Autobrauciens ar Latvijas karogiem Liepājā. Foto no arhīva

"Kurina naidu Latvijā": deputāts par Nacionālā bloka meliem

147
Nacionālais bloks sacēla "vētru ūdens glāzē" Latvijā, publicējot līksmes pilnu paziņojumu par krievu valodas iznīcināšanu Rīgas bērnudārzos. Rīgas domes deputāts Vadims Faļkovs pastāstīja, kā viss notika patiesībā.

RĪGA, 26. augusts – Sputnik. Skandalozais Nacionālās apvienības paziņojums par to, ka Rīgas dome esot atbalstījusi krievvalodīgo grupu skaita samazināšanas plānu Rīgas bērnudārzos, izrādījās meli. Tas, ka šajā jautājumā Rīgas domē netika pieņemts nekāds lēmums, personīgi apstiprināja Sputnik Latvija gan Rīgas domes Izglītības komitejas priekšsēdētāja vietniek Jefimijs Klementjevs, gan bijušais Rīgas mērs, Rīgas domes Izglītības komitejas loceklis Dainis Turlais, gan sabiedriskais aktīvists Konstantīns Čekušins.

Bija zināms, ka Rīgas domes Nacionālā bloka priekšsēdētājs Dainis Locis pirms dažiem mēnešiem iesniedza pieteikumu par to, lai jautājums tiktu izskatīts. Rīgas dome to izskatīja un apsprieda, un viss.

Rīgas domes deputāts Vadims Faļkovs savā Facebook lapā publicēja paziņojumu par to, kā viss bija patiesībā. Nacionālā bloka paziņojumu viņš nosauca par provokāciju un norādīja, ka tieši ar šādiem izlēcieniem nacionālisti "kurina naidu Latvijā". Tas ir tas pants, kuru Valsts drošības dienests parasti mīl inkriminēt krievvalodīgiem politiķiem un aktīvistiem, kuri cenšas aizstāvēt Latvijas krievu tiesības runāt un mācīties dzimtajā valodā.

Faļkovs paskaidroja, ka Rīgas domes Izglītības komisijas sēdē gan valdošās koalīcijas – "Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai", – gan opozīcijas deputātu uzstāšanās vadmotīvs bija viedoklis, ka vecākiem jābūt brīvām izvēles tiesībām bērnudārzā ar kādu mācību modeli (latviešu, bilingvālu, lingvistiskās mazākumtautības) sūtīt savu bērnu. Un bērniem ir jābūt pilnām tiesībām iegūt pirmsskolas izglītību dzimtajā valodā.

Tā, pēc Faļkova sacītā, deputāti atbildēja uz Nacionālās apvienības provokāciju, kad tika iesniegts pieteikums ar piedāvājumu par pirmsskolas izglītības pāreju uz latviešu valodu.

Nacionāļu "augstsirdība"

Lūk, kā tajā sēdē notikušo apraksta Faļkovs.

"Paši nacionāļi "sapinās savās liecībās". Savā runā Dainis Locis norādīja, ka par mērķi liek vienīgi latviešu valodas mācību uzlabošanu, nevis bērnudārzu pāreju uz latviešu valodu. Un saceltajā troksnī apsūdzēja "nedraudzīgos medijus".

"Nācās nolasīt viņam virsrakstu viņa paša parakstītajai vēstulei "Par Rīgas domes pirmskolas izglītības iestāžu pāreju uz mācībām valsts valodā" un pavaicāt, kurš vēl, pēc viņa domām, varēja nepareizi saprast šo virsrakstu no 11 vārdiem?

Locis sāka izlocīties, ka esot jālasa nevis virsraksti, bet gan paša iesnieguma teksts. Un pats viņš uzstājas par to, ka tie bērni, kuru vecāki vēlas, lai viņu atvases varētu iegūt pirmsskolas izglītību dzimtajā valodā, varētu to īstenot. Pašā iesniegumā par šāda veida nacionāļu "augstsirdību" nav neviena paša vārda.

Nācās Loča kungam norādīt, ka gan virsraksts neatbilst cerībām, gan saturā nav nekādu pieminējumu par vecāku tiesībām uz bērnudārziem ar mācībām lingvistisko grupu valodā.

Tādēļ, manuprāt, nacionāļu iesniegtais pieteikums ir vistīrākā provokācija, kuras mērķis ir kurināt naidu sabiedrībā."

 

Latvija pārkāpj Satversmi

Savā publikācijā Faļkovs raksta, ka komiteja patiesībā tajā sēdē apsprieda departamenta atskaiti par situāciju bērnudārzos un par pedagogu trūkumu. Un deputāti nolēma: "Pieņemt zināšanai Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sagatavoto informāciju", nevis Nacionālās apvienības neskaidrā pieteikuma saturu, kuram mediji veltīja tik daudz "vētras ūdens glāzē".

Deputāts vēlreiz uzsvēra, ka nekāda balsojuma par šo jautājumu nedz komitejā, nedz domē nav bijis. Savukārt bez balsojuma nekādas izmaiņas domes līmenī nav iespējams pieņemt, lai arī cik stipri to vēlētos departaments, Nacionālā apvienība vai vēl kāds.

Faļkovs uzsver, ka vecākiem jābūt brīvām izvēles tiesībām, bērnudārzā ar kādu mācību modeli (latviešu, bilingvālu, lingvistiskās mazākumtautības) sūtīt savu bērnu. Un bērniem ir jābūt pilnām tiesībām iegūt pirmsskolas izglītību dzimtajā valodā.

Iepriekš Krievijas pastāvīgā pārstāvja vietnieks EDSO Vladimirs Žeglovs ar nožēlu konstatēja, ka šādas darbības ne vien pārkāpj Latvijas starptautiskās saistības, bet arī tās nacionālo likumdošanu: Latvijas Satversmes 91. pantā teikts, ka "visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas". Satversmes 114. pants paredz, ka "personām, kuras pieder pie mazākumtautībām, ir tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību".

"Tādējādi centieni virzīt šo plānu caru Rīgas pašvaldību ir Latvijas vadības diskriminējošās politikas turpinājums, kuras mērķis ir piespiedu un paātrinātā kārtā asimilēt krievvalodīgos iedzīvotājus. Tas ir pretrunā ar krievu un latviešu kopienu saliedēšanas un integrācijas koncepciju, par kuru Latvijas Republikā tik daudz runā visaugstākajā līmenī.

Šim apstāklim jau pērn pievērsa uzmanību Krievijas Ārlietu Ministrs S.V. Lavrovs savos vēstījumos esošajām EDSO priekšsēdētājam Itālijas ārlietu ministram A. Alfāno un EDSO ģenerālsekretāram T. Gremingeram," pastāstīja Žeglovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas regulāri apspriež jautājumu Organizācijā par Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju diskriminācijas nepieļaujamību.

147
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
 Ilze Znotiņa,  Jānis Reirs, Džons Leslijs Kārvails

Ziņas par "aizdomīgiem" Latvijas banku klientiem tiks nodotas ASV

3
(atjaunots 10:00 01.10.2020)
Latvijas finanšu sektora svarīgu datu nodošana citai valstij noformēta kā "tehniska palīdzība".

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Vispirms ar ASV Finanšu ministrijas paziņojumu tika iznīcināta banka ABLV. Tas sašūpoja banku sistēmu Latvijā. Pēc tam amerikāņu ierēdņi uzraudzīja Latvijas finanšu sektora "kapitālo remontu". Tagad sperts nākamais solis – amerikāņu eksperti piedalīsies Latvijas banku klientu sadalīšanā starp "labajiem" un "sliktajiem", stāsta Neatkarīgā.

Uzņēmēji jau sen žēlojas, ka "kapitālremonta" dēļ bankas kļuvušas tik aizdomīgas, ka ir gandrīz neiespējami strādāt Latvijā, tomēr nesen par jautājumu ieinteresējās arī politķi. Aizvadītajā nedēļā aizsardzības ministrs Artis Pabriks sūkstījās par to, ka nesaprātīgi augsto prasību dēļ pat kompānijām ar amerikāņu investoriem ir grūti atvērt kontus Latvijā. Pabriks pieņēma, ka kontroles iestāžu prasības ir neiespējami izpildīt, tātad cieš pat sabiedrotie, un galu galā – arī visa Latvija.

Jau nākamajā dienā Latvija un ASV Finanšu ministrija parakstīja līgumu, kas paredz amerikāņu "tehnisko palīdzību" cīņā ar naudas atmazgāšanu. No Latvijas puses līgumu parakstīja Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa un finanšu ministrs Jānis Reirs, bet ASV pārstāvēja vēstnieks Džons Leslijs Kārvails.

Finanšu ministrija pastāstīja, ka Latvijā ieradīsies amerikāņu eksperti, kuri "sniegs kvalificētu atbalstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā iesaistītajām institūcijām". Nepieciešamības gadījumā tikšot piesaistīti papildu eksperti no ASV.

ASV vēstnieks Džons Leslijs Kārvails uzskata, ka līgums stiprina abu valstu sadarbību cīņā pret naudas atmazgāšanu un "apliecina mūsu nelokāmo apņemšanos atklāt smagos finanšu noziegumus, kas apdraud mūsu ekonomiku, stabilitāti un kopējo drošību".

Finanšu ministrs Jānis Reirs pastāstīja, ka ārvalstu konsultanti palīdzēs finanšu regulatoriem profesionāli vadīt riskus, nevis norobežoties no tiem, tātad, pēc būtības, paskaidros, kā sašķirot uzņēmumus "sliktajos" un "labajos". Neatkarīgā uzskata: tas nozīmē, ka vieniem uzņēmumiem, ko pēc kritērijiem vajadzētu atzīt par augsta riska zonā esošiem, atļaus strādāt normāli, bet citi saskarsies ar milzu spiedienu – kontu bloķēšanu, aktīvu iesaldēšanu un pēdējos desmit gados veikto darījumu analīzi.

3
Tagi:
bankas, Latvija, ASV
Pēc temata
"Ar ugunsmetēju ir nodedzinājis visu": Latvijas bankas pasūdzējās FID un saņēma atbildi
Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā
"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām
Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās
Grāmatas

KF senators: atteikšanās no krievu valodas Latvijā ir provinciālisma izpausme

8
(atjaunots 07:37 01.10.2020)
Atteikties no lielas daļas kultūras tikai tāpēc, ka tai ir krievu saknes, - tā ir "pašnoniecināšana", tas ir neracionāli, uzskata Krievijas Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Krievu valodas lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts Aleksejs Puškovs.

Iepriekš Saeimas deputāts Atis Lejiņš ("Jaunā Vienotība") rakstā "Latvijas Avīze" asi nosodīja Rīgas domes deputāti Antoņinu Ņenaševu ("Progresīvie"), kura atzina krievu valodas lielo lomu Latvijā. "Mēs dzīvojam nacionālā valstī, nevis Krievijas guberņā; kāpēc mums joprojām palikusi ieradumā šāda zemošanās?" jautāja politiķsi. Pēc viņa domām sarunas ar krieviem krievu valodā Latvijā – tas ir pazemojums.

Krievijas Federācijas Padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot Lejiņa izteikumus intervijā izdevumam "Polit Ekspert", norādīja, ka tā ir zināma provinciālisma izpausme – censties noliegt nozīmi, kāda ir vienai no vadošajām mūsdienu pasaules valodām.

"Jā, patiešām, Latvija nav Krievijas Federācijas guberņa. Taču, manuprāt, tas ir zināms provinciālisms – Latvijā noliegt vienu no mūsdienu pasaules vadošajām valodām," teica Puškovs un piebilda, ka 80% Rīgas iedzīvotāju runā krieviski un tas ir visiem zināms.

Politiķis atgādināja, ka krievu valoda ir viena no ANO oficiālajām valodām, tajā runā simtiem miljonu cilvēku, krievu valoda tiek apgūta ārvalstu augstskolās, lai rastos iespēja strādāt ar tik lielu un nozīmīgu valsti kā Krievija un pieskarties bagātajai krievu kultūrai. Tāpēc deputātiem Latvijā ir jānovērtē tas, ka valstī ir iespēja dabiski saglabāt krievu valodu, uzskata Puškovs.

"No krievu valodas un krievu kultūras var atteikties tikai dziļi provinciāli domājoši cilvēki pēc principa: mēs dzīvosim savā ciemā un neko citu negribam zināt. Krievu valoda ir atzīta par vienu no vadošajām mūsdienu pasaules valodām," teica senators.

Viņš piebilda, ka nevar neatzīt krievu valodas nozīmi Eiropas politikā, ekonomikā un kultūrā. Tās lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts senators.

Puškovs aicināja Latvijas politiķus turēties pie moderna viedokļa par pasauli – nevar atteikties no lielas daļas savas kultūras tikai tāpēc vien, ka tai ir krievu saknes. Tā ir "pašnoniecināšanās", uzskata Krievijas politiķis.

8
Tagi:
Aleksejs Puškovs, Atis Lejiņš, krievu valoda, latviešu valoda
Pēc temata
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
Lai runā arī krieviski: rīdzinieki neuzskata, ka Latvijā jāaģitē tikai latviešu valodā