Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks

Divas vēstules NATO: ar ko atšķiras "Saskaņas" un LKS sūdzības par Pabriku

102
(atjaunots 19:53 04.10.2019)
Latvijas politiķi un antinacistu kustības pārstāvji aicina NATO izvērtēt aizsardzības ministra Arta Pabrika paziņojumu par latviešu leģionāriem.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Latvijas Antinacistu komiteja, starptautiskā kustība "Pour un Future Sans Fascisme", Latvijas Krievu savienība vērsās pie NATO valstu aizsardzības ministriem ar aicinājumu nosodīt Latvijas aizsardzības ministra Arta Pabrika paziņojumu, kurš nosauca latviešu SS leģionārus par nācijas lepnumu. Analoģisku vēstuli partijas "Saskaņa" Saeimas frakcija nosūtījusi NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam.

Atgādināsim, ka Latvijas aizsardzības ministrs Pabriks, oficiāli piedaloties pasākumos pie apdzīvotās vietas More, kur pirms 75 gadiem 19. Latviešu Waffen SS divīzija nedēļu aizstāvējās no Sarkanās armijas, runājot par SS leģionāriem, paziņoja: "Mūsu pienākums ir šos Latvijas patriotus godāt no visiem dvēseles dziļumiem. Atcerēsimies, ka ar katru gadu leģionāru mūsu rindās diemžēl paliek arvien mazāk, šobrīd Latvijas Nacionālo karavīru biedrības rindās viņu ir tikai nedaudz vairāk par 30. Godāsim kritušo leģionāru piemiņu, neļausim nevienam viņu piemiņu nonievāt! Latvijas leģionāri ir latviešu tautas un valsts lepnums."

Šis ministra paziņojums izraisīja kritikas vilni, sākumā tas tika publicēts Aizsardzības ministrijas mājaslapā, taču vēlāk tika izdzēsts.

Latvijas Antinacistu komiteja, starptautiskā kustība "Pour un Future Sans Fascisme", Latvijas Krievu savienība sakarā ar Pabrika paziņojumu pieņēma lēmumu vērsties pie NATO valstu aizsardzības ministriem ar aicinājumu nosodīt Pabrika paziņojumu un izvērtēt viņa atbilstību ieņemamajam amatam.

"Mēs esam nopietni noraizējušies par to, ka NATO dalībvalsts aizsardzības ministrs faktiski slavē un cildina noziedzīgu organizāciju – Waffen SS leģionu, aicinot klātesošos jauniešus un Latvijas bruņoto spēku kareivjus sekot viņu piemēram. Faktiski tas ir aicinājums atkārtot visas noziedzīgās darbības, ko pastrādāja nacisti Eiropā Otrā pasaules kara laikā.

Mēs aicinām NATO valstu aizsardzības ministrus, kuru vidū ir arī antihitleriskās koalīcijas valstis, nosodīt un apturēt kolēģi viņa centienos slavēt nacistus, kas pastrādāja noziegumus pret cilvēci.

Tāpat lūdzam jūs izvērtēt personas, kas slavē nacistiskā režīma noziegumus, atbilstību NATO dalībvalsts aizsardzības ministra amatam," teikts savstarpējā paziņojumā.

Savukārt partijas "Saskaņa" Saeimas frakcija nosūtījusi NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam vēstuli, ko parakstījis frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs, ar lūgumu izvērtēt Pabrika paziņojumus. Frakcijas vēstules tonis zināmā mērā atšķiras no LKS un Antinacistu komitejas rakstītā, "saskanieši" atzīst latviešu SS leģiona dalībniekus par upuriem, kaut arī nosoda Pabriku par viņu slavēšanu.

"Ja NATO dalībnieki slavina ar nacistu partiju saistīto noziedzīgās organizācijas, kas dibināta, lai īstenotu rasistisko doktrīnu, dalībniekus, tas liecina par Ziemeļatlantijas alianses deleģitimizāciju," teikts vēstulē.

"Ņemot vērā, ka vairākums latviešu leģiona karavīru bija piespiedu kārtā mobilizēti, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija vairākkārt ir uzsvērusi, ka viņus nedrīkst uzskatīt par noziedzīgas organizācijas dalībniekiem. Tomēr ar savu publisko izteikumu, aizsardzības ministrs Pabriks būtiski maina attieksmi pret latviešu leģionāriem – padarot tos no upuriem par varoņiem," teikts paziņojumā.

102
Pēc temata
Krievijas Sabiedriskā palāta lūgs ANO ievērot nacisma reabilitāciju Eiropā
Djukovs: Pabrika runa par latviešu SS leģionāriem – par traku pat Latvijā
"Pilda grabuļa funkciju": Tolstojs paskaidroja Pabrika izteikumus par latviešu leģionāriem
Vēsturnieks: aizsardzības ministram jānodarbojas ar karaspēkiem, nevis mītu veidošanu
Guļamistaba, foto no arhīva

Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu

2
(atjaunots 17:05 09.07.2020)
Uzņēmējs no Polijas par grašiem pārdod zemi 2,5 hektāru platībā un muižas ēku ar 60 istabām, taču būs jāpierāda, ka topošajam īpašniekam ir nauda rekonstrukcijai.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lielu muižu Ogres novada Madlienas pagastā īpašnieks pārdod par 1 eiro, taču šāda simboliska summa ir tikai juridiska formalitāte. Potenciālajam pircējam būs jāpierāda, ka viņam ir nauda vecās ēkas rekonstrukcijas veikšanai, raksta Lsm.lv.

Pašlaik muižas ēka, kuras uzbūvēšanas gads precīzi nav zināms, pieder uzņēmējam, kurš dzīvo Polijā.

" Viens eiro ir juridisks termins, ko izveidoja juristi. Jo bez samaksas tas būtu kā dāvinājums. (…) Idejas var būt jebkādas. Bet pircējam precīzi jāuzrāda, kā viņš to realizēs, kur ņems naudu," paskaidroja īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms.

Līdz 1972. gadam muižā atradās skola, pēc kuras likvidācijas ēka tika atstāta novārtā, kā arī izlaupīta.

Pagaidām muižai nav atradies neviens pircējs, taču interese pastāv.

Zināms, ka iepriekš Madlienas pagasts bijis muižām bagāts, kopumā bija aptuveni 10 vēsturiskas muižas. Pašlaik daudzas no tām ir bēdīgā stāvoklī. Pēc Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja sacītā, problēma ir tajā, ka daudzas no šīm ēkām pieder ārzemniekiem, kuriem nav nedz laika, nedz vēlmes nodarboties ar vēstures pieminekļu rekonstrukciju.

2
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija, ārzemnieki
Pēc temata
''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās
Militārās mācības, foto no arhīva

Uzirdināja pludmali: Jūrmalciema iedzīvotāji noguruši karot ar armiju

10
(atjaunots 16:36 09.07.2020)
Mācību laikā Nīcas novadā kareivji izdangāja vietējo ceļu, kā arī izbrauca ar bruņutehniku pa pļavām un pa pludmali.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Militārās mācības Nīcas novadā jau ne pirmo reizi bojā ceļus, vēsta Skaties.lv.

Ivars Krieders dzīvo Jūrmalciemā. Nokļūt pie viņa mājās pēc militārajām mācībām ir praktiski neiespējami: uz izdangātā smilšu ceļa pastāvīgi iestrēgst automobiļi. Mācību laikā pagalmā iebrauca divas armijas mašīna. Kareivji nesaprata, kur atrodas, kā nokļūt pie jūras, tādēļ, ilgi nedomājot, brauca pa īsāko ceļu – caur pļavu.

Arī viņa kaimiņš Jānis Cibulis ir neapmierināts – tagad uz jūru nākas doties ar kājām, ar mašīnu nevar izbraukt.

"Ja kaut kas ir tagad vajadzīgs, ātrā palīdzība, tad mums iznāk, ka līdz šai vietai, iepriekš jau tur ir ceļš izdangāts, tad jānes uz nestuvēm līdz šai vietai, līdz ātrajai palīdzībai," sūdzas Jānis.

Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības mācību laikā šī gada jūnijā armijas vienības pārvietojās pa ciema teritoriju ar militāro tehniku un atstāja aiz sevis pamatīgu postažu. Tā ir bijis arī agrāk, tādēļ vietējās domes pacietības mērs šoreiz ir pilns.

"2017. gadā tad mums bija arī problēmas, pa šo ceļu, pa kuru mēs braucām, kur uzbērta grants, ja nemaldos, 600 metru garumā. Armija par saviem līdzekļiem saveda kārtībā, bet pagāja mums kādi trīs mēneši, kamēr tikām pie laba rezultāta. Kamēr nebijām aizrakstījuši aizsardzības ministram vēstuli," saka Nīcas novada domes pārstāvis Aigars Veiss.

Militārā tehnika sabojājusi arī Jūrmalciema pludmali, vienu no tīrākajām Latvijā.

"Pa pludmali viņi braukāja tā kā pa lielo autostrādi. Kaut gan principā viņiem ir atsevišķs ceļš, atsevišķa piebrauktuve, un viņi varēja to darīt visu no tās puses," pastāstīja Veiss.

Pēc viņa sacītā, armija vietējiem iedzīvotājiem sagādājusi vilšanos.

Vides dienesta pārstāvis Jānis Junkurs paskaidroja, ka pārbaudes tika veiktas gan pirms, gan pēc mācībām, un kaitējums dabai neesot konstatēts. Pludmale patiešām ir uzirdināta, taču lietus un vējš pakāpeniski izlīdzinās nestabilās smiltis.

NBS Gaisa spēku komandieris Viesturs Masulis atvainojās Jūrmalciema iedzīvotājiem par sabojāto ceļu. Viņš paskaidroja, ka jau 27. jūnijā pārstāvji devās uz ciemu un saveda kārtībā ceļu. Masulis apsolīja, ka nākotnē, kamēr ceļi netiks sakārtots sākotnējā izskatā, mācību dalībnieki nepametīs rajonu.

Tāpat viņš apsolīja turpmāk pats personīgi tikties ar pašvaldību un vietējiem iedzīvotājiem, lai informētu viņus par plānoto mācību norisi un atbildētu uz visiem jautājumiem

10
Tagi:
militārās mācības, Latvija, NBS
Pēc temata
Latvijas zemessargu mācības nobiedējušas Salaspils iedzīvotājus