Politologs Ojārs Skudra

Latvijas politologs nosauca galveno Šuplinskas problēmu

124
(atjaunots 09:24 04.10.2019)
Turpmākā Ilgas Šuplinskas atrašanās ministra postenī, pēc vienu cilvēku domām, apdraud izglītības jomu, savukārt citi uzskata, ka tas apdraud pašas valdības pastāvēšanu. Kas ir galvenā Šuplinskas problēma, paskaidroja politologs Ojārs Skudra.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Latvijas tieslietu ministrs, Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns paziņoja, ka, ja koalīcija pieprasīs izglītības un zinātnes ministres, viņa partijas biedres Ilgas Šuplinskas demisiju, tad valdība esošajā sastāvā izbeigs pastāvēt. Pēc Bordāna sacītā, Šuplinska "nevis runās, bet gan bezbailīgi un ļoti profesionāli" veic ļoti atbildīgu darbu.

Būtu bijis dīvaini, ja sava partija neaizstāvētu Šuplinsku, norādīja Sputnik Latvija intervijā politologs Ojārs Skudra, taču problēma, acīmredzot, ir tieši pašas Šuplinskas darba stilā.

"Manuprāt, problēmas ir saistītas ar Izglītības un zinātnes ministrijas un personīgi Šuplinskas kā ministres darba organizēšanu. Rodas iespaids, ka viņa neieklausās darbinieku viedoklī un par pareizu uzskata tikai savu spriedumu – un nekādu diskusiju, nekādu apspriešanu, nekādu strīdu," paskaidroja Skudra.

Piemēra kārtā eksperts minēja citas sievietes esošās valdības sastāvā – Veselības ministrijas vadītāju Ilzi Viņķeli un Labklājības ministrijas vadītāju Ramonu Petraviču.

"Arī viņām sākumā negāja viss gludi, taču pēc tam viņas prata izveidot darba atmosfēru savās iestādēs – kaut gan, protams, problēmu netrūkst gan veselības aprūpes nozarē, gan labklājības nozarē. Izglītības un zinātnes ministrijā tas nenotiek. Acīmredzot, problēma ir tieši ministres Šuplinskas darba stilā. Citādi notiekošo ir grūti izskaidrot," secina Skudra.

Latvijas Universitātes Studentu padomes priekšsēdētāja Alise Paula Zīverte iepriekš paziņoja, ka sadarboties ar Šuplinsku neļauj viņas sarunāšanās maniere un negatavība kompromisiem. Pēc Zīvertes domām, Šuplinska neder izglītības un zinātnes ministra amatam. Šuplinskas demisiju pieprasījusi Zaļo un zemnieku savienība, paziņojot, ka "katra diena, ko viņa pavada šajā postenī, var radīt nopietnus draudus izglītības un zinātnes nozarēm".

Augustā Saeimas deputāti no "Saskaņas" paziņoja, ka ir gatavi nekavējoties nobalsot par Šuplinskas demisiju, jo neviens no viņas lēmumiem partijai neliekas "korekts". Deputāts Vitālijs Orlovs toreiz paskaidroja Sputnik, ka Šuplinskas idejas un lēmumi nav līdz galam pārdomāti, brīdī, kad veselības aprūpes un izglītības nozare jebkurā valstī ir visnotaļ konservatīvas.

124
Pēc temata
Neapkaunojiet sevi: Vladova asi nosodīja Šuplinsku
Padzīt no Latvijas studentus no Uzbekistānas un Indijas? Šuplinska gaida jauniešus no ES
Lai skolotāji ēstu vairāk, bērniem jāēd mazāk: Šuplinskas pirmais solis pretī demisijai
Zīverte: Šuplinska neder ministra amatam
Šuplinska cer sagatavot skolotājus vien gada laikā
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

4
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

4
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

35
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

35
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?