Latvijas iedzīvotāji pieprasa atcelt NĪN vienīgajam mājoklim

Rokas nost no manām mājām! Latvijas iedzīvotāji pieprasa atcelt NĪN vienīgajam mājoklim

256
(atjaunots 07:33 12.09.2019)
Vakar pie Finanšu ministrijas ēkas sapulcējās cilvēki, kuri pieprasīja atbrīvot Latvijas iedzīvotājus no nodokļa vienīgajam nekustamajam īpašumam.

RĪGA, 12. septembris – Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Pie Finanšu ministrijas ēkas pašā Vecrīgas sirdī notika kustības "Tautas varas fronte" mītiņš, kur viens no līderiem – Valentīns Jeremejevs – sen uzstājas par esošās iedzīvotāju nodokļu sistēmas atcelšanu, kuri jāmaksā visdažādākajam valsts struktūrām.

Par iemeslu jaunam mītiņam kļuva nesenie finanšu ministra Jāņa Reira vārdi, ka viņa iestāde it kā neiebilst pret nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim, taču ir svarīgi šo jautājumu saskaņot arī ar pašvaldībām, un vispār it kā pastāv četri veidi kā reformēt sistēmu. Plašāk par tiem pašiem veidiem Reirs nevienam nestāstīja, kas, loģiski, deva pamatu daudziem izsecināt: tie bija tikai un vienīgi tukši paziņojumi, jo tikpat labi ministrs varēja nosaukt skaitļus 2, 6 vai 10.

Un "Tautas varas fronte" nolēma ar savu mītiņu mudināt Finanšu ministriju rīkoties.

Laiks izsludināt jaunu referendumu

Iepriekš gan valdība, gan parlaments, kur ne reizi vien jau ir izvirzīts apspriešanai un pat balsojumam jautājums par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim, vienmēr uzstājās pret. Turklāt Saeimā pret uzstājās pat tās partijas, kuras pozicionē savu kursu kā sociālu, kā, piemēram, "Saskaņa". Tāpat izgāšanos piedzīvoja parakstu vākšana par šī nodokļa atcelšanu arī Manabalss.lv.

Митинг Фронта народной власти у здания Министерства финансов за отмену налога на недвижимость на единственную собственность
© Sputnik / Sergey Melkonov
"Tautas varas frontes" mītiņš pie Finanšu ministrijas ēkas par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim

Savukārt pirms kāda laika jau citu parakstu vākšanu iniciēja "Tautas varas fronte", turklāt speciāli portālā latvija.lv, lai tā kļūtu par oficiālu iniciatīvu Vislatvijas referenduma rīkošanai. Taču process norit lēni, jo, ja agrāk referenduma veikšanai gada laikā bija jāsavāc 10 tūkstoši parakstu, tad tagad tie ir 150 tūkstoši parakstu. Tātad, ņemot vērā svētku dienas un brīvdienas, aktīvistiem dienā jāsavāc vidēji 700 paraksti dienā veselu gadu. Tas, maigi izsakoties, nav viegli. Jāsaka, politiķi prasmīgi apdrošināja sevi no visādu tur "nevajadzīgu referendumu" rīkošanas.

Par to pašu vakar runāja mītiņā tieši zem Finanšu ministrijas logiem. Turklāt darīja to maksimāli skaļi – ar jaudīgu skaļruņu palīdzību ar skaņas pastiprinātājiem – tā, ka Finanšu ministrijas logi trīcēja. Tiesa, Finanšu ministrijas darbinieki, kā arī pats Reirs, ne vien nenāca ārā parunāt ar mītiņa dalībniekiem, pat pie logiem centās nerādīties. Un ja kāds no Finanšu ministrijas durvīm izspruka ārā – tieši pie mītiņa dalībniekiem, tad centās, saspiežot lūpas un nolaižot acis, ātrāk aiziet kaut kur nomaļus.

Tiesiski noteikta iedzīvotāju žņaugšana

Valentīns Jeremejevs pastāstīja Sputnik korespondentiem, ka valsts kopā ar pašvaldībām, tostarp Rīgas domi, nebūt ne nejauši izveidoja sistēmu, kā atņemt dzīvokļus un mājas ar nodokļa palīdzību vienīgajam mājoklim. Piemēra, cilvēkam Rīgā, visparastākajam, nevis oligarham, mantojumā tika māja kaut kur nomalē. Un tas kļuva par viņa vienīgo nekustamo īpašumu, vienīgo mājokli. Bet cilvēks var būt vientuļš vai bez turīgiem radiem, pensionārs, īsāk sakot, ierobežots līdzekļos: knappi par komunālajiem pakalpojumiem norēķināties un kaut ko ēdienam atstāt. Protams, viņš nevar samaksāt nekustamā īpašuma nodokli, piemēram, par nelielu viena stāva māju Rīgas perifērijā – aptuveni trīs tūkstošus eiro gadā.

Митинг Фронта народной власти у здания Министерства финансов за отмену налога на недвижимость на единственную собственность
© Sputnik / Sergey Melkonov
"Tautas varas frontes" mītiņš pie Finanšu ministrijas ēkas par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim

Un tad šis cilvēks ir spiests pēc iespējas drīzāk atbrīvoties no īpašuma un pārcelties uz dzīvi, piemēram, vienistabas dzīvoklī, lai valsts viņam neatņem to māju. Un bieži vien atņem, ja cilvēks pietiekami ilgi nevar sakrāt nepieciešamo summu. Turklāt Rīga (un visa Latvija) zina daudz gadījumu, kad cilvēkam atņēma viņa vienīgo mājokli – visparastāko dzīvokli, jo viņš nebija spējīgs apmaksāt šo nodokli.

Mītiņā savus stāstus stāstīja cilvēki, kuriem atņēma dzīvokļus un pēc tam tos izlika izsolē tikai tāpēc, ka to īpašnieki nespēja samaksāt nekustamo īpašumu nodokli. Turklāt nekustamā īpašuma atsavināšanas process un tā nodošana izsolē Latvijā notiek nevis vienkārši ātri, bet gan strauji.

Лидер Фронта народной власти Валентин Еремеев
© Sputnik / Sergey Melkonov
"Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs

"Mēs pieprasām atcelt nodokli vienīgajam mājoklim. Latvija ļoti mīl seko citu valstu piemēram, nu, ja pati neprot rīkoties saprātīgi pa savam. Tad nu lūk, mums vistuvākās valsts piemērs – Igaunija, tur nodoklis vienīgajam mājoklim ir atcelts. Protams, valdība nevēlas atcelt nodokli – tie taču ir stabili naudas ienākumi no Latvijas galvenā resursa – tās iedzīvotājiem, no kuriem te izspiež pēdējo. Šobrīd es neredzu šajā parlamentā nevienu partiju, kura būtu gatava skaļi un vienbalsīgi uzstāties pret šo nodokli. Kaut arī pirms kārtējām vēlēšanām visas partijas uzstājas it kā par iedzīvotāju interesēm, par to, lai viņi kļūtu bagātāki un veselāki," pateica Sputnik Latvija Jeremejevs.

Pēc kustības "Tautas varas fronte" līdera sacītā, kurš atbalsta starptautisko "dzelteno vestu" protest, šādi mītiņi – tostarp par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim – tiks rīkoti nevis vienkārši regulāri, bet gan arvien biežāk un biežāk – līdz brīdim, kad valdība beidzot sadzirdēs cilvēkus.

256
Pēc temata
Nekustamā īpašuma nodoklis: īpašums ar konfiskāciju
Ministrs: NĪN vienīgajam īpašumam atcelt nedrīkst
Tieslietu ministrs Bordāns izteicis neuzticību ģenerālprokuroram
Tiesībsargs piedāvājis atcelt nodokli vienīgajam mājoklim
COVID-19

Latvijas valsts iestādes saņemt Jēkabpilī šūtus respiratorus

3
(atjaunots 12:10 25.05.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijā paziņoja par līguma noslēgšanu par respiratoru ražošanu aptuveni 70 tūkstošu eiro vērtībā.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Līgumu par respiratoru uzšūšanu Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs noslēdzis ar uzņēmumu "Tavol", vēsta Bb.lv.

Šūšanas uzņēmumam "Tavol" ir jāuzšuj respiratori ar FFP2 aizsardzības līmeni un ar vārstu 69 665 eiro vērtībā, paziņoja Latvijas Aizsardzības ministrijā. Aizsarglīdzekļi tik nosūtīti valsts iestādēm.

Saskaņā ar "Firmas.lv" datiem, uzņēmums "Tavol" pieder kādai Tatjanai Afanasjevai. 2018. gadā kompānijas apgrozījums sastādīja 435 796 eiro, savukārt peļņa – 24 375 eiro.

Atgādināsim, ka Latvijas Ekonomikas ministrijā jau aprīļa sākumā bija nolemts piešķirta Latvijas uzņēmumiem 200 tūkstošus eiro sejas masku un citu aizsarglīdzekļu ražošanas vienkāršošanai.

Tika ziņots, ka Latvija sagaida vietējā ražojuma sejas masku ienākšanu tirgū maija beigās. Problēmas bija tika ar preču sertifikāciju.

Pieci-seši Latvijas uzņēmumi gaidīja sertifikāciju no ārzemju laboratorijām, kuras bija pārāk noslogotas un nevarēja sniegt šo pakalpojumu.

Atgādināsim, ka no 12. maija Latvijā ir ieviests obligāts sejas masku režīms sabiedriskā transporta pasažieriem.

Ārkārtējās situācijas režīms, kurš tika ieviests ar mērķi novērst koronavīrusa izplatību, tika pagarināts līdz 9. jūnijam.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk
Lietuvas medicīnas zinātņu doktors: vakcīna pret masalām var palīdzēt pret Covid-19
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Latvijas karogs

Bija problēmas ar vīzām: kikbokseris no Latvijas pastāstīja, kādēļ gribēja iegūt pilsonību

5
(atjaunots 12:05 25.05.2020)
Bez Latvijas pilsonības kikbokserim Zauram Džavadovam bijušas problēmas ar vīzām un viņš jutās Latvijā kā viesis, lai gan dzīvo Latvijā visu mūžu.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Zaurs Džavadovs ir azerbaidžāņu izcelsmes Latvijas kikbokseris. Viņš ir izcīnījis Latvijas, Baltijas, Eiropas čempiona titulu, savukārt 2017. gadā kļuva par pasaules čempionu svara kategorijā līdz 77 kilogramiem. Viņam pietrūka tikai viena lieta – Latvijas pilsoņa pase.

Radio Baltkom intervijā Džavadovs pastāstīja par to, kādēļ vēlējās iegūt pilsonību, un kādas privilēģijas viņam ir šobrīd, esot jau pilsonim.

Pēc sportista sacītā, pirms viņš saņēma kāroto pasi, pēc katras cīņas viņš pacēla virs galvas Latvijas karogu, taču nejutās kā Latvijas valstspiederīgais. Džavadovs atzīmē, ka bija viesis Latvijā, lai gan visu dzīvi dzīvo šajā valstī un ļoti mīl to.

Turklāt pilsonības trūkums izraisīja virkni problēmu ar vīzām treniņu un sacensību laikā. Ar Latvijas pilsoņa pasi ar to visu kļuva daudz vieglāk – parādījās iespēja nokļūt daudzās valstīs bez vīzas noformēšanas.

Kikbokseris uzsvēra, ka ļoti mīl Latviju. viņš atzīmēja valsts unikālo dabu, brīnišķīgo jūru, pateica, ka Latvijā ir visskaistākie cilvēki.

Taču pats galvenais – sportists padalījās, ka viņam esot labi dzīvot Latvijā, lai gan problēmas valstī neapšaubāmi pastāv. Taču, pēc Džavadova domām, šīs problēmas nav lielas, kā jau pati Latvija.

Turklāt kikbokseris pievērsa uzmanību tam, ka valsts – tā ir viena lieta, savukārt valsts aparāts – pavisam cita.

Dokumenta spēks

Atgādināsim, ka 2019. gadā Latvijas pase tika iekļauta desmit ietekmīgāko pasaules pasu sarakstā pēc Šveices konsultāciju kompānijas Henley & Partners Pasaules pasu reitinga versijas.

Latvijas pilsoņa pase, kura sniedz iespēju ieceļot bez vīzas 180 valstīs, šajā indeksā ierindojās 9. vietā kopā ar Lietuvu. Igaunija atpalika par vienu valsti no saviem kaimiņiem un ieņēma 11. vietu ar iespēju apmeklēt bez vīzas 179 valstis.

Pirmo vietu savā starpā dala trīs valstis – Japāna, Dienvidkoreja un Singapūra. Šo pasu turētāji bez vīzas (vai ar tās noformēšanu ierašanās brīdī) var apmeklēt 189 pasaules valstis.

Otrajā vietā ar 188 valstīm izrādījās Vācija (tās pilsoņi zaudējuši tiesības ieceļot bez vīzas Uzbekistānā), līderu trijnieku noslēdz Dānija, Itālija, Somija, Francija un Zviedrija (187 valstis).

5
Tagi:
pilsonība, Latvija
Pēc temata
Latvijas labākais futbolists nolēmis pieņemt Polijas pilsonību
Eurostat: kam vajadzīga Latvijas pilsonība
Citas valsts pasi var saglabāt: Putins parakstījis likumu par KF pilsonības saņemšanu
"Kurus vēl neielaidīs?": latviešu reklāmas speciālists nosodīja antikrievisko kafejnīcu