Mācību stunda

Uzņēmējs: mācības latviešu valodā kropļo krievu bērnus

75
(atjaunots 18:38 01.10.2019)
Latviešu valodas apgūšanai pietiek ar atbilstošo priekšmetu skolā, bet fiziku, matemātiku un citas zinātnes labāk būtu apgūt dzimtajā valodā, uzskata uzņēmējs Igors Meija.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Mācības svešā valodā kropļo bērnu psihi, turklāt pietiek ar atbilstošo priekšmetu skolā, lai labi apgūtu valsts valodu, uzņēmējs un publicists Igors Meija pavēstīja Press.lv.

Šādi viņš komentēja Latvijas valdības ieceri pārvest izglītību visos līmeņos pie mācībām valsts valodā.

"Neesmu eksperts izglītības jomā, taču tīri cilvēcīgi nesaprotu visu to ieceri ar krievu skolu un dārziņu pārvešanu uz latviešu valodu. Bērns iet 1. klasē – kāpēc viņam tur jāmācās priekšmeti svešā valodā? Kur ir jēga?" Meija ir neizpratnē.

Viņš atzīmēja, ka pilnīgi pietiek ar atbilstošo priekšmetu skolā, lai bērns apgūtu latviešu valodu.

"Jāceļ tā kvalitāte un efektivitāte. Taču kāpēc kropļot bērnu psihi ar mācībām nedzimtajā valodā – to es nesaprotu. Pie tam tas attiecas ne tikai uz krievu bērniem – uz visiem nelatviešiem. Es nesaprotu, kāpēc vidusskolā vajag latviešu valodā apgūt fiziku, ķīmiju, matemātiku," uzsvēra uzņēmējs.

Viņš atsauca atmiņā pats savu pieredzi: universitātē viņam nācās apgūt militāro zinātni krievu valodā, kas viņam atstāja bēdīgas  atmiņas.

"Skolai jābūt atbildīgai par to, lai skolēns varētu labi runāt latviski, lasīt un rakstīt, lai integrētos sabiedrībā, taču tāpēc nevajag pārvest uz svešu valodu visus priekšmetus. Nesaprotu, kāpēc vajag kropļot bērnus..." viņš piebilda.

Pērn Latvijas Saeima apstiprināja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz visu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā līdz 2021./2022. mācību gadam. Skolu pāreja pie mācībām latviešu valodā noritēs pakāpeniski. 2019./20. m.g. 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7. klasēs, 2020.21.m.g. — 7. un 8. klasēs, bet 2021./22.m.g. valsts valodā pilnībā mācīsies visā pamatskolas noslēdzošajā posmā. Vidusskolā 2020./21.m.g. pilnībā valsts valodā mācīsies 10. un 11. klašu skolēni, bet gadu vēlāk — visu klašu skolēni.

Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji ārkārtīgi negatīvi uztvēra izglītības reformu, valsti pāršalca protestu vilnis. Neskatoties uz protestiem un tiesībsargu argumentiem, Latvijas Satversmes tiesa atzina, ka bilingvālās sistēmas likvidācija valsts vidējās izglītības sistēmā ir likumīga. Tiesa nolēma, ka jautājums par privātskolām tiks izskatīts atsevišķi.

Apstiprināti arī Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka: latviešu valoda ir galvenā rotaļu valoda vecākā bērnudārzu vecuma bērniem un ļauj audzinātājiem attiekties no saziņas krievu valodā ar krievu bērniem.

Krievijas ĀM regulāri pievērš ANO, ES, EDSO, Eiropas Padomes tiesībsargājošo struktūru uzmanību Latvijas varasiestāžu diskriminējošajai politikai valodas jomā. Krievijas Valsts Dome saistībā ar skolu reformu pieņēmusi iesniegumu par ekonomiska rakstura pasākumiem attiecībā pret Latviju.

75
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (134)
Pēc temata
Par krievu nodokļiem viņu bērnus mācīs latviski: koalīcija spērusi pēdējo soli
Mitrofanovs: pēc prezidenta gribas krievi nesāks runāt latviski pašu mājās
Emigranti par Latviju: visus interesē tikai viens – vai bērns runā latviski
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

3
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

3
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

3
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

3
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods