Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītā ceremonija

Salaspils atbrīvošanas gadadiena. Latvijas vadība to atkal ignorējusi

176
(atjaunots 08:02 30.09.2019)
Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītajā ceremonijā piedalījās diplomāti no Krievijas, Azerbaidžānas un Baltkrievijas, sabiedriskie darbinieki un veterāni no Latvijas.

RĪGA, 30. septembris — Sputnik. Svētdien, 29.septembrī Salaspils memoriālā kompleksa teritorijā notika Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltīta ceremonija. Par to savā lapā Facebook pastāstīja Krievijas vēstniecība Latvijā.

Ceremonijā piedalījās Krievijas Federācijas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Jevgeņijs Lukjanovs, Krievijas, Azerbaidžānas un Baltkrievijas vēstniecību diplomāti, kā arī Latvijas sabiedrisko un veterānu organizāciju pārstāvji.

Посол России в Латвии Евгений Лукьянов на памятной церемонии, посвященной 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря в Саласпилсе
© Sputnik / Sergey Melkonov
Krievijas Federācijas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Jevgeņijs Lukjanovs Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītajā ceremonijā

Diplomāti un veterāni nolika vainagus un ziedus Salaspils memoriālā kompleksa teritorijā, ar klusuma brīdi godināja nacistu koncentrācijas nometnē nomocīto upuru piemiņu.

Piemiņas ceremonijas otrā daļa notika Veco garnizona kapu teritorijā, kur kara gados nacisti slēpa Salaspils koncentrācijas nometnes gūstekņu mirstīgās atliekas.

Церемония на Гарнизонном кладбище в Саласпилсе.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ceremonija Garnizona kapos Salapilī

""Aiz šiem vārtiem vaid zeme". Šajā dienā, pirms 75 gadiem, padomju karavīri atbrīvoja Salaspils koncentrācijas nometni," teikts Krievijas vēstniecības Latvijā publikācijā Facebook.

Diemžēl, tāpat kā pērn, piemiņas ceremoniju ar savu klātbūtni nepagodināja Saeimas deputāti un Rīgas domes pārstāvji. Tiesa, jāpiebilst, ka pasākumā ieradās trīs cilvēki no Salaspils domes.

Jāpiebilst, ka šogad Latvijas vadība ignorēja arī ziedu nolikšanas ceremoniju Salaspils memoriālā 11.aprīlī, Starptautiskajā fašistisko koncentrācijas nometņu gūstekņu atbrīvošanas dienā.

Tolai Latvijas Antifašistiskās komitejas līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens intervijā Sputnik Latvija paskaidroja, ka Latvijas vadības lēmums neapmeklēt ceremoniju Salaspilī ir likumsakarīgs. Viņš atgādināja, ka varasvīri ieradušies Salaspilī tikai vienu reizi, atjaunotās ekspozīcijas atklāšanā. Šajā pasākumā Salaspils koncentrācijas nometne tika attainota teju vai kā atpūtas vieta. Koncentrācijas nometnes šausmas jaunajā ekspozīcijā atainotas visai relatīvi.

Korens ieteica atstāt uz varasvīru sirdsapziņas lēmumu neapmeklēt ceremoniju, tomēr jāpiemin vēl viens Korena izteikums.

Runājot par to, ka Latvijā pastāvīgi vērojami mēģinājumi reabilitēt un pacelt varoņu kārtā visus, kas kalpoja Hitleram latviešu Waffen SS leģionā, Korens, norādīja: tie, kas cenšas pasludināt leģionārus par nacionālajiem varoņiem un neatkarības cīnītājiem, it nemaz nedomā par to, ka nebūtu ne Latvijas, ne latviešu, ja būtu uzvarējis spēks, par kuru karoja esesieši.

Памятная церемония, посвященная 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря в Саласпилсе.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītā ceremonija

Ziedi pie memoriāliem civiliedzīvotāju nometnē un Stalag, kur bija ieslodzīti karagūstekņi, tāpat kā vecajos Garnizona kapos, notiek ik gadu septembra pēdējā svētdienā.

Церемония, посвященная 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря в Саласпилсе.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītā ceremonija
176
Pēc temata
Laimīga koncentrācijas nometne. Bērniem paveicies – viņi nokļuva Salaspilī
Jaunie Salaspils varoņi: apkaunojošs nāves nometnes vēstures pārrakstīšanas mēģinājums
Salaspils jaunākā vēsture: "tagad šī zeme ir apkaunota līdz pēdējam"
Nav atlicis nekas: Rīgā nojaukta padomju karagūstekņu nometnes ēka
Jānis Vitenbergs

Sekojot prezidenta piemēram, no algas pielikuma atteicies Latvijas ekonomikas ministrs

1
(atjaunots 08:49 03.12.2020)
Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs nolēma sarežģītajā situācijā ietaupīt budžeta līdzekļus un atteicās no algas pielikuma, kā to iepriekš izdarīja Latvijas prezidents Egils Levits.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Ja Latvijas prezidents Egils Levits atteicās no algas pielikuma un reprezentācijas izdevumu palielināšanas 2021. gadā pēc publiskiem pārmetumiem, kurus izteica gan pazīstamas personības, ieskaitot politiķus, gan parastie Latvijas iedzīvotāji, Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs pats nolēma izrādīt solidaritāti sabiedrībai.

Savā Twitter mikroblogā viņš paziņoja, ka atsakās no pielikuma, ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī, kā arī izrādot solidaritāti sabiedrībai.

"Lūdzu Saeimas Budžeta un finanšu komisiju man kā ministram nepiemērot atalgojuma palielināšanu," uzrakstīja Vitenbergs, pievienojot publikācijai sava iesnieguma fotogrāfiju.

Kā Levits palika bez algas pielikuma

Atgādināsim, ka Saeimas Budžeta un finanšu komisija 13. novembra sēdē atbalstīja Latvijas Valsts kancelejas finansējuma palielināšanu 2021. gadā. Komisijas locekļi nolēma, ka Latvijas prezidenta alga var pieaugt līdz 6 260 eiro, savukārt viņa reprezentācijas izdevumi – līdz 1 252 eiro.

Lai gan sākotnēji valsts budžeta likumprojekts 2021. gadam paredzēja, ka izmaksas prezidenta algai nepārsniegs 5 960 eiro mēnesī, savukārt ikmēneša reprezentācijas izmaksas nepārsniegs 1 192 eiro.

Pēc tam sabiedrībā izcēlās skandāls. Latvijas iedzīvotāji aktīvi pauda sašutumu Interneta plašumos. Un Latvijas Prezidenta kanceleja atkāpās, lūdzot Saeimas Budžeta un finanšu komisiju nepalielināt algu Levitam 2021. gadā. Attiecīga vēstule tika nosūtīta komisijas vadītājam Mārtiņam Bondaram.

Beigās Latvijas Saeima pieņēma lēmumu nepaaugstināt prezidenta algu. Turklāt tika pieņemts lēmums nepalielināt Prezidenta kancelejas, premjerministra un ministru reprezentācijas izdevumus.

1
Tagi:
alga
Pēc temata
"Parādiet partiju, kura solīja šādus nodokļus": kā Saeima apstiprina budžetu
No 2021. gada Latvijā palielināsies minimālās algas apmērs
No 2021. gada Latvijā samazināsies sociālās iemaksas: jauni noteikumi
Latvijas Saeima nolēma nepalielināt algu valsts prezidentam
Ilze Viņķele

Latvijas slimnīcas vēl spēj uzņemt pacientus: Viņķele par hospitāli Ķīpsalā

9
(atjaunots 08:43 03.12.2020)
Latvijas Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele pastāstīja par hospitāļa izvietošanas iespēju Ķīpsalā Covid-19 pacientu ārstēšanai.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Latvijas iedzīvotājus uztraucošo jautājumu par to, vai izstāžu zāle Ķīpsalā, Rīgā tuvākajā laikā var pārtapt hospitālī, žurnālisti uzdeva veselības ministrei Ilzei Viņķelei, vēsta Rus.lsm.lv.

Intervijā Ziņu dienestam Viņķele pastāstīja, ka pagaidām nevar apstiprināt informāciju par to, ka izstāžu zāle tiktu gatavota pārveidošanai pagaidu hospitālī. Tās ir tikai baumas, uzsvēra ministre.

Pēc viņas teiktā, kas tāds var notikt tikai tad, kad Latvijas slimnīcas būs pārpildītas un citas iespējas tiks izsmeltas, kā tas notiek citās Eiropas valstīs.

"Latvijā mēs pagaidām šādā situācijā neesam," paziņoja Viņķele.

Vērts atgādināt, ka Viņķele iepriekš pati pastāstīja par to, ka Ķīpsalas izstāžu zāli varēs izmantot kā Covid-19 hospitāli. Šāda veida palīdzību gadījumā, ja tas būs nepieciešams, piedāvāja BT1 valdes priekšsēdētājs un zāles īpašnieks Viesturs Tīle.

Viņķele pat bija paziņojusi, ka nepieciešamais aprīkojums ir un glabājas noliktavā – tātad, šādas idejas īstenošanai Rīga ir gatava.

Taču pēcāk ministre spēra soli atpakaļ, sakot, ka, ja valstī stacionēšana būs nepieciešama 1000 vai 2000 Covid-19 pacientu un slimnīcas netiks galā, nāksies aizdomāties par to, kā palielināt veselības aprūpes resursus. Taču uz jautājumu tieši par Ķīpsalas iespējām konkrētu atbildi vairs nesniedza.

9
Tagi:
Ilze Viņķele, koronavīruss
Pēc temata
Politologs: Kariņa konflikts ar Viņķeli iesēja paniku sabiedrībā
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija