Ilga Šuplinska

Neapkaunojiet sevi: Vladova asi nosodīja Šuplinsku

73
(atjaunots 09:24 27.09.2019)
Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska piedāvāja uzskatīt par pedagoģisku ne visu pirmsskolas izglītības pasniedzēju darbu.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Rīgas vicemēre Anna Vladova, nekautrējoties savos izteikumos, kritizēja izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku par necieņu pret pirmsskolas izglītības pedagogiem.

"Provokatīvais piedāvājums"

Šuplinska pastāstīja Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" par to, ka vēlas uzsākt diskusiju par pedagogu slodzi bērnudārzos. Viņa paziņoja, ka vidējās un augstākās izglītības posmos pedagogu sagatavošanas nodarbībām process ir grūtāks, nekā pirmsskolas pedagogiem.

Šuplinska neizslēdz, ka psiholoģiskais spiediens, strādājot bērnudārzā ar dažāda vecuma audzēkņiem, ir izaicinājums, bet, pēc viņas domām, pedagogu iesaiste nav tik aktīva. Tādēļ ministre vēlas "sākt diskusiju par provokatīvo piedāvājumu", jeb par pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošo slodzes sadali.

"Piedāvāju neuzrādīt, ka tās ir 36 tikai pedagoģiskās darba stundas, bet nodalīt, ka varbūt puse ir pedagoģiskais, bet puse – pieskatīšanas darbs," paziņoja Šuplinska.

Uz jautājumu par to, kā tas ietekmēs pedagogu algu, viņa atbildēja, ka te rodas jautājums, un paziņoja, ka ir nepieciešama diskusija.

"Manā ieskatā, lai sagatavotos vienai vidusskolas stundai un augstskolas lekcijai nepieciešams vairāk laika, zināšanu un prasmju nekā stundu sagatavot bērnudārzā. Arī kontaktstundu prasība vidējās izglītības posmā un vispārizglītojošās skolas posmā ir krietni lielāka nekā bērnudārzā. Svaru kausi nav saliekami vienā ciparā, kas adekvāts atalgojuma likmē vai stundu skaitā," paziņoja viņa.

"Par to jums vajadzētu kaunēties!"

Vladova, 80. vidusskolas direktore, nolēma neslēpt savu sašutumu un piemeklēt vārdus, lai to izteiktu.

"Teju katru dienu no ministres dzirdam kādas "pērles". Šuplinskas kundze, vai jūs kādreiz dzīvē esat strādājusi ar pusotru gadu veciem bērniem? Vai ar trīsgadniekiem?

Pirmkārt, jūsu paziņojums parāda diletantismu. Neapkaunojiet sevi! Tas būtu tāpat, kā apgalvot, ka urologam, lūk, nieres pārstādīšanas operācijai ir jāgatavojas, bet kardiologam sirdsdarbību atjaunot - tas gan ir nieks!

Otrkārt, jūsu paziņojums ir vienkārši aizvainojošs tiem, kas pašlaik "par kapeikām" bērnudārzos strādā ar mazuļiem. No pusotra līdz sešiem gadiem - tas ir viens no sarežģītākajiem periodiem bērna attīstībā, kad tiek likti pamati sociālajām iemaņām, uzvedības reakcijām, attieksmei pret pašu mācīšanās un izglītības jēdzienu. Ar vienu savu frāzi jūs pārsvītrojāt šī grūtā un atbildīgā darba nozīmīgumu. Par to jums vajadzētu kaunēties!

Visbeidzot, treškārt, vai jūs, Šuplinskas kundze, esat padomājusi par to, cik daudzi jauni cilvēki, jūsu vārdus dzirdējuši, gribēs mācīties, lai kļūtu par pirmsskolas pedagogiem? Vai jūs par to padomājāt, kad runājāt?" uzrakstīja Vladova savā Facebook lapā.

Atzīmēsim, ka vēl pirms mēneša radio Baltkom ēterā Vladova, pēc zināma apjukuma, nosauca Šuplinskas komentārus attiecībā uz skolotājiem par "nekorektiem" (Šuplinska nosauca skolotājus par "visnedisciplinētāko publiku").

Jāsaka, spriežot pēc Šuplinskas kundzes nodarbinātības biogrāfijas, kura ir publicēta Latvijas Ministru kabineta mājaslapā, ar maziem bērniem viņa patiešām nekad nav strādājusi.

73
Pēc temata
Zinību dienā Šuplinska atcerējās par lībiešu un latgaļu valodu
Latvija atteikusies ēdināt skolēnus no budžeta: Šuplinska izcīnījusi uzvaru
Par spīti sistēmai: krievu skolēni valstī izvēlas tālmācību Krievijā
Šuplinska pasūdzējusies par draudu vēstulēm no krievvalodīgajiem
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

6
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

6
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

36
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

36
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?