Park Residences

Jūrmala aizmirsusi "treknos gadus" un krievu bagātniekus: kas šodien pērk mājokli kūrortā

91
(atjaunots 09:28 28.08.2019)
Jūrmalā vairs nedarbojas tirgotājiem tik iecienītā shēma: nozīmēšu cenu augstāku, pircējs atnāks, sāks kaulēties un mēs piekaut kā man interesanta apstāsimies, pastāstīja nekustamo īpašumu aģentūras īpašnieks.

RĪGA, 28. augusts – Sputnik. Nekustamā īpašuma cenas Jūrmalā ilgu laiku nebija saistītas ar reālo ekonomikas situāciju valstī, taču līdz ar emocionālo un bagāto nerezidentu aiziešanu mainījies arī mājokļu tirgus Latvijas galvenajā kūrortpilsētā, raksta nekustamo īpašumu aģentūras īpašnieks Aldis Lezdiņš Dienas Bizness.

Emocionālie bagātnieki pazuduši

Pēc viņa sacītā, nekustamo īpašumu pārdevējiem Jūrmalā šodien nav nekāda pamata cerēt uz "trekno gadu" atgriešanos, bagātie nerezidenti, kuri bija gatavi pirkt mājas par Latvijai neticami lielu naudu, vairs neinteresējas par Jūrmalu.

"Klientu-nerezidentu budžets (tie ir aptuveni 20% no visiem potenciālajiem Jūrmalas nekustamo īpašumu pircējiem) izrādās vidēji par pieticīgāks par vietējo pircēju budžetu," aprakstīja mūsdienu situāciju eksperts, piebilstot, ka vietējiem pircējiem ir vēl viens pluss: viņi var paņemt kredītu vietējās bankās ar attiecīgi nelielām likmēm.

Vidējās klases nerezidenti, kuri interesējas par nekustamo īpašumu Latvijā, parasti tās ir jaunas ģimenes, biežāk izvēlas Rīgu, norādīja Lezdiņš.

"Viņu prioritāte mājokļa iegādē ir termiņuzturēšanās atļaujas iegūšana, bērnu nogādāšana labās skolās, darbs (bizness) un citi faktori," paskaidroja viņš.

Bankas pasliktina situāciju

Interese par nekustamo īpašumu Jūrmalā šodien ir vecākas paaudzes cilvēkiem – viņiem ir svarīga nesteidzīga un mierīga privātā dzīve. Taču par šķērsli mājokļa iegādē kūrortpilsētā kļūst Latvijas banku attieksme, paziņoja Lezdiņš.

"To darbību nosakošā Moneyval rekomendāciju ieviešanas politika citkārt mūsu bankās jau apsteidzoši ir manāmas. Tikai no 2021.gada praksē ieviešamās - praktiski neizpildāmās, banku darbību reglamentējošās, OECD "Bāzele III" rekomendācijas," pateica eksperts.

Banku šķēršļu dēļ Jūrmalā dominē vietējie nekustamā īpašuma pircēji, pārliecināts eksperts.

Tik dažādie nekustamie īpašumi

Jūrmalā var izcelt vairākus mājokļa tirgus segmentus, un katrs no tiem attīstās savā veidā, pastāstīja Lezdiņš.

"Piemēram, kūrorta zemesgabalu segments (pie kura attiecināmu arī zemesgabali ar brūkošām mājām, kuras dažkārt ir arhitektūras mantojuma pieminekļi) piedzīvo kritumu, tas nav pieprasīts. Cenas tajā pēdējo 4-5 gadu laikā samazinājušās gandrīz par 50%," sacīja eksperts.

Viņš paskaidroja, ka šādus objektus neviens nevēlas pirkt, jo tas ir saistīts ar ilgstošiem birokrātiskiem procesiem, turklāt pietrūkst kompetentu celtnieku, kuri patiešām var darboties ar arhitektūras pieminekļiem.

Spiedienu zemesgabalu cenām izraisa arī bankas struktūru darba faktors, piemēram, likvidējamajai ABLV piederošā Pillar. "Tās apstākļu dēļ tirgū šobrīd spiestas izmest apbūves zemes," paskaidroja Lezdiņš.

Vēl viena zemes īpašnieku kategorija, kura rada spiedienu cenām, – vēsturisko koka ēku mantinieki, kuriem ir nepieciešama steidzama pārdošana un kuri ir spiesti meklēt reālu cenas pieprasījumu.

Premium klases dzīvokļu segments "trekno gadu" jaunbūvēs Jūrmalā atrodas nedaudz labākā stāvoklī, nekā apbūves zemes segments. "Cenas ir ievērojami kritušās, bet tur tirgus tomēr lēni kustas, smagi čīkstot. Lielākajai pircēju daļai šādi dzīvokļi vēl joprojām ir neattaisnoti dārgi, gan to iegādes, gan uzturēšanas izmaksu ziņā," pateica eksperts.

Absolūti cita situācija ir sērijveida dzīvokļu tirgū: to cenas kāpj.

"Spilgts piemērs ievērojamā dzīvokļu cenu celšanās Kauguros, kur triju četru gadu laikā dzīvokļu cenas ir gandrīz dubultojušās. Vēl jāpavēsta, ka pēdējā laikā Kauguri pamazām zaudē savu negatīvo aizspriedumu auru," norādīja Lezdiņš.

Privātmāju segmentā ir salīdzinoši liela potenciāli maksātspējīgu pircēju interese, taču trūkst adekvātu piedāvājumu cenas un kvalitātes attiecības ziņā, saka eksperts.

"Par savu naudu klienti vēlas iegūt mājas, kas atbilstu zinošo, daudz ko redzējušo un prasīgo maksātspējīgo pircēju budžetam un sapratnei par mūsdienu stilu, telpu plānojumiem, tehnoloģijām, kvalitāti un komfortu. Tirgū pieejamās (šim budžetam atbilstošās) nedaudzās mājas labās vietās (netālu no jūras vai ar tiešu pieeju Lielupei) ir šādā aspektā morāli un tehniski novecojušas un gandrīz visas ir daudz par lielu pircējiem, turklāt vēl ar neracionālu plānojumu," paskaidroja viņš.

Tādēļ Jūrmalas privātmāju tirgū ir izveidojusies absurda situācija – it kā visa Jūrmala pārdodas, bet pirkt nav ko.

"Jo jaunu, modernu pēckrīzes periodā  būvētu privātmāju pārdošanā faktiski nav vispār, jo, ja kāds ir 2008.-2009. gada krīzi veiksmīgi pārdzīvojis un vēl spējis sev uzbūvēt jaunu, arhitektoniski un tehnoloģiski modernu saprātīga lieluma māju pieprasītajā Jūrmalas daļā - jūras pusē no Lielupes līdz Vaivaru rehabilitācijas centram, tā netiek pārdota, jo tiek izmantota sev," pateica Lezdiņš.

Pēc viņa domām, tuvāko trīs gadu laikā Jūrmalā ir izaugsmes potenciāls dažos nekustamā īpašuma tirgus segmentos.

"Šādas zemes, piemēram, sastopamas apbūves otrajā līnijā starp prospektu un Kāpu ielu Mellužos, Asaros, Vaivaros (200 - 400 m no jūras)," uzskata eksperts.

Padomju apbūves dzīvokļi varētu palielināties cenā par 3-5%, savukārt dzīvokļiem jaunajos projektos nav īpaša potenciāla būtiskam cenu kāpumam, uzskata Lezdiņš.

Savukārt attiecībā uz privātmājām – tie, kas sapņo par Jūrmalu, būs spiesti būvēt, secina viņš.

91
Pēc temata
Jūrmalas pilsētas transports iedzīvotājiem būs bezmaksas
Latvija izvērtē Maskavas uzņēmēju nekustamo īpašumu konfiskācijas iespējas
Ēkas vai kompensācija: ebreju īpašuma atgriešanas jautājums atkal dienas kārtībā
"Iedzīvotājs nonāk ķīlnieka situācijā": no kā jābīstas Hruščova laika māju iemītniekiem
Nils Ušakovs Eiropas Parlamentā, foto no arhīva

Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

18
(atjaunots 13:47 28.11.2020)
EP deputāts Nils Ušakovs publikācijā Facebook asi kritizēja valdību, kas pūlas padzīt krievvalodīgos no politikas un atgādināja, ka var mīlēt krievu valodu, pie tam runājot latviski. Viņš piebilda, ka ir pareizi vēlēties, lai bērni mācītos dzimtajā valodā.

