Ātrās palīdzības automobilis, foto no arhīva

Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos

21
(atjaunots 19:58 04.10.2019)
Ar ātrās palīdzības ārstu trūkumu izdodas tikt galā, pateicoties brigāžu pārveidošanai – mašīnas vada vai un paši ārsti, vau nu medicīnas studenti.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Valstī samazinās iedzīvotāju skaits, sabiedrība kļūst vecāka, tādēļ arī turpmāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) trūks darbinieku, pastāstīja dienesta vadītāja Liene Cipule Latvijas Radio intervijā.

Viņa atzinusi, ka tuvākajos gados viena no galvenajām problēmām būs "svaigu asiņu" meklējumi darbam dienestā, savukārt otra – brigāžu pāreja pie diviem cilvēkiem.

"Kopumā mums ir 587 vakances, kas ir 20% no kopējā slodžu skaita dienestā. No tām 460 ir ārstniecības personas. Ja mēs izteiksim to brigāžu skaita – tās ir brigādes, kuras mēs nevaram nokomplektēt, ja neatradīsim papildu risinājumus – tad tā ir 51 brigāde no 190," iepriekš norādīja Cipule.

Dotajā brīdī 133 vakances brigādēs sedz medicīnas asistenti. Vēl 375 sedz ar virsstundām – to mēnesī ātrajā palīdzībā ir 62 tūkstoši.

Pērn NMPD sāka veidot brigādes, kur mediķi paši vada operatīvo transportu, un brigādes, kurās uz izsaukumu dodas viens mediķis ar šoferi. Lai nodrošinātu attiecīgu kvalifikāciju tiem, kas strādā jaunā tipa brigādēs, tika paredzēts, ka gan mediķi, gan šoferi iegūs papildu iemaņas – iesākts darbs mācību programmu pilnveidošanā.

Cipule solīja, ka neviens ātrās palīdzības šoferis netiks atlaists, un jau šobrīd daļa šoferu var sniegt medicīnisko palīdzību cietušajiem.

"Mēs esam plānojuši, ka proporcija varētu būt 60%. Jau labu laiku kā otrās personas dienestā strādā jaunie studenti no "Stradiņiem", medicīnas koledžām," atzīmēja Cipule.

Četras dienas dzēra, piezvanīja ātrajai palīdzībai

Pērn par 26 gadījumiem samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos, pastāstīja Cipule. Tas ir saistīts tostarp ar to, ka pērn dienests sāka vērīgāk izvērtēt 113 saņemtos zvanus un censties risināt situācijas pa telefonu, sniegt padomus, kā jārīkojas, ja dzīve un veselība nav apdraudēta.

NMPD saņem vairāk nekā 14 tūkstošus zvanus gadā, daļa no kuriem tiek veikta ar mērķi maldināt, pastāstīja Cipule. Taču viņa atzinusi, ka nepamatoti izsaukumi ir ļoti neliela daļa no visiem saņemtajiem zvaniem. Pēc viņas sacītā, dažkārt cilvēki zvana ar visnotaļ vienkāršiem jautājumiem – piemēram, bija vērsies kāds cilvēks, kurš 4 dienas pēc kārtas dzēris un bija noraizējies par savām aknām.

Cipule atzīmēja, ka pacienta nāve ne vienmēr ir mediķu vaina, tādēļ viņa aicina cilvēkus saglabāt mieru kritiskā situācijā, lai sniegtu NMPD darbiniekiem pēc iespējas tiešāku priekšstatu par to, kur un kāda nelaime notikusi.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi pieņem ne vien steidzamus izsaukumus, bet sniedz klientiem arī maksas pakalpojumus – pēc iepriekšējas vienošanās ar pacientu vai viņa tuviniekiem. No 1. septembra maksa par šādu izsaukumu sastāda 62 eiro.

21
Pēc temata
Dvēseles kliedziens: ātrās palīdzības ārsts pasūdzējās par autovadītājiem Rīgā
Ātrās palīdzības pakalpojumu cenas pieaugs no septembra
Ātrā palīdzība veidos brigādes ar vienu mediķi
"Ātrās palīdzības" jaunās mašīnas Latvijai izmaksājušas gandrīz 4 miljonus eiro
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

11
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

11
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

25
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

25
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības