Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Liekulība kļūs par normu: Dombrovskis kritizē skolu reformu

49
(atjaunots 15:22 01.10.2019)
Saskaņā ar dzimto valodu un piederību etniskajai grupai notiks bērnu sociālā diskriminācija, uzskata Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis ("Saskaņa") pastāstīja, kādas sekas Latvijas sabiedrībai nesīs atteikšanās no bilingvālās apmācības.

Pērnā gada martā Saeima apstiprināja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz visu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā. Pakāpeniskā pāreja pie mācībām latviešu valodā sāksies mazākumtautību vidusskolās. Pilna pāreja pie mācībām latviešu valodā noslēgsies 2021. gada 1. septembrī. valsts prezidents minētos grozījumus pasludināja.

Latvijas Satversmes tiesa atzina, ka bilingvālās sistēmas likvidācija valsts vidējās izglītības sistēmā ir likumīga. Tiesa nolēma, ka jautājums par privātskolām tiks izskatīts atsevišķi.

Iepriekš Dombrovskis vairākkārt kritizējis ierosinājumus par skolu, augstskolu un bērnudārzu pāreju pie mācībām vienīgi latviešu valodā. Savā lapā Facebook viņš paskaidroja, kāpēc reforma kaitēs ne tikai krievvalodīgajiem bērniem, bet arī visai sabiedrībai, visai Latvijas valstij.

"Reforma nav sagatavota: trūkst pedagogu, nav metodikas. Tātad de iure reforma tiks ieviesta, bet de facto – pirmkārt, neizbēgami cietīs izglītības kvalitāte, otrkārt, no pirmās klases bērnu un skolotāju dzīves norma būs meli un liekulība.

Valsts valodas nesēji nevēlas strādāt mazākumtautību skolas, taču kādam ir jāmāca ķīmija un matemātika. Krievvalodīgais skolotājs mācīs krievvalodīgos bērnus klibā latviešu valodā, pārlēkdams uz dzimto valodu, lai paskaidrotu nesaprotamu. Visi – gan bērni, gan skolotājs – jutīsies riebīgi un pazemoti. Liekulība kļūs par normu. Melo valsts, melo skolas direktors, slēpdams pedagogus, melo skolotāji, melo vecāki, melo bērni," raksta Dombrovskis.

Iepriekš izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pavēstīja, ka jaunā mācību gada priekšvakarā visā Latvijā trūkst aptuveni 500 skolotāju. Pedagogu trūkuma problēmu skolas risina, sadalot slodzi starp citiem priekšmetu pasniedzējiem vai pierunājot pensijas vecuma skolotājus pastrādāt vēl gadu. Kopš šī gada septembra skolotāja alga par pilnu slodzi sastāda 750 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Dombrovskis ir pārliecināts: skolu reforma pastiprinās mantisko noslāņošanos Latvijā.

"Apzinīgi, motivēti un – pats galvenais – NODROŠINĀTI vecāki noalgos pasniedzējus, lai kompensētu bērniem valsts izglītības sistēmas trūkumus. Taču, uzmanību, jautājums – cik vecāki mūsu valstī var atvēlēt budžetu bērna pasniedzējiem? Bet ja nu ir divi, trīs bērni? Lai kompensētu to, ka valsts vairs nespēs nepārdomātu reformu dēļ garantēt zināšanu līmeni, kas nepieciešams eksāmenu nokārtošanai, studijām un nākotnes karjerai? Ne jau visi varēs izdot simtiem eiro mēnesī pasniedzējiem. Bērniem no maznodrošinātām, vienkārši ne īpaši bagātām ģimenēm, durvis uz nākotni būs slēgtas.

To sauc par sociālo noslāņošanos. Tas nozīmē, ka pēc dzimtās valodas, piederības etniskajai grupai notiks bērnu sociāla diskriminācija. Notiks lielas sabiedrības daļas sociālā marginalizācija. Ticiet man: tieši tāds ir patiesais reformas mērķis, nevis vēlme padarīt krievvalodīgos bērnus konkurētspējīgus!" politiķis uzsvēra savā lapā Facebook.

Eurostat dati liecina, ka pēdējo sešu gadu laikā Latvijai izdevies būtiski samazināt nabadzības vai sociālās marginalizācijas riskam pakļautu bērnu skaitu – no 42,2% līdz 24,7%. Pie tam uz nabadzības sliekšņa dzīvo 20% ģimeņu ar bērniem – 87 tūkstoši bērnu Latvijā.

Dombrovskis atgādināja, ka tas notiek demogrāfiskā krituma fonā: ceturtā daļa valsts iedzīvotāju ir pensionāri, jauniešu ir maz, darbinieku trūkst, dzimstība krītas un kritīsies arī turpmāk.

"Šajā situācijā valstij ir jācīnās par katru bērnu, lai kādā valodā viņš runātu ar savu mammu, - padarīt viņu konkurētspējīgu, ieguldīt spēkus viņa izglītībā, viņa nākotnē, īstenot tādu politiku, lai nākotnē viņam gribētos šeit, dzimtenē, mācīties, strādāt, veidot karjeru, dibināt pašam savu ģimeni.

Taču nē. Valdība ir gatava apzināti marginalizēt daļu jaunās paaudzes, jo šie bērni runā nepareizā valodā, dzimuši nepareizās ģimenēs. Pieņemot Satversmes preambulu, mūsu valsts ir atteikusies no politiskas nācijas principa par labu etniskai. Pie kā tas novedīs Latviju – tā ir tēma atsevišķam komentāram," noslēgumā paziņoja Dombrovskis.

49
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Par krievu nodokļiem viņu bērnus mācīs latviski: koalīcija spērusi pēdējo soli
Uzrunātiem krievu valodā atbildēt tikai latviski: Saeimā atbalstīti grozījumi
Tas radīs problēmas gan bērniem, gan skolotājiem: Vanaga par izglītības latviskošanas norisi
Pauls: tikai latviski Latvijā nekad nerunāja un nerunās
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

3
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

3
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Valentīns Jeremejevs

Jeremejevs: Latvijā nav un nebija nepieciešamības ieviest ārkārtējā stāvokļa režīmu

37
(atjaunots 17:18 01.06.2020)
Ārkārtējās situācijas režīma ieviešana Latvijā ir nepamatota, valdībai nekavējoties tas ir jāatceļ, paziņoja "Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sestdien policija aizturēja pie Brīvības pieminekļa Rīgā piketā izgājušos "Tautas varas frontes" (TVF) piekritējus, tai skaitā kustības līderi Valentīnu Jeremejevu. Pēc protestētāju sacītā, viņi uzstājās pret "noziegumiem pret demokrātiju un tautu". Par formālu piketētāju aizturēšanas iemeslu kļuva kopš 13. marta Latvijā ieviestā ārkārtējās situācijas režīma pārkāpšana.

Varasiestādes nejēdzīgi pagarināja ārkārtējās situācijas režīmu, paziņoja Sputnik Latvija pats Jeremejevs. Piemēra kārtā viņš minēja Baltkrieviju, kur, pēc viņa teiktā, ekonomiku, veselības aprūpi un izglītību netraumēja ierobežojošie pasākumi.

"Notikumu attīstība parādīja, ka nekādas ārkārtējās situācijas nepieciešamības Latvijā nebija. Valdībai bija jāatceļ ārkārtējās situācijas režīms, taču tā pagarināja to, vadoties pēc saviem politiskajiem mērķiem," uzsvēra Jeremejevs.

Pēc TVF līdera sacītā, viņš ne pirmo reizi paziņo par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas nepieciešamību.

"Jau 1. maijā mani un vēl divus protestētājus arestēja pie Brīvības pieminekļa, atņēma Latvijas karogu. Uzskatu to par politisko pasūtījumu. Mūsu kustība neapmierina esošo varu dēļ tā, ka atņem tai elektorātu. Varas intereses ir tikai savu ietekmes jomu saglabāšanā, nekādi soļi situācijas normalizācijai valstī netiek sperti," sacīja Jeremejevs.

"Es uzstājos par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanu, lai valstī tiktu atrisināti parasti cilvēku jautājumi. Tādēļ arī pieņēmu lēmumu iziet pie Brīvības pieminekļa," paskaidroja "Tautas varas frontes" līderis.

Latvijas valdība paziņoja, ka no 13. marta ievieš ārkārtējās situācijas režīmu, lai pretotos koronavīrusa izplatībai. Tika pieņemta virkne ekonomiska un sociāla rakstura ierobežojumu, kā rezultātā vairākas nozares, tai skaitā starptautiskie pasažieru pārvadājumi, tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un viesnīcu bizness. Pašlaik ārkārtējās situācijas režīms ir spēkā līdz 9. jūnijam.

Saskaņā ar aktuālākajiem Veselības ministrijas datiem, Latvijā ir atklāti 1066 Covid-19 gadījumi, no kuriem 24 beidzās ar nāvi, bet 745 jau ir izveseļojušies. Kopumā pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6,2 miljoni inficēto, vairāk nekā 374 tūkstoši cilvēku ir miruši, gandrīz 2,9 miljoni ir izveseļojušies.

Еремеев: в Латвии нет и не было необходимости вводить режим ЧС
37
Tagi:
ārkārtējā situācija, Valentīns Jeremejevs
Pēc temata
Divpadsmit dienas bez ēdiena: Aināra Kadiša cīņa pret sistēmu
Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības
Pie Brīvības pieminekļa notika protests pret ārkārtējās situācijas režīmu
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta