Meitene Uzbekistānas nacionālajā tērpā, foto no arhīva

Padzīt no Latvijas studentus no Uzbekistānas un Indijas? Šuplinska gaida jauniešus no ES

64
(atjaunots 13:37 01.09.2019)
Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas vadītāja Ilga Šuplinska neteica tieši, ka vēlas atbrīvot valsti no Indijas un Uzbekistānas studentu klātbūtnes, taču kļuva acīmredzams, ka viņu piesaiste viņai nešķiet prestiža.

RĪGA, 1. septembris – Sputnik. Pēc Latvijas izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas domām, valstī jāpiesaista ārvalstu studenti, taču prestižs ir jāveicina. Par to Šuplinska pastāstīja raidījuma DELFI TV ar Jāni Domburu ēterā, vēsta Mixnews.lv.

Raidījuma vadītājs uzdeva jautājumu par studentiem no Indijas un Uzbekistānas. Uz ko Šuplinska atbildēja, ka augstākās izglītības eksporta potenciāls var un ir jāattīsta. Un šajā attīstībā palīdzēt var universitāšu pārvaldes reforma.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas vadītājas domām, ja šo procesu iesāk, izglītības eksports kļūs dabisks, savukārt studenti sāks braukt no Eiropas Savienības valstīm, nevis tikai no Uzbekistānas un Indijas. Taču Šuplinska norādīja, ka nevēlas nevienu padzīt no Latvijas, taču studenti no Eiropas – tas ir rādītājs tam, kam izglītību valstī augstu vērtē.

Latvijā, saskaņā ar 2018. gada rādītājiem, vislielāko ārvalstu studentu procentu sastādīja indieši – 24,7%. Otrajā vietā – Uzbekistānas pilsoņi – 14,8%. Trešajā vietā – studenti no Vācijas – 11,9%, ceturtajā – no Krievijas – 6,4%, piektajā – no Zviedrijas – 4,8%, savukārt sestajā – ukraiņi – 4,4%.

Šuplinska atzinās, ka gaida izmaiņas šī saraksta pirmajās rindās.

Turklāt viņa norādīja, ka Latvijas Universitāte (LU) šogad nav sasniegusi savu mērķi ārzemju studentu skaita ziņā. Viņa uzsvēra, ka viņai esot zināms, kas varēja kļūt par tā šķērsli. Viens no šiem iemesliem ir birokrātija – ilgas studentu pārbaudes.

Toties Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) rādītāji ir ļoti labi.

Vērts atgādināt, ka aprīlī Saeima konceptuāli atbalstīja piedāvājumu atļaut studentiem no trešajām valstīm strādāt Latvijā pilnu likmi. Tas ļaus aptuveni 5000 studentu no trešajām valstīm pilnvērtīgi piedalīties darba tirgū.

Likumprojekta autori norādīja, ka iniciatīva palīdzēs ne vien piesaistīt jaunas darbarokas, bet arī apkarot ēnu ekonomiku, jo šobrīd daudzi studenti jau strādā vairāk nekā 20 stundas nedēļā – jeb kā reizi pilnu likmi, taču grāmatvedībā to nedrīkst norādīt.

Taču Nacionālā bloka deputāti pretojās iniciatīvai. Tostarp kebabnīcu apkarotājs Jānis Dombrava apgalvoja, ka jaunā kārtība negatīvi ietekmēs studentu sekmību, tādēļ kvalitatīvas augstskolas iestājas pret to.

Cits Nacionālās apvienības deputāts – Aleksandrs Kiršteins paziņoja, ka uz Latviju bieži brauc bagāto Vidusāzijas vecāku bērni, kuri nopirkuši diplomus. Savukārt pašai Latvijai vajadzīgi nevis studenti no bijušajām padomju republikām, bet gan vācu speciālisti. Kiršteins norādīja, ka nav pret viesstrādnieku piesaisti, taču uzskata, ka pēc līguma izpildes viņi ir jāsūta atpakaļ uz dzimteni pēc arābu valstu piemēra.

64
Pēc temata
Rekordliels abiturientu skaits un neaizpildītas budžeta vietas Latvijas augstskolās
"Viņi zina latviešu valodu": Latvijā izdomājuši, kā tikt galā ar ārstu deficītu
Latvijas universitāte uzskrūvējusi cenas un tagad plāno programmu samazināšanu
Zīverte: Šuplinska neder ministra amatam
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

0
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

0
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

4
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

4
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"