Krievijas karoga krāsās izkrāsojušies jaunieši

Riebīgā asimilācija, ļaunais Ušakovs, soda vienības: Lindermans par krievu stāvokli Latvijā

74
(atjaunots 21:03 06.09.2019)
Kā apturēt krievu vardarbīgo asimlāciju Latvijā? Vai krievu dumpis ir iespējams? Kāpēc Ušakova loma krievvalodīgo liktenī ir "baiga"? Nacistiskie bendes no Latvijas – Krievijai jādod pretspars. Kāda iemesla dēļ Krievijas Izmeklēšanas komiteja varētu nopratināt Levitu?

RĪGA, 5. septembris — Sputnik. Publicists un sabiedriskais darbinieks Vladimirs Lindermans savā iknedēļas politisko notikumu apskatā apspriež aktuālākās tēmas.

Nacionālās apvienības apņemšanās piespiest pie sienas krievvalodīgos ir novedusi pie apvienības paziņojuma: bērnudārzi tiekot pārvesti pie nodarbībām latviešu valodā. Nacionālais bloks savā lapā Facebook laimīgi ziņoja, ka lēmums par to pieņemts Rīgas domē un krievu bērnu latviskošana noritēšot "pēc plāna".

Tiesa, nacionālisti mazliet mānījās un triumfēja priekšlaikus. Pēc būtības ziņa bja nepatiesa, taču pie tam Nacionālais bloks necik daudz no patiesības neatkāpās. Rīgas dome nav pieņēmusi nekādu lēmumu par latviešu valodu bērnudārzos – to Sputnik Latvija apstiprināja gan Rīgas domes Izglītības komitejas priekšsēdētājs Jefimijs Kļementjevs, gan bijušais Rīgas mērs, Izglītības komitejas loceklis Dainis Turlais, gan arī aktīvists un sabiedriskais darbinieks Konstantins Čekušins.

Tomēr zināms, ka Rīgas dome aktuālo jautājumu tomēr izskatīs, un labi zināms, ar ko tas parasti beidzas.

"Nacionālās apvienības un Rīgas varasvīru polemika izskatās traģikomiski. Nacionālā apvienība saka, ka vajagot visos bērnudārzos ieviest latviešu valodu, tie, kas vada mēriju, apliecina, ka tas ir neiespējami. Man tas atgādina, kā viena puse saka, ka tos cilvēkus jānošauj, otra – ka patronas nav atvestas, šāvēji ir atvaļinājumā, ieroči nav iztīrīti... Lieta tāda, ka Rīgas domē pie varas esošās partijas nesaka, ka tas ir atbaidoši, ka tā ir asimilācija, visīstākais krievu bērnu asimilācijas mēģinājums," situāciju komentēja Lindermans.

Publicists pievērsa uzmanību tam, ka ir Ministru kabineta lēmumi, kas nosaka: visos bērnudārzos audzēkņiem vecumā no pieciem gadiem audzināšanai ar rotaļām jānotiek latviešu valodā. Jau tāpēc vien strīds Rīgas domē atgādina farsu. Tas izskatās, it kā latviešu valodai būtu dotas garantijas, taču nav  noteikts, vai audzinātājam būtu jāatbild krieviski, ja bērni uzdod jautājumu. Tātad latviešu valodas elements audzināšanā ir obligāts, bet dzimtās valodas elements – kā nu pagadīsies. Pie tam šos noteikumus MK pieņēma pērnruden.

Tāpat Lindermans pastāstīja, ka netālu no viņa mājām Imantā bija bērnudārzs. Un caurām dienām viņš dzirdējis, kā audzinātāji tur runā ar bērniem latviešu valodā. Sākumā viņam šķita, ka tas ir latviešu dārziņš, taču noskaidrojies, ka to apmeklē krievu bērni – vecāki ar bērniem runāja krieviski.

"Tātad latviešu valoda bērnudārzos jau tiek ieviesta. Un šo procesu neizdosies apturēt citādi, kā vien ar krasām darbībām, krievu protestiem," uzsvēra Lindermans.

Viņš atgādināja, ka tiesībsargs Vladimirs Buzajevs cenšas apstrīdēt šos noteikumus, taču pagaidām pārsvars nav krievu pusē.

Ko tad īsti dara Rīgas dome, ko vada partijas "Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai"? Pēc publicista domām, šīs partijas vienkārši kalpo tam, lai krieviem nebojātos noskaņojums. Tas ir buferis, kas steidz apliecināt: nekas slikts nenotiks. Taču tas ir viltus, jo sliktais jau ir noticis, notiek un notiks, it īpaši – ja nebūs nekādas pretestības.

Korumpētais dēmons

Situācija vēl pasliktināsies, kad "Saskaņa" nomainīs līderi. Publiskota informācija, ka partijas prieksšēdētāju plānots pārvēlēt kongresā 26.oktobrī. Domājams, eiroparlamentārieša Nila Ušakova vietu ieņems deputāts Jānis Urbanovičs vai Vjačeslavs Dombrovskis.

Lindermans izteica pieņēmumu, ka tas saistīts nevis ar Ušakova "godpilno trimdu" Briselē, bet gan ar viņa iespējamo saikni ar korupcijas skandāliem. Acīmredzot, tie, kas vada "Saskaņu", ir nolēmuši, ka Ušakovs ir kā partijas zīmogs un pienācis laiks kaut ko mainīt.

"Ušakova personību uzpūtušas abas konfrontācijā iesaistītās puses: no vienas puses viņš pataisīts par ģeniālu saimnieku, no otras – par korumpētu dēmonu. Taču ne viens, ne otrs nav taisnība. Tiesa, pēc manām domām, viņa loma "Saskaņas" līdera vietā ir baismīga, jo faktiski viņš kļuva par amortizatiru un palīdzēja latviešu partijām izvairīties no krievu protestiem," paskaidroja Lindermans.

Pie tam publicists nenoliedz, ka Ušakova popularitāte un harizma ir neapstrīdami. Dombrovskim nepiemīt pat ne daļa Ušakova talantu šajā jomā, uzskata Lidermans. Ar Ušakovu partija gūst daudz vairāk – to apliecina aptaujas. Dombrovskis ir citāds, viņš ir cita tipa personība, turklāt nācis no latviešu aprindām. Viņš nebūs tik populārs kā Ušakovs.

Savukārt Urbanovičs, pēc Lindermana domām, ir gudrs, viltīgs, cinisks politiķis. Tāds, kam jābūt tāda ranga politiķim. Taču viņš nevar palepoties ar tādu popularitāti, kādu ieguvis bijušais Rīgas mērs. Iznāk tā, ka viens nozags miljonu un viņam piedos, bet otrs aiznesīs kapeiku, un tas beigsies ar katastrofu. Tāpēc "Saskaņai" gaidāmi grūti laiki, uzskata publicists.

Tomēr neatkarīgi no līderu maiņas partijas stratēģija saglabāsies, uzskata Lindermans: paflirtēt ar vienu vai divām latviešu partijām uz kaut kādu kopēju motīvu pamata un mēģināt iepeldēt valdībā. Līdz šim gan tā panākumus nenesa un nenesīs arī turpmāk.

Krievijai jādod pretspars

Lindermans un Gubins līdztekus sarunai par Latvijas politikā jau ierastajiem kašķiem Rīgas domē, apsprieda arī akūtu starptautisko jautājumu.

Noskaidrojies, ka Krievijas Federālā drošības dienesta Novgorodas apgabala pārvaldes rīcībā ir soda vienības locekļu saraksts, kas Lielā Tēvijas kara gados slepkavoja civiliedzīvotājus Žestjanaja Gorka un Čornoje ciemos. Arhīvu materiāli liecina, ka padomju mierīgo iedzīvotāju masveida slepkavībām tika izveidota Drošības policijas un SD "Teilkommando", kurā bija 33 locekļi. Šie cilvēki nākuši no Latvijas PSR.

"Kā noprotu FDD paņēmusi dokumentus no arīviem un nodevusi Izmeklēšanas komitejai, kas izmeklē lietu par šo soda vienības locekļu apsūdzībām genocīdā. Kopā tajā ir vairāk nekā 30 Latvijas pilsoņi. Tagad darbs ritēs par katru no viņiem. Tiesa, maz ticams, ka kāds no viņiem būtu palicis starp dzīvajiem. Taču tas nav galvenais. Procesi genocīda lietā notiek arī pēc nāves, tiem ir morāla un politiska nozīme. Krievija sāka šo lietu, jo notiek tā, ka kaimiņvalstīs – Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un – īpaši aktuāli – Ukrainā notiek nacistu reabilitācija, un šī ideoloģija tiek likta tagadējās rusoobijas pamatā. Tāpēc Krievijai ir jādod pretspars un jāparāda nacistu politiskie mantinieki. Es uzskatu, ka tas ir pareizi," teica Lindermans.

Viņš pastāstīja arī versiju par to, ka Latvijas jaunais prezidents Egils Levits bijis pazīstams ar vienu no soda vienības locekļiem – tās komandieri Jāni Cīruli. Lindermans uzskata tā: Cīrulis Minsterē bija "Daugavas Vanagu" – bijušo SS leģionāru biedrības – vadītājs, bet Levita ģimene tieši tobrīd pārvācās uz turieni no PSRS, viņi vienkārši nevarēja netikties, jo abi piedalījās latviešu kopienas dzīvē. Pie tam jāpatur prātā, ka Levits mācījās latviešu ģimnāzijā Minsterē.

"Tātad formāli Krievijas Izmeklēšanas komitejai ir visas tiesības izsaukt Latvijas prezidentu uz nopratināšanu, jo viņš, iespējams, bija pazīstams ar vienu no galvenajiem apsūdzētajiem," piezīmēja Lindermans.

Latvijas dubultie standarti

Lindermans pauda arī viedokli par kārtējo krimināllietu: Latvijas pilsonis tiek turēts aizdomās par dalību karadarbībā Donbasa republiku pusē. Kļuvis zināms, ka Valsts drošības dienests (VDD) nodevis prokuratūrai materiālus minētajā lietā. Aizdomās turamā vārdu VDD nenosauca, taču norādīja, ka kriminālprocess ierosināts 2016.gada 2.augustā. Iespējams, runa ir par Madonas iedzīvotāju Ivaru Kelliju.

Arī publicists uzskata, ka lieta ierosināta pret Kelliju – pēc VDD domām, viņš karojis Donbasa pusē pret Kijevu.

Lindermans atzīmēja, ka tas ir klasisks dubultu standartu piemērs, jo cilvēks tiek turēts aizdomās par KL 77.1 panta pārkāpumu – dalība karadarbībā aiz Latvijas robežām. Par šī panta pārkāpumu nav notiesāts vai saukts pie atbildības neviens no tiem, kuri karo Ukrainā Kijevas pusē.

"Bet pret tiem, kuri, pēc VDD domām, karojuši Donbasa pusē, ir desmitiem lietu," atgādināja Lindermans.

74
Pēc temata
"Kurina naidu Latvijā": deputāts par Nacionālā bloka meliem
Vēsturnieks: latviešu soda vienību dalībnieku noziegumus vairs neizdosies noklusēt
Vācijā izpētīs latviešu soda vienības dalībnieku lietu par darbībām Žestjanaja Gorkā
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

24
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

24
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

35
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

35
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem