Grunts ceļš

Latviešu nacionālisti piedāvā aizliegt pārdot zemi Krievijas pilsoņiem

63
(atjaunots 09:56 17.09.2019)
Nacionālā bloka līderis Raivis Dzintars norūpējies par jautājumu saistībā ar to, ka Krievijas pilsoņi iegādājas zemi Latvijā, pēc viņa domām, šis jautājums ir jāatrisina likumdošanas līmenī.

RĪGA, 17. septembris – Sputnik. Nacionālās apvienības līderis un Saeimas deputāts Raivis Dzintars paziņoja, ka viņa partija pēta citu valstu pieredzi nekustamā īpašuma pārdošanas jautājumā citu valstu, tostarp Krievijas, pilsoņiem. Pēc viņa domām, Latvija jāizstrādā atbilstoša likumdošana, raksta avīze Neatkarīgā Rīta Avīze.

Izdevuma intervijā Dzintars pastāstīja par Nacionālā bloka prioritātēm pēc budžeta pieņemšanas. "Lielo lietu" vidū politiķis nosauca latviskas Latvijas ideālu aizstāvēšanu: turpināt izglītības sistēmas pāreju uz latviešu valodu, pastiprināt prasības publiskajam valsts valodas lietojumam, aizstāvēt informatīvo telpu.

Tāpat Dzintars pastāstīja par "mazajiem jautājumiem, kuri rūp Nacionālajam blokam un kurus tas regulāri rosina. Piemēra, runa ir par "Krievijas impēriju slavinošo simbolu tirdzniecību tirdzniecības centrā "Alfa".

"Nacionālā apvienība uz to nekavējoši reaģēja, nosūtot vēstuli Valsts drošības dienestam," palielījās Dzintars ar savu denuncējumu.

"Strādājam arī par drošības infrastruktūras jautājumiem: mūsu zemi var izpirkt jebkurš Krievijas pilsonis, un Latvijai nav nekāda regulējuma, kā ar to tikt galā. Tāpēc pētām ārvalstu pieredzi šāda veida jautājumos," piebilda Nacionālā bloka pārstāvis.

Somijas pieredze

Atgādināsim, ka iepriekš par šo jautājumu norūpējās Somijā. Ar Aizsardzības ministrijas palīdzību tika izstrādāta un parlamentā apstiprināta likumu pakete, kura sniedz valstij iespēju kontrolēt, ierobežot vai aizliegt iegādāties nekustamo īpašumu ārzemniekiem – nacionālās drošības dēļ. Likuma grozījumi, kuri stāsies spēkā 2020. gada 1. janvārī, skar valstu pilsoņu, kuras nav ES un Eiropas Ekonomiskās savienības sastāvā.

No nākamā gada zemesgabala iegādei ar vai bez apbūves KF pilsoņiem un Krievijas pilsoņiem būs jāsaņem speciālā Aizsardzības ministrijas atļauja, raksta "Fontanka".

"Atļauja nekustamā īpašuma iegādei var tikt izsniegta, ja ir gaidāms, ka īpašums neierobežos valsts aizsardzības organizēšanu, teritoriālās integritātes kontroli un nodrošināšanu, pierobežas kontroles, robežas drošības un apgādes drošības nodrošināšanu," teikts likumā.

Riska zonā nonāk teritorijas, kuras atrodas tiešā tuvumā ar stratēģiskiem objektiem (garnizoni, mācību vietas un šautuves, lidostu rajoni, militārās noliktavas, radiolokācijas stacijas).

Valstij deva piespiedu izpirkšanas tiesības, taču tikai "īpašos gadījumos, kad tas ir nepieciešams nacionālās drošības nolūkos".

KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova, komentējot likumprojekta izstrādi Somijā, paziņoja, ka visus Somijas paziņojumus par to, ka krīzes situācijā Krievijas pilsoņiem piederošās mājas un zemes varēšot izmantot KF karavīri, var nosaukt par permanentu fobiju.

"Es vispār nezinu, kā var dzīvot tādā pastāvīgā baiļu izjūtā. Man liekas, tur vairs nav tālu līdz paranojai. Tie, kas nodarbojas ar šo rusofobiju, īsti nesaprot to, ka, bezgalīgi iebiedējot savus iedzīvotājus, viņiem pēc tam būs problēmas: kādā no posmiem fobija var pāriet mānijā," paziņoja Zaharova.

63
Pēc temata
Somijas pretizlūkošanas dienests norādījis, kādi draudi valstij ir aktuālākie
Somu robežsargi nodomājuši, ka Krievijas kuģis ir trejgalvains monstrs
Puškovs par "mūžīgā vakardienā iestrēgušām" Latviju un Lietuvu: lai turpina sēdēt bunkuros
Skola

Rīgas domes vēlēšanu iecirkņi atradīsies skolās

3
(atjaunots 16:47 11.07.2020)
Otrais koronavīrusa vilnis ir nekas salīdzinot ar Latvijas valdības koalīcijas cerībām, ka "Saskaņai" neizdosies iekļūt Rīgas domē. Tādēļ vēlēšanām augusta beigās būs, turklāt būt vēlēšanu iecirkņos skolās.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Neraugoties uz otrā koronavīrusa viļņa varbūtību Latvijā, valdība, izskatās, nolēmusi neatcelt pirmstermiņa Rīgas domes vēlēšanas. Turklāt vēlēšanu iecirkņi, līdzīgi pirms koronavīrusa laikmetam, atradīsies Rīgas mācību iestādēs.

Burtiski līdz pēdējam brīdim Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) un citās ar vēlēšanām saistītās instancēs nebija noteiktības – vai jāļauj vēlēšanu iecirkņiem strādāt Rīgas skolās un ģimnāzijās tieši pirms jaunā mācību gada sākuma.

Rīgas mēra kandidāts Ralfs Nemiro, foto no arhīva
Sputnik / Sergey Melkonov

Pozitīvu lēmumu šajā jautājumā acīmredzot ietekmējuši vairāki faktori. Pirmkārt, skolu tīkls ir visērtākais vēlēšanu rīkošanai. Otrkārt, jau ir skaidrs, ka vēlētāju aktivitāte vēlēšanās (ņemot vērā vasaras pēdējās brīvdienas, jauna mācību gada gaidas un politisko partiju zemo autoritāti) jau tā būs neliela. Un ja vēl arī vēlēšanu iecirkņi mainītu savu ierasto atrašanās vietu, situācija ar vēlētāju aktivitāti vispār varētu izrādīties kritiska.

Tādēļ, ar koalīcijas partiju "svētību", kuras tic vēlēšanu tradicionālā līdera – "Saskaņas" – zemajiem reitingiem, balsošanu nolēma vairs neatlikt.

Maskas izdalīs bez maksas

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas publicēto informāciju, lai mazinātu Covid-19 izplatības risku, vēlētājiem 29. augustā vēlēšanu iecirkņos nāksies vilkt sejas maskas, dezinficēt rokas, ievērot divu metru distanci. Tiem, kam nebūs sejas maskas, CVK sola bez maksas piešķirt vienreizlietojamo masku. Tāpat CVK darbinieki iesaka vēlētājiem paķert līdzi pildspalvu vēlēšanu lapas aizpildīšanai.

Kopumā Rīgā strādās 156 vēlēšanu iecirkņi, kuri vēlēšanu dienā būs atvērti no plkst. 7:00 līdz 22:00. Vēlētājiem būs iespēja nobalsot iecirkņos arī pirms vēlēšanu dienas: 26. augustā no plkst. 16:00 līdz 21:00, 27. augustā no plkst. 9:00 līdz 16:00 un 28. augustā no plkst. 12:00 līdz 20:00.

Vēlētāji drīkstēs balsot savā vai jebkurā citā vēlēšanu iecirknī Rīgā. Tāpat, ja veselības stāvoklis vai citi apstākļi (piemēram, drošības līdzeklis) neļauj ierasties vēlēšanu iecirknī, pastāv iespēja nobalsot dzīvesvietā, iepriekš iesniedzot pieteikumu CVK.

Vēlēšanās drīkstēs piedalīties vēlētāji, kuri deklarējuši Rīgā dzīvesvietu līdz 31. maijam. Rīgas domes deputātus drīkst vēlēt arī tie, kam Rīgā pieder nekustamais īpašums – taču dalībai vēlēšanās viņiem nāksies piereģistrēties laika posmā no 30. jūlija līdz 15. augustam.

Vai tiesības ir?

Divas lietas, kurām vērts pievērst uzmanību sakarā ar gaidāmajām vēlēšanām. Pirmkārt, situācija ar nepilsoņiem: saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, galvaspilsētas varasiestādes drīkst ievēlēt Latvijas pilsoņi un ES valstu pilsoņi, kuri ir deklarēti Rīgā vai ir nekustamā īpašuma īpašnieki Rīgā. Taču šīs tiesības ir liegtas tūkstošiem rīdzinieku, kuri dzīvo (strādā, maksā nodokļus) Latvijas galvaspilsētā.

Otrkārt: ja nenotiks nekas ekstraordinārs, tad jau septembrī galvaspilsētā būs vērojama ārkārtīgi interesanta parādība. Rīgā ierastā režīmā notiks pašvaldības sēdes, kamēr Saeima turpinās strādāt "pusattālinātā" režīmā.

Vismaz pagaidām no Rīgas domes pagaidu administrācijas nav saņemta informācija, ka tiktu gatavota "attālinātās balsošanas" sistēma, līdzīgi parlamentā ieviestajai sistēmai.

3
Tagi:
vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
Tikai Latvijas pilsonis, vēlams – Lembergs: rīdzinieki par ideālu mēru
Lojalitāte partijām krītas: kā iedzīvotāji izvēlas, par ko balsot
Latvijas iedzīvotāji ir noilgojušies pēc "stiprās rokas"
Kafejnīca

Latvijā aug bezdarbs, bet varasiestādes dzen postā kafejnīcas: tūrisma nozare bailēs trīc

6
(atjaunots 15:27 11.07.2020)
Jaunu pasākumu ieviešanu, kuri ierobežo sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darbu Latvijā, tūrisma nozare uztvēra vairāk nekā nepriecīgi, gaidot jaunus triecienus.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Piektdien, 10. jūlijā, Ministru kabinets pieņēma lēmumu par sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darba laika saīsināšanu ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību un novērst jaunus saslimšanas uzliesmojumus.

Kultūras, sporta, izklaides iestāžu, tai skaitā diskotēku, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu un baznīcu darba laiks nedrīkst sākties agrāk par plkst. 6:00 un beigties vēlāk par plkst. 0:00, kinoseansi ārpustelpās var turpināties līdz plkst. 2:00.

Turklāt, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kuri vienlaikus drīkst atrasties iestādē, apmeklētājiem redzamā vietā (pie ieejas un pie kases).

Tāpat līdz 1. septembrim plānots pagarināt ierobežojumus cilvēku skaitam, kuri drīkst vienlaikus atrasties sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Pie viena galdiņa iestādē varēs sēdēt ne vairāk par četriem cilvēkiem, ja viņi nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt terasē – ne vairāk par 8 cilvēkiem.

Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele skaidroja šādus ierobežojumus ar to, ka, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) iegūto informāciju, viens no kontaktēšanas veidiem, kura rezultātā notiek inficēšanās, ir izklaides pasākumi, privāti pasākumi un sabiedriskās ēdināšanas vietas – bāri, kafejnīcas un klubi, vēsta Rus.lsm.lv.

Tūrisms šokā

Taču Rīgas Tūrisma attīstības biroju Viņķeles skaidrojumi nemierina.

Biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis uzsver, ka katram ierobežojumam būs ekonomiskas sekas. Šajā gadījumā – klientu skaita un apgrozījuma kritums.

Tikmēr Latvijā šobrīd tiek fiksēts augstākais bezdarba līmenis Eiropas Savienībā, atzīmē Jenzis.

Pašos restorānos pret ierobežojumiem attiecās mierīgāk. Restorāna "Buržujs" vadītājs Gaitis Burba pastāstīja, ka jaunajiem ierobežojumiem nebūtu īpaši jāietekmē bizness, jo normāla viesu komplektācija restorānā ir 2-4 cilvēki. Vai līdz 8 cilvēkiem, ja ņem vērā terasi.

6
Tagi:
tūrisms, bezdarbs
Pēc temata
Trīs mēnešu laikā bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 22 tūkstošiem
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Cilvēki aizbrauc no Rīgas, lai dzīvotu un strādātu
Arodbiedrības: pēc robežu atvēršanas desmitiem tūkstošu cilvēku var pamest valsti