Tirdzniecības centra Alfa jaunā korpusa atklāšana

Kāpēc "Alfai" vajadzīgs jauns korpuss Rīga kļūst aizvien tukšāka

230
(atjaunots 14:38 07.09.2019)
Tagad "Alfa" ir lielākais tirdzniecības centrs visā Latvijā, taču gribētos zināt, vai tas nestāvēs pustukšs interneta veikalu un masveida emigrācijas laikmetā.

RĪGA, 7. septembris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Rīgā darbu sācis "Alfa" jaunais korpuss. Tagad "Alfa" ir lielākais tirdzniecības centrs Latvijā – veikaliem paredzētās nomas platības trijos stāvos pieaugušas līdz 71 tūkstotim kvadrātmetru, restorānu laukums paplašinājies līdz 6500 kvadrātmetru, autostāvvieta paredzēta 1750 automašīnām.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Bet kāpēc tas viss vajadzīgs Rīgā, kur sarūk iedzīvotāju skaits un krītas vispārējā pirktspēja?

Aptuveni pirms diviem gadiem starptautiskā kompānija Linstow, kam pieder "Alfa" (tāpat kā Mols, ORIGO un citi – lielākie un vislabāk pazīstamie) paziņoja, ka plāno paplašināt tirdzniecības centra teritoriju.

2017.gadā sākās darbs, kas beidzies pavisam nesen (tas izmaksāja 55 miljonus eiro), un tūlīt notika milzīgā tirdzniecības centra atklāšana – to tagad apskauž pat lietuviešu centrs "Akropole".

Milzis izspiež vājākos

Atjaunotā tirdzniecības centra "Alfa" atklāšanā pulcējās visai liels apmeklētāju skaits, kam veikali piedāvāja īpašas atlaides un, protams, cienastus. Ne visai bagātus, tomēr cienastus.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Daudziem radās jautājums: kāpēc "Alfas" teritorija tā paplašināta, vai patiešām Rīgā trūkst tirdzniecības kompleksu? Piemēram, kad durvis vēra jau minētais centrs "Akropole", Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusevičs teica Sputnik korespondentam:

"To, kāpēc salīdzinoši nelielajā Rīgā atveras tik lieli tirdzniecības centri, var saprast tikai no ārvalstu investīciju ieguldīšanas viedokļa dažādos projektos. Acīmredzot, tiek piešķirtas ļoti lielas ES subsīdijas starptautisko kompāniju solīdam darbam Baltijas tirgū.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Vienlaikus, runājot par nelielajiem veikaliem un Latvijas uzņēmumiem, protams, katrs jaunais lielais centrs – kaut "Akropole", kaut "Alfa" – tiem ir liels trieciens. Viņu situācija ir neapskaužama, ja viņi nespēj iznomāt vietu tirdzniecības centrā. Piemēram, līdzās tādam centram nespēs izdzīvot neviens mazais veikals – tas slēgs durvis, jo konkurence šajā gadījumā ir vienkārši bezjēdzīga. Latvijas uzņēmējiem piederošajiem nelielajiem veikaliem atliek tikai iztikt ar darbu klusos guļamrajonos, vai ir jāiet tālu prom uz provinci."

Dīvaina ideja – strādāt ne peļņas labā

Taču iepriekš Danuseviča teiktais ir tikai viena problēma. Pastāv arī citas. Protams, kādam jau ir prieks par jauno centru "Alfa", kurš, pēc pirmo apmeklētāju domām, ir omulīgāks un komfortablāks nekā "Akropole", taču nomnieki, pat ārvalstu uzņēmumu pārstāvji, šaubās, vai darbs nesīs lielu peļņu.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Piemēram, ja parēķināsim, ka visai pieticīgu telpu noma gan "Alfā", gan "Akropolē" maksā aptuveni 2000 eiro mēnesī, pie tam vēl ir arī algas darbiniekiem (parasti – 500 eiro bruto un procents no pārdotā) un citi papildu izdevumi, atliek tikai minēt, cik sekmīgam jābūt veikalam, lai uzņēmumam parādītos peļņa.

Jāparēķina arī, kāda būs peļņa parastā tirdzniecības vietā (protams, ne Rimi vai Lido) "Alfā", jo, spriežot pēc dažādām aptaujām, Rīgas iedzīvotāju pirktspēja pastāvīgi krītas. Samazinās arī iedzīvotāju skaits, un palikušie lielos tirdzniecības centus apmeklē ar mērķi pasēdēt kafejnīcā vai aiziet uz kino, bet pirkumus (no apģērbiem līdz vissarežģītākajai elektronikai) labprātāk veic internetā, pie tam ne Latvijā, bet gan spēcīgos ārvalstu, piemēram, Ķīnas tirdzniecības vietās.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Tātad reālais tirdzniecības centrs "Alfa" šajā ziņā noteikti nespēj konkurēt ar Āzijas virtuālajiem gigantiem – pat starp rīdziniekiem, kuri pārliecināti iepazīst pasauli viņpus datora monitoram. Nekāds brīnums – tā pati "Akropole" dažus mēnešus pēc atklāšanas stāv pustukša. Atliek tikai retorisks jautājums – cik ilgi tādos apstākļos izvilks "Alfa".

230
Pēc temata
Iepirkšanās ar gaumi: Ķengaragā atvērts tirdzniecības un izklaides centrs "Akropole"
Rimi Latvia vadītājs uzskata, ka Latvijas iedzīvotāji veidos rindas Lidl veikalos
Lidl sola lielas algas
Tiks slēgti veikali Prisma Latvijā un Lietuvā

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

5
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

5
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

13
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

13
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus