Vecākā gadagājuma sieviete, foto no arhīva

Pensijā cilvēkiem ir viens mērķis - izdzīvot: Latviju ietekmējis "veiksmes stāsts"

89
(atjaunots 12:12 04.10.2019)
Zems pašnovērtējums, pasīvums, vilšanās un apvainošanās: kāds noskaņojums ir raksturīgs dažāda vecuma Latvijas iedzīvotājiem un kā šajā situācijā novērst aiziešanu bezdibenī, pastāstīja Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis padalījās Facebook iespaidos par Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma pētījumu, kuru veica Latvijas Pārresoru Koordinācijas centrs.

Aptauja tika veikta sešās fokusa grupās visā valstī; pētījumā aprakstīti dažādu vecuma grupu galvenie noskaņojumi. Pēc Dombrovska domām, tas teicami ilustrē, kas notiek Latvijā pēc "veiksmes stāsta".

Visu vecumu Latvijas iedzīvotājus vieno viens – zems pašnovērtējums. Tas uzreiz meties acīs Dombrovskim: "sava maznozīmīguma sajuta piemīt teju visiem Latvijas iedzīvotājiem".

Piemēram, divdesmit līdz trīsdesmit gadus veciem Latvijas iedzīvotājiem galvenais mērķis ir panākt labklājību. Taču viņus atšķir pasīvums, cerība uz valsti, cinisks pasaules redzējums, savukārt dzīve ir pilna ar rutīnu. Dombrovski šādi rezultāti nemaz nepārsteidza, bet, iespējams, aktīvāki jaunieši jau ir aizbraukuši no valsts, izsaka pieņēmumu viņš.

Iedzīvotājiem vecumā no 31 līdz 59 gadiem mērķis paliek nemainīgs – panākt labklājību, taču viņus pārņem nogurums, skepse, bezspēcības un apvainošanās izjūta. Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka nebūt ne pēdējo lomu te spēlē politiķu meli, kuri katru reizi sola cilvēkiem labu dzīvi, taču nepilda savus solījumus.

"Sasniedzot 30 gadu vecumu, vidēji statistiskais Latvijas iedzīvotājs nonāks pie skaidras atziņas - viņam melo. Viņš piedzīvos bezspēcību un aizvainojumu. Ticība savas valsts labajiem nodomiem, savām spējām un galvenais - vēlme kaut ko mainīt – pazudīs," raksta politiķis.

Viņš atzīmē, ka vidēja vecuma cilvēkiem jau nav tik viegli aizbraukt no valsts, kurai viņi vairs netic, jo viņiem ir nosirmojuši vecāki, kā arī bērni. Turklāt jaunajām paaudzēm šie cilvēki nodod attiecīgu attieksmi pret dzimteni.

Latvijas iedzīvotājiem virs 60 gadiem galvenais mērķis ir izdzīvot, taču ar vidējo pensiju 350 eiro apmērā tas nav viegli.

"Cenšoties lieki nesarežģīt dzīvi saviem bērniem, viņš mokās ar vientulības sajūtu. Viņš atrod sevi izolētībā, jo valstij par viņu "nospļauties", bet bērniem viņš tomēr nevēlas būt par nastu, slogu," apraksta nepriecīgo ainu Dombrovskis.

Pēc politiķa domām šeit var būt tikai viens secinājums.

"Tiem dažiem, kuriem ir zināšanas, spējas, un motivācija augt un ieviest pārmaiņas - jāapvieno savi spēki, lai novērstu valsts krišanu bezdibenī. Pat ja viņi savās mājās runā dažādās valodās," secina Vjačeslavs Dombrovskis.

89
Pēc temata
Ar 64 eiro nevar izdzīvot: tiesībsargs iesniedza tiesā prasību pret Latvijas valdību
Latvijas vēsturē lielākā indeksācija: oktobrī palielināsies pensijas
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita
Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva

Latvijā diennakts laikā atklāti pieci Covid-19 gadījumi, neviens nav hospitalizēts

3
(atjaunots 12:38 02.06.2020)
Latvijā diennakts laikā atklāti pieci jauni Covid-19 gadījumi, taču neviens netika hospitalizēts, stacionāros palikuši vien 14 pacienti.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Latvijā pēdējās diennakts laikā ir veikts 1681 Covid-19 tests, pieci no tiem izrādījušies pozitīvi, paziņoja Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kopumā valstī kopš epidēmijas sākuma ir veikti 111 404 izmeklējumi, atklāts 1071 inficētais, 760 cilvēki izveseļojās, 24 nomira.

Pēdējās diennakts laikā netika hospitalizēts neviens ar Covid-19 diagnozi. Stacionāros ārstējas 14 pacienti ar koronavīrusu, 11 no viņiem ir vidēji smags stāvoklis, 3 ir smaga slimības gaita. No stacionāriem izrakstīti 159 pacienti.

