Latvijas iedzīvotāji pieprasa atcelt NĪN vienīgajam mājoklim

Rokas nost no manām mājām! Latvijas iedzīvotāji pieprasa atcelt NĪN vienīgajam mājoklim

263
(atjaunots 07:33 12.09.2019)
Vakar pie Finanšu ministrijas ēkas sapulcējās cilvēki, kuri pieprasīja atbrīvot Latvijas iedzīvotājus no nodokļa vienīgajam nekustamajam īpašumam.

RĪGA, 12. septembris – Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Pie Finanšu ministrijas ēkas pašā Vecrīgas sirdī notika kustības "Tautas varas fronte" mītiņš, kur viens no līderiem – Valentīns Jeremejevs – sen uzstājas par esošās iedzīvotāju nodokļu sistēmas atcelšanu, kuri jāmaksā visdažādākajam valsts struktūrām.

Par iemeslu jaunam mītiņam kļuva nesenie finanšu ministra Jāņa Reira vārdi, ka viņa iestāde it kā neiebilst pret nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim, taču ir svarīgi šo jautājumu saskaņot arī ar pašvaldībām, un vispār it kā pastāv četri veidi kā reformēt sistēmu. Plašāk par tiem pašiem veidiem Reirs nevienam nestāstīja, kas, loģiski, deva pamatu daudziem izsecināt: tie bija tikai un vienīgi tukši paziņojumi, jo tikpat labi ministrs varēja nosaukt skaitļus 2, 6 vai 10.

Un "Tautas varas fronte" nolēma ar savu mītiņu mudināt Finanšu ministriju rīkoties.

Laiks izsludināt jaunu referendumu

Iepriekš gan valdība, gan parlaments, kur ne reizi vien jau ir izvirzīts apspriešanai un pat balsojumam jautājums par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim, vienmēr uzstājās pret. Turklāt Saeimā pret uzstājās pat tās partijas, kuras pozicionē savu kursu kā sociālu, kā, piemēram, "Saskaņa". Tāpat izgāšanos piedzīvoja parakstu vākšana par šī nodokļa atcelšanu arī Manabalss.lv.

Митинг Фронта народной власти у здания Министерства финансов за отмену налога на недвижимость на единственную собственность
© Sputnik / Sergey Melkonov
"Tautas varas frontes" mītiņš pie Finanšu ministrijas ēkas par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim

Savukārt pirms kāda laika jau citu parakstu vākšanu iniciēja "Tautas varas fronte", turklāt speciāli portālā latvija.lv, lai tā kļūtu par oficiālu iniciatīvu Vislatvijas referenduma rīkošanai. Taču process norit lēni, jo, ja agrāk referenduma veikšanai gada laikā bija jāsavāc 10 tūkstoši parakstu, tad tagad tie ir 150 tūkstoši parakstu. Tātad, ņemot vērā svētku dienas un brīvdienas, aktīvistiem dienā jāsavāc vidēji 700 paraksti dienā veselu gadu. Tas, maigi izsakoties, nav viegli. Jāsaka, politiķi prasmīgi apdrošināja sevi no visādu tur "nevajadzīgu referendumu" rīkošanas.

Par to pašu vakar runāja mītiņā tieši zem Finanšu ministrijas logiem. Turklāt darīja to maksimāli skaļi – ar jaudīgu skaļruņu palīdzību ar skaņas pastiprinātājiem – tā, ka Finanšu ministrijas logi trīcēja. Tiesa, Finanšu ministrijas darbinieki, kā arī pats Reirs, ne vien nenāca ārā parunāt ar mītiņa dalībniekiem, pat pie logiem centās nerādīties. Un ja kāds no Finanšu ministrijas durvīm izspruka ārā – tieši pie mītiņa dalībniekiem, tad centās, saspiežot lūpas un nolaižot acis, ātrāk aiziet kaut kur nomaļus.