RĪGA, 28. novembris — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook nāca klajā ar graujošu publikāciju "Par Eiropas un Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju nākotni". Tās noslēgumā viņš aicināja Latvijā dzīvojošos krievvalodīgos nepalikt malā no politiskajiem procesiem valstī un visā Eiropā.

Publikācijas mērķis – piesaistīt krievvalodīgo uzmanību Konferencei par Eiropas nākotni, tomēr paralēli politiķis skāra gan latviešu valodu, gan "nacionālo valdību" un pat viņu algas.

Ušakovs sāka ar rezultātiem, ko uzrādīja sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja, veikta pēc interneta žurnāla "Spektr" pasūtījuma ar Nīderlandes un Zviedrijas vēstniecību Latvijā atbalstu. Atgādināsim, ka aptauja notika šī gada jūlijā un augustā visā Latvijā. Pētnieki aptaujāja 1100 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus (pilsoņus un nepilsoņus), kam krievu dzimto vai ģimenes saziņas valodu.

Ušakovs publicēja monitoringa rezultātus: 65% krievvalodīgo uzskata sevi par eiropiešiem; 73% norāda, ka pieturas pie Eiropas vērtībām, 50% runā latviski labi vai ļoti labi, vēl 29% - vidējā līmenī, 84% norāda, ka par galveno uzskata piederību krievu kultūras telpai, 88% uzskata par būtisku izglītību krievu valodā.

Ņemot vērā šos datus, Rīgas bijušais mērs secināja, ka ir dabiski un pareizi uzskatīt sevi par eiropieti, tāpat kā saistīt sevi ar Latviju, labi pārvaldīt latviešu valodu un pie tam mīlēt dzimto krievu valodu. Pēc viņa domām, pareizi ir arī vēlēt bērniem iespēju saņemt izglītību dzimtajā valodā.

Pēc šī slēdziena Ušakovs sāka uzbrukumu nacionālistiskajiem latviešu politiķiem un nosauca viņus par "parodiju Borata stilā".

"Nacionālie latviešu politiķi gadiem ilgi mēģina dēmonizēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus, lai izspiestu viņus no politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem. Tomēr paskatieties uz tiem, kuri pašlaik stāv pie varas stūres. Tie ir cilvēki, kuri pandēmijas laikā paceļ algas tikai sev. Tā jau ir politikas parodija Borata stilā. Protams, viņi baidās no jebkādas konkurences, vienalga, vai to sastāda citādi domājoši latvieši vai krievvalodīgie," konstatēja Ušakovs.

Šajā kontekstā politiķis atgādināja, ka Latvijā jau ilgi nav organizētas aptaujas, kas palīdzētu noskaidrot, cik daudzi vēl tic iespējām mainīt valsts attīstības kursu. Viņaprāt, tamlīdzīgas aptaujas rezultāti diezin vai būtu apmierinoši.

"Tomēr kursu mainīt var, piedaloties gan vēlēšanās mājās, gan procesos Eiropas līmenī, - Ušakovs ierunājās par galveno. – Par vienu no galvenajiem notikumiem ES politiskajā dzīvē tuvākajā laikā kļūs Konference par Eiropas nākotni. To organizēs Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija. Tā ilgs vismaz divus gadus. Visā Eiropā ritēs tikšanās un diskusijas. Eksperti, sabiedriskie darbinieki, ES pilsoņi piedāvās savu vīziju par mūsu kontinenta nākotni. Konferencei jāliek pamati nākamajām pārmaiņām un reformām ES."

Ušakovs apsolīja parūpēties par to, lai daļa pasākumu Eiropas nākotnei veltītās konferences ietvaros tiktu organizēta krievu valodā.

"To es nodrošināšu kā Eiropas Parlamenta deputāts no sociālistiem un demokrātiem sadarbībā ar kolēģiem no "Saskaņas"," viņš apliecināja un aicināja savā komandā visus, kas vēlētos piedalīties pasākumu sagatavošanā un organizācijā. Visus interesentus Ušakovs lūdz rakstīt uz e-pastu nils.usakovs@europarl.europa.eu.

18
Tagi:
krievu valoda, Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Ušakovs atbildējis uz Iesalnieka izteikumiem par to, ka viņš esot svešs Latvijai
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Nils Ušakovs pastāstīja, kāpēc nav gājis "bungot" pret krievu skolu likvidāciju
Rīgā informē par aizliegumu pulcēties krievu valodā! Latviete sašutumā, Ušakovs iejaucās
Covid-19 ekspress testēšana, foto no arhīva

Latvijā reģistrēti 753 jauni Covid-19 gadījumi, trīs pacienti miruši

13
(atjaunots 16:17 28.11.2020)
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēts 16561 koronavīrusa infekcijas gadījums, miruši 193 pacienti ar apstiprinātu diagnozi.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā valstī reģistrēti 753 jauni Covid-19 gadījumi, miruši 3 pacienti ar apstiprinātu diagnozi, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs.

Diennakts laikā laboratorijas veikušas 7645 testus, no tiem 9,8% analīžu devuši apstiprinošu rezultātu.

Divi viņsaulē aizgājušie pacienti piederēja pie 80-85 gadu vecuma grupas, vēl viens – pie 85-90 gadu vecuma grupas.

Ziņots,  ka kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēts 16561 koronavīrusa infekcijas gadījums, miruši 193 pacienti ar apstiprinātu diagnozi.


13
Tagi:
SPKC, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Kāpēc veselības ministre sūdzas par Babra zivju rūpnīcu? Runa nav par šprotēm
Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
Apgānīts piemineklis Obālē

"Beidzamie draņķi": Rossotrudņičestvo vadītājs izteicies par vandālismu Lietuvā

0
(atjaunots 15:03 28.11.2020)
Jevgēņijs Primakovs pieprasījis reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu pēc vandālisma aktiem un informēja par nodomu sazināties ar Lietuvas varasiestādēm.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Krievijas tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālās aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītājs Jevgēņijs Primakovs nosauca par "beidzamajiem draņķiem" cilvēkus, kuri nozaimojuši padomju karaspēku brāļu kapus Obāles apdzīvotajā vietā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Savu viedokli viņš pauda publikācijā Facebook.

Trešdien Lietuvas kara vēstures asociācija "Aizmirstie karavīri" paziņoja, ka Rokišķu rajonā fiksēti apgānīti kapi. Kapavietu plāksnes aplietas ar krāsu, uzzīmēts kāškrusts. Informācija par apgānītājiem nav zināma.

Primakovs paziņoja, ka pieprasa reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu. Viņš paziņoja, ka nepieciešams atrast nevalstisku organizāciju Lietuvā, kas varētu kopt kapus, jo vietējās varasiestādes pieļauj ņirgāšanos par apbedītajiem.

"Mēs vērsīsimies pie Lietuvas varasiestādēm: vai mūsdienu Lietuvā ir pieļaujama kapu apgānīšana kā tāda, vai padomju karavīru kapiem pieļauts izņēmums un par tiem var ņirgāties?" vaicāja Rossotrudņičestvo vadītājs.

Tāpat Primakovs izsludinājis naudas balvu par informāciju par cilvēkiem, kas apgānījuši kapus.

"Ņemiet vērā – man būs vajadzīgas ne tikai ziņas, bet informācija, ko var pārbaudīt, un pierādījumi, lai nepriecētu blēžus un provokatorus. Aicinu pievienoties šai privātajai iniciatīvai visus interesentus, lai tā nebūtu tikai mana personiskā ideja, lai tā kļūtu par sabiedrisku iniciatīvu," piebilda politiķis.

Sirpja un āmura simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Arī iepriekš Lietuvā jau vairākkārt apgānītas padomju karavīru apbedījuma vietas un pieminekļi. Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja sāka pārbaudi jautājumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanu brāļu kapos Žežmarē, Kauņas pagastā.

Iepriekš Sputnik Lietuva ziņoja, ka septembra sākumā vandāļi aplējuši ar sarkanu krāsu pieminekli sarkanarmiešiem vietējos kapos un aprakstījuši to ar aizvainojošiem uzrakstiem. Vēlāk piemineklis tika attīrīts.

0
Tagi:
Jevgēņijs Primakovs, brāļu kapi, Lietuva
Pēc temata
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Apgānīts piemineklis padomju karavīriem Subātē
Plāksnītes pie padomju pieminekļiem Krievijas vēstniecība Lietuvā uzskata par nekrietnām