokomplektēt, ja neatradīsim papildu risinājumus – tad tā ir 51 brigāde no 190," iepriekš norādīja Cipule.

Dotajā brīdī 133 vakances brigādēs sedz medicīnas asistenti. Vēl 375 sedz ar virsstundām – to mēnesī ātrajā palīdzībā ir 62 tūkstoši.

Pērn NMPD sāka veidot brigādes, kur mediķi paši vada operatīvo transportu, un brigādes, kurās uz izsaukumu dodas viens mediķis ar šoferi. Lai nodrošinātu attiecīgu kvalifikāciju tiem, kas strādā jaunā tipa brigādēs, tika paredzēts, ka gan mediķi, gan šoferi iegūs papildu iemaņas – iesākts darbs mācību programmu pilnveidošanā.

Cipule solīja, ka neviens ātrās palīdzības šoferis netiks atlaists, un jau šobrīd daļa šoferu var sniegt medicīnisko palīdzību cietušajiem.

"Mēs esam plānojuši, ka proporcija varētu būt 60%. Jau labu laiku kā otrās personas dienestā strādā jaunie studenti no "Stradiņiem", medicīnas koledžām," atzīmēja Cipule.

Četras dienas dzēra, piezvanīja ātrajai palīdzībai

Pērn par 26 gadījumiem samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos, pastāstīja Cipule. Tas ir saistīts tostarp ar to, ka pērn dienests sāka vērīgāk izvērtēt 113 saņemtos zvanus un censties risināt situācijas pa telefonu, sniegt padomus, kā jārīkojas, ja dzīve un veselība nav apdraudēta.

NMPD saņem vairāk nekā 14 tūkstošus zvanus gadā, daļa no kuriem tiek veikta ar mērķi maldināt, pastāstīja Cipule. Taču viņa atzinusi, ka nepamatoti izsaukumi ir ļoti neliela daļa no visiem saņemtajiem zvaniem. Pēc viņas sacītā, dažkārt cilvēki zvana ar visnotaļ vienkāršiem jautājumiem – piemēram, bija vērsies kāds cilvēks, kurš 4 dienas pēc kārtas dzēris un bija noraizējies par savām aknām.

Cipule atzīmēja, ka pacienta nāve ne vienmēr ir mediķu vaina, tādēļ viņa aicina cilvēkus saglabāt mieru kritiskā situācijā, lai sniegtu NMPD darbiniekiem pēc iespējas tiešāku priekšstatu par to, kur un kāda nelaime notikusi.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi pieņem ne vien steidzamus izsaukumus, bet sniedz klientiem arī maksas pakalpojumus – pēc iepriekšējas vienošanās ar pacientu vai viņa tuviniekiem. No 1. septembra maksa par šādu izsaukumu sastāda 62 eiro.

21
Pēc temata
Dvēseles kliedziens: ātrās palīdzības ārsts pasūdzējās par autovadītājiem Rīgā
Ātrās palīdzības pakalpojumu cenas pieaugs no septembra
Ātrā palīdzība veidos brigādes ar vienu mediķi
"Ātrās palīdzības" jaunās mašīnas Latvijai izmaksājušas gandrīz 4 miljonus eiro
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

24
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

24
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

18
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

18
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Protesti Beirūtā, foto no arhīva

Protestos Beirūtā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki

0
(atjaunots 10:54 09.08.2020)
Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs.

RĪGA, 9. augusts - Sputnik. Sadursmēs starp protestu akciju dalībniekiem un varasiestāžu darbiniekiem Beirutā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki, informē RIA Novosti, atsaucoties uz Kataras telekanāla Al Jazeera sniegtajām ziņām.

Iepriekš Libānas armija atbrīvoja valsts Ārlietu ministrijas galveno mītni, kā arī Ekonomikas un Enerģētikas ministriju ēkas, ko sestdien ieņēma protestu dalībnieki. Saskaņā ar telekanāla "Al Hadath" rīcībā esošajiem datiem, Beirutas ielās atkal valda miers.

"Vairāk nekā 728 cilvēki ievainoti protestos Libānas galvaspilsētā," ziņoja telekanāls.

Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs. Demonstranti ieņēma četru ministriju un banku asociāciju ēkas. Iekšlietu ministrija ziņoja par viena kārtības sarga bojāeju.

4. augustā Beirūtas jūras ostas rajonā, netālu no Libānas Jūras kara spēku bāzes atskanēja spēcīgs sprādziens. Tā vilnis sagrāva un sapostīja desmitiem māju un automašīnu, daudzos galvaspilsētas kvartālos izsisti logi. Vietējās varasiestādes ziņoja, ka sprādziens izcēlies, kad detonēja 2750 tonnas amonija salpetra, kas glabājās noliktavā kopš 2014. gada, kad ķimikālijas konfiscēja valsts muitas dienests. Sprādzienā dzīvības zaudējuši 158 cilvēki, vairāk nekā 6 tūkstoši guvuši ievainojumus.

0
Tagi:
protesti, Beirūta
Pēc temata
Vairāk nekā simt upuru, tūkstošiem cietušo: baismīgais sprādziens Beirūtas ostā
Desmitiem cilvēku gāja bojā sprādziena rezultātā Beirūtas ostā