Iebraukšana Ādažos, foto no arhīva

Sodu par iekļūšanu militārajās bāzēs Latvijā palielinājuši 20 reizes

66
(atjaunots 11:55 04.10.2019)
Pēc tam, kad Krievijas pilsoņi Andrejs Popko un Aleksandrs Kurkins iekļuva Ādažu militārajā bāzē, pacēla Georga lentes krāsu karogu un izplatīja bukletus ar pret NATO vērstu saturu, Aizsardzības ministrija nolēmusi palielināt sodu par šāda veida pārkāpumu.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima trešajā lasījumā atbalstījusi Nacionālo bruņoto spēku likuma grozījumos, saskaņā ar kuriem sods par nelikumīgu iekļūšanu militārajos objektos tiek paaugstināts līdz 300 soda vienībām, jeb līdz 1500 eiro, tiek ziņots Saeimas mājaslapā.

Grozījumi, ko sagatavoja Aizsardzības ministrija, stāsies spēkā līdz ar Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā.

Noteikums skars militāros objektus vai Nacionālo bruņoto spēku (NBS) apsargājamos objektus. Patlaban maksimālā soda summa sastāda 70 eiro.

Iepriekš Aizsardzības ministrija, skaidrojot soda palielinājuma nepieciešamību, paziņoja, ka esošajā ģeopolitiskajā situācijā tika mazu sodu, kā 70 eiro nevar uzskatīt par efektīvu novēršanas līdzekli, un tas der tikai gadījumā, ja cilvēks iekļuvis militārajā bāzē vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamā objektā neuzmanības pēc.

Cilvēkiem, kuri apzināti nelikumīgi iekļūst militārajos objektos, nepieciešams paredzēt daudz nopietnākas sankcijas, paziņoja Aizsardzības ministrija. Iestāde norādīja uz 2015. gada gadījumu, kad divi Krievijas pilsoņi iekļuva Ādažu militārajā bāzē.

Georga karogs virs NATO bāzes

2015. gada 10. jūnijā Kurkins un Popko iekļuva Ādažu kara bāzē, kur pacēla karogu Georga lentes krāsās un izplatīja pret NATO vērstas skrejlapas angļu valodā. Incidents notika starptautisko mācību Saber Strike 2015 laikā. Pret viņiem tika ierosināta lieta saskaņā ar pantiem "terorisms" un "spiegošana", taču vēlāk tā tika pārkvalificēta par "huligānismu".

Prokurors pieprasīja notiesāt Aleksandru Kurkinu un Andreju Popko, piespriežot tiem sešus mēnešus ilgu cietumsodu katram, savukārt Lindermanam kā līdzdalībniekam — 200 stundas piespiedu darbā.

Beigu beigās Rīgas rajona tiesa nolēma mīkstināt soda mēru: Kurkinam un Popko piesprieda 3 mēnešu un 27 dienu cietumsodu katram. Tā kā faktiski tas ir laiks, kuru viņi pavadījuši brīvības atņemšanas iestādēs pēc aizturēšanas, tas nozīmē, ka savu termiņu viņi jau ir izcietuši.

Vladimiru Lindermanu tiesa pilnībā attaisnoja. Kā uzsvēra pats Lindermans, tā jau ir trešā tiesa, kuru viņš uzvarējis Drošības policijai.

Notiesātie negrasās piekrist spriedumam un sola iesniegt apelāciju.

2015. gada vasarā nacboli Kurkins un Popko iekļuva Ādažu bāzē ar pretkara plakātiem un bukletiem NATO mācību laikā. Sākumā Drošības policija to klasificēja kā "terorismu un spiegošanu", taču vēlāk piekrita uzskatīt to par huligānismu.

Aizstāvība uzstāj, ka apsūdzēto rīcība bijusi politiska akcija.    

66
Aldis Gobzems

"Patiesi idioti vai arī viņiem par to maksā?" Gobzems kritizē valdību un iedzīvotājus

4
(atjaunots 16:01 05.12.2020)
Saeimas deputāts Aldis Gobzems nosaucis valdības lēmumus par "debīliem", tos, kuri tiem seko – par līdzskrējējiem, un prognozējis, ka viss beigsies ar masu nemieriem.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Masu nemieri Latvijā – lūk, pie kā var novest valdības "debīlie" lēmumi, uzskata Saeimas deputāts Aldis Gobzems. Iepriekš viņš paziņoja, ka viņu nevajagot glābt no Covid-19, ja viņš saslims, kā arī aicināja atcelt masku obligāto valkāšānu. Šajā kontekstā viņu atzina par vainīgu deputāta ētikas pārkāpumos, un politiķis pat saņēma sodu – rakstisku aizrādījumu.

Oktobrī Gobzems organizēja Rīgā protesta akciju, kurā piedalīties aicināja visus, kas neapmierināti ar varu Latvijā. Savukārt tagad viņš saplosījis lupatlēveros valdības lēmumus par ierobežojumiem ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību un paziņojis, ka masu nemieri vairs nav aiz kalniem. Vienlaikus politiķis apšaubīja savu kolēģu spējas. Savas pārdomas par minētajiem jautājumiem Gobzems publicējis mikroblogā Twitter.

"Es patiesi nevaru saprast, vai tie varas  līdzskrējēji ir patiesi idioti un neko neredz un nesaprot vai arī viņiem par to maksā. Nu kā var neredzēt, ka tuvojas masu nemieri. Kā var neredzēt, ka tiek pieņemti debīli lēmumi? Kā var neredzēt, ka valsti vada nulles?" deputāts pieminēja vairākus jautājumus, kas viņam neliek mieru.

​Iepriekš sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss bija publicēta petīcija "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" par obligātā masku režīma atcelšanu jaunāko klašu skolēniem. Vienas dienas laikā tā saņēma vairāk nekā 20 tūkstošus parakstu. Petīcijas iesniegšanai Saeimā pietiek ar 10 tūkstošiem. Tagad to skaits pārsniedzis 25 tūkstošus.

Savukārt izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus. Viņš bija īpaši sašutis par saimniecības preču veikalu slēgšanu brīvdienās.

Virkne pretenziju izskanēja arī par citiem ierobežojumiem, kuru mērķis ir apturēt koronavīrusa izplatību – tos valdība ieviesusi no 3. decembra. Cita starpā pieņemtas stingrākas sanitārās prasības veikalu, skolu, slimnīcu un kultūras iestāžu darbam, aizsargmaskas tagad jāvalkā jebkurās telpās, izņemot mājokli.

4
Tagi:
Aldis Gobzems, ierobežojumi, ārkārtējā situācija
Pēc temata
"Man, latvietim, bija kauns": Gobzems pastāstīja, par ko nākas sarkt Latvijā
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
"Latvieši, karš ir sācies!": sociālie tīkli par infekcijas jauno antirekordu Latvijā
Covid-19

Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši

9
(atjaunots 18:28 05.12.2020)
Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 8695 Covid-19 testi, apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem.

RĪGA, 5. decembris - Sputnik. Pēdējo 24 stundu laikā valstī fiksēti 794 Covid-19 gadījumi. Diennakts laikā veikti 8695 Covid-19 testi, tātad apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdztekus publicēta informācija par 11 pacientu nāvi ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Trīs no viņiem piederēja pie 60-70 gadu vecuma grupas, seši cilvēki – pie 75-85 gadu vecuma grupas, divi bija vecāki par 85 gadiem.

Kopš pandēmijas sākuma valstī reģistrēti 20 787 koronavīrusa gadījumi.

Iepriekš vēstīts, ka no 3. decembra smagās epidemioloģiskas situācijas fonā spēkā stājušies jauni ierobežojumi. Tagad visiem iedzīvotājiem jāievēro princips "2+2": cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, var tikties tikai divatā, viņiem jāievēro 2 metru distance. Aizliegti privāti pasākumi, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Maskas jāvalkā visas telpās, arī darba vietā. Izņēmums pieļaujams mājās.

Veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam tagad jānodrošina 15 kvdrātmetru telpa. Noteikti arī citi ierobežojumi.

9
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos