Zēns. Foto no arhīva

Pie ārstiem aizvien biežāk vēršas skolēni ar sūdzībām par galvassāpēm

50
(atjaunots 12:58 05.09.2019)
Spēcīgas galvassāpes, acs raustīšanās un regulāra medikamentu lietošana – tāds komplekts kļūst par ikdienu aizvien lielākam skaitam bērnu Latvijā.

RĪGA, 5. septembris — Sputnik. Pārlieku bieža mobilo iekārtu lietošana nopietni kaitē skolēnu veselībai, uzsver ārsti. Informāciju par to sniedza LNT.

Kad fizioterapeite Madara Rupaine apskata bērna muguru, ļoti saspringta plecu daļa liecina, ka pacients ilgu laiku pavada viedtālrunī.

Pacients Artūrs ir 11 gadus vecs. Pirms gada vecāki viņam nopirka pirmo viedtālruni, bet aptuveni pirms mēneša zēns sāka sūdzēties par galvassāpēm. Telefonu viņš lieto vidēji divas stundas dienā.

Artūrs nav vienīgais pacients, kam viedtālruņa lietošanas dēļ parādās galvassāpes, un vecāki spiesti dot pret tām zāles.

"Tas jau nav normāli, ka bērns vecumā no 8 līdz 13 gadiem, kas man vasarā nāca, lieto regulāri pretsāpju medikamentus. Manuprāt, tas ir absurds! Ar ko tas var draudēt? Tas var draudēt ar tālāku asimetriju, muskuļu vājumu," saka Rupaine.

Turklāt pārsteidz arī fakts, ka šīs visas problēmas bērniem parādās pēc vasaras brīvlaika – tātad viņi pārāk maz aktīvi kustās, kaut gan mācīties trīs mēnešus nevajadzēja.

Rīgas Klasiskās ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Andra Hmeļņicka vairākas reizes stundas laikā, it īpaši pēc brīvdienām, atgādina saviem audzēkņiem – jāsēž taisni. Diemžēl tas līdz pavisam neilgi – pēc maza brīža daļa bērnu atkal sēž nepareizi.

"Reti kurš bērns šobrīd sēž taisnu muguru. Parasti visi ir pieraduši, kad spēlē telefonus, viņi ir saliekušies, citi sēž uz kājas, nevis tās uz zemes turot. Ir redzams, ka bērni nepiedomā pie stājas. Diezgan vāji korsešu muskuļi. Skola viena pati nevar tikt galā ar šo stājas problēmu," saka Hmeļņicka.

Fizioterapeiti iesaka vecākiem neļaut bērniem sēdēt viedierīcēs vairāk par vienu stundu dienā, turklāt ik pēc 10-15 minūtēm jātaisa pauze un aktīvi jākustas. Protams, jāsāk ar sevi – nevajag brīvo laiku pavadīt viedtālrunī bērnu acu priekšā.

50
Pēc temata
Galvenais stomatologs: Latvijas iedzīvotājiem nevar būt sniegbalts smaids
Zinātnieki nosaukuši efektīvākos treniņus liekā svara zaudēšanai
Nelaidiet bērnus internetā: no maija sociālie tīkli – tikai ar vecāku atļauju
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

8
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

8
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

36
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

36
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?