Latvijas nepilsoņa pase

Vecāki vainīgi: Latvijas prezidents atbildēja uz neērtu jautājumu par nepilsoņiem

143
(atjaunots 08:09 28.08.2019)
Latvijas prezidents Egils Levits negrasās piešķirt pilsonību Latvijā dzīvojošiem nepilngadīgiem nepilsoņiem.

RĪGA, 28. augusts – Sputnik. Prezidents Egils Levits uzskata, ka Latvijas nepārkāpj ANO Bērnu tiesību konvenciju pilsonības jautājumā. Vainu par to, ka valstī ir un turpina piedzimt bērni-nepilsoņi, viņš uzvēla vecākiem.

Aizvakar, 26. augustā, Latvijas prezidents Egils Levits tikās ar Latvijas partiju jauniešu pārstāvjiem "Jaunieši politikā un demokrātijas attīstībā" foruma ietvaros.

Tikšanās laikā Latvijas tiesībsargs un jurists Aleksandrs Kuzmins uzdeva Levitam jautājumu par to, vai viņš atbalstīs pilsonības piešķiršanu ne vien nākotnes jaundzimušajiem, bet arī visiem nepilngadīgajiem. "Jo viņu pilsonības tiesības Latvija atzīst, būdama Bērnu tiesību konvencijas dalībniece," norādīja Kuzmins.

Atbildes kārtā Levits paziņoja, ka konvencijas nolikumu pārkāpuma Latvijā nav.

"Pirmkārt, es vēlos teikt, ka pilsonības tiesības netika pārkāptas, jo par bērniem līdz zināma vecuma sasniegšanai atbildību nes vecāki, tostarp par to, kas attiecās uz viņu pilsonību. Kamēr bērns ir nepilngadīgs, viņš nevar pieprasīt noteiktu pilsonību, piemēram, Indijas pilsonību vai citu, kuru viņš vēlas. Ja viņš ir pilngadīgs, viņš var to izdarīt. Līdz tam brīdim to dara vecāki.

Šajā gadījumā Latvijas valsts sniedza vecākiem visas iespējas iedot saviem bērniem Latvijas pilsonību. Ja vecāki to nedara zināmu iemeslu dēļ, tas, protams, ir šo vecāku jautājums.

Jebkurā gadījumā pēc tam šie cilvēki kļūst par pilngadīgiem un paši izlemj, pieņemt vai nepieņemt Latvijas pilsonību. Es, protams, ieteiktu viņiem pieņemt Latvijas pilsonību, taču jebkurā gadījumā, es domāju, ka visas starptautiskās normas Latvija ir ievērojusi, kā visas citas Eiropas Savienības dalībvalstis, kurās pastāv līdzīga kārtība, kā Latvijā," pateica Levits.

Pēc Kuzmina sacītā, šādu prezidenta atbildi var uzskatīt par nepamatotu, un to apstiprina ANO Bērnu tiesību konvencijas rekomendācijas. 2016. gada martā sēdē tika pieņemti sekojošās piezīmes attiecībā uz pilsoņu tiesībām un brīvībām:

Komiteja sveic dalībvalsts panākto progresu bērnu skaita ar tiesisko statusu nepilsonis samazināšanas lietā. Taču tā ir noraizējusies par bērnu stāvokli, kuri joprojām atrodas šajā situācijā, kā arī par to faktu, ka 2013. gada Pilsonības likuma grozījumi neparedz automātisku pilsonības piešķiršanu bērniem, kuri piedzimuši Latvijā vecākiem ar nepilsoņu statusu vai vecākiem, kuri nevar nodot savu pilsonību bērnam, un satur prasību, ka dzimšanas reģistrācijas laikā vienam no bērna vecākiem oficiāli jāvēršas ar lūgumu piešķirt viņam pilsonību.

Komiteja iesaka dalībvalstij aktivizēt pūliņus pilsonības pieejamības nodrošināšanā visiem bērniem, tostarp pārskatot Pilsonības likumu attiecībā uz automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem bērniem, kuriem pretējā gadījumā nebūtu pilsonības, tostarp nepilsoņu statusa vecāku un vecāku, kuri nevar nodot savu pilsonību, bērniem. Tāpat komiteja rekomendē dalībvalstij izskatīt jautājumu par 1997. gada Eiropas Pilsonības konvencijas un 2009. gada Eiropas Padomes Konvencijas par bezpilsonības nepieļaušanu sakarā ar valstu tiesību pēctecību ratifikāciju.

Nepilsoņi Latvijā

Latvijas nepilsoņi ir vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku no gandrīz diviem miljoniem valstī dzīvojošiem. Nepilsoņi ir pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji, kuri ieradušies republikā pēc 1940. gada, kad Latvija kļuva par PSRS daļu. Nepilsoņiem ir ierobežotas tiesības, viņi nevar strādāt noteiktos amatos, kā arī piedalīties vēlēšanās un referendumos.

Latvijas Saeima maijā pirmajā lasījumā atbalstīja bijušā prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu par automātisku pilsonības piešķiršanu bērniem. Iniciatīvu atbalstīja 62 deputāti, pret nobalsoja 26 tautas ievēlētie deputāti. Likumprojekta piekritēju vidū ir "Saskaņa", "Jaunā Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība, "Attīstībai/Par!" un vairums KPV LV deputātu. Pret izteicās Nacionālais bloks un "jaunie konservatori".

Tas paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra jaundzimušie nepilsoņu bērni automātiski tiks atzīti par Latvijas pilsoņiem, izņemot gadījumus, kad bērna vecāki izvēlēsies viņam citas valsts pilsonību. Iepriekš, lai iegūtu Latvijas pilsonību bērnam, vecākiem-nepilsoņiem bija jāraksta speciāls iesniegums.

Likumprojekts skar nelielu bērnu skaitu, jo, saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, 2014. gadā nepilsoņa statusu saņēmuši 74 jaundzimušie, 2015. gadā – 77, 2016. gadā – 47, 2017. gadā – 51, 2018. gadā – 33 bērni.

Saskaņā ar likumprojekta anotāciju, tam ir jāveicina Latvijas sabiedrības saliedētība. Nepilsoņa statusa piešķiršanas bērniem izbeigšana ir simbolisks solis, kurš ļaus izbeigt apzinātu dažādu Latvijas sabiedrības grupu pretstatīšanu.

143
Pēc temata
Ar šķīvjiem latviski runāt? Krievu meitene nav pieņemta darbā IKEA par trauku mazgātāju
"Nav kur likties". Politologs novērtēja Latvijas prezidenta "reveransus" Krievijai
Gilis: nacionālisti skries ar pieri sienā, lai padzītu krievus no Latvijas
Jurkāns: ASV nostādījušas Latviju uz nabadzības sliekšņa
Televizors un tālvadības pulti, foto no arhīva

"Dāvana" krievu skatītājiem: no TV ētera padzen pēdējo vietējo kanālu krievu valodā

12
(atjaunots 07:42 27.02.2021)
Līdz septembrim no LTV7 pilnībā pazudīs saturs krievu valodā. To apstiprināja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Ceturtdien, 25. februārī Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija nolēma apspriest situāciju ar elektroniskajiem medijiem mazākumtautību auditorijai. Varētu domāt, ka pēc vairāku desmitu krievu valodā strādājošo televīzijas kanālu slēgšanas Latvijas sabiedriskajai apraidei strauji paveicies. Tomēr tik vienkārši nemaz nav, stāsta ВВ.lv.

Stratēģisks uzdevums

Jaunievedumi paredz – līdz septembrim saturs krievu valodā no LTV7 pilnībā pazudīs. To apstiprināja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ivars Āboliņš. Paliks tikai radio un internets. Un to pat ar zināmu lepnumu dēvē par jauno "multivides platformu".

Tikšanās bija īpaši aktuāla, ņemot vērā topošo multivides platformu. To sēdes sākumā paziņoja komisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība"). Lai sabiedrība būtu saliedēta, kā viņš izteicās, uzaicināta visa NEPLP vadība un virkne citu ierēdņu. LTV programmu direktore Rita Ruduša paziņoja, ka norādītās platformas koncepcija top jau kopš 2016. gada, tas esot "liela stratēģiska uzdevuma elements".

Viņa pastāstīja, ka darbs rit gluži kā visā Eiropā – priekšroka tiek dota digitālajai televīzijai. Diemžēl, viņa atzina, cilvēki aizvien retās skatās tradicionālo televīziju – no 2017. gada "biežo skatītāju" daļa sarukusi no 36% līdz 19%.

Ruduša apliecināja, ka LTV veic nopietnu darbu – tā ir nopietna žurnālistika, vizualizācija. Viņa informēja, ka LTV orientējas uz ekonomiski aktīvo auditoriju, 20-55 gadu vevuma grupu. Fokusā ir pilsētnieki ar augstāko izglītību, kam raksturīga lojalitāte un uzticība, kuri ieinteresēti Latvijas sociāli ekonomiskajos un politiskajos procesos.

Sabiedriskās televīzijas pārstāve novērtēja, ka patlaban Zaķusalā un Doma laukumā tapusī produkcija interesē 392 tūkstošus Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju. Ruduša norādīja, ka auguši tematiskie raidījumi, personiski izcelts sporta žurnālists Vladimirs Ivanovs.

Digitālais modelis paredz "ļoti minimālu personālu". Cita starpā to apkalpo kameras-roboti. Patlaban mediju kanālos vajadzīgi "universālie karavīri", kas prot visu. 2021. gada septembrī sola panākt principiāli jaunu kvalitāti. Tiek iepirktas iekārtas un aparatūra. Rezultātā teorētiski vajadzētu izdoties "daudzveidīgai un spilgtai" apraidei.

Mihails Joffe
© Sputnik / Александр Натрускин

Tagad ir vakuums

Taču tas plānots nelatviešiem paredzētai apraidei, atzina NEPLP vadītājs. Padomes locekle Ieva Kalderauska norādīja, ka minētajā kategorijā var iekļaut aptuveni 37% Latvijas iedzīvotāju – vairāk nekā 715 tūkstošus cilvēku.

Pavisam drīz ne viņi, ne arī citi skatītāji neieraudzīs republikāniskajā kanālā LTV7 pārraides krievu valodā.

NEPLP šajā jautājumā ir mazliet neskaidra pozīcija: lai arī LTV7 ir salīdzināmi augsta atpazīstamība un piekļuva, pērn LTV nesasniedza virkni nosprausto sabiedriskā labuma mērķu, kas vēlreiz apliecina, ka vajadzīgas pārmaiņas.

Tomēr Āboliņš vēlreiz uzsvēra, ka līdz septembrim no LTV7 pilnībā pazudīs saturs krievu valodā. Paliks tikai radio un internets.

Savā prezentācijā Kalderauska apsolīja nodrošināt mazākumtautību pārstāvniecību. Vienlaikus Saeimas komisijas sēdē neviens no šīs kategorijas nebija aicināts piedalīties.

12
Tagi:
NEPLP, krievu valoda, televīzijas kanāli
Pēc temata
"Sāksim badoties": REN TV atbildēja uz translācijas pārtraukšanu Latvijā
Grib, lai sāk domāt latviski: politiķis par krievu telekanālu atslēgšanu
Latvija uz gadu aizliegusi RTR retranslāciju valsts teritorijā
Latvijā aizliegta vēl 16 Krievijas telekanālu retranslācija

Koncepcija mainījusies: valdība pārdomājusi un veikalus neatvērs

33
(atjaunots 07:59 26.02.2021)
Veikali ar platību līdz 300 kvadrātmetriem, kam bija plānots ļaut pārdot visu savu sortimentu, tomēr neatsāks darbu 1. martā.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atlikusi lēmumu par veikalu iespējamu atvēršanu no 1. marta. Pagaidām tirdzniecības paplašināšana atlikta par nedēļu.

Ministru kabineta sēdē otrdien pieņemts konceptuāls lēmums par to, ka no 1. marta ar paaugstinātiem drošības padākumiem varēs strādāt visi veikali, kuru platība nepārsniedz 300 kvadrātmetrus, un tiem būs ļauts pārdot visu savas produkcijas sortimentu.

Tomēr nākamo divu dienu laikā parādījās korekcijas. Vispirms mediķi (ar veselības ministru priekšgalā) pauda bažas par iespējamu trešo koronavīrusa vilni, pēc tam prezidents piezīmēja: ja pieņemto atvieglojumu rezultātā infekcijas gadījumu skaits atkal pieaugs, ministriem nāksies uzņemties politisku atbildību.

Galu galā ceturtdienas sēdē tika nolemts: tagad nav piemērotākais laiks drošības pasākumu liberalizācijai un veikalu atvēršanai. Šādu viedokli pauda gan premjerministrs Krišjānis Kariņš, gan veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Savukārt ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs piedāvāja operatīvās pārvaldes valdības grupai sagatavot kritērijus, kuru ievērošanas gadījumā veikali gūs iespēju strādāt. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens valdības sēdē visai emocionāli konstatēja, ka valdība ar tādiem soļiem raida nepareizus signālus medijiem un sabiedrībai. Turklāt, iekšlietu ministrs atzīmēja, atverot mazos veikalus, cilvēki mazākos pulkos dotos pēc pirkumiem uz lielveikaliem (kam patlaban ļauts strādāt), samazinātos rindas, kurās cilvēki dažkārt neievēro paredzēto distanci.

Patlaban valdība izskata Ekonomikas ministrijas ierosinājumu, kas paredz atļauju mazajiem veikaliem strādāt no 9. marta, nevis no mēneša sākuma. Prasības veikaliem nav mainītas – durvis varēs vērt veikali ar atsevišķu ieeju, kuru platība nepārsniedz 300 kvadrātmetrus.

Skaidrs, ka tamlīdzīga viedokļa maiņa Ministru kabinetā nedāvā stabilitātes sajūtu uzņēmējiem un nepalielina iedzīvotāju ticību valdības lēmumu loģikai un prognozējamībai.

33
Tagi:
ierobežojumi, valdība
Pēc temata
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas
Pensionāriem piešķirs 100 miljonus eiro, bet pabalstus saņems ne visi: kādi ir varianti
"Tur ir trakomāja": Paulu pārdomāja vakcinēt februārī
Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus

Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī

0
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Sputnik Latvija rīcībā nonācis video ieraksts, kurā redzams, kā pa ielu Jēkabpilī brauc traktors ar priekšmetu – tas ļoti atgādina lielgabalu no padomju karavīriem veltītā monumenta postamenta. Lielgabals tika nolaupīts 23. februāra naktī.

Vietējie iedzīvotāji, kuri 23. februārī atnāca nolikt ziedus pie monumenta par godu Tēvijas aizstāvja dienai, nākamajā dienā konstatēja – lielgabals ir nolaupīts. Sabiedriskie darbinieki ziņoja pašvaldībai un policijai. Policijas Zemgales reģionālā pārvalde ierosinājusi kriminālprocesu par lielgabala zādzību.

Krievijas vēstniecība Rīgā un KF pastāvīgā pārstāvniecība EDSO nosodīja padomju varoņiem-atbrīvotājiem veltītā pieminekļa apgānīšanu un aicināja vietējās varasietādes pienācīgi izmeklēt incidentu.

"Notiekošo vērtējam kā īstākā neonacistiskā revanšisma izpausmi, kam nav un nevar būt vietas civilizētā Eiropas valstī," paziņoja diplomātiskā misija.

0