Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Liekulība kļūs par normu: Dombrovskis kritizē skolu reformu

55
(atjaunots 15:22 01.10.2019)
Saskaņā ar dzimto valodu un piederību etniskajai grupai notiks bērnu sociālā diskriminācija, uzskata Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis ("Saskaņa") pastāstīja, kādas sekas Latvijas sabiedrībai nesīs atteikšanās no bilingvālās apmācības.

Pērnā gada martā Saeima apstiprināja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz visu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā. Pakāpeniskā pāreja pie mācībām latviešu valodā sāksies mazākumtautību vidusskolās. Pilna pāreja pie mācībām latviešu valodā noslēgsies 2021. gada 1. septembrī. valsts prezidents minētos grozījumus pasludināja.

Latvijas Satversmes tiesa atzina, ka bilingvālās sistēmas likvidācija valsts vidējās izglītības sistēmā ir likumīga. Tiesa nolēma, ka jautājums par privātskolām tiks izskatīts atsevišķi.

Iepriekš Dombrovskis vairākkārt kritizējis ierosinājumus par skolu, augstskolu un bērnudārzu pāreju pie mācībām vienīgi latviešu valodā. Savā lapā Facebook viņš paskaidroja, kāpēc reforma kaitēs ne tikai krievvalodīgajiem bērniem, bet arī visai sabiedrībai, visai Latvijas valstij.

"Reforma nav sagatavota: trūkst pedagogu, nav metodikas. Tātad de iure reforma tiks ieviesta, bet de facto – pirmkārt, neizbēgami cietīs izglītības kvalitāte, otrkārt, no pirmās klases bērnu un skolotāju dzīves norma būs meli un liekulība.

Valsts valodas nesēji nevēlas strādāt mazākumtautību skolas, taču kādam ir jāmāca ķīmija un matemātika. Krievvalodīgais skolotājs mācīs krievvalodīgos bērnus klibā latviešu valodā, pārlēkdams uz dzimto valodu, lai paskaidrotu nesaprotamu. Visi – gan bērni, gan skolotājs – jutīsies riebīgi un pazemoti. Liekulība kļūs par normu. Melo valsts, melo skolas direktors, slēpdams pedagogus, melo skolotāji, melo vecāki, melo bērni," raksta Dombrovskis.

Iepriekš izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pavēstīja, ka jaunā mācību gada priekšvakarā visā Latvijā trūkst aptuveni 500 skolotāju. Pedagogu trūkuma problēmu skolas risina, sadalot slodzi starp citiem priekšmetu pasniedzējiem vai pierunājot pensijas vecuma skolotājus pastrādāt vēl gadu. Kopš šī gada septembra skolotāja alga par pilnu slodzi sastāda 750 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Dombrovskis ir pārliecināts: skolu reforma pastiprinās mantisko noslāņošanos Latvijā.

"Apzinīgi, motivēti un – pats galvenais – NODROŠINĀTI vecāki noalgos pasniedzējus, lai kompensētu bērniem valsts izglītības sistēmas trūkumus. Taču, uzmanību, jautājums – cik vecāki mūsu valstī var atvēlēt budžetu bērna pasniedzējiem? Bet ja nu ir divi, trīs bērni? Lai kompensētu to, ka valsts vairs nespēs nepārdomātu reformu dēļ garantēt zināšanu līmeni, kas nepieciešams eksāmenu nokārtošanai, studijām un nākotnes karjerai? Ne jau visi varēs izdot simtiem eiro mēnesī pasniedzējiem. Bērniem no maznodrošinātām, vienkārši ne īpaši bagātām ģimenēm, durvis uz nākotni būs slēgtas.

To sauc par sociālo noslāņošanos. Tas nozīmē, ka pēc dzimtās valodas, piederības etniskajai grupai notiks bērnu sociāla diskriminācija. Notiks lielas sabiedrības daļas sociālā marginalizācija. Ticiet man: tieši tāds ir patiesais reformas mērķis, nevis vēlme padarīt krievvalodīgos bērnus konkurētspējīgus!" politiķis uzsvēra savā lapā Facebook.

Eurostat dati liecina, ka pēdējo sešu gadu laikā Latvijai izdevies būtiski samazināt nabadzības vai sociālās marginalizācijas riskam pakļautu bērnu skaitu – no 42,2% līdz 24,7%. Pie tam uz nabadzības sliekšņa dzīvo 20% ģimeņu ar bērniem – 87 tūkstoši bērnu Latvijā.

Dombrovskis atgādināja, ka tas notiek demogrāfiskā krituma fonā: ceturtā daļa valsts iedzīvotāju ir pensionāri, jauniešu ir maz, darbinieku trūkst, dzimstība krītas un kritīsies arī turpmāk.

"Šajā situācijā valstij ir jācīnās par katru bērnu, lai kādā valodā viņš runātu ar savu mammu, - padarīt viņu konkurētspējīgu, ieguldīt spēkus viņa izglītībā, viņa nākotnē, īstenot tādu politiku, lai nākotnē viņam gribētos šeit, dzimtenē, mācīties, strādāt, veidot karjeru, dibināt pašam savu ģimeni.

Taču nē. Valdība ir gatava apzināti marginalizēt daļu jaunās paaudzes, jo šie bērni runā nepareizā valodā, dzimuši nepareizās ģimenēs. Pieņemot Satversmes preambulu, mūsu valsts ir atteikusies no politiskas nācijas principa par labu etniskai. Pie kā tas novedīs Latviju – tā ir tēma atsevišķam komentāram," noslēgumā paziņoja Dombrovskis.

55
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Par krievu nodokļiem viņu bērnus mācīs latviski: koalīcija spērusi pēdējo soli
Uzrunātiem krievu valodā atbildēt tikai latviski: Saeimā atbalstīti grozījumi
Tas radīs problēmas gan bērniem, gan skolotājiem: Vanaga par izglītības latviskošanas norisi
Pauls: tikai latviski Latvijā nekad nerunāja un nerunās
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

11
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

11
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

38
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

38
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%