Ķilavas pārvērtas šprotēs, foto no arhīva

Atlikušas vien šprotes un trikotāža: Latvija nogalinājusi rūpniecību ES un NATO dēļ

103
(atjaunots 10:34 04.10.2019)
Latvijas rūpniecība bija orientēta uz PSRS vajadzībām, pēc neatkarības atjaunošanas atrast citus tirgus bija neiespējami, tādēļ 1990. gadu sākumā notika dramatisks ražošanas kritums.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Latvijai pēc neatkarības atjaunošanas bija divi ceļi: vai nu saglabāt ciešas saiknes ar Krieviju, un tad, iespējams, republika varētu glābt savu rūpniecību, vai iestāties ES un NATO, taču zaudējot ražošanu. Latvija izvēlējās otro ceļu, un no Latvijas rūpniecības lepnuma atlikušas vien šprotes un trikotāža, raksta avīze Latvijas Avīze.

"Jau kopš XIX gs. beigām rūpniecība bija Latvijas lepnums, un padomju gados nekas nebija mainījies. VEF, RAF, "Radiotehnika", "Straume", "Ogres trikotāža" un Latvijas šprotes pazina visā PSRS," teikts rakstā.

Pēc Savienības sabrukuma sākās straujš ražošanas kritums visās Baltijas valstīs. Latvijā visvairāk cieta radioelektronikas rūpnīcas – ražošana samazinājās līdz 14% no 1990. gada līmeņa, kā arī papīra (18%) un elektrotehnikas (22%) ražošana. Samērā neslikti jutās poligrāfija (88% no 1990. gada ražošanas līmeņa) un metālapstrāde (68%). Un vienīgā nozare, kur rādītāji pat bija palielinājušies, salīdzinot ar 1990. gadu, bija kokapstrāde (+9%).

Tik straujš apjomu kritiens skaidrojams ar Latvijas rūpniecības struktūru – preces bija paredzētas PSRS, pārējā eksporta daļa sastādīja vien 10%.

Latvijā ražošana koncentrējās uz mašīnbūves, smagās mašīnbūves un elektroniskas nozari. Vienā radioelektronikas ražošanā strādāja vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku, tas ir vairāk, nekā desmitā daļa visu rūpniecībā nodarbināto. Pēc PSRS sabrukuma šī nozare praktiski pārstāja pastāvēt – detaļas un materiāli bija jāiepērk pēc pasaules cenām, galaprodukta cena bija augsta, un, no vienas puses, skatoties, tas nevarēja konkurēt ar lētiem radioaparātiem no Āzijas dienvidaustrumiem, bet, no otras puses skatoties, kvalitātes ziņā tas neturēja līdzi atzītu pasaules ražotāju tehnikai.

Turklāt izrādījās, ka vairs nav pircēju militārajai produkcijai, ko ražoja Latvijā ("Komutators", daļēji VEF un "Alfa", tanku un kuģu remonta rūpnīcas un tml.). Tas pats attiecas arī uz sadzīves tehnikas ražošanu ("Straume") un uz Rīgas vagonu rūpnīcu. Tas viss tika piegādāts PSRS republikām, citu tirgu nebija un ātri aizstāt zaudētās nišas nebija iespējams – nebija tirdzniecības pieredzes starptautiskos tirgos un investoru meklēšanā.

Šādos apstākļos varēja izdzīvot tikai uzņēmumi, kuri ražoja pārtikas produktus vai citas vienkāršas preces, ko varētu eksportēt. Piemēram, "Latvijas finieris" un visas kokapstrādes rūpnīcas kopumā, "Valmieras stikla šķiedra", "Liepājas metalurgs".

Šajā nozīmē, piemēram, lietuviešiem bija paveicies vairāk – viņiem bija vairāk ķīmiskās ražošanas, produkciju, piemēram, minerāleļļas, varēja pārdot uz Rietumiem.

Pēc vairāku valdību ministra Edmunda Krastiņa domām, Igaunijai kritiens bija mazāk nozīmīgs, un viņi ātrāk tika galā ar to.

"Domāju, ka ātrāka Igaunijas atkopšanās notika, pateicoties straujākai privatizācijai nekā Latvijā, tā sākās divus gadus agrāk. Latvijā valdīja visādas ilūzijas par rūpniecības vērtību un spēju izdzīvot. Kad "Mitsubishi" piedāvāja pirkt VEF par vienu miljonu dolāru, tad sacēlās brēka, ka tikai VEF zīmols viens pats maksājot miljonu, un sarunas izjuka," stāsta Krastiņš.

Pēc viņa domām, lai arī cik daudziem nepatika metodes, kādās Andris Šķēle privatizēja pārtikas rūpniecības uzņēmumus 90. gados, nevar noliegt, ka tie ir saglabājušies un turpina strādāt. Par daudzām citām nozarēm to nevar sacīt, atzīmēja Krastiņš.

103
Pēc temata
Latvijai nav vajadzīgi lieli gāzes apjomi – lielā rūpniecība valstī mirusi 90. gados
Saeimas deputāte: Latvijas reālā ekonomika ir bēdīgā stāvoklī
Baņķieris paskaidroja, kādēļ Latvija nekad nepanāks Eiropu dzīves līmeņa ziņā
Juglas mikrorajons, foto no arhīva

TM sagatavojusi aprēķinu projektu: pēc "kadastra" nekustamā īpašuma cena pieaugs divkārt

3
(atjaunots 15:23 16.07.2020)
Kadastrālās vērtības aprēķina projekts paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra tā pieaugs daudziem objektiem.

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Tieslietu ministrija (TM) un Valsts zemes dienests (VZD) izstrādājis un nodevis projektētās kadastrālās vērtības publiskai apspriešanai. No tās cita starpā atkarīgs arī nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN). Tieslietu ministrs Jānis Bordāns informēja, ka nekustamo īpašumu summārā kadarstrālā vērtība pieaugs divkārt, vēsta LSM.

Ar projektu iespējams iepazīties vietnēs kadastralavertiba.lv un kadastrs.lv.

Lauksaimniecības jomā gaidāms zemes kadastrālās vērtības pieaugums, nenozīmīgas izmaiņas skars arī ēkas. Atzīmēts, ka šajā jomā izmantot būvju kadastrālā vērtība var pat sarukt.

Augs pēc 2000. gada Rīgā, tās apkaimē, Jūrmalā un citās Latvijas pilsētās būvētajās jaunceltnēs esošo dzīvokļu kadastrālā vērtība, kā arī sērijveida mājokļu vērtība, kas būvēti pirms 2000. gada Rīgā, Pierīgā, Valmierā, Jelgavā un Ogrē.

Pieaugums ieplānots arī privātmāju grupai, kas būvētas pēc 2000. gada Rīgā, tās apkaimē, Jūrmalā un citās pilsētās, kur vērojama cenu palielināšanās. Izmaiņas skars arī industriālos objektus.

Tieslietu ministrs norādīja, ka daudziem nāksies rēķināties ar objektu kadastrālās vērtības pieaugumu.

"Kadastrālās vērtības izmanto 16 dažādu nodokļu, nodevu un maksājumu aprēķinam, līdz ar to ir svarīgi, lai tās tiktu aprēķinātas taisnīgi un pēc vienādiem principiem visiem. Diemžēl līdzšinējā kadastrālās vērtēšanas metodika pavēra plašas nodokļu optimizācijas iespējas un noteica to, ka, piemēram, jauniem projektiem kadastrālo vērtību atbilstība to faktiskajai vērtībai ir mazāka nekā vecākiem projektiem. Naudas izteiksmē tas nozīmēja, ka, piemēram, par pēc 2000. gada būvētu lielveikalu NĪN nekustamā īpašuma nodoklis tiek maksāts no proporcionāli mazākas daļas nekā par padomju laikā būvētu ēku," norādīja tieslietu ministrs.

Jo augstāka kadastrālā vērtība, jo lielāks NĪN. Šī iemesla dēļ TM sagatavojusi grozījumus, kuri paredz NĪN atcelšanu primārajam mājoklim ar vērtību līdz 100 tūkstošiem eiro.

Iepriekš TM minēja konkrētus mājokļa nodokļa aprēķina piemērus saskaņā ar jauno shēmu. Piemēram, dzīvokļa kadastrālā vērtība ir 150 tūkstoši eiro. No tās atņemam dzīvojamās platības neapliekamo minimumu – 100 tūkstošus eiro, un saņemtos 50 tūkstošus reizinām ar koeficientu 0,2. Tātad NĪ 0,002 apmērā tiek iekasēts no summas 10 tūkstošu eiro apmērā. Galu galā par dzīvokli būs jāmaksā 20 eiro gadā. Tas ir mazāk, nekā lielākā daļa iedzīvotāju par savu mājokli maksā tagad, pat ieskaitot atlaides, kas pienākas, piemēram, ģimenēm ar bērniem.

Izstrādātās normas vēl jāapstiprina koalīcijai.

3
Tagi:
Latvija, nekustamais īpašums
Pēc temata
Padomju laika mājokļus varētu atbrīvot no NĪN. Reģioni ir neapmierināti
Nekavējoties samaksāt! Rīdzinieki saņem rīkojumus no "zemes baroniem"
Maksa par dzīvokli Rīgā pieaugs
Deputāts: kāpēc latviešiem jāmaksā lielāks nodoklis, nekā krieviem
Uzvaras piemineklis, foto no arhīva

Google Maps atjaunojis Uzvaras pieminekļa korekto nosaukumu

8
(atjaunots 15:18 16.07.2020)
Google Maps atjaunojis korekto nosaukumu piemineklim Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem. Vairākas dienas tas bija nodēvēts par "Okupācijas pieminekli".

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Lietotne Google Maps atjaunojusi Uzvaras pieminekļa korekto nosaukumu. Krievijas vēstniecība Latvijā komentārā norādīja, ka taisnība ir uzvarējusi, un pateicās visiem, kam šis jautājums nav vienaldzīgs.

Iepriekš vērīgi Google Maps lietotāji pievērsa uzmanību tam, ka piemineklis Uzvaras parkā Rīgā lietotnē nosaukts par "Okupācijas pieminekli". Monumenta oficiālais nosaukums ir "piemineklis Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem", taču tautā to biežāk dēvē par Uzvaras pieminekli vai Atbrīvotāju pieminekli.

Korekto nosaukumu Google Maps atjaunoja dažas dienas vēlāk.

"Taisnība ir uzvarējusi, lietotnē Google Maps atjaunots Padomju karavīriem-atbrīvotājiem veltītā pieminekļa Uzvaras parkā Rīgā korektais nosaukums. Paldies visiem līdzjūtīgajiem! Tas ir solis pareizajā virzienā," Krievijas vēstniecība Latvijā paziņoja savā lapā Facebook.

Ik gadus 9. maijā Rīgā Uzvaras pieminekli apmeklē desmitiem, pat simtiem tūkstošu cilvēku. Latviešu nacionālisti jau ilgus gadus pūlas panākt monumenta nojaukšanu. Krievijas ĀM atgādina, ka iniciatīva neatbilst Rīgas saistībām saskaņā ar Krievijas un Latvijas līgumu no 1994. gada 30. aprīļa par Latvijas teritorijā dzīvojošo Krievijas kara pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību.

Latvijas ĀM no savas puses skaidroja situāciju: bez Krievijas piekrišanas Latvija nevar nojaukt pieminekli Rīgas atbrīvotājiem, nepārkāpjot starptautiskās saistības, pat gadījumā, ja Saeima pieņemtu lēmumu par demontāžu.

8
Tagi:
Uzvaras piemineklis, Latvija
Pēc temata
Uzvaras piemineklis paliks savā vietā: politologs izsmēja Nacionālā bloka "gribulīšus"
Prieka pilnas bikses: Dombrava atļāvis nojaukt Uzvaras pieminekli
Žurnāliste ierosinājusi pārvest Uzvaras pieminekli uz Pitalovu
Latvijas ĀM par Uzvaras pieminekli: bez Krievijas atļaujas demontēt nevar
Aisbergs, foto no arhīva

Krievijas hidrometeorologi novērtēja ledus kušanas mērogus Ziemeļu Ledus okeānā

0
(atjaunots 15:29 16.07.2020)
Ilggadējā ledus trūkums jau vairākus gadus neļauj organizēt tradicionālās ekspedīcijas uz Ziemeļpolu.

RĪGA, 16. jūlijs - Sputnik. Ledāju platības minimālie rādītāji kopš 80. gadiem ir sarukuši aptuveni uz pusi, daudzgadējais ledus ir gandrīz pazudis, sarunā ar RIA Novosti pastāstīja Krievijas Hidrometeoroloģijas centra vadītājs Igors Šumakovs.

Viņš atzīmēja, ka, pēc speciālistu domām, ledāju platības samazināšanās ir ledus apstākļu pārmaiņu galvenā izpausme Arktikā. Tā notiek cauru gadu.

"Visā Arktikā minimālie ledainuma rādītāji bija vērojami 2007. gadā – 4,19 miljoni kvadrātkilometru, 2012. gadā – 3,35 miljoni kvadrātkilometru, 2019. gadā – 4,1 miljons kvadrātkilometru. Salīdzinājumam: 1980. gadā ledainums sasniedza 7,6 miljonus kvadrātkilometru, 1983. gadā – 7,28 miljonus," uzsvēra Šumakovs.

Viņš piebilda, ka Krievijas arktisko jūru akvatorijā ledus sega kļūst plānāka.

"Ziemas periodā visu Ziemeļu jūras ceļa jūru akvatoriju joprojām pārklāj biezs sezonālais ledus, bet sasalšanas un kušanas termiņš pārbīdās uz oktobri-novembri un maiju-jūniju. It īpaši Čukotskas jūrā," precizēja Hidrometeoroloģijas centra vadītājs

Vienlaikus Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais vadītājs Romans Vilfands konstatēja, ka ilggadējā ledus trūkums jau vairākus gadus neļauj organizēt tradicionālās ekspedīcijas uz Ziemeļpolu. Lieta tāda, ka līdz šim zinātnieki izmantoja ilggadējo aisbergu virsmu zinātniskās stacijas bāzei, taču pašreizējos klimatiskajos apstākļos neizdodas sameklēt ekspedīcijai piemērotu aisbergu.

Ledus stāvokļa pārmaiņas ir saistītas ar globālajām klimata pārmaiņai: ikgadējās temperatūras pieaugums Arktikā rit četrkārt ātrāk nekā vidēji uz planētas.

0
Tagi:
klimata pārmaiņas
Pēc temata
NASA parādījusi ledāju kušanas mērogus Antarktīdā
Antarktīdā sācis sabrukt pasaulē lielākais aisbergs
Nostradama baismīgie pareģojumi: kas sagaida pasauli 2020. gadā
Meteorologi uzskata: aizvadītā desmitgade bija pati karstākā