Iepriekš ziņots, ka Latvijā sākusies koronavīrusa antivielu testēšana. Analīzes nodevuši aptuveni 1500 cilvēku, un tikai 40 no tiem izrādījās pozitīvi (2,67%). Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka rudenī varētu būt veikta arī plašāka izmeklēšana. Taču jau šobrīd ir skaidrs, ka par pietiekami kolektīvās imunitātes līmeni, kurš pasargātu Latviju no jauniem saslimšanas uzliesmojumiem, nevar būt ne runas. Tādēļ aktuāli turpinās būt citi vīrusa ierobežošanas pasākumi.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti jau vairāk nekā 6,3 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 377 tūkstoši cilvēku nomira, vairāk nekā 2,9 miljoni izveseļojās.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā
Covid-19 informatīvais tālrunis maina darba laiku: tā pieprasījums krīt
Latvijā diennakts laikā nav reģistrēts neviens jauns Covid-19 gadījums
Salīdziniet Latviju un Maskavu: ko uzrādījuši Covid-19 antivielu testi
Covid-19

Salīdziniet Latviju un Maskavu: ko uzrādījuši Covid-19 antivielu testi

6
(atjaunots 09:57 02.06.2020)
Latvijā koronavīruss guvis nelielu izplatību, spriežot pēc antivielu analīzēm, par kolektīvās imunitātes veidošanos nenākas runāt.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Koronavīrusa Covid-19 antivielu testu Latvijā nodevuši aptuveni 1500 cilvēku, un tikai 40 no tiem izrādījās pozitīvi (2,67%). Tādējādi par kolektīvās imunitātes veidošanos nevar būt ne runas, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

Pagaidām plašākam Latvijas iedzīvotāju lokam ir pieejami tikai maksas koronavīrusa antivielu testi. Tos veic privātas laboratorijas – "Centrālā laboratorija" un "E. Gulbja laboratorija". Turklāt Austrumu slimnīcas laboratorija pārbaudīja antivielas nesaslimušajiem sociālo centru iemītniekiem un darbiniekiem, kur tika atklāts koronavīruss.

No vairāk nekā 1000 personām ar iepriekš neapstiprinātu koronavīrusu, kuri nodeva analīzes "E. Gulbja laboratorijā" intereses pēc, antivielas tika atklātas tikai trim cilvēkiem. Visi šie cilvēki nesen bijuši ārzemēs, vienam no viņiem bijuši saslimšanas simptomi, taču koronavīrusa testu viņš nav veicis.

Tomēr pastāv šaubas attiecībā uz šo testu ticamību. Pēc "E. Gulbja laboratorijas" pārstāvju sacītā, šo testu precizitāte tika pārbaudīta uz vietas uz pacientiem, kuri jau ir izārstējušies no vīrusa. Dažu testu precizitāte bija vien 20-30%. Beidzot, laboratorijā parādījies tests, kura precizitāte sasniedz 96-97%. Noskaidrojās, ka pacientiem atšķiras gan antivielu veidošanās ātrums, gan to saturs asinīs. Vidēji imūnās atbildes šūnas sāka izstrādāties 10-14 dienā. Pagaidām vēl nav skaidrs, cik ilgi tās saglabājas izslimojušā cilvēka asinīs.

"Centrālā laboratorija" veica 633 testus – 19 rezultāti izrādījās pozitīvi.

Par valsts līdzekļiem Austrumu slimnīcas laboratorija ņēma analīzes patversmes "Zilais krusts" darbiniekiem un iemītniekiem un Sociālās aprūpes centra "Gaiļezers" darbiniekiem. "Zilajā krustā", kur bija inficējušies 63 cilvēki, no 40 nesaslimušajiem antivielas atklājās pusei. No 18 sociālā centra "Gaiļezers" darbiniekiem antivielas tika atrastas diviem.

Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka rudenī varētu būt veikta arī plašāka izmeklēšana. Taču jau šobrīd ir skaidrs, ka par pietiekami kolektīvās imunitātes līmeni, kurš pasargātu Latviju no jauniem saslimšanas uzliesmojumiem, nevar būt ne runas. Tādēļ aktuāli turpinās būt citi vīrusa ierobežošanas pasākumi.

Par to, ka kolektīvā imunitāte tika ātri neparādās, liecina arī Zviedrijas pieredze, kur netika ieviesti stingri ierobežojumi. Plaši pētījumi liecina, ka Stokholmā Covid-19 antivielas tika atklātas tikai 7,3% asins paraugu.

Analoģisku testēšanu uzsāka Maskavā. Saskaņā ar 28. maija datiem, maskaviešu skrīnings uz Covid-19 antivielām atklāja 14% cilvēku, kuriem ir koronavīrusa zīmes. "Skrīninga testēšanas, kuras mēs veicam Maskavā, šobrīd atklājuši 14%, tie būtībā ir gadījumi uz visu populāciju, visiem maskaviešiem, 14% cilvēku, kuriem ir koronavīrusa zīmes, lielākoties, kas jau ir saņēmuši antivielas. Tas vienalga ir liels procents," sacīja Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē jau ir atklāti vairāk nekā 6,3 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 377 tūkstoši ir miruši, 2,9 miljoni – izveseļojās.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā
Covid-19 informatīvais tālrunis maina darba laiku: tā pieprasījums krīt
Ne tikai ar lietotnes palīdzību: kā Latvijā apzina Covid-19 slimnieka kontaktpersonas