Tiesiski noteikta iedzīvotāju žņaugšana

Valentīns Jeremejevs pastāstīja Sputnik korespondentiem, ka valsts kopā ar pašvaldībām, tostarp Rīgas domi, nebūt ne nejauši izveidoja sistēmu, kā atņemt dzīvokļus un mājas ar nodokļa palīdzību vienīgajam mājoklim. Piemēra, cilvēkam Rīgā, visparastākajam, nevis oligarham, mantojumā tika māja kaut kur nomalē. Un tas kļuva par viņa vienīgo nekustamo īpašumu, vienīgo mājokli. Bet cilvēks var būt vientuļš vai bez turīgiem radiem, pensionārs, īsāk sakot, ierobežots līdzekļos: knappi par komunālajiem pakalpojumiem norēķināties un kaut ko ēdienam atstāt. Protams, viņš nevar samaksāt nekustamā īpašuma nodokli, piemēram, par nelielu viena stāva māju Rīgas perifērijā – aptuveni trīs tūkstošus eiro gadā.

Митинг Фронта народной власти у здания Министерства финансов за отмену налога на недвижимость на единственную собственность
© Sputnik / Sergey Melkonov
"Tautas varas frontes" mītiņš pie Finanšu ministrijas ēkas par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim

Un tad šis cilvēks ir spiests pēc iespējas drīzāk atbrīvoties no īpašuma un pārcelties uz dzīvi, piemēram, vienistabas dzīvoklī, lai valsts viņam neatņem to māju. Un bieži vien atņem, ja cilvēks pietiekami ilgi nevar sakrāt nepieciešamo summu. Turklāt Rīga (un visa Latvija) zina daudz gadījumu, kad cilvēkam atņēma viņa vienīgo mājokli – visparastāko dzīvokli, jo viņš nebija spējīgs apmaksāt šo nodokli.

Mītiņā savus stāstus stāstīja cilvēki, kuriem atņēma dzīvokļus un pēc tam tos izlika izsolē tikai tāpēc, ka to īpašnieki nespēja samaksāt nekustamo īpašumu nodokli. Turklāt nekustamā īpašuma atsavināšanas process un tā nodošana izsolē Latvijā notiek nevis vienkārši ātri, bet gan strauji.

Лидер Фронта народной власти Валентин Еремеев
© Sputnik / Sergey Melkonov
"Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs

"Mēs pieprasām atcelt nodokli vienīgajam mājoklim. Latvija ļoti mīl seko citu valstu piemēram, nu, ja pati neprot rīkoties saprātīgi pa savam. Tad nu lūk, mums vistuvākās valsts piemērs – Igaunija, tur nodoklis vienīgajam mājoklim ir atcelts. Protams, valdība nevēlas atcelt nodokli – tie taču ir stabili naudas ienākumi no Latvijas galvenā resursa – tās iedzīvotājiem, no kuriem te izspiež pēdējo. Šobrīd es neredzu šajā parlamentā nevienu partiju, kura būtu gatava skaļi un vienbalsīgi uzstāties pret šo nodokli. Kaut arī pirms kārtējām vēlēšanām visas partijas uzstājas it kā par iedzīvotāju interesēm, par to, lai viņi kļūtu bagātāki un veselāki," pateica Sputnik Latvija Jeremejevs.

Pēc kustības "Tautas varas fronte" līdera sacītā, kurš atbalsta starptautisko "dzelteno vestu" protest, šādi mītiņi – tostarp par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim – tiks rīkoti nevis vienkārši regulāri, bet gan arvien biežāk un biežāk – līdz brīdim, kad valdība beidzot sadzirdēs cilvēkus.

263
Pēc temata
Nekustamā īpašuma nodoklis: īpašums ar konfiskāciju
Ministrs: NĪN vienīgajam īpašumam atcelt nedrīkst
Tieslietu ministrs Bordāns izteicis neuzticību ģenerālprokuroram
Tiesībsargs piedāvājis atcelt nodokli vienīgajam mājoklim
Brīvības piemineklis

Zatlera iecere savāca vairāk nekā 40 000 eiro: Rīga ieraudzīs jaunu Mildas izgaismojumu

2
(atjaunots 08:25 24.10.2020)
Jauno Mildas izgaismojumu Rīgā varēs ieraudzīt 11. novembrī, Lāčplēša dienā: Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds gaida Latvijas iedzīvotāju atsauksmes.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Brīvības pieminekļa Rīgā jaunā izgaismojuma izveidošanas ideja pieder bijušajam Latvijas prezidentam Valdim Zatleram. Viņš nolēma, ka valsts galvenais monuments pazūd tumsā, reklāmu un ielu lukturu fonā, un organizēja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu.

