1941.-1945.gg. Lielais Tēvijas karš, Uzvaras karogs.

Vēsturnieks: aizsardzības ministram jānodarbojas ar karaspēkiem, nevis mītu veidošanu

52
(atjaunots 13:40 03.10.2019)
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks nav tiesīgs publiski spriest par jautājumiem, kuros viņš nav kompetents, uzskata Krievijas vēsturnieks.

RĪGA, 3. oktobris – Sputnik. Pazīstams Krievijas vēsturnieks Semjons Ekštuts radio Baltkom ēterā komentēja neseno Latvijas aizsardzības ministrs Arta Pabrika uzstāšanos sakarā ar Latvijas leģionāriem.

Pagājušajā nedēļā Pabriks piedalījās piemiņas pasākumos par godu Mores pagasta kauju 75. gadadienai, kuru laikā 1944. gadā 19. Latviešu SS leģiona izrādīja pretestību Sarkanās armijas virzībai uz Rīgu. Uzstāšanās laikā latviešu leģionāru brāļu kapos Pabriks nosauca viņus par "latviešu tautas un valsts lepnumu".

"Tas ir starptautisko tiesību normu pārkāpums un vēstures falsificēšana. Jo bija Nirnbergas tribunāls, un viņš izsprieda, ka SS – tā ir noziedzīga organizācija. Un ka Waffen SS – tie ir noziedzīgi veidojumi. Punkt. Ja jūs vēlaties pārdomāt un pārskatīt šo lēmumu – panāciet jauna tribunāla sasaukšanu, centieties apelēt, operēt ar faktiem, pieprasies lietas pārskatīšanu sakarā ar jauniem atklātiem apstākļiem. Cita lieta, ka nekādu jaunu atklātu apstākļu šeit nav. Un, pēc manām, kā profesionāla vēsturnieka, domām, tas ir neprofesionāls un amorāls paziņojums.

Es nevēlos iejaukties Latvijas iekšlietās, taču es uzskatu, ka katram ir jānodarbojas ar savu lietu. Aizsardzības ministram ir jānodarbojas ar karaspēkiem, militāro būvniecību, plāniem un aizsardzības izdevumiem. Viņam nav jānodarbojas ar to, kam viņš nav apmācīts un kur viņš nav kompetents. Un vēl jo vairāk nav jānodarbojas ar mītu veidošanu, kuri ir pretrunā ar starptautisko tiesību normām.

Vēsture ir nopietna zinātne. Nezinu, vai jūsu aizsardzības ministrs ir uzrakstījis kaut vienu grāmatu, taču, pēc manām domām, viņam nav tiesības publiskajā telpā spriest par notikumiem, par kuriem ir uzrakstīts desmitiem un simtiem grāmatu. Un kamēr jebkurš cilvēks neizlasīs visas šīs grāmatas, viņš nav kompetents publiskajā telpā izteikt savu viedokli par šo jautājumu. Jo, kolīdz sākas vēstures falsifikācija, beidzas zinātne. Es aicinu palikt zinātnes telpas ietvaros," pateica Ekštuts.

Iepriekš ar Pabrika sacītā kritiku uzstājās Latvijas vēsturnieks Edgars Engīzers. Pēc viņa sacītā, SS leģionārus nekādā gadījumā nedrīkst saukt par varoņiem, jo viņi necīnījās par Latvijas neatkarību: lielāko daļu no viņiem piespiedu kārtā iesauca karot nacistiskās Vācijas varasiestādes.

"Ja godīgi, man trūkst vārdu... tik viegli ar plašu politisku žestu aizslaucīt visu, ko vēsturnieki gadiem ilgi ir būvējuši... skaidrojuši... drusku kauns par valsti palika, ja tā pavisam godīgi..." uzrakstīja Engīzers savā Twitter.

52
Pēc temata
Pabrika sacītajā: Latvija pasludinājusi sevi par nacistiskās Vācijas sabiedroto
Krievijas Sabiedriskā palāta lūgs ANO ievērot nacisma reabilitāciju Eiropā
Djukovs: Pabrika runa par latviešu SS leģionāriem – par traku pat Latvijā
Pimenovs aicina Pabriku demisionēt pēc izteikumiem par SS leģionāriem
Militārās mācības, foto no arhīva

Uzirdināja pludmali: Jūrmalciema iedzīvotāji noguruši karot ar armiju

2
(atjaunots 16:36 09.07.2020)
Mācību laikā Nīcas novadā kareivji izdangāja vietējo ceļu, kā arī izbrauca ar bruņutehniku pa pļavām un pa pludmali.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Militārās mācības Nīcas novadā jau ne pirmo reizi bojā ceļus, vēsta Skaties.lv.

Ivars Krieders dzīvo Jūrmalciemā. Nokļūt pie viņa mājās pēc militārajām mācībām ir praktiski neiespējami: uz izdangātā smilšu ceļa pastāvīgi iestrēgst automobiļi. Mācību laikā pagalmā iebrauca divas armijas mašīna. Kareivji nesaprata, kur atrodas, kā nokļūt pie jūras, tādēļ, ilgi nedomājot, brauca pa īsāko ceļu – caur pļavu.

Arī viņa kaimiņš Jānis Cibulis ir neapmierināts – tagad uz jūru nākas doties ar kājām, ar mašīnu nevar izbraukt.

"Ja kaut kas ir tagad vajadzīgs, ātrā palīdzība, tad mums iznāk, ka līdz šai vietai, iepriekš jau tur ir ceļš izdangāts, tad jānes uz nestuvēm līdz šai vietai, līdz ātrajai palīdzībai," sūdzas Jānis.

Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības mācību laikā šī gada jūnijā armijas vienības pārvietojās pa ciema teritoriju ar militāro tehniku un atstāja aiz sevis pamatīgu postažu. Tā ir bijis arī agrāk, tādēļ vietējās domes pacietības mērs šoreiz ir pilns.

"2017. gadā tad mums bija arī problēmas, pa šo ceļu, pa kuru mēs braucām, kur uzbērta grants, ja nemaldos, 600 metru garumā. Armija par saviem līdzekļiem saveda kārtībā, bet pagāja mums kādi trīs mēneši, kamēr tikām pie laba rezultāta. Kamēr nebijām aizrakstījuši aizsardzības ministram vēstuli," saka Nīcas novada domes pārstāvis Aigars Veiss.

Militārā tehnika sabojājusi arī Jūrmalciema pludmali, vienu no tīrākajām Latvijā.

"Pa pludmali viņi braukāja tā kā pa lielo autostrādi. Kaut gan principā viņiem ir atsevišķs ceļš, atsevišķa piebrauktuve, un viņi varēja to darīt visu no tās puses," pastāstīja Veiss.

Pēc viņa sacītā, armija vietējiem iedzīvotājiem sagādājusi vilšanos.

Vides dienesta pārstāvis Jānis Junkurs paskaidroja, ka pārbaudes tika veiktas gan pirms, gan pēc mācībām, un kaitējums dabai neesot konstatēts. Pludmale patiešām ir uzirdināta, taču lietus un vējš pakāpeniski izlīdzinās nestabilās smiltis.

NBS Gaisa spēku komandieris Viesturs Masulis atvainojās Jūrmalciema iedzīvotājiem par sabojāto ceļu. Viņš paskaidroja, ka jau 27. jūnijā pārstāvji devās uz ciemu un saveda kārtībā ceļu. Masulis apsolīja, ka nākotnē, kamēr ceļi netiks sakārtots sākotnējā izskatā, mācību dalībnieki nepametīs rajonu.

Tāpat viņš apsolīja turpmāk pats personīgi tikties ar pašvaldību un vietējiem iedzīvotājiem, lai informētu viņus par plānoto mācību norisi un atbildētu uz visiem jautājumiem

2
Tagi:
militārās mācības, Latvija, NBS
Pēc temata
Latvijas zemessargu mācības nobiedējušas Salaspils iedzīvotājus
Sikspārnis Pipistrellus nathusii, foto no arhīva

Zinātnieki Latvijā atklājuši sikspārņu koloniju

6
(atjaunots 12:55 09.07.2020)
Ķemeru Nacionālajā parkā atklātā sikspārņu kolonija pārsteidza zinātniekus ar savu skaitu, kurš ievērojami pārsniedz visu, ko viņi līdz šim ir redzējuši līdzīgās kolonijās.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Speciālistus, kuri veic sikspārņu koloniju pētīšanu un monitoringu Latvijā, gaidīja unikāls atradums Ķemeru Nacionālajā parkā, vēsta Rus.lsm.lv.

Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāves Maijas Rēnas sacītā, zinātnieki atklājuši vairāk nekā tūkstoš sikspārņu kādā no nacionālā parka koka ēkām.

Lielāko daļu kolonijas veido Latvijā izplatītie sikspārņi Pipistrellus nathusii. Taču speciālisti norāda, ka tie parasti izvēlas nedzīvot tik lielos baros. Kopumā Latvijā ir 16 sikspārņu veidi.

Gunārs Pētersons – kompānijas "Dabas eksperti" pārstāvis, kura veic sikspārņu uzskaiti pēc Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma, paziņoja, ka tik liela kolonija ir unikāla parādība mūsu valstī. Visas iepriekš atklātās kolonijas sastāvēja maksimums no 400 īpatņiem.

Taču patiesībā arī šī parādība ir izskaidrojama. Pēc speciālistu sacītā, Ķemeru Nacionālajā parkā ūdenstilpēs ir ļoti daudz kukaiņu, kurus ēd sikspārņi.

Ķemeru Nacionālais parks ietver sevī Lielo Ķemeru tīreli, Kaņiera ezeru, Slocenes upes ieleju, Zaļā purva sēravotus, senās kontinentālās kāpas, smilšaino pludmali ar piejūras kāpām un Valguma ezeru.

Tāpat Pētersons pastāstīja, ka nama saimnieki, kurā tik brīvi iekārtojušies sikspārņi, zina, ka viņiem zem jumta apmetušies šādi viesi, un ir informēti par to aizsardzības pasākumiem. Tagad sikspārņu dēļ saimniekiem nāksies atlikt iepriekš ieplānoto jumta remontu.

Vērts atgādināt, ka Latvijā visas sikspārņu sugas ir īpašas un starptautiski aizsargājamas.

6
Tagi:
Ķemeru Nacionālais parks, Latvija
Pēc temata
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi