Vācu tirdzniecības tīkla Lidl logo

Kārtējais skandāls: "Lidl" Rīgā vēlas uzbūvēt veselībai bīstamā vietā

67
(atjaunots 18:49 16.09.2019)
Grunts naftas piesārņojums "Lidl" veikala būvniecības vietā Sarkandaugavā 40 reizes pārsniedz kritisko rādītāju; pastāv drauds cilvēku veselībai un apkārtējai videi.

RĪGA, 16. septembris – Sputnik. Atrasts naftas piesārņojums teritorijā, ko iegādājusies kompānija "Lidl Latvija" mikrorajonā Sarkandaugava lielveikala būvniecībai. Piesārņojuma līmenis vairākas reizes pārsniedz pieļaujamo normu, vēsta Tvnet.lv. Piesārņojuma kopējā teritorija sastāda 55 tūkstošus kubikmetru grunts.

Tiek ziņots, ka zemesgabalā Duntes ielā 25, kur plānots uzbūvēt lielveikalu "Lidl", jau tika veikta pārbaude 2006. gadā. Toreiz piesārņojuma līmenis tika reģistrēts Rīgas domes dokumentos, taču nekāda informācija par šīs teritorijas bīstamību oficiāli reģistrēto vietu reģistrā toreiz netika iekļauta.

Pēc tam, kad zemesgabalu būvniecībai iegādājas "Lidl Latvija", izrādījās, ka naftas produktu piesārņojuma līmenis pārsniedz kritisko rādītāju 40 reizes, kas tiešā veidā apdraud cilvēku veselību un apkārtējo vidi.

Izņemot lielo naftas produktu koncentrāciju, 10 reizes pārsniegts arī smago metālu rādītājs augsnē.

Pēc "Lidl Baltics" pārstāvja Valda Lopeta sacītā, kad kompānija iegādājās zemi no iepriekšējā īpašnieka, par piesārņojumu neviens nezināja. Dotajā brīdī notiek pārrunas ar visiem būvniecības procesā iesaistītām pusēm, ar mērķi atrast optimālāko risinājumu un tikt galā ar radušos problēmu.

Saskaņā ar likumu visas potenciāli piesārņotās un piesārņotās teritorijas ir jāiekļauj speciālā reģistrā. Patlaban reģistrā ir minēti vairāk nekā 3500 dažādu teritoriju, kur joprojām nav veiktas nekādas analīzes, kuras šādos gadījumos pieprasa Rīgas dome, un tās nebūt nav visas vietas. Lielākā daļa vietu, ko atklājusi dome, reģistrā joprojām nav iekļautas.

Oficiāli ir aizliegta jebkāda vieda būvniecība teritorijās, kas ir iekļautas kritiski piesārņoto sarakstā, kamēr netiks veikta pilna grunts un pazemes ūdeņu attīrīšana. Atbildīgie dienesti grasās ieviest jaunas normas, lai liktu pašvaldībām tuvāko 5-10 gadu laikā veikt visu piesārņoto teritoriju pārbaudi.

67
Pēc temata
Lidl tīkla veikals varētu parādīties arī Sarkandaugavā
Lidl sola lielas algas
Kur strādāt Latvijas iedzīvotājiem: Vācijas vēstnieks iesaka Lidl
IKEA un Lidl varētu atstāt mazos veikalus bez pārdevējiem
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš, foto no arhīva

Kariņš: mediķiem varētu pacelt algas, ja visi samaksās sociālās iemaksas

2
(atjaunots 18:01 01.07.2020)
Valdošā koalīcija apspriež mediķu algu paaugstināšanu no nākamā gada, taču nav gatava neko garantēt.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Mediķu algas varētu palielināt par 10%, ja jau no jaunā gada par visiem faktiski strādājošiem tiktu maksātas vienlīdzīgas minimālās sociālās iemaksas, paziņoja Latvijas Televīzijas raidījuma "Rīta panorāma" intervijā premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Profesionālās mediķu organizācijas aicināja valdību jau šogad palielināt algu nozarē strādājošiem par 10%, savukārt nākamgad - par likumā norādītajiem 20%.

Taču veselības ministre Ilze Viņķele preses konferencē paziņoja, ka neziņa attiecībā uz to, kā un kādā ātrumā Latvijas ekonomika atkopsies no Covid-19 izraisītās krīzes, neļauj ar pārliecību teikt, ka jau šogad mediķu algas varēs palielināt par 10%.

Pēc Kariņa sacītā, ir jāpanāk tas, lai Latvijā vairs nevarētu strādāt nelegāli, nemaksāt minimālās sociālās iemaksas, proti visiem jābūt sagatavotiem dažādiem likteņa triecieniem.

"Ja mēs visi valstī maksātu šo nodokli, tas ieliktu vairāk naudas sistēmā," paskaidroja premjers.

Turklāt papildus tiek meklēti veidi, kā "nedaudz pārbīdīt" valsts budžeta ieņēmumus no esošajiem nodokļiem, lai nozīmētu konkrētu summu veselības aprūpei.

"Šīs divas lietas kombinācijā varētu būt pietiekamas, lai būtu krietni vairāk naudas veselības aprūpes sistēmā un varētu tai skaitā atrisināt algu jautājumu, bet tur ir nepieciešama piecu politisko partiju vienošanās," sacīja Kariņš.

Uz jautājumu, cik liela vienprātība šajā jautājumā ir koalīcijas partneriem, premjers atbildēja, ka idejiski līdz šim visi ir teikuši "jā", bet, kā mēs visi zinām, starp idejisku "jā" un konkrētu "jā" ir vēl daudzi soļi, un es turpinu iet šiem daudzajiem soļiem cauri, mēs ar partneriem strādājam".

Jūnija vidū finanšu ministrs Jānis Reirs paziņoja, ka neredz iespēju nodot Saeimas balsojumam valsts budžetu bez papildu līdzekļiem skolotāju un mediķu algām un ierosināja ieviest veselības aprūpes nodokli, konsolidējot daļu no sociālā nodokļa un ienākumu nodokļa, nepalielinot kopējo nodokļu slogu uz iedzīvotājiem.

Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris šonedēļ paziņoja, ka mediķi lūguši tiesībsargam Jurim Jansonam vērsties Satversmes tiesā (ST) sakarā ar viņu algu paaugstinājumu. Iepriekš Jansonam izdevies panākt ST lēmumu par to, ka esošais garantētais minimālo ienākumu līmenis Latvijā neatbilst Satversmei.

2
Tagi:
alga, mediķi, nodokļi, sociālā aizsardzība, Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Sociālā nodokļa pieaugums Latvijā var skart 70 tūkstošus cilvēku
Minimālais ienākumu līmenis Latvijā ir atzīts par Satversmei neatbilstošu
Valdība nav izmaksājusi pat trešo daļu no iedzīvotājiem solītajiem 700 miljoniem eiro
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
Aviokompānijas airBaltic lidmašīna Airbus A220-300, foto no arhīva

Kompānija airBaltic atsāk lidojumus no Rīgas uz Londonu

11
(atjaunots 17:00 01.07.2020)
Pēc visu nepieciešamo atļauju saņemšanas Latvijas lidsabiedrība atjaunos tiešos reisus uz Lielbritānijas galvaspilsētu; pirmais lidojums ir ieplānots jau šodien.

RĪGA, 1. jūlijs – Sputnik. Latvijas nacionālā lidsabiedrība airBaltic no trešdienas, 1. jūlija, atjauno tiešos reisus no Rīgas uz Londonu, savukārt no 4. jūlija – no Tallinas uz Londonu, raksta jauns.lv.

Kompānijas izpilddirektors Martins Gauss pastāstīja, ka šobrīd galvenā airBaltic prioritāte ir pasažieru drošība un veselība, tieši tādēļ kompānija ieviesusi striktus drošības pasākumus.

"Visiem pasažieriem airBaltic lidojumos tiek nodrošināts bezmaksas pamata aprūpes komplekts, kurā ietilpst sejas aizsargmaska un dezinfekcijas salvetes," atzīmēja Gauss.

Turklāt airBaltic cieši sadarbojas ar atbildīgajām iestādēm un seko līdzi to rekomendācijām.

Kompānijas airBaltic izpilddirektors atgādināja, ka pirms izlidošanas uz vienu vai otru valsti pasažieriem ir jāpārbauda iebraukšanas nosacījumi un lidostās ieviestie ierobežojumi. Viņš uzsvēra, ka dažkārt noteikumi var mainīties, tādēļ svarīgi ir sekot līdzi aktuālākajai informācijai.

Atgādināsim, ka no 28. jūnija lidojumus no Rīgas ir atjaunojis lielākais pārvadātājs Eiropā Ryanair. Pirmais lidojums tika veikts no Rīgas uz Austrijas galvaspilsētu Vīni. Drīzumā Ryanair atjaunos lidojumus arī uz Londonu, Berlīni, Dublinu, Milānu, Briseli, Mančestru, Edinburgu, Istmidlendsu un Pafu.

11
Tagi:
Rīga, airBaltic
Pēc temata
Lielākais aviopārvadātājs Eiropā atsāk reisus no Rīgas
"Tas izskatās, kā milzīga avantūra." Kā un kāpēc palīdzēs airBaltic
airBaltic ir parādā naudu vai vaučerus par 200 tūkstošiem biļešu: klientu stāsti