Park Residences

Jūrmala aizmirsusi "treknos gadus" un krievu bagātniekus: kas šodien pērk mājokli kūrortā

82
(atjaunots 09:28 28.08.2019)
Jūrmalā vairs nedarbojas tirgotājiem tik iecienītā shēma: nozīmēšu cenu augstāku, pircējs atnāks, sāks kaulēties un mēs piekaut kā man interesanta apstāsimies, pastāstīja nekustamo īpašumu aģentūras īpašnieks.

RĪGA, 28. augusts – Sputnik. Nekustamā īpašuma cenas Jūrmalā ilgu laiku nebija saistītas ar reālo ekonomikas situāciju valstī, taču līdz ar emocionālo un bagāto nerezidentu aiziešanu mainījies arī mājokļu tirgus Latvijas galvenajā kūrortpilsētā, raksta nekustamo īpašumu aģentūras īpašnieks Aldis Lezdiņš Dienas Bizness.

Emocionālie bagātnieki pazuduši

Pēc viņa sacītā, nekustamo īpašumu pārdevējiem Jūrmalā šodien nav nekāda pamata cerēt uz "trekno gadu" atgriešanos, bagātie nerezidenti, kuri bija gatavi pirkt mājas par Latvijai neticami lielu naudu, vairs neinteresējas par Jūrmalu.

"Klientu-nerezidentu budžets (tie ir aptuveni 20% no visiem potenciālajiem Jūrmalas nekustamo īpašumu pircējiem) izrādās vidēji par pieticīgāks par vietējo pircēju budžetu," aprakstīja mūsdienu situāciju eksperts, piebilstot, ka vietējiem pircējiem ir vēl viens pluss: viņi var paņemt kredītu vietējās bankās ar attiecīgi nelielām likmēm.

Vidējās klases nerezidenti, kuri interesējas par nekustamo īpašumu Latvijā, parasti tās ir jaunas ģimenes, biežāk izvēlas Rīgu, norādīja Lezdiņš.

"Viņu prioritāte mājokļa iegādē ir termiņuzturēšanās atļaujas iegūšana, bērnu nogādāšana labās skolās, darbs (bizness) un citi faktori," paskaidroja viņš.

Bankas pasliktina situāciju

Interese par nekustamo īpašumu Jūrmalā šodien ir vecākas paaudzes cilvēkiem – viņiem ir svarīga nesteidzīga un mierīga privātā dzīve. Taču par šķērsli mājokļa iegādē kūrortpilsētā kļūst Latvijas banku attieksme, paziņoja Lezdiņš.

"To darbību nosakošā Moneyval rekomendāciju ieviešanas politika citkārt mūsu bankās jau apsteidzoši ir manāmas. Tikai no 2021.gada praksē ieviešamās - praktiski neizpildāmās, banku darbību reglamentējošās, OECD "Bāzele III" rekomendācijas," pateica eksperts.

Banku šķēršļu dēļ Jūrmalā dominē vietējie nekustamā īpašuma pircēji, pārliecināts eksperts.

Tik dažādie nekustamie īpašumi

Jūrmalā var izcelt vairākus mājokļa tirgus segmentus, un katrs no tiem attīstās savā veidā, pastāstīja Lezdiņš.

"Piemēram, kūrorta zemesgabalu segments (pie kura attiecināmu arī zemesgabali ar brūkošām mājām, kuras dažkārt ir arhitektūras mantojuma pieminekļi) piedzīvo kritumu, tas nav pieprasīts. Cenas tajā pēdējo 4-5 gadu laikā samazinājušās gandrīz par 50%," sacīja eksperts.

Viņš paskaidroja, ka šādus objektus neviens nevēlas pirkt, jo tas ir saistīts ar ilgstošiem birokrātiskiem procesiem, turklāt pietrūkst kompetentu celtnieku, kuri patiešām var darboties ar arhitektūras pieminekļiem.

Spiedienu zemesgabalu cenām izraisa arī bankas struktūru darba faktors, piemēram, likvidējamajai ABLV piederošā Pillar. "Tās apstākļu dēļ tirgū šobrīd spiestas izmest apbūves zemes," paskaidroja Lezdiņš.

Vēl viena zemes īpašnieku kategorija, kura rada spiedienu cenām, – vēsturisko koka ēku mantinieki, kuriem ir nepieciešama steidzama pārdošana un kuri ir spiesti meklēt reālu cenas pieprasījumu.

Premium klases dzīvokļu segments "trekno gadu" jaunbūvēs Jūrmalā atrodas nedaudz labākā stāvoklī, nekā apbūves zemes segments. "Cenas ir ievērojami kritušās, bet tur tirgus tomēr lēni kustas, smagi čīkstot. Lielākajai pircēju daļai šādi dzīvokļi vēl joprojām ir neattaisnoti dārgi, gan to iegādes, gan uzturēšanas izmaksu ziņā," pateica eksperts.

Absolūti cita situācija ir sērijveida dzīvokļu tirgū: to cenas kāpj.

"Spilgts piemērs ievērojamā dzīvokļu cenu celšanās Kauguros, kur triju četru gadu laikā dzīvokļu cenas ir gandrīz dubultojušās. Vēl jāpavēsta, ka pēdējā laikā Kauguri pamazām zaudē savu negatīvo aizspriedumu auru," norādīja Lezdiņš.

Privātmāju segmentā ir salīdzinoši liela potenciāli maksātspējīgu pircēju interese, taču trūkst adekvātu piedāvājumu cenas un kvalitātes attiecības ziņā, saka eksperts.

"Par savu naudu klienti vēlas iegūt mājas, kas atbilstu zinošo, daudz ko redzējušo un prasīgo maksātspējīgo pircēju budžetam un sapratnei par mūsdienu stilu, telpu plānojumiem, tehnoloģijām, kvalitāti un komfortu. Tirgū pieejamās (šim budžetam atbilstošās) nedaudzās mājas labās vietās (netālu no jūras vai ar tiešu pieeju Lielupei) ir šādā aspektā morāli un tehniski novecojušas un gandrīz visas ir daudz par lielu pircējiem, turklāt vēl ar neracionālu plānojumu," paskaidroja viņš.

Tādēļ Jūrmalas privātmāju tirgū ir izveidojusies absurda situācija – it kā visa Jūrmala pārdodas, bet pirkt nav ko.

"Jo jaunu, modernu pēckrīzes periodā  būvētu privātmāju pārdošanā faktiski nav vispār, jo, ja kāds ir 2008.-2009. gada krīzi veiksmīgi pārdzīvojis un vēl spējis sev uzbūvēt jaunu, arhitektoniski un tehnoloģiski modernu saprātīga lieluma māju pieprasītajā Jūrmalas daļā - jūras pusē no Lielupes līdz Vaivaru rehabilitācijas centram, tā netiek pārdota, jo tiek izmantota sev," pateica Lezdiņš.

Pēc viņa domām, tuvāko trīs gadu laikā Jūrmalā ir izaugsmes potenciāls dažos nekustamā īpašuma tirgus segmentos.

"Šādas zemes, piemēram, sastopamas apbūves otrajā līnijā starp prospektu un Kāpu ielu Mellužos, Asaros, Vaivaros (200 - 400 m no jūras)," uzskata eksperts.

Padomju apbūves dzīvokļi varētu palielināties cenā par 3-5%, savukārt dzīvokļiem jaunajos projektos nav īpaša potenciāla būtiskam cenu kāpumam, uzskata Lezdiņš.

Savukārt attiecībā uz privātmājām – tie, kas sapņo par Jūrmalu, būs spiesti būvēt, secina viņš.

82
Pēc temata
Jūrmalas pilsētas transports iedzīvotājiem būs bezmaksas
Latvija izvērtē Maskavas uzņēmēju nekustamo īpašumu konfiskācijas iespējas
Ēkas vai kompensācija: ebreju īpašuma atgriešanas jautājums atkal dienas kārtībā
"Iedzīvotājs nonāk ķīlnieka situācijā": no kā jābīstas Hruščova laika māju iemītniekiem
Skolniece, foto no arhīva

"Neredzamie bērni": tālmācību pirmie rezultāti Latvijā

4
(atjaunots 07:03 01.06.2020)
Pagājuši divi tālmācību mēneši – absolūti jauna un visnotaļ sāpīga pieredze Latvijas skolām. Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija jau nopietni plāno šīs epopejas turpinājumu arī nākamajā mācību gadā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Par tālmācību plusiem un mīnusiem un par to, kāda mācība ir jāgūst nākotnes iecerēm, Bb.lv aprunājās ar Rīgas 34. vidusskolas direktori, pedagoģijas doktori Nataļju Rogaļevu.

Plusi

Direktore atzinās, ka jau ir noilgojusies pēc savu skolēnu un skolotāju sejām un sapņo pēc iespējas drīzāk tikties ar viņiem nevis tiešsaistē, bet dzīvajā kā agrāk. Taču savu plusi, protams, ir arī tālmācībām.

"Bērni strādāja patstāvīgi, un viņi iemācījās atbildīgāk izpildīt uzdevumus, patstāvīgi tikt skaidrībā ar tiem," stāsta Nataļja Rogaļeva. "Viņi iemācījās strādāt ar tehnoloģijām, arī daudzi skolotāji pavirzījušies uz priekšu savā darbā ar tehnoloģijām. Vēl viens pluss, manuprāt, ir tajā, ka bija daudz uzdevumu, kas bija saistīti ar nepieciešamību lasīt, jeb tādi uzdevumi, kurus nav iespējams izpildīt, ja tu neizlasīsi tekstu. Tādēļ, gribi negribi, skolēniem nācās daudz lasīt. Un tas ir labi, jo lasīšanas iemaņas mūsdienu bērniem nav diez ko attīstītas, un šajos divos mēnešos tās droši vien ir uzlabojušās."

Taču arī mīnusu nesagatavotās tālmācībās izrādījies ne tik maz.

Mīnusi

"Kopumā mūs pievīla skolotāju IT sagatavotība, un pirmās divas nedēļas mēs nebijām īpaši gatavi tam, lai piedāvātu bērniem attālinātas tiešsaistes mācību stundas, un kamēr mēs apguvām šīs metodikas, protams, pagāja laiks," skaidro direktore. "Otrkārt, protams, komunikācijas, individuālās pieejas trūkums, kad skolotājs redz, kas notiek klasē, un var kontrolēt katru bērnu. Dažkārt pasniedzējam pietiek vienkārši pienākt klāt pie skolēna un pastāvēt blakus viņam vai paskatīties uz viņu, lai viņš sāktu strādāt. Esošajā situācijā šādas iespējas mums nebija, un tādēļ daudzus bērnus mēs vienkārši "pazaudējām", jo "aiziet" līdz katram bērnam tālmācību situācijā mums neizdevās. Un, protams, ļoti liels mīnuss – tā ir bērnu "noslāņošanās". Iznāca, ka tie bērni, kuriem vecāki palīdzēja: pieslēgties pie tiešsaistes mācību stundām, lejupielādēt uzdevumus, kaut ko skaidroja – jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi mācījās. Atšķirībā no tiem bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

Arī vecāki sūdzējās, ka viņi paši no rīta līdz vakaram strādā attālināti un viņiem nav iespējas un spēka palīdzēt saviem bērniem. Un atsevišķi skolēni, paliekot bez strādājošo vecāku palīdzības, izpildīja uzdevumus daudz sliktāk, bet ir arī tādi bērni, kuri vispār praktiski nemācījās šos divus mēnešus. Kādas būs viņu zināšanas nākamā mācību gada sākumā, grūti pat prognozēt."

Kļūdu labojums

Nataļja Rogaļeva uzskata, ka ja septembrī atsāksies tālmācības, pirmām kārtām ir jādomā par to, kā uzlabot skolotāju zināšanas tehnisko jautājumos.

"Lai arī šajos divos mēnešos situācija ir uzlabojusies, mūsu skolā ir vismaz 30 pedagogi, kuri nenovadīja nevienu tiešsaistes konferenci, nevienu tiešsaistes mācību stundu vai konsultāciju un vienkārši banāli pievienoja uzdevumus, augšupielādēja failus, un dažkārt pat ne prezentāciju, bet vienkārši tekstu: izpildi tādu un tādu uzdevumu mācību grāmatā, uzraksti un atsūti man," stāsta direktore. "Tātad, mums ir ļoti stipri jārūpējas par skolotāju tehnisko un datorpratību, jāizstrādā kaut kādi protokoli un procedūras, kā mēs varam sasniegt katru bērnu. Un mums ļoti nopietni jāpadomā par to, ko mēs darīsim ar tiem bērniem, kuri izkrīt no procesa, jo viņi reāli izkrīt, mēs viņus neredzam – tālmācībās pastāv "neredzamie bērni"."

Ko uzņem 10. klasē

Tomēr dzīve turpinās, un šogad jau 30 Rīgas skolas nolēma uzņemt skolēnus 10. klasē uz konkursa pamata, pēc iestājeksāmenu rezultātiem. Šogad eksāmens būs vienots visām 30 skolām. Pārbaudījums notiks 15. jūnijā, divu stundu garumā. Eksāmena saturā ir zināšanas matemātikā un svešvalodā.

Katrai skolai, kas ir pieteikusies šai eksaminācijai, jāsniedz sava platforma tās sarīkošanai, savukārt bērni varēs piereģistrēties eksāmenam Rīgas domes Izglītības departamenta mājaslapā, norādot to, kurā skolā viņi vēlas nolikt šo eksāmenu. Saņemot rezultātus uz rokām, topošais 10. klases skolnieks varēs doties ar tiem uz jebkuru viņa izvēlēto skolu, kura noteikts savus atlases kritērijus. Piemēram, 60% vai 70% pareizi izpildīta daba.

Ja skola nav pieslēgusies šim vienotajām iestājeksāmenam, tad tai nav tiesību veikt nekāda veida pārbaudes vispār un ir jāuzņem bērni atbilstoši iestāšanās iesniegumu iesniegšanas kārtībai.

4
Tagi:
izglītība, skolotāji, skola
Pēc temata
Skandāls ar "Tava klase": premjeram radušies jautājumi Šuplinskai
Degi Karajevs: 1. septembrī krievu pirmklasniekus gaida šoks
Skolas direktore: mācības tiešsaistē – tas ir ne tikai stress, bet arī izaicinājums
Latviešu pedagogi: skolu reforma rada idiotus
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

8
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

8
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats