Matjakubova

Matjakubova: naturalizācija vairs nevienu neinteresē

98
(atjaunots 12:45 04.09.2019)
Reiz diskusijas par pilsonības piešķiršanu bija vienas no spraigākajām Latvijā, taču tagad šis temats vairs nav aktuāls.

RĪGA, 4. septembris – Sputnik. Nepilsoņu jautājums joprojām tiek izmantots politiskajās diskusijās, taču vairs nav interesants nedz sabiedrībai kopumā, nedz atsevišķiem cilvēkiem, paziņoja Latvijas Krievu kultūras biedrības priekšsēdētāja, Latvijas Prezidenta Konsultatīvās padomes mazākumtautību jautājumos locekle Jeļena Matjakubova radio Baltkom ēterā.

Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra 2019. gada jūlija datiem, 2019. gada 1. jūlijā Latvijas nepilsoņi bijuši 220 491 cilvēks, jeb 10,6% valsts iedzīvotāju. Naturalizācijas tempi pēdējo gadu laikā paliek zemi – pērn naturalizējās vien 930 cilvēki.

"Aktivitāte nonākusi praktiski līdz nullei. Šobrīd naturalizācijas procesam ir gatavi vien tie, kas iebrauc un apzināti izvēlas šo valsti dzīvošanai vai tranzītam uz dzīvošanas valsti. Samazinājies Naturalizācijas lietu pārvalžu daudzums un tajās strādājošo cilvēku skaits, jo nepieciešamība pilsonības iegūšanā ir minimāla. Reiz tā bija spraigākā politiskā diskusija, kam, kā, ar kādiem nosacījumiem jāpiešķir pilsonība. Tagad viss ir unificēts, bet šis temats nav aktuāls nedz cilvēkam, nedz sabiedrībai kopumā," paziņoja Matjakubova.

Pēc viņas domām, galvenais pilsonībā ir nevis papildu iespējas, bet gan iekšējā izjūta.

"Tā tomēr ir anomāla situācija – tāds cilvēku skaits, kuri nav noteikuši savu statusu pašiem sev. Juridiski viss ir noformēts, ir nepilsoņu pases, kas, protams, pats par sevi ir absurds. Taču man svarīgāka ir sabiedriskā identitāte. Personīgā, pilsoniskā pozīcija. Un te man ir jāatzīst, ka mans optimisms, mana vēlme pirms 10-15 gadiem motivēt cilvēkus, pārliecināt, ka pilsonība ir jāiegūst un aktīvi jāpieslēdzas sabiedrības darbībā, nenostrādāja," pateica Matjakubova.

Pēc viņas sacītā, nepilsoņi nejūt, ka valstij ir svarīga viņu pilsoniskā pozīcija.

"Ļoti daudzi nav izlēmuši, es atceros krievu cilvēku vidū pirms 10 gadiem sākās citas valsts pilsonības iegūšanas vilnis, ne Latvijas. Un tas arī bija noteikts solis un sava noskaņojuma demonstrēšana. Bet kāds ērti eksistēja bez pilsonības. Man šis temats ir pietiekoši sāpīgs. Cilvēki neizlēma, cilvēki aizgāja no aktīvas pilsoniskās pozīcijas. Tās ir viņu tiesības, tā ir viņu demonstrācija. Viņi neizjūt nepieciešamību viņu pilsoniskajā pozīcijā no valsts puses," paziņoja Matjakubova.

Saskaņā ar SKDS aptaujas datiem, kuru 2009. gadā veica Sorosa fonda "Latvijas nepilsoņi un balsstiesības: kompromisi un risinālumi" ietvaros, galvenie pilsonības neiegūšanas iemesli bija gaidīšana, kad pilsonību piešķirs automātiski (27,5%), nespēja nokārtot nepieciešamos eksāmenus (18,3%), principiāla nevēlēšanās naturalizēties (10,2%).

Nepilsoņu aptauja tika veikta arī pētījuma "Latvijas nepilsoņu integrācijas procesa analīze" ietvaros 2012. gadā. Atbilžu vidū uz jautājumu, kādēļ nepilsoņi nevēlas iegūt pilsonību, varēja izcelt sekojošās: uzskata, ka pilsonība viņiem pienākas automātiski (25%), nevar nokārtot eksāmenus (21%) vai gaida šīs procedūras vienkāršošanu (17%).

Maskavā masveida nepilsonības institūtu uzskata par Eiropas Savienības apkaunojumu. Pēc Krievijas ārlietu ministrija Sergeja Lavrova sacītā, šīs parādības likvidācijas lietā sava loma jānospēlē ne vien EDSO un ES, bet arī NATO blokam. Kādas preses konferences laikā Krievijas ĀM vadītājs salīdzināja nepilsoņu pases ar "vilku biļetēm" un pauda cerību, ka tā vai savādāk, taču problēmas risinājums tiks atrasts.

98
Pēc temata
Saeima iekustinājusi likumprojektu par automātisku pilsonību nepilsoņu bērniem
Latvijas CVK vadītāja: nepilsoņiem jāsniedz balsstiesības pašvaldību vēlēšanās
Levits: latviešu valodā runā divas trešdaļas iedzīvotāju – tas ir absurds
Atradis vainīgo: Kariņš pamatojis nepilsoņu pastāvēšanu Latvijā
Velomaratons Rīgā 2017. gadā

Būtiski satiksmes ierobežojumi Rīgā brīvdienās: kur labāk nebraukt

1
(atjaunots 14:00 19.09.2020)
Šajās brīvdienās Rīgā norisināsies Toyota velomaratons, kura dēļ satiksme daudzās pilsētas vietās tiks ierobežota.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Rīgas dome paziņoja, ka Toyota Rīgas velomaratona rīkošanas laikā brīvdienās tiks ierobežota satiksme, raksta riga.lv.

No sestdienas, 19. septembra, plkst. 17.00 līdz 20. septembra plkst. 20.00 transportlīdzekļiem tiks aizliegts apstāties un stāvēt 11.novembra krastmalā, posmā no Akmens tilta līdz Vanšu tiltam, 11.novembra krastmalai piegulošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē (starp Bīskapa gāti un Poļu gāti) un Citadeles ielā, posmā no Torņa ielas līdz Pils laukumam.

No šodienas plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 17.00 transportlīdzekļiem tiks aizliegts apstāties un stāvēt Balasta dambī, bet no 19. septembra plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 17.00 - Kuģu ielā (Daugavas pusē).

No 19.septembra plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 20.00 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme 11.novembra krastmalā, posmā no Akmens tilta līdz Vanšu tiltam, un 11.novembra krastmalai piegulošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē (starp Bīskapa gāti un Poļu gāti).

Tostarp 20.septembrī tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme:

• no plkst. 10.30 līdz plkst. 17.00 Ģenerāļa Radziņa krastmalā un Krasta ielā, virzienā un posmā no Akmens tilta līdz Dienvidu tiltam;

• no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00 uz Dienvidu tilta, virzienā uz Pārdaugavu no Krasta ielas uzbrauktuves līdz Bauskas ielai (kreisajā braukšanas joslā tiks nodrošināta sabiedriskā transporta satiksme);

• no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 Bauskas ielā, no Dienvidu tilta apļa līdz Mūkusalas ielai, Mūkusalas ielā no Bauskas ielas līdz Akmens tiltam, Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplī zem Salu tilta, Akmens tilta tunelī, Kuģu ielā, Trijādības ielā, Raņķa dambī, Balasta dambī, uz Vanšu tilta (kreisajā braukšanas joslā tiks nodrošināta sabiedriskā transporta satiksme.

Tāpat tiek norādīts, ka velomaratona laikā 20. septembrī no plkst. 9.00 līdz plkst. 17.00 tiks aizliegta velorikšu, elektromobiļu un zirgu pajūgu satiksme 11.novembra krastmalā.

Svētdien, 20.septembrī no plkst. 11.15 līdz plkst. 13.00 notiks velomaratona Sporta distances brauciens (četri apļi) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

No plkst. 13.30 līdz plkst. 15.15 notiks velomaratona Tautas brauciens (divi apļi) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

Savukārt no plkst. 15.30 līdz plkst. 17.00 notiks velomaratona Ģimeņu brauciens (viens aplis) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

1
Tagi:
Rīga
Georga lentīte, foto no arhīva

Tas ir arī latviešu uzvaras simbols: KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu

2
(atjaunots 12:23 19.09.2020)
Latvijas Saeima jau no pirmajām rudens sesijas darba dienām sākusi laist klajā aizliedzošas iniciatīvas ar rusofobu ievirzi, teikts KF vēstniecības paziņojumā saistībā ar likumprojektiem par Georga lentīšu publiskā lietojuma aizliegšanu.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. KF vēstniecība Latvijā komentējusi Latvijas Saeimas atbalstu likuma grozījumu pieņemšanai, saskaņā ar kuriem publiskos pasākumos tiek aizliegts izmantot Georga lentīti. Diplomātiskā misija atzīmēja, ka lentīte ir padomju tautas, tostarp arī latviešu, drosmes un cieņas simbols, kuri cīnījās pret fašistiem.

Georga lentīte
© Sputnik / Александр Кондратюк

Latvijas parlaments pirmajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kuri paredz aizliegt izmantot Georga lenti publiskos pasākumos – gan izklaides un svētku pasākumos, gan pulcēšanās, gājienu un piketu laikā. Grozījumus izstrādāja Nacionālās apvienības deputāti.

KF vēstniecība Rīgā, komentējot likumprojektu virzību Saeimā, paziņoja, ka likumdevēja iestāde ar jauniem spēkiem metas laist klajā aizliedzošas rusofobas iniciatīvas.

"Ja kāds pēkšņi naivi uzskatīja, ka, atgriežoties no vasaras "brīvlaika", Latvijas Saeima ķersies klāt sakrājušos aktuālo jautājumu risināšanai ekonomikas un sociālajā jomā, tad viņu sagaida vilšanās," teikts diplomātiskās misijas paziņojumā Facebook. "Jau no pirmajām dienām galvenā LR likumdošanas iestāde ar jauniem spēkiem metās laist klajā aizliedzošas rusofobas ievirzes iniciatīvas. Papildus priekšvēlēšanu aģitācijai krievu valodai "ārpus likuma" valstī nolemts pasludināt arī Georga lentītes publisko izmantošanu – galvenā padomju tautas, tostarp arī latviešu, drosmes un cieņas simbola, kas izcīnīja uzvaru Lielajā Tēvijas karā, samaksājot par to dārgu cenu."

Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja publisko pasākumu likuma grozījumus, kuri aizliedz bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku, kā arī kārtību sargājošo iestāžu pārstāvju formastērpa un apģērba elementu izmantošanu.

Kā jau vēstīja Sputnik Latvija, piedāvājums aizliegt Georga lentīti izraisīja asu nosodījumu gan Latvijas krievvalodīgo vidū, gan Krievijā.

Krievijas Sabiedriskā palāta plāno vērsties Eiropas Parlamentā un EDSO sakarā ar Latvijas nacionālistu iniciatīvu, lai Eiropas organizācijas skaidro nosoda šādu iniciatīvu, kura var novest pie nacionālistisku spēku nostiprināšanās un izprovocēt konfliktus un sadursmes.

2
Tagi:
Krievijas vēstniecība, Georga lentīte, Saeima, Latvija
Pēc temata
Krievu valodu aizvākt, Georga lentes aizliegt: Lindermans par Latvijas perspektīvām
Latviešu varoņi arī saņēma Georga krustus: Cilevičs par Georga lentes aizliegumu
Zaharova asi izteicās par Latvijas Saeimas darbu pie Georga lentes aizlieguma
Pliners: nevienu nespiež nēsāt Georga lentīti, tomēr cilvēkiem uz to ir tiesības