Politologs un publicists Armens Gasparjans

Gasparjans paskaidroja, cik ilgi vēl Latvija tirgos rusofobiju

59
(atjaunots 23:41 30.08.2019)
Latvijai rusofobija ir daļa eksporta ekonomikas, un politiķi to pie malas nemetīs. Latviešiem var pat, gluži kā daiļslidošanā, piešķirt punktus par centību savā tieksmē pierādīt, ka viņi ir lielāki rusofobi nekā poļi, atzīmēja politologs un publicists Armens Gasparjans.

RĪGA, 31. augusts – Sputnik. Krievija ļoti negatīvo vērtē pirmskolas mācību iestāžu pārvešanu Latvijā uz mācībām valsts valodā, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova. Šis solis neatbilst Latvijas starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā, uzsvēra diplomāte.

Rusofobija ir pēdējais, par ko Latvijai vēl maksā naudu, portālam Sputnik Latvija konstatēja politologs un publicists Armens Gasparjans.

"Tagadējā Latvijas izglītības ministre atklāti paziņoja: ja krievi vēlas, lai viņu bērni mācītos krievu valodu, lai atceras, kā latvieši mācījās savu valodu Sibīrijas nometnēs. Tas ir citāts. Staļina laikā bija deportācija, un viņi pa svētdienām kaut kur tur mācījās valodu vietējā klubā. To jums saka izglītības ministre! Un ko par to domā eiropiešu tiesībsargi? Neko. Kad latviešu bērnudārzos notika vīrišķības mācības un bērnus audzināja latviešu SS leģiona garā, pie viņiem nāca onkuļi Waffen SS formā. Ko par to teica Eiropa? Neko," konstatēja Gasparjans.

Politologs uzsvēra, ka eiropiešiem nospļauties par to, kas notiek Baltijā, un Baltija ar to nodarbosies.

"Baltijas valstīm rusofobija pat nav tikdaudz ideoloģija, cik tirgus prece. Pēdējais, ko viņi ar pārdot tagad, kamēr par to vēl dod naudu, ir rusofobija, - atzīmēja Gasparjans. – Latvieši cenšas parādīt, ka viņi ir daudz vairāk rusofobi, nekā vidējs nabadzībā grimis poļu šļahtas pēctecis. Taču latvieši tik un tā cenšas, un viņiem var piešķirt papildu punktus par centību, gluži kā daiļslidošanā."

Eksperts norādīja, ka Latvijā izaugusi jau vesela paaudze cilvēku, kuri mācās krievu valodu, - vesela nepilsoņu pasaule. "Tā ir legalizēta segregācija Eiropā XXI gadsimtā, un neviens ES teritorijā neprotestē," piebilda Gasparjans.

Krievu valodu no Latvijas bērnudārziem sāks izstumt jau septembrī
© Sputnik . Ruptly / Sergey Melkonov/ pixabay / Eirena

2018. gada nogalē Ministru kabinets pieņēma "Noteikumus par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem", kas reglamentē mācības bērnudārzos. Dokuments paredz, ka latviešu valodai jābūt galvenajai visās pirmskolas mācību iestādēs, jo tieši tajā pārsvarā notiks saziņa ar bērniem vecumā no pieciem gadiem rotaļu laikā.

Tāpat pērn stājās spēkā Izglītības likuma grozījumi, kas paredz pareju uz mācībām latviešu valodā līdz 2021./22. mācību gadam.

Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji uztvēra izglītības reformu ļoti negatīvi, pāri valstij vēlās protestu vilnis. Maskava apsolīja darīt visu iespējamo, lai saglabātos krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju tiesības iegūt izglītību krievu valodā.

59
Temats:
Notikumu apskats ar Armenu Gasparjanu (53)
Pēc temata
"Latvijas meli" un sliktākais PSRS mantojums: Gasparjans atklāj Latvijas "kodu"
Gasparjans: krievu skolas – Latvijas vēsturiskās identitātes elements
Aviokompānijas airBaltic lidmašīna Airbus A220-300, foto no arhīva

Kompānija airBaltic atsāk lidojumus no Rīgas uz Londonu

9
(atjaunots 17:00 01.07.2020)
Pēc visu nepieciešamo atļauju saņemšanas Latvijas lidsabiedrība atjaunos tiešos reisus uz Lielbritānijas galvaspilsētu; pirmais lidojums ir ieplānots jau šodien.

RĪGA, 1. jūlijs – Sputnik. Latvijas nacionālā lidsabiedrība airBaltic no trešdienas, 1. jūlija, atjauno tiešos reisus no Rīgas uz Londonu, savukārt no 4. jūlija – no Tallinas uz Londonu, raksta jauns.lv.

Kompānijas izpilddirektors Martins Gauss pastāstīja, ka šobrīd galvenā airBaltic prioritāte ir pasažieru drošība un veselība, tieši tādēļ kompānija ieviesusi striktus drošības pasākumus.

"Visiem pasažieriem airBaltic lidojumos tiek nodrošināts bezmaksas pamata aprūpes komplekts, kurā ietilpst sejas aizsargmaska un dezinfekcijas salvetes," atzīmēja Gauss.

Turklāt airBaltic cieši sadarbojas ar atbildīgajām iestādēm un seko līdzi to rekomendācijām.

Kompānijas airBaltic izpilddirektors atgādināja, ka pirms izlidošanas uz vienu vai otru valsti pasažieriem ir jāpārbauda iebraukšanas nosacījumi un lidostās ieviestie ierobežojumi. Viņš uzsvēra, ka dažkārt noteikumi var mainīties, tādēļ svarīgi ir sekot līdzi aktuālākajai informācijai.

Atgādināsim, ka no 28. jūnija lidojumus no Rīgas ir atjaunojis lielākais pārvadātājs Eiropā Ryanair. Pirmais lidojums tika veikts no Rīgas uz Austrijas galvaspilsētu Vīni. Drīzumā Ryanair atjaunos lidojumus arī uz Londonu, Berlīni, Dublinu, Milānu, Briseli, Mančestru, Edinburgu, Istmidlendsu un Pafu.

9
Tagi:
Rīga, airBaltic
Pēc temata
Lielākais aviopārvadātājs Eiropā atsāk reisus no Rīgas
"Tas izskatās, kā milzīga avantūra." Kā un kāpēc palīdzēs airBaltic
airBaltic ir parādā naudu vai vaučerus par 200 tūkstošiem biļešu: klientu stāsti
Zāļu preparāti, foto no arhīva

Iepakojums bez latviešu valodas: kas uztrauc farmaceitus zāļu piegādes uz mājām kārtībā

8
(atjaunots 16:49 01.07.2020)
Lielākoties recepšu zāļu piegādi uz mājām piesaka pensionāri laukos, un pakalpojuma popularitāte pieaug; tiesa, var rasties arī neparedzētas grūtības.

RĪGA, 1. jūlijs – Sputnik. Iedzīvotāji arvien biežāk izmanto iespēju saņemt recepšu zāles ar piegādi uz mājām. Šādu pakalpojumu valdība atļāva sniegt pirms dažām nedēļām. Aptiekas ātri pielāgojas jaunajiem noteikumiem, taču atsevišķi nosacījumi viņus uztrauc, vēsta TV3

Divi-trīs eiro par piegādi

Katra aptieka pati izlemj, vai tā piegādās recepšu zāles uz mājām. Viens no noteicošajiem faktoriem – vai farmaceitam ir personīgais automobilis.

Aptieku tīkla "BENU" pārstāve Vizma Vīksna pastāstīja, ka pakalpojums tiek sniegts reģiona ietvaros. Tas nozīmē, ka zāles netiek vestas no Rīgas uz visām pilsētām, bet no kādas piegādes vietai tuvākās aptiekas. Tas ir svarīgi arī tāpēc, ka piegāde maksā naudu.

Dažādās aptiekās piegādes cena svārstās no 2 līdz 3 eiro. Pagaidām nav bijis gadījumu, ka šī iemesla dēļ kāds būtu atteicies no piegādes. Lai saņemtu zāles ar piegādi uz mājām, ir jābūt elektroniskajai receptei. Pieteikt piegādi iespējams pa telefonu, nosaucot personas kodu.

Pensionāri laukos

Visbiežāk piegādi pasūta pensionāri ar hroniskām slimībām.

"Protams, tā ir tāda reāla normāla farmaceitiska aprūpe, konkrētus medikamentus, kurus vajag regulāri. Es nedomāju, ka kāds pasūtīs, lūdzu, man vienu paciņu pretsāpju tabletes, man te pēkšņi sāp galva un es te negribu nekur iet. Tas tomēr ir šiem hroniskajiem cilvēkiem," atzīmēja Vīksna.

Kopumā ar zāļu piegādi uz mājām Latvijā šobrīd nodarbojas 21 aptieka, tai skaitā arī tās, kuras ietilpst lielos tīklos. Vislielākais pieprasījums ir laukos.

Latvijas Farmaceitu biedrībā atzīmē, ka tas nav nekāds brīnums, jo laukos neformāla zāļu piegāde uz mājām pastāvējusi arī līdz šim. Tur cilvēki viens otru pazīst, uz vairākiem ciemiem var būt viena aptieka.

"Skaidrs, ka farmaceits, mājās dodoties, var elementāri aiznest kaimiņu kundzei zāles, kas pati netiek uz aptieku. Tā kā par to nav brīnums. Tas noteikti ir attālums un aptiekas nesasniedzamība, un lauku cilvēku aizņemtība darbos," uzskata Farmaceitu biedrības valdes priekšsēdētāja Dace Ķikute.

Nesaprotami uzraksti

Saskaņā ar noteikumiem, zāles, izņemot psihotropās un narkotiskās, uz mājām drīkst piegādāt ne tikai farmaceiti, bet arī kurjeri un brīvprātīgie. Šeit farmaceiti saskata zināmu risku, turklāt ka pavasarī valdība atļāva piegādāt zāles no jebkuras ES valsts, lai nodrošinātu medikamentu pieejamību.

"Zāles var parādīties nepazīstamos iepakojumos. Respektīvi, aktīvā viela būs, iespējams, ka arī ražotāja nosaukums būs, bet iepakojums var būt cits, var nebūt pat latviešu valodas. Svarīga ir precīza informācija, lai pacients neko nejauktu, lai viņam būtu pārliecība, ka tās ir viņa zāles," saka Ķikute.

Šajā kontekstā ir ļoti svarīgas farmaceitu konsultācijas pa telefonu. Iedzīvotājus lūdz nekautrēties un uzreiz zvanīt, ja rodas kaut kādas neskaidrības.

Vitamīni, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Аньков

Interesanti, ka šī kārtība, kas tika pieņemta pandēmijas apstākļos, atvieglojusi dzīvi tiem, kam ir nepieciešamas zāles, kuras ir jātransportē aukstumā. Tagad tās var piegādāt līdz durvīm aukstuma kastēs.

Tiek prognozēs, ka recepšu zāļu piegādes pieprasījums laukos turpinās pieaugt, jo uz to pāries daudzi pacienti, kuriem medikamentus veda radinieki.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumi paredz, ka šāda iespēja būs tikai līdz 1. janvārim, taču aptiekas cer, ka tā tiks pagarināta.

8
Tagi:
tirdzniecība, zāles
Pēc temata
Neviens nevēlējās atvērt diennakts aptieku Jelgavā
"Oficiāla divvalodība": pircēju šokējusi krievu valoda aptiekā
Aptieku uzcenojumu līderis: kāpēc zāles Latvijā ir dārgas

ASV Senātā tika rosināts iegādāties Krievijas S-400 no Turcijas

0
(atjaunots 18:09 01.07.2020)
ASV Senātā izskanējis ierosinājums iegādāties no Turcijas jaunākos Krievijā ražotos zenītraķešu kompleksus S-400.

Atbilstošos Nacionālās aizsardzības budžeta asignējumu 2021. gadam (NDAA) likuma grozījumus ierosinājis senators-republikānis Džons Tūns. No viņa ierosinājuma izriet, ka Krievijas kompleksus amerikāņi apmaksās no Pentagona budžeta. S-400 iepirkums kļuva par konflikta iemeslu starp ASV un Turciju.

Vašingtona pieprasīja no Ankaras atteikties no darījuma un iegadāties amerikāņu sistēmas Patriot. Pretējā gadījumā amerikāņi piedraudēja aizturēt vai atcelt abu valstu darījumu – jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu Turcijai, kā arī ieviest ierobežojošos pasākumus. Ankara atteicās piekāpties.

Cik reālistisks ir senatora Tūna ierosinājums – mūsu video.

0
Tagi:
Krievija, PGA, bruņojums, Turcija, ASV
Pēc temata
ASV Senātā izskanējis ierosinājums iegādāties Krievijā ražotos S-400 no Turcijas