Tiesa, eksperti atzīmēja, ka Zatlera iecerētais projekts ar nosaukumu "Gaisma mūsu brīvībai" tehniski īstenot ir diezgan sarežģīti. Un tādēļ aptuvenā summa, kura būtu nepieciešama tā īstenošanai dzīvē, ir 500 tūkstoši eiro.

Pašlaik ir izdevies savākt vairāk nekā 41 tūkstoti eiro. Taču ieraudzīt pirmos rezultātus varēs jau 11. novembrī, Lāčplēša dienā, vēsta Rus.lsm.lv.

Arhitekts Austris Mailītis, kurš strādā pie projekta, pastāstīja, ka šobrīd tiek apzinātas detaļas, izstrādāta koncepcija un iesniegts tā saucamais minimālais projekts Būvvaldei.

Tas, ko cilvēki ieraudzīs 11. novembrī, nebūs beidzamais izgaismojuma variants. Būs iespēja atstāt fondam atsauksmes ar savu viedokli par projektu. Koncepciju grasās pilnveidot.

Atgādināsim, ka visu šo iecerējušais Zatlers atzīmēja, ka monuments, kurš Rīgas centrā atrodas jau vairāk nekā 80 gadus, nedrīkst naktīs kļūt neredzams, jo "naktī brīvība nepazūd".

2
Tagi:
Brīvības piemineklis
Pēc temata
KF vēstnieks Latvijā: oficiālā Rīga aizmirsa, kurš nosargāja Mildu
Latvijas eksprezidents vāc līdzekļus Brīvības piemineklim
Brīvība ar mirdzošām zvaigznēm Rīgā: startē Mildas izgaismošanas publiskā apspriešana
Daugavpils Reģionālā slimnīca, foto no arhīva

Situācija ir nomācoša: Latvijas ārstiem nemaksā par darbu ar Covid-19

2
(atjaunots 07:58 24.10.2020)
Nepietiekamā finansējuma dēļ Latvijas mediķiem nav pietiekamas motivācijas strādāt valsts slimnīcās.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Mediķu noslodze Covid-19 dēļ ir palielinājusies un ir acīmredzama, taču valsts neparūpējās par pienācīgu atalgojumu par papildu slodzi, paziņoja LTV raidījuma "Rīta Panorāma" intervijā Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Ceturtdien veselības ministre Ilze Viņķele pastāstīja, ka Latvijas slimnīcās atrodas lielākais Covid-19 pacientu skaits kopš pavasara. Taču ārstu ienākumos tas nekādā veidā nav atspoguļojies.

"Ja runājam par piemaksām pirmā Covid-19 viļņa periodā, tad, salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, mēs esam bēdīgā situācijā. Lietuvā bija un arī tagad ir gandrīz dubults atalgojums ārstiem, kuri nodarbojas ar Covid pacientu ārstēšanu. Igaunijā tās ir vienreizējas izmaksas 1500 eiro apmērā," sacīja Kalējs.

Kalējs atzīmēja, ka nepietiekamā finansējuma dēļ, mediķiem nepietiek motivācijas strādāt slimnīcās. Pie tam, no Eiropas valstīm – visbiežāk no Itālijas un Spānija – regulāri tiek saņemti pieprasījumi pēc medicīnas nozares darbiniekiem, un viņiem piedāvā atalgojumu krietni augstāku, nekā Latvijā.

Viņš norādīja, ka šobrīd slimnīcas izmanto pusi savas jaudas Covid-19 ārstēšanas jautājumos, taču, piemēram, Daugavpilī resurss ir praktiski izsmelts.

Komentējot Covid-19 testēšanas kārtības izmaiņas – kad prioritāti tiks atdota cilvēkiem ar ārsta nosūtījumu, Kalējs pateica, ka šīs pārmaiņas palielinās plūsmu pie speciālistiem, kas paaugstinās pašu ārstu inficēšanās risku.

2
Tagi:
ārsti, koronavīruss
Pēc temata
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Covid-19 pasliktinājis sirds slimnieku stāvokli Latvijā
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Latvijas iedzīvotāji baidās iet pie ģimenes ārstiem Covid-19 uzliesmojuma dēļ