Tirdzniecības centra Alfa jaunā korpusa atklāšana

Kāpēc "Alfai" vajadzīgs jauns korpuss Rīga kļūst aizvien tukšāka

234
(atjaunots 14:38 07.09.2019)
Tagad "Alfa" ir lielākais tirdzniecības centrs visā Latvijā, taču gribētos zināt, vai tas nestāvēs pustukšs interneta veikalu un masveida emigrācijas laikmetā.

RĪGA, 7. septembris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Rīgā darbu sācis "Alfa" jaunais korpuss. Tagad "Alfa" ir lielākais tirdzniecības centrs Latvijā – veikaliem paredzētās nomas platības trijos stāvos pieaugušas līdz 71 tūkstotim kvadrātmetru, restorānu laukums paplašinājies līdz 6500 kvadrātmetru, autostāvvieta paredzēta 1750 automašīnām.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Bet kāpēc tas viss vajadzīgs Rīgā, kur sarūk iedzīvotāju skaits un krītas vispārējā pirktspēja?

Aptuveni pirms diviem gadiem starptautiskā kompānija Linstow, kam pieder "Alfa" (tāpat kā Mols, ORIGO un citi – lielākie un vislabāk pazīstamie) paziņoja, ka plāno paplašināt tirdzniecības centra teritoriju.

2017.gadā sākās darbs, kas beidzies pavisam nesen (tas izmaksāja 55 miljonus eiro), un tūlīt notika milzīgā tirdzniecības centra atklāšana – to tagad apskauž pat lietuviešu centrs "Akropole".

Milzis izspiež vājākos

Atjaunotā tirdzniecības centra "Alfa" atklāšanā pulcējās visai liels apmeklētāju skaits, kam veikali piedāvāja īpašas atlaides un, protams, cienastus. Ne visai bagātus, tomēr cienastus.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Daudziem radās jautājums: kāpēc "Alfas" teritorija tā paplašināta, vai patiešām Rīgā trūkst tirdzniecības kompleksu? Piemēram, kad durvis vēra jau minētais centrs "Akropole", Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusevičs teica Sputnik korespondentam:

"To, kāpēc salīdzinoši nelielajā Rīgā atveras tik lieli tirdzniecības centri, var saprast tikai no ārvalstu investīciju ieguldīšanas viedokļa dažādos projektos. Acīmredzot, tiek piešķirtas ļoti lielas ES subsīdijas starptautisko kompāniju solīdam darbam Baltijas tirgū.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Vienlaikus, runājot par nelielajiem veikaliem un Latvijas uzņēmumiem, protams, katrs jaunais lielais centrs – kaut "Akropole", kaut "Alfa" – tiem ir liels trieciens. Viņu situācija ir neapskaužama, ja viņi nespēj iznomāt vietu tirdzniecības centrā. Piemēram, līdzās tādam centram nespēs izdzīvot neviens mazais veikals – tas slēgs durvis, jo konkurence šajā gadījumā ir vienkārši bezjēdzīga. Latvijas uzņēmējiem piederošajiem nelielajiem veikaliem atliek tikai iztikt ar darbu klusos guļamrajonos, vai ir jāiet tālu prom uz provinci."

Dīvaina ideja – strādāt ne peļņas labā

Taču iepriekš Danuseviča teiktais ir tikai viena problēma. Pastāv arī citas. Protams, kādam jau ir prieks par jauno centru "Alfa", kurš, pēc pirmo apmeklētāju domām, ir omulīgāks un komfortablāks nekā "Akropole", taču nomnieki, pat ārvalstu uzņēmumu pārstāvji, šaubās, vai darbs nesīs lielu peļņu.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Piemēram, ja parēķināsim, ka visai pieticīgu telpu noma gan "Alfā", gan "Akropolē" maksā aptuveni 2000 eiro mēnesī, pie tam vēl ir arī algas darbiniekiem (parasti – 500 eiro bruto un procents no pārdotā) un citi papildu izdevumi, atliek tikai minēt, cik sekmīgam jābūt veikalam, lai uzņēmumam parādītos peļņa.

Jāparēķina arī, kāda būs peļņa parastā tirdzniecības vietā (protams, ne Rimi vai Lido) "Alfā", jo, spriežot pēc dažādām aptaujām, Rīgas iedzīvotāju pirktspēja pastāvīgi krītas. Samazinās arī iedzīvotāju skaits, un palikušie lielos tirdzniecības centus apmeklē ar mērķi pasēdēt kafejnīcā vai aiziet uz kino, bet pirkumus (no apģērbiem līdz vissarežģītākajai elektronikai) labprātāk veic internetā, pie tam ne Latvijā, bet gan spēcīgos ārvalstu, piemēram, Ķīnas tirdzniecības vietās.

Открытие нового корпуса торгового центра Alfa
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tirdzniecības centra "Alfa" jaunā korpusa atklāšana

Tātad reālais tirdzniecības centrs "Alfa" šajā ziņā noteikti nespēj konkurēt ar Āzijas virtuālajiem gigantiem – pat starp rīdziniekiem, kuri pārliecināti iepazīst pasauli viņpus datora monitoram. Nekāds brīnums – tā pati "Akropole" dažus mēnešus pēc atklāšanas stāv pustukša. Atliek tikai retorisks jautājums – cik ilgi tādos apstākļos izvilks "Alfa".

234
Pēc temata
Iepirkšanās ar gaumi: Ķengaragā atvērts tirdzniecības un izklaides centrs "Akropole"
Rimi Latvia vadītājs uzskata, ka Latvijas iedzīvotāji veidos rindas Lidl veikalos
Lidl sola lielas algas
Tiks slēgti veikali Prisma Latvijā un Lietuvā
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

7
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

7
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Stryker

Trokšņa granātas un militārās tehnikas kolonnas: Rīga pārtop mācību poligonā

15
(atjaunots 18:24 22.09.2020)
Latvijas galvaspilsētā šonedēļ notiks vērienīgas militārās policijas mācības, iedzīvotājus aicina neuztraukties.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Līdz 27. septembrim Rīgā norisināsies manevri mācību "Namejs 2020" ietvaros, kuru laikā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kareivji apgūs objektu apsargāšanas tehniku, kā arī darbu ar aizturētajiem, raksta ВВ.lv.

Tiek ziņots, ka mācības notiks Šķirotavā, Krustpils un Asotes ielu apkaimē, kā arī Mežaparkā, Ķīšezera un Ezermalas ielas apkaimē.

Latvijas Aizsardzības ministrijā brīdina, ka mācības notiks dienas un nakts stundās, uzdevumu apgūšanas laikā tiks izmantota mācību munīcija un kaujas simulatori, kuri nerada draudus, taču var radīt daudz trokšņu. Mācību rīkotāji iepriekš atvainojas tuvējo māju iedzīvotājiem par iespējamajām neērtībām un palūdza neuztraukties, mācības ir rūpīgi izplānotas.

Tāpat militārās tehnikas virzības uz mācību norises vietu dēļ dažviet var tikt ierobežota civilā autotransporta kustība. NBS lūdz autovadītājus neradīt šķēršļus kolonnu virzībai.

Atgādināsim, ka mācības "Namejs 2020" norisinās visā Latvijā kopš 15. augusta līdz 4. oktobrim. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš nosauca šīs mācības par vēl nebijušām. Pēc NBS komandiera sacītā, tā būs "ļoti liela aktivitāte".

Attiecībā uz NATO kareivju dalību gaidāmajās mācībās, Kalniņš skaidroja, ka militārie manevri Latvijā neiztiek bez ārzemju partneriem, taču vairums karavīru, kuri piedalīsies galvaspilsētas mācībās, tomēr būs no Zemessardzes.

15
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki
Pēc temata
Karavīri lūdz iedzīvotājus neaiztikt nepazīstamus priekšmetus: Latgalē sākušās mācības
Igaunija plāno iegādāties militārās iekārtas un mīnas "Krievijas savaldīšanai"
Pārvietoti "Abrams": ko amerikāņi sadomājuši pie Baltkrievijas robežām
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju