Latvijas prezidents Egils Levits

Kādi ir Levita dēla draudzenes nopelni: Latvijas prezidents iesūdzēts tiesā

1503
(atjaunots 23:13 22.09.2019)
Latvijas prezidenta Egila Levita kanceleja nav sniegusi izsmeļošu atbildi žurnālistam Lato Lapsam par viesu sarakstu inaugurācijas pasākumā. Lapsa iesniedzis prasību tiesā.

RĪGA, 21. septembris — Sputnik. Žurnālists Lato Lapsa iesūdzējis tiesā Latvijas prezidenta kanceleju. To publicējis portāls Pietiek. Prasībā ir runa par kancelejas atteikšanos iesniegt informāciju par to, pēc kāda principa tika izraudzīti valsts vadītāja inaugurācijai veltītā svētku pasākuma dalībnieki.

Portāls atzīmēja, ka prezidenta Egila Levita kanceleja, šķiet, dodas viņa priekšgājēja pēdās: Raimonda Vējoņa prezidentūras laikā pret viņa administrāciju tika ierosināti vairāk nekā divi desmiti administratīvo tiesvedību saistībā ar informācijas slēpšanu no sabiedrības – pārsvarā par nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumu.

Tagad Administratīvā tiesa sākusi pirmo tiesvedību pret Levita kanceleju, kas slēpj ziņas par Levita inaugurācijas balli – viesu izvēles kritērijiem un citiem saistītiem jautājumiem.

Iesniegumā prasītājs norādīja, ka 15.jūlijā vērsies prezidenta kancelejā ar lūgumu sniegt informāciju par sekojošiem jautājumiem:

- Vai pašreizējais valsts prezidents ir devis kādus rīkojumus vai norādes attiecībā uz inaugurācijas pasākuma ielūgto personu saraksta publicēšanu vai nepublicēšanu? Ja jā, tad kad, kādus un kam?

- Kā pašreizējais valsts prezidents var skaidrot līdzšinējo kavēšanos ar šī saraksta atklāšanu sabiedrībai? Vai šī kavēšanās atbilst pašreizējā valsts prezidenta oficiāli deklarētajām vērtībām? Ja nē, kuras tieši personas atbildīgas par šo kavēšanos?

- Kā pašreizējais valsts prezidents var komentēt to, ka uz minēto valstisko pasākumu bija ieaicināta viņa dēla draudzene, kam nav nekāda oficiāla statusa? Ja minētajai personai ir kādi valstiski nopelni, lūdzu, uzskaitiet tos.

- Vai pašreizējais valsts prezidents atbalstīja Tatjanas Ždanokas (Latvijas Krievu savienības priekšsēdētāja, Eiropas Parlamenta deputāte – red.) iekļaušanu šajā sarakstā? Vai viņas līdzšinējā darbība atbilst valsts prezidenta publiski deklarētajām valstiskajām vērtībām?

- Vai pašreizējais valsts prezidents atbalstīja Andra Šķēles iekļaušanu šajā sarakstā? Vai viņa līdzšinējā darbība atbilst valsts prezidenta publiski deklarētajām valstiskajām vērtībām?

- Vai pašreizējais valsts prezidents atbalstīja Andra Amerika (EP deputāts, Rīgas ostas valdes bijušais priekšsēdētājs, partijas "Gods kalpot Rīgai" līderis – red.) iekļaušanu šajā sarakstā? Vai viņa līdzšinējā darbība atbilst valsts prezidenta publiski deklarētajām valstiskajām vērtībām?

- Vai pašreizējais valsts prezidents atbalstīja Baibas Rubesas (Baltijas valstu kopuzņēmiuma "RB Rail" bijusī izpilddirektore un valdes priekšsēdētāja – red.) iekļaušanu šajā sarakstā? Vai viņas līdzšinējā darbība atbilst valsts prezidenta publiski deklarētajām valstiskajām vērtībām?

- Kādu tieši iemeslu dēļ sarakstā netika iekļauts Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, ja sarakstā tika iekļauti gan citu lielo pilsētu domju priekšsēdētāji un arī tiesājamas personas?

- Vai pašreizējais valsts prezidents atbalstīja Jura Juraša (Saeimas deputāts, JKP biedrs, pret kuru izvirzītas apsūdzības par valsts noslēpuma izpaušanu – red.) iekļaušanu šajā sarakstā? Vai viņa līdzšinējā darbība un smagos noziegumos apsūdzētas personas statuss atbilst valsts prezidenta publiski deklarētajām valstiskajām vērtībām?

-  Kura persona vai personas un kādu iemeslu dēļ pieņēma lēmumu par "īpašo viesu" statusu un šo personu uzaicināšanu? Kādi tieši bija kritēriji "īpašā viesa" statusa piešķiršanai? Vai šīm personām nebija vajadzīgi īpaši valstiski nopelni?

Starp "īpašajiem viesiem" minēts tieslietu ministra biroja vadītājs Aldis Bušs, taču nav uzaicināti citi ministru biroju vadītāji. Atzīmēti arī citi "īpašie viesi": Edīte Bērziņas, Aleksandrs Bērziņš, Uldis Cīrulis, Santa Kalniņa, Diāna Lapsa, Elizabete un Igors Ludborži.

Prasītājs atzīmēja, ka prezidenta kancelejas atbildi saņēmis 30.jūlijā, taču tajā nebija atbilžu uz lielāko daļu jautājumu, arī par to, uz kāda pamata pieņemts lēmums par "īpašo viesu" uzaicināšanu.

Žurnālists norādīja, ka, pēc viņa domām, nesniedzot pieprasīto informāciju likumā noteiktajā kārtībā un apjomā, Valsts prezidenta kanceleja nodarījusi nozīmīgu morālu kaitējumu, liekot vilties šīs nozīmīgās iestādes cieņā pret likuma burtu un sabiedrības interesēm, un lūdza tiesu ierosinat administratīvo lietu.

Rakstā piebilsts, ka tiesa pieņēmusi žurnālista Lato Lapsas iesniegumu un nolēmusi sākt tiesvedību un pieprasīt prezidenta kancelejas skaidrojumus.

1503
Pēc temata
"Negribu pamosties nomalē": Latvijas prezidenta runa satraukusi mediju menedžeru
"Nodevēju ballīte": komponists atteicās piedalīties Levita inaugurācijā
Cilvēki aizsargmaskās, foto no arhīva

Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem

0
(atjaunots 12:16 27.09.2020)
Latvijas Veselības ministrija iesniedza ziņojumu, kuru valdība izskatīs nākamnedēļ, – tajā ir detalizēti aprakstīti visi Covid-19 gadījumi valstī.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu, 18,6% ar Covid-19 inficēto testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu, raksta Press.lv.

No visbiežāk sastopamiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, vājuma sajūta muskuļos, klepus, iesnas, galvassāpes un sāpes kaklā. Izņemot to, daudzi pacienti sūdzējās par garšas sajūtas un ožas zudumu. Visretāk tika novēroti tādi simptomi, kā slikta dūša, caureja un vemšana, taču arī šie simptomi var liecināt par inficēšanos ar koronavīrusu.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Veselības ministrijas ziņojumā, ko nākamnedēļ skatīs valdības sēdē, tiek sniegti arī dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums sastādīja 77 gadus, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtā daļa mirušo bija jaunāki par 60 gadiem.

Visaugstākais kumulatīvās mirstības rādītājs 14 dienu laikā tika reģistrēts 4. maijā – 5,2 gadījumi uz vienu miljonu cilvēku. Salīdzinājumam: augusta beigās un septembra sākumā šis rādītājs bija zem viena gadījuma uz miljonu iedzīvotāju.

Ne visiem mirušajiem koronavīruss kļuva par galveno nāves iemeslu, taču atzīts, ka tas kļuva par hronisko slimību saasināšanās katalizatoru, kuras noveda pie pacienta nāves.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem
Uguns, foto no arhīva

Rīgā ugunsdzēsējiem izdevās izglābt 16 cilvēkus no degošas mājas

0
(atjaunots 12:29 27.09.2020)
Seši ugunsdzēsēji Rīgā no degošas mājas, kuru bija pārpildījuši kodīgi dūmi, izveda 16 cilvēkus: cietušo nav.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāves Agritas Vītolas sacītā, sestdien, 26. septembrī, ap pusnakti, VUGD darbinieki saņēma izsaukumu uz ugunsgrēku Rīgā, vēsta Mixnews.lv.

Dega viens no piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas dzīvokļiem.

Ugunsgrēks
© Sputnik / Николай Хижняк

Ugunsdzēsēji evakuēja 41 cilvēku no kodīgu dūmu pārņemtas ēkas bez palīglīdzekļiem.

Vēl 16 cilvēkus ugunsdzēsēji izglāba, izvedot sešus pa autokāpnēm. Pārējie desmit cilvēki tika izvesti no telpām glābšanas maskās.

Kā vēsta VUGD, sestdien glābēji saņēma 21 ugunsgrēka izsaukumu, divi no kuriem bija meža ugunsgrēki.

Atgādināsim, ka 7. septembrī Latvijas Valsts meža dienests atcēla ugunsgrēka bīstamības periodu, kurš ilga kopš 24. aprīļa.

Vides dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis ziņoja, ka kopš šī gada sākuma tika fiksēti 518 meža apkaimes ugunsgrēki, kopumā nodega ap 230 hektāru meža. Šis rādītājs ir ievērojami zemāks par pagājušā gada skaitļiem, kad tika reģistrēti 972 meža ugunsgrēki un cieta aptuveni 400 hektāri meža.

0
Tagi:
Rīga, ugunsdzēsēji, VUGD, ugunsgrēks
Pēc temata
Ugunsgrēku periods: Latvijā rūpīgāk sekos līdzi ugunsdrošības noteikumu pārkāpumiem
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Ugunsgrēks un evakuācija Rīgā: dzīvoklī Grostonas ielā aizdegās Adventes vainags
Spēcīgs ugunsgrēks Rīgas centrā: slimnīcā nokļuvis deputāts Artuss Kaimiņš