Bērns pie datora, foto no arhīva

Bērni kļuvuši par grēkāžiem: Elksniņš apsūdz ministri Šuplinsku par ņirgāšanos

58
(atjaunots 17:03 27.09.2019)
Izglītības ministres Ilgas Šuplinskas ideja par bērnudārza pedagoga likmes sadalīšanu pašā "pedagoģijā" un "pieskatīšanā" sastapa asu kritiku.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Bērni esošajai Latvijas valdībai kļuvuši par grēkāžiem. Kad jau likās, ka dibens izglītības iegūšanas nosacījumu pasliktināšanā jau ir sasniegts, no apakšas pieklauvēja ministre Ilga Šuplinska, paziņoja Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš, komentējot viņas iniciatīvu attiecībā uz bērnudārzu pedagogu likmes sadalīšanu. Šuplinskas piedāvājumu kritizēja arī daudzi citi politiķi.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pirms dienās paziņoja, ka vēlas uzsākt diskusiju par pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošo slodzes sadalīšanu. Viņa piedāvā uzskatīt daļu slodzes par pedagoģisku darbu, bet daļu – par pieskatīšanas darbu.

Turklāt otro darba pusi, acīmredzot, jāapmaksā pēc zemākas likmes, jo tai nav nepieciešama augsta kvalifikācija. "Manā ieskatā, lai sagatavotos vienai vidusskolas stundai un augstskolas lekcijai nepieciešams vairāk laika, zināšanu un prasmju nekā stundu sagatavot bērnudārzā," paskaidroja Šuplinska.

Šobrīd ievērojama daļa no tiem strādā 0,8 slodzes – ar minimālo algu par slodzi 750 eiro apmērā. Pēc nodokļu nomaksas tie ir aptuveni 530 eiro.

Bērni kļuvuši par grēkāžiem

Ministres piedāvājums izraisīja kritikas vilni.

Tā, piemēram, Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (partija "Saskaņa") apsūdzēja Šuplinsku par ņirgāšanos par bērniem un pedagogiem.

"Bērni pašreizējai valdībai ir kļuvuši par kaut kādiem grēkāžiem. Vispirms viņiem atņēma pusdienas skolā, pēc tam 30 procentiem bērnu, kuri runā "nepareizajā valodā", no 1,5 gadu vecuma nolēma radīt neiespējamus apstākļus mācībām. Šķita, ka zemāk vairs nav kur krist. Bet nē! Izglītības un zinātnes ministre Šuplinska nāca klajā ar jaunu veidu, kā paņirgāties!" uzrakstīja viņš savā Facebook lapā.

Elksniņš pauda sašutumu par Šuplinskas (JKP) piedāvājuma absurdumu, apsūdzot gan viņu, gan visu partiju, kuru viņa pārstāv, gan vispār visu koalīciju darbībās pēc principa "lai man nosprāgst govs, ka tik kaimiņam nosprāgtu divas".

"Izmantosim šo pašu principu, izmaksājot algas ķirurgiem! Kad strādā ar skalpeli – ķirurgs, kad mazgā rokas – sanitārs. Tiesnešiem maksāsim tikai par laiku, kad viņi nolasa spriedumu un uzsit ar āmuru. Policistiem tikai tad, kad aiztur noziedznieku, un tā tālāk. Pašiem ministriem alga būtu jāaprēķina tikai par laiku, kad viņi paraksta dokumentus!" uzrakstīja Elksniņš.

Pabeidza politiķis savu tirādi ar Bismarka citātu.

"Tas, kurš taupa uz skolām, būvēs cietumus." Tā ir "konservu" histēriskā mēģinājuma uzcelt cietumu Liepājā par 130 miljoniem dziļākā jēga. Tagad ir skaidrs šīs partijas mērķis – ja zagt, tad lielos apmēros!" uzrakstīja Daugavpils mērs.

Kritiski pret Šuplinskas ideju attiecās arī daudzi citi politiķi, nerunājot jau par pašiem pedagogiem.

Rīgas bērnudārza "Ābecītis" vadītāja vietniece Līvija Balčūne, kura daudzus gadus strādā par audzinātāju, pastāstīja TV3 ziņu raidījuma, ka ministres piedāvājums bijis kā sniegs uz galvas. Pirmsskolas pedagogiem nav iedalīšanas stundās vai ārpus stundu laikā, bērnu mācību process notiek visas dienas garumā.

"Kuru kuru, bet pirmsskolas izglītības skolotājus? Kuri ir visos laikos novērtēti viszemāk, visvairāk ir dabūjuši ciest par to, ka viņi dara savu darbu. Tos vēl tagad paņems… Es pat nezinu, kā nodalīs un sadalīs. Jau trešdien, skatoties visus komentārus, bija skaidrs, ka cilvēki ir ārkārtīgi sašutuši. Arī mēs, cik paspējām šorīt parunāt ar meitenēm… Viena otra audzinātāja pasaka, ka nu nav vairāk ko teikt," sacīja Balčūne.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paziņoja, ka organizācijā ļoti negatīvi vērtē ministres ideju un neuzskata, ka bērnudārza pedagoga darbu var iedalīt divās daļās.

"Tas ir pretrunā ar to, ka ir pieņemti jauni standarti pirmsskolas apmācībā sakarā ar jaunu saturu. Un tajā paredzēts, ka visas dienas garumā tiek īstenots izglītības process un pieskatīšana. Un tie ir integrēti viens otrā," paskaidroja Vanaga raidījuma "Šodien vakarā" ēterā kanālā LTV7.

Ministres piedāvājumu pagaidām skeptiski vērtē arī Saeimas Izglītības komisijā.

"Pirmais iespaids ir skeptisks. Man pašam šobrīd ir mazi bērni. Divi no viņiem gāja bērnudārzā, viens tagad iet. Un mēs zinām, kāda tā ir pedagogu atbildība. Zinām, kādus jautājumus viņiem nākas risināt un cik ir jāiegulda. Šāda pretstatīšana neizraisa pozitīvas izjūtas. Par visu var diskutēt, bet tad ir jāredz detalizētāks piedāvājums," paziņoja komisijas loceklis Raivis Dzintars.

"Tās ir ministres tiesības – iniciēt šādu diskusiju. Bet, protam, nepieciešama, teiksim, ekspertu dalība, kuri var sniegt savu ekspertu viedokli šajā sakarā. Mēs kā politiķi uzklausīsim viņu un tad pieņemsim lēmumus," paziņoja komisijas vadītājs Arvils Ašeradens.

58
Pēc temata
Zinību dienā Šuplinska atcerējās par lībiešu un latgaļu valodu
Par spīti sistēmai: krievu skolēni valstī izvēlas tālmācību Krievijā
Šuplinska pasūdzējusies par draudu vēstulēm no krievvalodīgajiem
Debates par bērnudārziem: krievu nodokļu maksātājus Latvijā neuzskata par cilvēkiem
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

13
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

13
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

9
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

9
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās