Atkritumu maisi. Foto no arhīva

Atrada vainu pēdējā brīdī: Rīga ir gatava tiesāties ar Konkurences padomi

69
(atjaunots 15:48 26.08.2019)
Rīgas mērs Oļegs Burovs ir pārsteigts, ka visu laiku, kamēr monopola atkritumu apsaimniekošanas projekts tika izstrādāts un saskaņots, Konkurences padome klusēja, un te pēkšņi, pēdējā brīdī, sāka iebilst, draudot sarīkot Rīgā atkritumu haosu.

RĪGA, 26. augusts – Sputnik. Rīgas mērs Oļegs Burovs neizslēdz iespēju, ka galvaspilsētas vadība vērsīsies tiesā, ja Konkurences padome bloķēs atkritumu izvešanas monopola izveidošanu. Par to Burovs paziņoja LNT intervijā.

Pilsētas mērs uzsvēra, ka līguma sagatavošanas laikā ar privātajiem partneriem, katrs solis tika saskaņots ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Arī Valsts vides dienests to atbalstīja, savukārt Konkurences padome toreiz vispār klusēja.

"Un pēdējā brīdī mēs redzam no Konkurences padomes tādus ļoti skaistus, emocionālus paziņojumus, tādus liriskus paziņojumus. Bet faktiski, es gribu šeit mazāk redzēt emocijas, vairāk – juridiskus jautājumus.

Un man, es atvainojos, vienalga rodas jautājums, kāpēc pirms tam viņi par to neinformēja, nebrīdināja, bet sagaidīja to brīdi, kad jau viss ir, un tagad sāk apšaubīt," paziņoja Burovs.

Rīgas mērs neizskaidroja jautājumu par atkritumu izvešanas tarifu kāpumu galvaspilsētā, taču piebilda, ka jaunais sadarbības modelis paredz, ka partneri ieguldīs daudzus miljonus eiro, kuri tiks novirzīti atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pilnveidošanai, un šīs investīcijas partneriem kaut kādā veidā ir jāatgūst.

"Tāpēc mēs esam pārliecināti, ka mums ir taisnība, jo pretējā gadījumā mēs esam gatavi ar Konkurences padomi tiesāties Eiropas tiesā," norādīja Burovs, uzsverot, ka dotajā brīdī viņš neredz pamatu apturēt monopola izveidošanu.

Rīgas dome un tai piederošais uzņēmums "Getliņi EKO" iesniedza Konkurences padomei paskaidrojumus sakarā ar jauno līgumu par atkritumu apkalpošanu uz 20 gadiem un pilnībā apstrīdēja visas apsūdzības. Paskaidrojumā tiek uzsvērts, ka konkurss par privātas un valsts partnerības izveidošanu tika plānots, analizēts un saskaņots vairāku gadu garumā. Tāpat iesniegumā teikts, ka, ja Konkurences padome bloķēs darījumu, pilsētā īstermiņa perspektīvā būs vērojams haoss atkritumu izvešanas nozarē.

Kompānija "Getliņi EKO" pabeidza privātās un valsts partnerības izveidošanas procedūru par 686,3 miljoniem eiro uz 20 gadiem un atzina par konkursa uzvarētāju SIA "CREB Rīga", kuru izveidoja divi uzņēmumi: SIA "Clean R" un SIA "Eco Baltia vide". Pēcāk nosaukumu "CREB Rīga" nomainīja ar "Tīrīga".

Kopš 15. jūlija uzsākta līgumu noslēgšana ar "Tīrīga", kurus visiem dzīvokļu un ēku īpašniekiem – gan juridiskajām, gan fiziskajām personām – jāparaksta līdz 15. septembrim.

Konkurences padome 30. jūlijā paziņoja par lietas ierosināšanu pret Rīgas domi un "Getliņi EKO" par iespējamu Eiropas Savienības Nodibināšanas līguma pārkāpumu un var īslaicīgi iesaldēt darījumu ar "Tīrīga".

Neraugoties uz to, ka dome neplāno apturēt līgumu noslēgšanu ar "Tīrīga".

69
Pēc temata
Rīgas varasiestādes vēlas aizmetināt ciet visus atkritumu stāvvadus pilsētā
Cilvēki aizbrauc, atkritumi paliek: no kurienes Latvijā tik daudz atkritumu
Konkurences pārkāpums vai politiskais spiediens: Rīgai draud atkritumu haoss
Vai jaunās atkritumu mašīnas par 7 miljoniem glābs Latviju
Glāze ūdens. Foto no arhīva

Rīgā parādīsies jauna lietus ūdens attīrīšanas sistēma

1
(atjaunots 10:07 04.08.2020)
Līdz 2020. gada beigām tiks izstrādāts projekts lietus ūdens attīrīšanas jomā, kurš ļaus veikt ūdens kvalitātes monitoringu.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Tuvākajos gados Rīgā norisināsies jaunu risinājumu izstrāde un pārbaude lietus ūdens attīrīšanas jomā. Pēc speciālistu domām, jaunā sistēma palīdzēs nākotnē atrisināt ūdens kvalitātes monitoringu, kā arī sniegs operativitāti ārkārtas situāciju risināšanā, raksta BВ.lv ar atsauci uz Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu.

Pie projekta "Jaunu lietus ūdens attīrīšanas risinājumu testēšana bīstamu vielu un toksīnu ieplūdes ierobežošanai Baltijas jūrā" (CleanStormWater) līdz 2022. gada beigām strādās Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta eksperti. Projekts paredz, ka galvaspilsētā un vēl dažās projekta izmēģinājumu teritorijās: Vīmsi (Igaunija), Lieto un Turku (Somija) pašvaldībās tiks izveidoti lokāli lietus ūdens attīrīšanas un testēšanas risinājumi, kuri nodrošinās lietus ūdens attīrīšanu un tā monitoringu pirms novirzīšanas Baltijas jūrā.

Projekta gaitā iegūtie dati, informācija un rezultāti tiks izmantoti plašākā mērogā, lai pakāpeniski uzlabotu ūdens attīrīšanas praksi pilsētās – centralizētās un decentralizētas lietus ūdens kolektoru sistēmās.

"Lai gan valstis Baltijas jūras reģionā ir veikušas pasākumus, lai samazinātu bīstamo vielu ieplūdi jūrā, tomēr dažādas piesārņojošas un bīstamas vielas joprojām izdalās vidē, tostarp caur lietus ūdens sistēmām. Starpsektoru sadarbība lietus ūdens pārvaldības jautājumos Baltijas Jūras reģiona valstīs, tajā skaitā Rīgas pilsētas pašvaldībā, ir aktuāls jautājums, lai nodrošinātu integrētu lietus ūdens pārvaldību. Projekta īstenošana sniegs ieguldījumu ceļā uz integrētu lietus ūdens pārvaldību, nodrošinot iespēju uzlabot esošo pilsētas lietus ūdens apsaimniekošanas sistēmu, kā arī veicinās ilgtspējīgu lietus ūdens attīrīšanas risinājumu un novatorisku monitoringa un e-uzraudzības risinājumu ieviešanu," pastāstīja Marija Beļajeva, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta galvenā projektu vadītāja.

Projektā CleanStormWater piedalās pieci partneri: Vīmsi pašvaldība (Igaunija), kura ir vadošais partneris, Tallinas Tehniskais institūts (Igaunija), Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, Turku Lietišķo zinātņu universitāte (Somija), Karaliskā tehniskā universitāte (Zviedrija) un divi asociētie partneri – Lieto un Turku pašvaldības (Somija).

Kopējā projekta vērtība ir 1,6 miljoni eiro. Rīgā tiks īstenoti pasākumi par kopējo summu 300 tūkstoši eiro, no kuriem 85% ir Interreg Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas atbalsts.

1
Tagi:
ūdens
Mežabrāļi

Latvijā atrasts "mežabrāļu" bunkurs ar ugunsgrēka pēdām no čekistu granātas

8
(atjaunots 09:19 04.08.2020)
"Mežabrāļu" grupa ar nosaukumu "Kanādas piecīši", saskaņā ar vēsturnieku datiem, tika iznīcināta 1953. gadā.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Mežā pie Rendas (Kuldīgas novads) atrasts "mežabrāļu", grupas ar nosaukumu "Kanādas piecīši" bunkurs, vēsta Latvijas Radio. Patvērumā tika atrasti daudzi vēsturiski artefakti, kuri papildinās muzeja glabātuves.

Bunkuru atklāja Nacionālās pretošanās kustības muzeja pārstāvis Juris Grasmanis kopā ar domubiedriem.

Par "Kanādas piecīšiem" viņš uzzināja 90. gados, un jau toreiz sāka meklēt viņu bunkuru, aptaujāja vietējos. Vienīgais, ko bija izdevies uzzināt, – patvērums atrodas Veģupītes krastā.

Bunkurs tiks atrasts. Tā ir četrus kvadrātmetrus plata bedre, no kuras uz virszemi ved tunelis. "Mežabrāļu" patvērumā atrada krāsniņu, katliņu, lampiņas, galda piederumus.

"Kāda "mežabrāļiem" bija ikdiena bunkurā? Citi spēlēja kārtis. Citi kaut ko darīja. Lasīja arī. Atradām avīzi – kādās piecās kārtās. Tur vēl bija šķīvis. Ar šiku – liels šķīvis. Nevis tāda bļodiņa," pastāstīja Grasmanis. Viņš atzīmē, ka bunkurā bijis ugunsgrēks, iespējams, no čekistu iemestās granātas.

Pēc vēsturnieka Alda Bergmaņa datiem, vienību, kopā ar vēl dažiem, čekisti iznīcināja 1953. gadā.

Par "mežabrāļiem" tika dēvētas nacionālistiskās grupas, kuras darbojās 1940.-1950. gados Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijā pret Padomju varu. Daudzi no to dalībniekiem karoja vietējo SS bataljonu rindās. Latvijā "mežabrāļi" bija vainīgi, saskaņā ar dažādām aplēsēm, no 1500 līdz 3000 cilvēku, tostarp mierīgo iedzīvotāju nāvē.

Krievijā "mežabrāļu" slavēšanu uzskata par mēģinājumiem pārrakstīt Otrā pasaules kara vēsturi un notikumu "pievilkšanu" mūsdienu Baltijas nacionālistisko elišu izdomātajai mitoloģijai par "mežabrāļiem". KF ĀM norādīja, "mežabrāļu" zvērību faktus apstiprina arhīvu dokumenti, nopratināšanu protokoli un grāmatas.

Krievijas Militāri vēsturiskās biedrības direktors Mihails Mjagkovs uzsvēra, ka "mežabrāļu" slavēšana ir Otrā pasaules kara beigu noliegšana. Viņš paziņoja, ka "mežabrāļus" nevar dēvēt par partizāniem un vēl jo vairāk par varoņiem, jo viņi "nogalināja mierīgos iedzīvotājus, pirmām kārtām savus līdzpilsoņus".

"Vairums viņu upuru – tie ir etniskie lietuvieši, latvieši un igauņi. Kad bija Hitlera agresija, viņi dienēja nacistiskos veidojumos, apsardzes apakšvienībās, iznīcināja padomju karagūstekņus. Īstenoja Holokaustu: 80% Baltijas ebreju nogalināja tieši šie kolaboracionisti," pateica Mjagkovs.

8
Tagi:
Mežabrāļi
Pēc temata
Lietuvas Seimā sūdzas par BBC pēc raksta par "mežabrāli"
KF vēstniecība novērtējusi Levita piedāvājumu atzīmēt "mežabrāļu" dienu
Krievi un latvieši cīnījās par Latviju, bet "varoņi" slēpās: KF vēstniecība stāsta kāpēc
Valsts valodas diena un "Mežabrāļu" diena: jauni datumi Latvijas kalendārā