Bišu strops, foto no arhīva

Rīgas centrā video tika iemūžināts mežonīgo bišu uzbrukums

40
(atjaunots 16:57 02.09.2019)
Karstie laikapstākļi liek bitēm būvēt stropus pilsētās, blakus cilvēkiem un mašīnām; šāda kaimiņu būšana bieži vien rada draudus.

RĪGA, 2. septembris – Sputnik. Sociālajā tīklā Twitter parādījās video, kurā iemūžināts, kā milzīgs bišu spiets okupēja Rīgas centrā novietotā BMW motora pārsegu. Ierakstu publicēja lietotāja Anželika Demjaņčuka.

Grūti iedomāties, kas varēja piesaistīt bišu izmanību. Varbūt uz automobiļa motora pārsega izlēja kaut ko saldu, bet varbūt tās nolēma uzbūvēt stropu "uz riteņiem".

Biškopji bija spiesti sarīkot reidu, lai savāktu bites, kas okupēja Rīgas sabiedriskās vietas un sagādāja neērtības pilsētniekiem. Tostarp viņi savāca milzīgu bišu spietu, kurš uzbūvēja stropu virs daudzdzīvokļu nama durvīm netālu no Radisson Blu viesnīcas.

2019. gada vasaras sākumā Sputnik Latvija stāstīja par to, ka Vecrīgas iedzīvotāji arvien biežāk atklāj sev blakus neparastus kaimiņus – uzstājīgi dūcošas bites, kas cenšas iekārtot bišu stropu.

Piemēram, bišu strops pārsteidza kāda restorāna apmeklētājus, kurš atrodas pašā Vecrīgas centrā – Jēkaba kazarmās, Torņu ielā. Kukaiņi okupēja restorāna terasi, traucējot ne vien restorāna viesiem, darbiniekiem, bet arī garāmgājējiem.

Atgādināsim, ka šī gada maijā uz viesnīcas Radison Blu Latvija jumta tika izvietoti 10 stropi. Drava tika organizēta tamdēļ, lai veicinātu daudzveidību pilsētā un ievērstu sabiedrības uzmanību bišu svarīgajai lomai dabā un to izzušanas riskam.

Viesnīcas pārstāvji plāno, ka katrs strops divās liepu ziedēšanas nedēļās dos 30-60 kilogramus medus, kuru pēc tam izmantos ēdienu, medalus un medus liķiera pagatavošanā.

Pirms gada drava tika iekārtota uz Rīgas Latviešu biedrības nama (RLB) jumta. Šī akcija tika veltīta biedrības 150. jubilejai, gaidāmajai Latvijas Universitātes simtgadei, kā arī sadarbībai ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA). Pirmais no RLB jumta ievāktais medus 8. jūlijā ieņēma otro vietu no 73 ikgadējā Latvijas Biškopības biedrības locekļu saietā Mārupē. Pērn uz Rīgas Latviešu biedrības nama jumta tika savākti 64 kilogrami medus, šogad biškopji arī cer uz labu ražu.

Izņemot Rīgas Latviešu biedrības nama un viesnīcas Radison Blu Latvija jumtu, drava iekārtota arī uz viesnīcas Hotel Janne jumta.

40
Pēc temata
Austrijā dārznieku iesēdina cietumā par bišu nogalināšanu
Tarakāni un mušas, nevis bites un tauriņi: kāpēc izmirst kukaiņi
Somu biškopji cenšas radīt pret aukstumu noturīgu bišu sugu
Armands Krauze sola novietot Rīgas domē bišu stropus
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

2
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

2
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

3
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

3
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods