Krievu valodas mācību grāmatas

Latvieši Twitter tīklā šokēti: 86% skolēnu izvēlas krievu valodu

151
(atjaunots 14:16 29.08.2019)
Kaismīga diskusija nesen iedegās Twitter tīklā pēc sašutušas sievietes publikācijas – viņa vēstīja, ka liela daļa audzēkņu skolās izvēlas krievu valodu kā otro svešvalodu.

RĪGA, 29. augusts — Sputnik. Pie ļoti nepatīkama slēdziena nonākusi kāda Twitter lietotāja Ieva Kalniņa – izrādījies, ka skolēni Latvijas skolās nevēlas aizmirst krievu valodu un aktīvi apgūst to kā otru svešvalodu.

​"Sēžu sanāksmē un uzzinu - blakus angļu valodai kā 1.svešvalodai skolēni mācās otru - 12% vācu valodu, 1% franču valodu, 1% dažādas valodas un pārējie 86% krievu valodu. Vai Latvija vispār ir ES valsts? Krievu valodu, protams, var mācīt, bet ES vajadzētu zināt  vēl kādu ES valodu," savu sašutumu steidza paust citiem sociālā tīkla apmeklētājiem Ieva Kalniņa.

Sašutušās sievietes tvītu pavadīja asa diskusija. Komentētāju viedokļi bija dažādi – dažs uzskata, ka krievu valoda noteikti jāzina un tur nav nekā pārsteidzoša, cits iegalvoja, ka to nav jēgas mācīties.

Daži atgādināja pedagogu trūkuma problēmu.

​"Vairāk kā 90% LV skolu kā 2.svešvalodu spēj piedāvāt tikai vācu vai krievu val. Šī iemesla dēļ mācījos vācu val., kuru tomēr 2 reizes gadā izmantoju atšķirībā no krievu val. Franču un spāņu valodās runāju daudz biežāk, bet tās kā 2.svešvalodas praktiski nemāca," pastāstīja Linda Mazure.

​"Ja tāds satraukums par valodu, tad "blakus" vietā būtu jābūt "līdztekus". Otrais - vai esat painteresējusies, cik ir krievu valodas skolotāju vs franču, piemēram? Cik Rīgas vidusskolās to māca?" nelielu pareizrakstības mācību publikācijas autorei sniedza žurnāliste Sanita Jemberga.

Taču lielākā daļa komentētāju bija vienisprātis – krievu valoda Latvijas iedzīvotājiem ir nepieciešama, lai arī pauda dažādus argumentus.

​"Darba tirgus (juristi) parāda, ka krievu valoda mums ir ļoti nepieciešama. Pati ņemu tagad privātstundas, jo ar angļu un franču nepietiek. Un krievu valoda tomēr ir kultūras vērtība! Abažaju," atzīmēja lasītāja ar lietotājvārdu Liga Riga, lai arī viņai nekavējoties iebilda, ka kultūras vērtība esot jebkurai valodai.

Matīss Jēkabsons pauda pārliecību, ka latviešu un krievu valodas paralēli jāapgūst jau bērnībā. Par to viņš bija spiests uzklausīt sažas nacionālpatriotu dzēlības.

​"Nu tieši tādēļ mums ģimenē abi bērni no dzimšanas mācās latviešu un krievu valodas, bet skolā vecākā šobrīd mācās angļu, bet klāt ņems vēlāk franču. Ja ģimenē nav labi iemācīta krievu, no kuras neizbēgt, tad, protams, ka to mācās skolā," pastāstīja Matīss Jēkabsons.

​"Tiem kas netaisās pamest Latviju, šobrīd ir četras jēdzīgākās - angļu, krievu, lietuviešu, igauņu. Tiesa nezinu kas būs pēc brexit," uzskata komentētājs ar lietotājvārdu Fau2.

​"Es esmu priecīgs, ka kopš 5. klases mācījos krievu valodu, māku kirlicu un kaut ko nobubināt arī pie vajadzības. Vajadzība darbā ir bieži un žēl, ka nemāku daudz labāk. 2 draugi, kas mācījās vācu valodu, nekur viņu nelieto un atcerās tik vienu dzejolīti no galvas," atzīmēja lietotājs kāķis.

​"Sensenos laikos, kad man 5. klasē bija jāizvēlas, vai mācīties krievu, vai vācu valodu kā otro svešvalodu, es pati izvēlējos krievu, kaut gan puse klases un pārējās 4 paralēlklases izvēlējās vācu, jo apzinājos, ka, dzīvojot Latvijā, krievu valoda man sadzīvē varētu noderēt vairāk," paziņoja Marta Starka.

​"Lietuvā, kur to krievu nav, tāpat izvēlas mācīties krievu. Parasti izvēli nosakot vecāki, vadoties no praktiskiem apsvērumiem - Rietumiropā var iztikt ar angļu valodu, arī Vācijā, krievu noder Austrumeiropā un bijušā PSRS telpā," Jānis Mednis kā piemēru izmantoja kaimiņvalstu pieredzi.

Tika pieminēts arī fakts, ka krievu valodas prasmes var dāvāt profesionālo izaugsmi.

​"Labi zinot krievu valodu ir vieglāk mācīties daudzās profesijās. Netā pieejami daudzveidīgi bezmaksas materiāli, grāmatas. Tas atvieglina mācīšanos. Es nevienu stundu mācīties augstskolā nepvadīju bibliotēkā. Ātri atradu vajadzīgo grāmatu un gramatā nepieciešamo nodaļu, citātu", pastāstīja V. Gricaičuks-Puriņš.

​"Ja Rīgā pusei iedzīvotāju dzimtā valoda ir krievu ir zināma loģika to mācīties. Var jau protams par spīti mācīties vācu vai japāņu," sarkastiski atzīmēja Jānis Rudzupuķe.

​Vien nedaudzi sarunas dalībnieki vēstīja, ka krievu valoda viņiem nav noderējusi un tai nav nekādas jēgas.

"Diemžēl arī biju spiests mācīties krievu val., jo vācu valodu nemaz nepiedāvāja. Lieki teikt, ka līdz šim jēga no krievu valodas nav bijusi..." atzīmēja Jānis.

​"Jāmācās angļu + vienu no vācu/spāņu/ķīniešu. Krievijai nav nākotnes, priekš kam to valodu?" Jāņa Dombravas garā atbildēja lietotājs Fikseris.

​Savukārt Edgars Prancāns skatās vēl tālāk un piedāvā ieviest programmēšanas valodu apguvi.

​"Ko nu vairs par konvencionālajām valodām - labāk lai mācās python un swift!" raksta kodu mīļotājs Edgars.

​"Iespējams, tas parāda tauras attieksmi Eiropas Savienības nākotnei. Visoptimistiskākie mācītos visaptverošāko Nākotnes Riropas valodu- arābu," pieļāva Valters Korālis.

Protams, sarunā tradicionāli tika pieminēta okupācija.

​"Ieviņ, ir divas lietas: 1) Latvija joprojām okupēta un kolonizēta: 2) mūsu ģeogrāfisko stāvokli mainīt nav iespējams!" noskumis atgādināja Aivars.

151
Pēc temata
"Kas tad bērnam jādara": latvieši sūdzas par krievu valodas nepieejamību
Lingvists: latvieši un krievi "vienojušies", ka krievu valoda ir prestižāka
Aug jauna Latvijas nīdēju paaudze? Kāpēc tas nav kauns – runāt krieviski
Latvieši būs zaudētājos: bizness vēlas krievu valodas atgriešanos skolās
Ārsts aizsargtērpā, foto no arhīva

Latvijā tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

6
(atjaunots 13:09 30.05.2020)
Aizritējušajā diennaktī tika veikti 1234 testi un tikai viens no tiem uzrādīja inficēšanos ar koronavīrusu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā diennakts laikā ir atklāts tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Diennakts laikā veikti 1234 testi.

Viens cilvēks ar diagnosticētu Covid-19 tika ievietots slimnīcā.

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas 18 pacienti ar Covid-19, 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 108 174 testi. Pozitīvi izrādījās 1065, 24 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši, 745 cilvēki izslimoja un izveseļojās, 155 pacienti izgāja ārstēšanos slimnīcā un tika izrakstīti ar pozitīvu dinamiku.

Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefotns" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere paziņoja, ka Apturi Covid pirmajā iznākšanas dienā Latvijā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play.

Vērts pievērst uzmanību tam, ka, pat ja atklāts ir tikai viens koronavīrusa inficēšanās gadījums, priecāties ir pāragri. Tā Latvijā jau ir noticis, taču pēcāk noskaidrojās, ka tika veikts pārāk maz testu, vai nākamajā dienā saslimšanas uzliesmojums pārspēja visus rekordus.

6
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

13
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

13
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu
Stokholma, foto no arhīva

Politico: Zviedrija vēlas iekļūt "skandināvu burbulī"

0
(atjaunots 14:00 30.05.2020)
Eiropas Komisija iesaka valstīm ar līdzīgu Covid-19 izplatības līmeni sākumā atvērt robežas savā starpā, un Zviedriju var nepaņemt "skandināvu klubā".

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Zviedrija nevēlas palikt malā, kamēr tās kaimiņi atver robežas, raksta Politico.

"Es uzskatu par absolūti nepieciešamu, lai mēs atvērtu robežas koordinētā kārtībā," paziņoja Ziemeļu valstu sadarbības ministre Anna Hālberga. "Mēs rīkojam intensīvas diskusijas šajā sakarā ar mūsu skandināvu kaimiņiem."

Kad šī gada martā koronavīruss nokļuva Skandināvijā, Dānija un Somija ieviesa stingrus karantīnas pasākumus: slēdza robežas, skolas un lielāko daļu iestāžu. Zviedrija izturējās pret situāciju vienkāršāk: tās robežas palika atvērtas, bizness turpināja darbu, savukārt bērni turpināja apmeklēt skolas.

Covid-19 izraisītais mirstības līmenis Zviedrijā ir astoņas reizes augstāks, nekā pie kaimiņiem.

Tagad, kad Dānijas, Somijas un Norvēģijas varasiestādes apspriež iespēju atvērt robežas, daudzi uzskata, ka ierobežojumu atcelšanai nav jāskar Zviedrija.

Somijas IeM vadītāja Marija Ohisalo preses konferencē pauda uztraukumu saistībā ar situāciju Zviedrijā. Viņas padomnieks Jarno Jappalainens paskaidroja, ka lēmums par pierobežas režīmu ar Zviedriju tiks pieņemts līdz 15. jūnijam, vadoties pēc "epidemioloģiskās situācijas", kā arī ekonomiskajiem un sociālajiem faktoriem un Eiropas Komisijas rekomendācijām.

Opozīcijas deputāti Dānijā uzstāj, lai valdība neatver robežas ar Zviedriju. Dānijas Ministru kabinets solīja pieņemt lēmumu līdz 1. jūnijam.

"No veselības aprūpes viedokļa robežu atvēršana ar Zviedriju ir nepamatota," paziņoja lielākās opozīcijas liberālās partijas līderis Jakobs Ellemans-Jensens parlamenta debašu laikā.

Īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs
© Foto : из архива Жемчугова Владислава

Eiropas Komisija iesaka valstīm ar līdzīgu Covid-19 izplatības līmeni sākumā atvērt savstarpējās robežas, pirms tiek atjaunota brīva pārvietošanās Šengenas zonā. Un situācija Skandināvijā atspoguļo grūtības, kuras ES valstis var sastapt šajā ceļā.

Baltijas valstis viegli atvēra savstarpējās robežas. Citviet situācija ir sarežģītāka: piemēram, Spānija un Grieķija ar nepacietību gaida tūristus, taču valstīs, no kurām uz tām brauc visbiežāk, tai skaitā Lielbritānija, inficēšanās līmenis joprojām ir augsts.

Pēc Hālbergas sacītā, Zviedrija cer uz robežu atvēršanu visā Skandināvijā ekonomisku un sociālu iemeslu dēļ.

"Abās robežas pusēs jūtama frustrācija gan no biznesa, gan no parasto pilsoņu puses," saka viņa. "Viņi ir pieraduši apciemot draugus un radus un braukt uz darbu un pēc pirkumiem uz citu valsti."

Stokholmas prāmju terminālī īpaši manāmas robežu slēgšanas sekas. Prāmju operatora Viking Line centrs ir slēgts, paziņojums uz durvīm vēsta, ka organizācija atvērsies uz stundu no rīta un vakarā. Stāvvietā nav nevienas mašīnas.

Viking Line vadītājs Jans Hansens pastāstīja, ka pasažieru skaits samazinājies līdz 10% no ierastā skaita, un kompānija izdzīvo tikai uz kravas prāmju rēķina. Viking Line gaida 15. jūniju, kad Somijas valdība paziņos par savu lēmumu, cerot uz to, ka tiks atļauti pasažieru pārvadājumi uz Zviedriju.

"Skaidrs, ka viss būs atkarīgs no situācijas ar vīrusu Zviedrijā," saka viņš.

Zviedrijas Veselības departaments ceturtdien paziņoja, ka valstī no Covid-19 ir miruši 4 266 cilvēki, taču mirstības un ārstēšanās ar MPV skaita kritums liecina, ka situācija uzlabojas.

Somijā no koronavīrusa miruši 313 cilvēki.

Pēc Hālbergas sacītā, viņa uztur pastāvīgus sakarus ar saviem skandināvu kolēģiem un optimistiski cer, ka Zviedrijas tradicionāli ciešās attiecības ar kaimiņiem palīdzēs vienoties par kontroles mīkstināšanu uz robežām.

0
Tagi:
koronavīruss, Zviedrija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē